--Notification--

logo

Prestave oz. prestavno razmerje?

Komentarji

• 0 |-10+10

In kako kolesar rekreativec dvigne moc?

S treningom, to mi je jasno...ampak kaksen mora biti ta trening? Trening moci ergo dvigovanje utezi? Tek v hrib? Vrtenje pedal v klanec z min 10% naklonom?

Vzdrzljivost naceloma dobimo z sedenjem in vrtenjem pedal...seveda ne v prazno.

Ampak trening moci je bolj specificna stvar...kake so vase izkusnje, kako se tega lotiti?

• 0 |-10+10

Živjo,

moč se dviga z intervali. Najenostavnejši pristop, ki ne zahteva elektronske krame (merilci moči, štoparice ...) in ki ga lahko izvajaš sam v lastni režiji je, da vsak rukerček (npr. 20 m klanček) pelješ do polovice s tempom, primerljivim kot do klančka, drugo polovico IN PREDVSEM NASLEDNJIH 300 m pa z močnim tempom do daske, kot da bi hotel uprizoriti skok ali pokriti pobeg. Pazi, NE ZASPI OD ZADOVOLJSTVA na vrhu rukerja. Takih rukerjev je malo morje na vsaki turi in če jih odpelješ v intervalu, se ti bo kmalu poznalo.

Vzdržljivostna moč pa se trenira na klancih nekje do max 8 %, raje okoli 5 %. Nad 10 % je umiranje na obroke, tja se gre samo postavit jagodo na vrh lastne kondicije. To ni za stalno treniranje moči.

• 0 |-10+10

Crni2 hvala za tale Info, zelo koristno! smeh

• 0 |-10+10

Hvala vsem, odlični komentarji, polni znanja. Sam sem se v preteklosti dnevno zaganjal proti kakem kravcu...užitek že,  ampak napredka ni, razen morda trdih mišic, kar pa ravnina trpi.

Eden boljših posnetkov, kjer kolesar testira veliko in malo gonilko, z večjo in manjšo kaseto.
    www.youtube.com/watch?v=uwYCd Nm7f0k
    Iz tega posnetka se zdi, da je pomembno, da je čim manj (race, recovery) intervalov...

• 0 |-10+10
    @Mathew_30:

In kako kolesar rekreativec dvigne moc?

S treningom, to mi je jasno...ampak kaksen mora biti ta trening? Trening moci ergo dvigovanje utezi? Tek v hrib? Vrtenje pedal v klanec z min 10% naklonom?

Vzdrzljivost naceloma dobimo z sedenjem in vrtenjem pedal...seveda ne v prazno.

Ampak trening moci je bolj specificna stvar...kake so vase izkusnje, kako se tega lotiti?

Taka vprašaja so balzam za forumaše, da lahko potem vsak po svoje pametujemo kako dolgi in kako težki naj bodo intervali. Jaz bi dodal samo to, da gredo intervali skupaj s kilometrino (pa ne na isti dan). Samo intervali niso zadosti. Jaz sicer s kolesarskimi intervali nimam veliko izkušenj (precej več s tekaškimi) in mislim, da je dobro delati različne intervale (enkrat kratke intenzivne, enkrat daljše manj intenzivne, pa take z naraščajočo intenzivnostjo ...). In to zato, da je vadba bolj zanimiva in ker z različnimi intervali dosegamo različne in boljše efekte.

• 0 |-10+10
    Ojla. Imam eno vprašanje glede prenosov. MTB sem zamenjal za cestno kolo na katerem imam spredaj 52/36 zadaj pa 11/28. Ker pretežno furam sam klance me zanima, če bi lahko zadaj namontiral verižnik 11/30? Menjalnik na kolesu je Sram Red 10 redni s kratko kletko ;) Hvala za info..
  • 1 |-10+11

Verjetno bo ok, moral boš dati novo daljšo verigo, v kolikor bo zgornji kolešček menjalnika drsal v verižnik je opcija še z manjšim koleščkom.

• 0 |-11+11
    @veljo: Ojla. Imam eno vprašanje glede prenosov. MTB sem zamenjal za cestno kolo na katerem imam spredaj 52/36 zadaj pa 11/28. Ker pretežno furam sam klance me zanima, če bi lahko zadaj namontiral verižnik 11/30? Menjalnik na kolesu je Sram Red 10 redni s kratko kletko ;) Hvala za info..

Tudi spredaj 50/34 ne more škoditi (če voziš sam klance). Čeprav ne vidim nekega smisla da kupiš cestno kolo, če voziš sam klance (so ti klanci všeč). 

• 0 |-10+10
    @VILI63:
    @veljo: Ojla. Imam eno vprašanje glede prenosov. MTB sem zamenjal za cestno kolo na katerem imam spredaj 52/36 zadaj pa 11/28. Ker pretežno furam sam klance me zanima, če bi lahko zadaj namontiral verižnik 11/30? Menjalnik na kolesu je Sram Red 10 redni s kratko kletko ;) Hvala za info..

Tudi spredaj 50/34 ne more škoditi (če voziš sam klance). Čeprav ne vidim nekega smisla da kupiš cestno kolo, če voziš sam klance (so ti klanci všeč). 

Ja 50/34 sem že imel na specialki, pri tej pa se mi ne da kupovati nove gonilke za 300eur pa bi raje rešil to z zadnjimi zobniki. MTB pa sem zamenjal za specialko zato, ker so v naših krajih poasfaltirali skor vse ceste in ne vidim smisla, da bi z MTB vozil po asfaltu ;) Drugače pa ja, klanci so mi všeč :)
  • 1 |-10+11

SRAM nima 10-redne 11/30 ampak samo 11/32, za kar pa rabiš po specifikaciji srednjo kletko. Stvar bi bila torej kar draga, pa menda se novih menjalnikov na 10 prestav sploh ne da več dobiti. Če se prav spomnim, so na tem forumu nekateri "mojstri" šraufali tudi stvari, ki po tehničnih navodilih naj ne bi bile možne.

Nekaj malega bi pa pridobil, če bi spredaj namestil 34 zob. Razlika 18 zob je velika, ampak po moje bi šlo.

• 1 |-10+11

Št. prestav določa ročka. Hod menjalnika pa omejujejo vijaki.
    Kasete so med sramom in shimanom kompatibilne.
    Je pa pri določenih specialkah omejitev tudi v geometriji (nosilca) in zgornji kolešček drsa, čeprav bi kletka prebavila  - rešitev je že povedal Anqetil.
    Imela podoben primer (druga oprema) - po specifikacijah (in mnenju enega servisa) naj ne bi šlo, pa se čisto lepo vozi in prestavlja (sem pa pri nabavi kasete vzela v zakup, da bo morda takoj na bolhi), verige pri meni ni bilo treba menjati.  

• 0 |-10+10

glede na to, da 52/36 uporablja isto razmerje (BCD) vijakov, kot 50/34, mogoče strošek nebo ravno 300€ :)

če pa res želiš menjati samo kaseto, pa obstaja alternativa pri shimano, 12-30 najdeš pri tiagri in ultegri, 10 redni.

• 0 |-10+10
    Contador je na enem od klancev(ne vem točno kje in kdaj), uporabljal razmerje 34/32 ... To sem zasledil na enem posnetku, kjer so analizirali njegov stil pedaliranja.
  • 0 |-10+10
    @primus87: Contador je na enem od klancev(ne vem točno kje in kdaj), uporabljal razmerje 34/32 ... To sem zasledil na enem posnetku, kjer so analizirali njegov stil pedaliranja.
    Zoncolan
  • 0 |-10+10
    Super ste, hvala za informacije ;) Po parih vožnjah sem ugotovil, da bo treba mal noge natrenirat pa bo kar šlo :) Zanima me pa a bi spredaj delovalo če bi namesto malega zobnika 36 dal 34? Bi blo to kompatibilno z velikim zobnikom 52? Hvala vam za informacije ;)
  • 0 |-10+10
    @CePO:

glede na to, da 52/36 uporablja isto razmerje (BCD) vijakov, kot 50/34, mogoče strošek nebo ravno 300€ :)

če pa res želiš menjati samo kaseto, pa obstaja alternativa pri shimano, 12-30 najdeš pri tiagri in ultegri, 10 redni.

Komentiram samo iz tehnične specifikacije in ne iz izkušenj: še vedno je vprašanje, ali bo taka kaseta šla na menjalnik s kratko kletko. Po tehnični specifikaciji 11-28 ali manjše prebavi kratka ali srednja kletka, 11-32 pa samo srednja. 12-30 je vmes in seveda ni navedena, ker je nimajo. Sicer je pa cena teh kaset nižja od 100 EUR. 300 EUR stanejo samo XG kasete, ki pa nimajo 32 zob.

• 0 |-10+10
    @mark:

Komentiram samo iz tehnične specifikacije in ne iz izkušenj: še vedno je vprašanje, ali bo taka kaseta šla na menjalnik s kratko kletko. Po tehnični specifikaciji 11-28 ali manjše prebavi kratka ali srednja kletka, 11-32 pa samo srednja. 12-30 je vmes in seveda ni navedena, ker je nimajo. Sicer je pa cena teh kaset nižja od 100 EUR. 300 EUR stanejo samo XG kasete, ki pa nimajo 32 zob.

10-redno kaseto z omenjenim razmerjem, 12-30, vozi kolega na kratkem ultegra menjalniku brez problemov, en drugi kolega pa je probal celo na DA menjalniku, spet brez problemov. Tudi na 10 rednem ultegra Di2 menjalniku stvar dela.

Tak da če spredaj vržeš gor 34 in zadaj menjaš kaseto, usput še malo natreniraš noge, pa ni boga da nebi priplezal na vse, kamor si se namenil :)

• 0 |-10+10
    Največkrat je problem sama teža kolesarja(razmerje višina/teža) ...
    "Samo" 3-4 kg več na sebi, pa je na istem klancu lahko stvar obupno težja. Kadar sem imel na 175cm višine 64-65kg sem v klanec z 1,5km dolžine odseka povprečnega naklona 10% kar zletel do vrha, z razmerjem 34/23-21.
    Trenutno mi pa pri teži 70kg ista stvar dela že težave pri razmerju 34/26.
  • 0 |-10+10

A ni to mogoče poezano s tem, da manj migaš? Ugibam: večjo težo imaš, ker manj migaš. Težave na klancu imaš bolj zaradi slabše pripravljenosti (manj miganja) kot zaradi večje teže. Se mi zdi, da so stvari zelo povezane.

• 0 |-10+10
    Ne niso. Natreniran si lahko celo bolj, pa je štos lahko le v tem, koliko kalorij presežeš pri vnosu v telo glede na to koliko jih porabiš.
    Nekateri ne migajo nič in s tem tudi izgubljajo težo.
    Enostavno sem preveč jedel. Poanta je pa ta, da sem na ravnini v povprečju hitrejši in močnejši kot sem bil prej, v klance pa počašnejši. Jasno je, da vem kje so razlike, saj nisem neumen, da ne bi tega upošteval, kar ti pišeš.
  • 0 |-10+10
    @primus87: Ne niso. Natreniran si lahko celo bolj, pa je štos lahko le v tem, koliko kalorij presežeš pri vnosu v telo glede na to koliko jih porabiš.
    Nekateri ne migajo nič in s tem tudi izgubljajo težo.
    Enostavno sem preveč jedel. Poanta je pa ta, da sem na ravnini v povprečju hitrejši in močnejši kot sem bil prej, v klance pa počašnejši. Jasno je, da vem kje so razlike, saj nisem neumen, da ne bi tega upošteval, kar ti pišeš.

Sem tudi na enakem. Na ravnini sem močnejši kot kdaj prej. Sicer bi bolj rekel da tudi zaradi boljšega položaja na kolesu (beri: aero - dosti raztegovanja). Na klancih pa sem nekako ostal enako hiter, glede na segmente Strave.

Seveda je to zaradi 5-7kg več kot prej. Je pa sodeč po powermetru moč dosti višja. Žal pa moč na kg teže pokaže realno sliko. Sem pa sicer mnenja, da z 87kg pač ne moreš biti enako hiter na vzponih kot oni z 60kg. Pa neglede na moč/kg. Nekako mislim, da ne moreš priti na tako visoke watte na moč/kg če si toliko težji, ker toliko večji tudi nismo.

• 0 |-10+10

@Agent041:

... Nekako mislim, da ne moreš priti na tako visoke watte na moč/kg če si toliko težji, ker toliko večji tudi nismo.

to je sicer res, je pa dejstvo,
    da je višina takšna kot je,
    da so leta takšna kot so,
    no, pri teži pa tega ne moremo reči, ker se da zelo vplivati na njo smeh

• 1 |-10+11
    @Maj_ex:

@Agent041:

... Nekako mislim, da ne moreš priti na tako visoke watte na moč/kg če si toliko težji, ker toliko večji tudi nismo.

to je sicer res, je pa dejstvo,
    da je višina takšna kot je,
    da so leta takšna kot so,
    no, pri teži pa tega ne moremo reči, ker se da zelo vplivati na njo smeh

Pred vzponom zliješ en bidon vode stran pa je. mežik
    Isto je naredu en na Franji. Pred ciljnim šprintom je šel zlivat oba bidona. Vse lepo in prav,če tip ne bi imel vsaj 120 kg presenečen
    Ta čas pa dokler je zlival vodo, ga je prehitelo vsaj 20 tekmovalcev.kaže jezik

• 0 |-10+10
    @mark:

A ni to mogoče poezano s tem, da manj migaš? Ugibam: večjo težo imaš, ker manj migaš. Težave na klancu imaš bolj zaradi slabše pripravljenosti (manj miganja) kot zaradi večje teže. Se mi zdi, da so stvari zelo povezane.

Itak, da je teža bistvenega pomena...zakaj pa so vsi klančarji majhni in suhi? Vsi šprinterji so težji in močnejši v nogah kot klančarji, pa na klancih nimajo za burek. Gravitacija dela svoje. Ko sem pred leti shujšal za skoraj 10kg sem imel na isti klanec za 5 minut boljši čas, pa ne zaradi boljše kondicije ampak zaradi teže. Se pa to najbolj pozna na strmejših klancih.

• 0 |-10+10
    @fuego:
    @mark:

Itak, da je teža bistvenega pomena...zakaj pa so vsi klančarji majhni in suhi? Vsi šprinterji so težji in močnejši v nogah kot klančarji, pa na klancih nimajo za burek. Gravitacija dela svoje. Ko sem pred leti shujšal za skoraj 10kg sem imel na isti klanec za 5 minut boljši čas, pa ne zaradi boljše kondicije ampak zaradi teže. Se pa to najbolj pozna na strmejših klancih.

Tako. Bolj strm je klanec večja razlika nastane. Tudi če bi sedaj recimo iz 87kg shujšal na 80kg, kar sem sicer že imel (imel sem tudi že 125kg), se še vedno ne moreš primerjati z nekom, ki ima 60kg, čeprav bi bil vseeno dosti hitrejši. Kot neki zobotrebec pa spet nebi rad izgledal nasmeh

Dodaj komentar

Pošlji komentar kot odgovor uporabniku: nobody
  • Krmilo in krmilna opora PRO Vibe 7s

Krmilo in krmilna opora PRO Vibe 7s

Prodam krmilo in krmilno oporo PRO Vibe 7s !   Komplet je malo rabljen (3 mesece). Prodajam, ker mi žal ne ustreza širina krmila.   Krmilo PRO Vibe 7s kompakt Material: Alu 7050 Širina: 40 cm (c-(...)

Cena: 25,00 EUR
  • Scott Spark 900RC HMX 29 - Sram XX1

Scott Spark 900RC HMX 29 - Sram XX1

(slika) Naprodaj dobro ohranjeno kolo Scott Spark 900RC carbon kupljeno leta 2015. Okvir je velikosti L, idealen za kolesarja velikosti med 175cm in 185cm. Pred kratkim so bili pri pooblaščenem s(...)

Cena: 2.250,00 EUR
  • Shimano,Ultegra 6800, verižnik 34

Shimano,Ultegra 6800, verižnik 34

Čakal na Rotor Qring, narejenih 80 km na valarjih, nov verižnik, sem iz Ljubljane

• Za kolesarje nad 100 kg, klinčer obroči

Za kolesarje nad 100 kg, klinčer obroči

GIPIEMME poltubular klinčer obroči za močnejše kolesarje skupaj s Conti plašči in 10 redno Ultegro 11 28, imel sem jih he rezervo, na valarjih narejenih 500 km.

Cena: 125,00 EUR
  • Sigma+srčni utrip

Sigma+srčni utrip

MERILEC SRČNEGA UTRIPA s KADENCO, SIGMA 1606 L, VSI SENZORJI, MAGNETI, ROČNA URA, NOVE BATERIJE, uporabljeno 5x

Cena: 65,00 EUR
Prikaži večplusNova objava

Zadnji pluski

Prikaži več

Najboljši komentarji v obdobju

• Tour de France 2017
  • Tour de France 2017
  • Zavorne gumice za karbonska in Alu kolesa

Oglas 300x250

• Prodajam
    Krmilo in krmilna opora PRO Vibe 7s
    Prodam krmilo in krmilno oporo PRO Vibe 7s !   Komplet je malo rabljen (3 mesece). Prodajam, ker mi žal ne ustreza širina krmila.   Krmilo PRO Vibe 7s kompakt Material: Alu 7050 Širina: 40 cm (c-(...)
  • Prodajam
    Scott Spark 900RC HMX 29 - Sram XX1
    (slika) Naprodaj dobro ohranjeno kolo Scott Spark 900RC carbon kupljeno leta 2015. Okvir je velikosti L, idealen za kolesarja velikosti med 175cm in 185cm. Pred kratkim so bili pri pooblaščenem s(...)
    Cena: 2.250,00 EUR
  • Prodajam
    Shimano,Ultegra 6800, verižnik 34
    Čakal na Rotor Qring, narejenih 80 km na valarjih, nov verižnik, sem iz Ljubljane
  • Podarjam
    veriga, 8-redna
    Če komu doma leži kakšna odslužena veriga za 8 prestav (ali pa en del verige), bi se priporočil.   Med čiščenjem verige na trek kolesu sem namreč zgubil dva obročka pri zadnjem členku pred "Missi(...)
  • Podarjam
    Talno tlačilko SKS
    Podarim talno tlačilko SKS, primerno za avto in presta ventil. Potrebno zamenjati glavo. Več info na ZS  
  • Podarjam
    Podarjam
    Podarim rabljene čevlje SIDI št.43, nov poltabular Conti 20mm in malo vožen Conti 23mm.

V redu

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi.  
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih