--Notification--

logo

Prehrana med kolesarjenjem

Komentarji

• 0 |-10+10

Nejc hvala,

imam pa se eno vprasanje, ocitno sem do zdaj delala vse narobe, namrec moji treningi so naceloma taki:

zjutraj na tesce intervalni tek 10 km.....2x tedensko 9prej se pol ure trebusnjakov)
    ostalih 4x tedensko pa steper, kolo, HIIT, vse traja vedno 1 uro, pred tem pa vedno pol ure trebusnih vaj

potem pa se popoldan za kaksno uro in pol na kolo, no, pa ne vsak dan , 3x tedensko pa sigurno...

pa se mi zdi zadnje case, da mi nekaj ne stima, mislim da gre za pretreniranost, pa me zanima ali so znaki tapravi...zjutraj se ze zbudim utrujena, kar je za mene nenavadno, komaj opravim trening, potem sem pa cel dan kot cunja...tudi utrip, ki sem ga imela kaksne pol leta nazaj v mirovanju 37-38..je sedajnarasel na 48-50...so to mogoce znaki, da je treba nekaj spremeniti, ce ja, koliksna in kaksna naj bo pavza, da si telo opomore....

kaksne naj delam treninge ste mi ze odgovorili in hvala, se bom tega drzala, zdaj pa moram telo spravit spet nazaj na normalno stanje...

hvala za odgovore...

• 0 |-10+10

Definitivno gre za pretreniranost, telesu ne daješ dovolj počitka!!!

Tudi če te zelo prestraši ta misel.... vsemi si kar en teden off! Čisto nič!

Zelo veliko športaš, predvsem imaš veliko intenzivnega treninga...

Glej da bo regeneraciaj pred treningi. Odlično bo, če boš hodila vsak dan ob isti uri spati in spala v enemu kosu (vsaj) 8h, na dodatno uro športne aktivnosti dodaj 20min. Lahko sprobaš tudi kratkotrajni dremež popoldan - tam 30min, zna tudi pomagati, a naj bo ponoči 8h!!!

Kupi knjigo: Moč prehrane v športu- Severin Lipovšek!!!

V glavnem veliko fore imaš v prehrani.... veliko boš storila, če boš:

-dvignila proteine.... mogoče celo do 1.5g na kg telesne teže, in to razdeli enakomerno čez obroke. Obrokov naj bo kar 5

-dodaj dodatke: bcaa (3-5g na uro športne aktivnosi pred vadbo/lahko tudi nekaj po), elektorliti (vsaj malo več soli, mg, ca), vitamin c, mogoče celo vit d(ampak tega imaš sedaj dovolj) (naštel sem najbolkoristne in katere največ posameznikov jemlje)

-zakaj zjutraj pred treningom nebi jedla?

Experimetniraj malo, ... sprobaj npr pol trdo hrano in ugotovi kaj ti ugaja :)

-lahko probaš se navadit na maščobe (odličen vir energije).. npr. MCT-olje... sama maščoba in na 1g kar 9kcam!! to hitro dobiš, le spiješ pred treningom... seveda... če nisi vajena te bo poteralo...

-lahko probaš s maltodexrinom...

-jst ti bi proporočal npr: vsaj 40min pred treningom neko mešanico 30g proteinow in 40g ovsenih kosmičev, ali nekaj v tej smeri :)

če hujšaš nekateri tudi hvalijo L-carnitin (ga nisem sam sprobal)...naj pa bi hitreje mobiliziral telesne maščobe za energijo in dejansko šparal glikogen (tudi profiji redno jemljejo za te namene)

Res je treba malo bolj nagruntati zadeve, začni s tem kolko g, na kg beljakovin in jih enakomerno razporedi.... razmerje maščob in oh pa določi kakor ti ugaja... telo je sposobno delati na eno in drugo.

No zjutraj je potrebno potem res malo nagruntat zadeve...

Moj kolega dela npr tako:

-na tešče niskointenzivno: takoj ko se zbudi l carnitin, 5g bcaa, nekaj kofeinna (tabletka) in 30min az tem gasa

-ko bo vseeno težji trening zjutraj: naredi takoj ko se zbudi whey in ovsene... proteine le zmeša, whey pa da v segreto vodo. Potem vse skupaj flikne in poje :) 20min za tem wzame dodatke

-jst sem na keto in vzamem le mct olje...

-če so res extremni treningi, kaj te ovira, da neko mešanco npr maltodextrina narediš? :)

pač sprobaj, od začetka te bi znala ktera od naštetih mešanic poterat :)

• 0 |-10+10

nejc1986:

mnenje o bcaa-jkah so deljene :) Nove študije so dokazale, da ne opravičujejo svojega nakupa in da je le marketing... Se pravi moraš le dovolj kakovostnih beljakovin enakomerno čez obroke razporediti in je optimalno.... na drugi strani pa vsi najboljši trenerji še vedno svetujejo bcaajke in tudi vsi profiji jih jemljejo :) Se pravi... nihče točno ne ve, jst jih jemljem, pa tuid če gre le za placebo učinek :)

hipertonik?  Po moje le marketing :) Naredi si sam nek gel, bananin kruh, vzami s sabo banano, neko sadje s visokim gi :) vzami malo več elektrolitov pred, po vadbi :)

• 0 |-10+10
    In koliko casa ze delas tako?

Za nekega rekreativca se meni zdi tole hudo prevec treninga in jaz osebno nebi nikoli delal intervalov na tesce...

Jaz bi na tvojem mestu delal tako;

zjutraj lahkoten tek na tesce 2-3x na teden 45minut.

2-3x na teden kolo ( mogoce nebi bilo napak malo podaljsati , torej iz ure in pol na slabe tri ure, za zacetek ne glej napredka v obliki hitrosti, ampak zgolj podaljsuj trajanje treninga).

1x na teden imej pocitek. vsaj 1x na teden.

1dan v tednu bi jaz osebno pocel kaj drugega manj intenzivnega; 2h hoje recimo.

Intervale, trebusnjake ipd bi jaz delal ob koncu oz tekom dneva, torej ko nisi tesca.

Zdaj , a je to pri tebi pretreniranost...nevem. glede na kolicino treninga , nebi bilo cudno , da je to to. Ampak,pravis , da se ne pocutis ok... torej je treba nekaj spremeniti. Jaz bi zacel z zmanjsanjem kolicine treninga.

Lastna izkusnja: leta 2014 sem se po 10ih letih zacel s5 precej aktivno ukvarjat s sportom, samo kolo. 6x na teden po vsaj 2h. Tekom zime se vpisal na fitnes, zacel teci. Skoraj vsak dan. Cez 2 leti so se mi zaceli pojavljati enaki simptomi kot jih ti omenjas. Ampak, ne, jaz trma, sem kar vztrajal, ceprav nekega strasnega uzitka ob športu ze zdavnaj ni bilo vec.

Dokler mi niso rekli , da bom moral iti pod nož (op kile). Zelo zelo verjetno je nisem dobil od sporta (ampak od narave mojega dela), ampak ravno koristilo mi pa to pretiravanje tudi ni. No, ko sem sel na prisilni pocitek, se zdaj pocasi vracam v vsaj taki formi kot sem bil prej in POCUTJE JE MNOGO BOLJSE.

Kaj hocem povedati; vcasih je potrebno poslusati svoje telo in se malo umiriti ter stopiti korak ali dva nazaj... ceprav, vem da je to hudicevo tezko vcasih☺.

• 0 |-10+10
    In, ja tako kot je nejchy napisal... vzami si 1teden off in pa daj malo na stran tek/kolo še za kaksen dodaten teden.

Vsaj meni je to zelo pomagalo, predvsem iz psiholoskega vidika. In menim, da je pri nas, rekreativcih, marsikaj "samo v glavi".

Sicer pa... whey in ovseni zmagajo☺
  • 0 |-10+10

Ok fanjte, bom zrihtala...tudi jaz sem na keto..samo v vednost...hvala se enkrat

• 0 |-10+10

Bom pa se jedilnik napisala:

zjutraj skodelica kave crne, kozarec tople vode, in kozarec vode z c vitaminom, L karnitin pred treningom

po treningu 3 jajca umesana z zelenjavo in semeni in kokos mascobo

malica: solata (zelena solata, kumare, paradajz, paprika) + olje(laneno, sezam, kokos ...)

vecerja: 200 gramov ribe ali mesa, zelenjava+ olje (isto kot zgoraj)

To je naceloma to....je se rezerva ane??...od dodatkov jemljem samo se omega 3... 

• 0 |-10+10
    Moje zelo laicno mnenje je da je to zelo premalo hrane,sploh glede na trening...

Kaj pa kosilo?

• 0 |-10+10
    @Nejc1986: Moje zelo laicno mnenje je da je to zelo premalo hrane,sploh glede na trening...

Kaj pa kosilo?

Jh, kosilo je malica....ja saj zdaj ko berem svoj jedilnik, je to res premalo...ampak ne vem najbolj kaj naj dodam...oziroma cesa je premalo...

• 0 |-10+10

Sem že več kot tri let strikt keto in sem šel čez ta obdobja, tako da ti mogoče lahko pomagam :)

Si si kdaj zračunala resting metalobisem rate? Pač kolko kalorij v miruvanju? Za športanje seveda še dodaš :)

Dobro da si beležeš kakšen teden, dva kalorije:

www.dietorganizer.com/Downloa d.htm

Le tolko da dobiš občutek- dejanski! Sicer keto ni štetje kalorij a kak teden /dva priporočam :)

O.k. ena opazka: PREMALO JEŠ!, ter... BISTVENO PREMALO MAŠČOB!!!

Saj veš, da moraš praktično vsaj 70 posto kalorij in le 30 pojest s beljakovin za prehod v ketozo? Sama ketonska prehrana in lchf nima smisla če nismo v ketozi in tolko na polno športamo :) Mogoče si zato "v pizdi" :)

Dodaj maslo, olivca, jajca, kokosovo maščobo!

Dnevno ciljaj na razmerje 70 30(v procentih), ter do 50g oh(skupno)... Če boš prav delala boš prišla npr v miruvanju beljakovine 0.8 do 1g, ter ob športanju med 1 do 1.3... Ja vem, zgoraj sem drugače priporočal, ampak v ketozi ne potrebuješ več- garant!

KAJ ŠE SVETUJEM:

-probaj s MCT... naprej oljem 10g, potem 15g, potem 20 .. 30min zjutraj :) problem ker te bo v tekoči obliki poteralo, zato se moraš navadit, če po dveh tednih se ne navadeš, kupi v prahu! To bo nekaj energije, je pa res da že v ketozi nikoli ne zmanjka energije (naj nebi)...

Če si pa že dlje v ketozi, oz boš, se pa ne bati dodati malo neglutenskih Oh, s počasnim sproščanjem... npr. ajdova, prosena kaša :)

Ena moja dobra metoda (sem začel šele po dveh letih ketoze uporabljat).. za popoldanski trening, ko sem šel nad 80km...

100g masla in 60g ajdove/prosene kaše :) narediš tako, da pač ajdo v vodo, zavreš, nakoncu pa ko je kuhano, samo še noter maslo vržeš, da se stopi in poješ :)

To je pa kar nekaj energije :)

Boš videla da za športanje ti bodo tele oh še koristili... in ne se bati!!!! NE BO TE METALO S KETOZE!!! Sem stestiral, meril ketone v krvi itd itd itd :)

Na kolesu boš pa kar letela! :)

Sicer strikt keto, ti priporočam (ko ne športaš) le 2 do 3 obroke.. nekako tako:

-zjutraj maslo (tudi do 100g- oz. po potrebi)... ti ne dvigne inzulina , da en kup kalorij

-popoldan dva obraka: 1) jajca +nekaj zelenjave (s olivcem) 2) meso(bilokakšno) +zelenjava s olivcem

Za potrebe ketoze in prehoda v ketozo lahko dodaš še malo maščob... lahko tudi kakovostnih oreščkov :)

Če boš kaj potrebovala me kontaktiraj privat, sem zadnja tri leta vsaj v svojem primeru vse naštudiral (meril glukozo, primerjal krvnes slike, meril ketone, poslušal telo, počutje, vodil dnevnik...)

Tudi če ne jemlješ redno kofeina, se ti bo zdelo na začetku kot neko poživilo! (vsaj na keto)

Pa srečno :)

• 0 |-10+10

aja, še nekaj.. po res dobri adaptaciji telesa na maščobe... in ko boš imela res nek hardcore trening popoldan. Razgiban teren, šrpinti, velika kilometrina... NE TE BIT STRAH POJESTI KAK BANANIN KRUH, BANANO... domače pripravljen rižev gel itd itd itd

Sem vse meril... brez problema...

Iz treninga se veliko več iztrži! :)

Ampak ne prehituj zadev!

Drugače pa... po moje ni športanja nikoli dovolj :) seveda predpogoj da regeneracija sledi!!!

Trenudno sem na 15ur minimun ma tedne, kdaj tudi do 25 dosežem. Če delaš prav- telo sledi in si želi čezdalje več! :)

Po drugi strani imamo pa več "maneverskega prostora" v prehrani, kot pa da zabijemo ure in ure za športanje :)

Ampak kja češ, ko te zasvoji....

• 1 |-10+11
    @Polnaluna:

Bom pa se jedilnik napisala:

zjutraj skodelica kave crne, kozarec tople vode, in kozarec vode z c vitaminom, L karnitin pred treningom

po treningu 3 jajca umesana z zelenjavo in semeni in kokos mascobo

malica: solata (zelena solata, kumare, paradajz, paprika) + olje(laneno, sezam, kokos ...)

vecerja: 200 gramov ribe ali mesa, zelenjava+ olje (isto kot zgoraj)

To je naceloma to....je se rezerva ane??...od dodatkov jemljem samo se omega 3... 

Imam avto, v katerega ne točim goriva, drugi avtomobili me pa prehitevajo. Ali naj kupim močnejši avto?

Upam da je to vprašanje primeren odgovor.

• 1 |-10+11
    @Polnaluna:

...tudi jaz sem na keto..samo v vednost...

Ok, meni je že jasno, zakaj si cunja...zapečateno

• 0 |-10+10
    @IZO:
    @Polnaluna:

...tudi jaz sem na keto..samo v vednost...

Ok, meni je že jasno, zakaj si cunja...zapečateno

zakaj....mislis zato, ker sem napisala da sem na keto....saj v bistvu ne vem ce je to pravo ime za prehrano ki jo imam...stvar je v tem da ne jem OH, razen iz zelenjave, nic sladkorja, nic glutena, nic laktoze( zdravstveni razlogi)...pa to furam ze ene 3 leta, pa je bilo do zdaj kar v redu, oziroma bilo je super, pocutje, energija vse....ko pa sem zacela ( ne vem zakaj)..izvajat intervalne treninge zjutraj, na tesce...mislim da je to tisto kar ni prav...bom videla, zdaj bom po vasem priporocilu en teden brez...pol pa bolj na izi, pa bom videla kako se bom odzivala....

• 0 |-10+10

Riž in ajda nimata glutena, OH-je pa. Riževe ploščice so zakon. ;)

• 1 |-10+11
    @Polnaluna:

zakaj....mislis zato, ker sem napisala da sem na keto....( ne vem zakaj)..izvajat intervalne treninge zjutraj, na tesce...mislim da je to tisto kar ni prav......

mežik

En brezplačen nasvet: poguglaj kaj pravi stroka in pusti strokovnjake na tem forumu! Nekaj je na to temo že pisal Tim Podlogar, če se ti ne da prevajati iz tuje literature:

www.kineziolog.si/jutranji-tr ening-brez-ogljikovih-hidratov -bo-izboljsal-vaso-zmogljivost /

Pod člankom so navedeni viri :)

Ampak...najprej se boš morala podučiti kaj o treningu, da ti bo bolj jasna prehrana! Pa nisem pokroviteljski, tako pač je. Kakorkoli zgleda vse enostavno, žal ni tako...

• 0 |-10+10
    Izo..me zanima kdaj bo prišel Tim do polente pri Kenijskih tekačih..dont be naive :)
  • 0 |-10+10
    @ken: Izo..me zanima kdaj bo prišel Tim do polente pri Kenijskih tekačih..dont be naive :)
    ???
  • 0 |-10+10
    @ken: Izo..me zanima kdaj bo prišel Tim do polente pri Kenijskih tekačih..dont be naive :)

Na surovo mleko iz drobno stolčene koruze tečejo Indios-i v Mehiki. Le občasno uživajo meso.
    Tudi S Ameriški Indijanci so bili poznani tekači-kurirji, ki so imeli poseben režim prehranjevanja. Toliko, kot so pretekli, bi bili danes vrhunski ultramaratonci. Inke so bili spoloh nekaj posebnega...

• 0 |-10+10

Resnica je ta, da kdor je dober, gre tudi na smrekove vršičke!smeh

• 0 |-10+10
    @IZO:

Resnica je ta, da kdor je dober, gre tudi na smrekove vršičke!smeh

Še posebej na tiste,namočene v šnopc!

• 0 |-10+10
    @ sodrovc
    Scott Jurek jih je nazgal.. ;)
  • 0 |-10+10
    Itak pa..
    njegova evo prehranjevanja precej poučna..
    knjiga tudi v slo..precej tudi na youtube
  • 2 |-10+12
  • 0 |-10+10

Dodaj komentar

Pošlji komentar kot odgovor uporabniku: nobody
  • Scott Foil Team Issue

Scott Foil Team Issue

Prodam karbonsko cestno kolo Scott Foil Team Issue ! Kupljeno januar 2015, voženo 2 sezoni. Kolo je popolnoma brezhibno, nepoškodovano in brez prask. Prevoženih cca 4.000 km, nikoli v dežju. Redn(...)

Cena: 1.600,00 EUR
  • Cestni čevlji Gaerne Motion

Cestni čevlji Gaerne Motion

Gaerne Motion, št.44, malo rabljeni ( premajhni ), zelo lepo ohranjeni.   Vključno z blokeji.   LP   Rok

Cena: 50,00 EUR
  • Cestna čelada Northvawe Aircrosser!

Cestna čelada Northvawe Aircrosser!

Novo cestno čelado Northvawe Aircrosser L / XL ( 58 - 62 ), prodam.

Cena: 45,00 EUR
  • Trek 2.5

Trek 2.5

Prodam cestno kolo Trek 2.5, velikost 56, lepo ohrajeno in malo voženo, cca. 3000 km.   Letnik in modelno leto 2011, kupljen 2012.   Okvir Alpha Aluminij, vilica Bontrager Race Carbon.Oprema Ulte(...)

Cena: 650,00 EUR
  • Krmilna opora PRO Vibe 7s

Krmilna opora PRO Vibe 7s

Prodam krmilno oporo PRO Vibe 7s !   Opora je malo rabljena (3 mesece). Prodajam, ker mi žal ne ustreza dolžina.   Material: Alu 7050 Za premer krmila: 31,8mm Za krmilno cev premera: 1 1/8 Kot: -(...)

Cena: 20,00 EUR
Prikaži večplusNova objava

Zadnji pluski

• presna je ocenil +1
    Lepa tura
  • TEX je ocenil +1
    Lepa tura
  • MatMat je ocenil +1
    Lepa tura
Prikaži več

Najboljši komentarji v obdobju

• Nasveti za izgubo nepotrebne mišične mase

Oglas 300x250

• Prodajam
    Scott Foil Team Issue
    Prodam karbonsko cestno kolo Scott Foil Team Issue ! Kupljeno januar 2015, voženo 2 sezoni. Kolo je popolnoma brezhibno, nepoškodovano in brez prask. Prevoženih cca 4.000 km, nikoli v dežju. Redn(...)
    Cena: 1.600,00 EUR
  • Prodajam
    Cestni čevlji Gaerne Motion
    Gaerne Motion, št.44, malo rabljeni ( premajhni ), zelo lepo ohranjeni.   Vključno z blokeji.   LP   Rok
    Cena: 50,00 EUR
  • Prodajam
    Cestna čelada Northvawe Aircrosser!
    Novo cestno čelado Northvawe Aircrosser L / XL ( 58 - 62 ), prodam.
    Cena: 45,00 EUR
  • Podarjam
    Rešitve za denar težave
    Storitve za podjetja in posameznike To sporočilo je naslovljena na posameznike, pravne osebe in podjetja, se lahko zadolžujejo do 2.000€ do 10.000.000€ ali več, na zelo nizko obrestno mero, Zaslu(...)
  • Podarjam
    veriga, 8-redna
    Če komu doma leži kakšna odslužena veriga za 8 prestav (ali pa en del verige), bi se priporočil.   Med čiščenjem verige na trek kolesu sem namreč zgubil dva obročka pri zadnjem členku pred "Missi(...)
  • Podarjam
    Talno tlačilko SKS
    Podarim talno tlačilko SKS, primerno za avto in presta ventil. Potrebno zamenjati glavo. Več info na ZS  

V redu

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi.  
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih