--Notification--

logo

Trening pozimi

Komentarji

• 1 |-10+11

A vam se ne zdi, da bi morali po zimi voziti dosti počasneje, kot spomladi in v sezoni ?
    Zakaj je hitrost sploh pomembena. Avg ne pove veliko o intenzivnosti treninga, razen pri enakomerni vožnji pod enakimi pogoji. Ker se v različnih obdobjih trenira drugače, je primerjava avg hitrosti ali hitrosti nasploh, zgrešena. 

• 0 |-10+10
    @kineziolog:
    @firefighter:

zaradi hladnejšega zraka si počasnejši zaradi samega dihalnega sistema, ne aerodinamike.

Tole pa ne bo držalo.

se pravi da za samo funkcioniranje telesa (dihanje) zunanja temperatura ni važna, in jo lahko zanemarimo?

• 0 |-10+10
    @firefighter:
    @kineziolog:
    @firefighter:

zaradi hladnejšega zraka si počasnejši zaradi samega dihalnega sistema, ne aerodinamike.

Tole pa ne bo držalo.

se pravi da za samo funkcioniranje telesa (dihanje) zunanja temperatura ni važna, in jo lahko zanemarimo?

Če ne govorimo o res velikih ekstremih, potem ja. In če nimaš bronhospasma, kar se zgodi pri nekaterih ljudeh (vzrok je nepojasnjen).

• 1 |-10+11
    @firefighter:

Seveda si počasnejši zaradi aerodinamike. Gostota zraka se od 25°C do npr. 5°C spremeni kar za 7%. Upor zraka je med drugim linearno sorazmeren z gostoto, kar pomeni da bomo ob enaki hitrosti morali goniti z 7% več wati kot pri 25°C. 

• 0 |-10+10
    @ArSinhx:
    @firefighter:

Seveda si počasnejši zaradi aerodinamike. Gostota zraka se od 25°C do npr. 5°C spremeni kar za 7%. Upor zraka je med drugim linearno sorazmeren z gostoto, kar pomeni da bomo ob enaki hitrosti morali goniti z 7% več wati kot pri 25°C. 

S tem bi se strinjal. Sam tudi nisem fizik, ampak če malo pogledam na formulo 1. V Mehiki so vozili na, mislim da, ca. 2000m nadmorske višine, kjer je gostota zraka dosti manjša, zato so bile končne hitrosti dirkalnikov toliko večje (kar sploh prej niso pričakovali glede same konfiguracije steze).

Če torej drži, da je v hladnejših dnevih gostota zraka toliko večja (sam ne morem potrditi, ker se na to ne spoznam), potem je upor pri hladnejšem vremenu vsekakor večji in posledično pri isti moči hitrost manjša.

Če je iz 25°C do npr. 5°C sprememba res 7%, je pri 30°C na 0°C verjetno okoli 10%, kar je pa že res veliko. Oziroma če se nekdo vozi pri 30°C s povpr. 30km/h, se pri 0°C vozi ca. 27km/h.  To bi naj bilo pri enakih ostalih okoliščinah (oprijeta oblačila, ...). Z vsemi ostalimi okoliščinami, pa bi morala biti razlika še večja. Ampak verjetno ni tako velika razlika. Skupno s vsemi dejavniki pa verjetno je tam do 10% razlika v hitrosti.

• 1 |-10+11

StaraKost vam je lepo povedal, kako se trenira pozimi. Zakaj eni še vedno rinejo z glavo skozi zid, mi preprosto ni jasno. Nenehno obremenjevanje s številkami, kilometri... Vsaj pozimi bi bilo priporočljivo, že iz čisto psihološkega vidika, te stvari postaviti v ozadje, fiziološki, fizični in nevem kakšni procesi še gor ali dol.

• 1 |-10+11
    @Agent041:

Če je iz 25°C do npr. 5°C sprememba res 7%, je pri 30°C na 0°C verjetno okoli 10%, kar je pa že res veliko. Oziroma če se nekdo vozi pri 30°C s povpr. 30km/h, se pri 0°C vozi ca. 27km/h.  To bi naj bilo pri enakih ostalih okoliščinah (oprijeta oblačila, ...). Z vsemi ostalimi okoliščinami, pa bi morala biti razlika še večja. Ampak verjetno ni tako velika razlika. Skupno s vsemi dejavniki pa verjetno je tam do 10% razlika v hitrosti.

Pozabljaš, da je pri visoki temperaturi potreba po  ohlajanju telesa največja. To pomeni, da določeni % energije porabi telo samo za sebe in nam ostane manj energije za poganjanje kolesa. Kako boš to upošteval smeh.

Zato, če želiš natančno primerjati treninge, potrebuješ powermeter. Ker na primer avg od 250w je vedno enako "težko" in smo enako obremenili mišični sistem, neoziraje na temperaturo. Koliko je obremenjen kardio sistem pa pokaže pulzmeter. Podatek o hitrosti sploh ne potrebuješ za kvaliteten trening smeh.

• 0 |-10+10
    @Lopata:

StaraKost vam je lepo povedal, kako se trenira pozimi. Zakaj eni še vedno rinejo z glavo skozi zid, mi preprosto ni jasno. Nenehno obremenjevanje s številkami, kilometri... Vsaj pozimi bi bilo priporočljivo, že iz čisto psihološkega vidika, te stvari postaviti v ozadje, fiziološki, fizični in nevem kakšni procesi še gor ali dol.

Vsak se pač loteva zadeve na svoj način. Če debatiramo o tem, ne vidim nič kaj narobe, saj se menimo o fiziki vplivov okolja ob različnih okoliščinah.
    Vsaj pa ima tudi svoj pojem zime. Za nekoga je recimo zima že pri 10°C. Za mene recimo to kar imamo trenutno, še sploh ni zima in se zaenkrat da brez problema kolesariti tako kot recimo jeseni. Pa zaradi pomanjkanja časa večino kolesarim zvečer v temi, ko so temperature še krepko nižje.Temperature še sploh niso v minusu. Ko bodo temp. tudi podnevi v minusu, pa bom še vedno kolesaril (če nebo snega), vendar na easy, kot praviš, da je primerno za zimski čas. Tako sem delal vsako leto, pa me psihično ni uničilo in še vedno imam neverjetno voljo do kolesarjenja.

• 0 |-10+10

Mislim, da je nižja intenzivnost pozimi povsem normalen in tudi priporočljiv pojav. Počasneje kolesarimo predvsem zaradi možganov in ne zaradi mišic. Prav gotovo je v mrazu manj prijetno in nas nekoliko zablokira (če nas zebe se stisnemo vase) pa tudi racionalno razmišljanje nam z vseh strani dopoveduje, da je zimski čas za vzdrževanje kondicije in za manj intenzivne osnovne treninge, zato se verjetno toliko ne naprezamo, kot bi se v prijetnih poletnih temperaturah, ko želimo izboljševati svoje pretekle rezultate.

Res je, da to sedaj ni ravno huda zima, saj je bilo pretekle dni okoli 10 stopinj, toda zame, ki sem občutljiv na mraz in me hitro zebe, vroče pa mi ni nikoli, je že to kar "zimsko". Vseeno sem šel včeraj z gorskim kolesom "na rezultat" in sem z doseženim časom kar zadovoljen. Ker sem se psihično pripravil na ta podvig, mi ni bilo nič hudega in bi bil verjetno v optimalnih okoliščinah hitrejši le zaradi manjše teže oblačil.

• 0 |-10+10

Kot sem že prej dejal, mene nizke temperature preveč ne ganejo. Me je pa to kilavo vreme. V Prekmurju že teden dni ni sonca, kar me sicer ne moti, saj večinoma zaradi pomanjkanja časa vozim ponoči, ampak cel prejšnji vikend je bil v megli, in tudi te dni je enako ter konstantno prši. Tako sem sam pri sebi dejal, da je dovolj intenzivnosti za letos, ter sem že preklopil v zimski modus, z načelom "langsam und sicher". No ja, vsaj do takrat ko me spet kaj ne piči in bo lepše vreme (beri: čisto suhi pogoji na cesti). Do takrat bom vsaj ob pol suhi cesti vseeno šel na kolesarjenje, ampak bolj na easy.

• 0 |-10+10
  • 7 |-10+17
    @kineziolog:

www.kineziolog.si/kaj-se-zgod i-ce-si-kolesar-vzame-5-tedno v -odmora/ 

Kar vidim, kako si je žena nekega pacijenta končno oddahnila da je zima. Dec, depiliran in suh kot manekenka bo imel končno eno soboto čas da prebeli dnevno sobo. Zdej pa ta faking raziskava in je šlo spet vse u maloro.....

• 0 |-10+10
    @-BLAŽ-:
    @kineziolog:

Kar vidim, kako si je žena nekega pacijenta končno oddahnila da je zima. Dec, depiliran in suh kot manekenka bo imel končno eno soboto čas da prebeli dnevno sobo. Zdej pa ta faking raziskava in je šlo spet vse u maloro.....

Jokam kulkulsmehsmehsmehsmehsmeh

• 0 |-10+10

PRODAM TRI HOBOKE JUPOLA...POD NUJNO...

• 0 |-10+10
    @-BLAŽ-:
    @kineziolog:

Ja kaj hudiča pa ona počne vse tiste dolge ure, ko se on "muči" na kolesu? presenečen

• 4 |-10+14
    Fantje, eno resno vprasanje, ni provokacija, upam da ne bo tako izpadlo.

Ampak.. a vi dejansko uzivate na kolesu pozimi?

Mislim, ok, parkrat na zimo po snegu se mal zaje..vat pa afne guncat z gorcem... štekam.

Lep soncen zimski dan na obali, ko ni vetra, pa da je vsaj 8stopinj... štekam.
    Pa recimo 2x na mesec za kaksno uro do 1,5h ko je vsaj priblizek soncnemu vremenu pa da je vsaj 6stopinj...

V takem se jaz vozim. Torej nekje od sredine - konca novembra pa do sredine-konca marca mi znese iti max 15krat.raje 10x.

Ko sem par let nazaj probavat še globoko v decembru in zacetku januarja redno kolesariti pri cca 2stopinjah, je bil rezultat sledeci: ogromnokrat me je prepihalo, nonstop moker, grlo bolelo in marca nisem imel zelje s5 zajahati kolesa, kot jo imam ce grem tekom zime samo parkrat na kolo.

Jaz vem da pozimi raje smucam, za ohranjanje kondicije pa tecem (ob lepem vremenu zunaj, sicer fitnes) in hodim na krim, rasico,govejek (torej nekje do 1000mnv).

Zal... uzivam na kolesu, ampak ne pozimi. Vsaj ne na redni ravni in definitivno z veliko manjso intenzivnostjo.ker... ce ne uzivam, ne vem zakaj bi to pocel.

Je pa res, da je moja kvota kilometrov zato krepko nizja...

• 0 |-10+10

pomoje vecina vozi na trenazerju, pa kot pravis kdaj pa kdaj z gorcem naokol, hribi, fitnes, tek na smuceh
    ekstremi se pa zmerj najdejo

• 1 |-10+11

Pod 10 stopinj in v prehodnem obdobju obvezno z gorcem, pa ne samo zaradi mraza.....pod nulo stran od bicikla, je več škode kot koristi, obstaja še kaj drugega!

• 1 |-10+11

Slabega vremena ni, je samo slaba oprema

• 0 |-10+10

Ni lepšga kot inverzija (dolina -5, nad meglo +10)- če pač še ni snega
    image

V snegu pa lahko tole:)

image

• 1 |-10+11
    @ckr.si.:
    @-BLAŽ-:
    @kineziolog:

Ja kaj hudiča pa ona počne vse tiste dolge ure, ko se on "muči" na kolesu? presenečen

Gleda za tapravmi deci, ki jih ima za kaj prijeti in se pogreti ob njegovih dlakah.
  • 1 |-10+11
    @copi:
    @ckr.si.:
    @-BLAŽ-:
    @kineziolog:

Gleda za tapravmi deci, ki jih ima za kaj prijeti in se pogreti ob njegovih dlakah.

In ti so verjetno vešči tudi še česa drugega. zarečeni kruh

• 0 |-10+10
    @-BLAŽ-:
    @kineziolog:

Naj komentar v tej temi !!!
    Belit je kurac tud če nisi kolesarski prfukjenc. Bo že malar pobelu, spomladi...

• 0 |-10+10

dec mora bit dandanes vsestranski, druge ni nedolžen

• 1 |-10+11

Kako je trenirati ne vem, potepaš se pa lahko v vsakem vremenu. Takšni kot sem jaz,  ki dlje zdržimo pod vodo, kot doma. Nič nimam proti pleskanju, sploh če to dela kdo drug. Marsikatera žena bi rada, da gre mož od doma večkrat in da ga ne gleda kako muči daljinca in sedežno. Tudi za ceno, da sama prepleska celo stanovanje.
     Drugače pa ja, vsak ve za sebe najbolje, če ne pa soseda vprašaš kaj je treba doma postoriti. Sosedi velikokrat pridejo prav pri domačih delih. Ponucat jih je treba, mi pa na teren.

Dodaj komentar

Pošlji komentar kot odgovor uporabniku: nobody
  • POC-original

POC-original

prodam popolnoma nova očala POC.   cena novih 235.    

Cena: 140,00 EUR
  • fulcrum zero

fulcrum zero

prodam odlično ohranjene obroče, vožene eno sezono na maratonih sprednji obroč je nov, menjhan pod garancijo.račna 11 zobniki 11-27-redni ultegra   +nove gume

Cena: 430,00 EUR
  • potovalna torba za kolo

potovalna torba za kolo

prodam torbo za kolo, kot nova, enkrat rabljena. primerna za transport kolesa z letalom.. zelo kvalitetna torba, v njej se kolo ne poškoduje v torbo gre raztavljen kolo in lahko še eni dodatni ob(...)

Cena: 105,00 EUR
  • CX/ Gravel bicikl Rose PRO DX Cross

CX/ Gravel  bicikl Rose PRO DX  Cross

Prodajem CX /Gravel bicikl Rose model PRO DX Cross velicina S , tt520mm,za visinu vozaca /vozacice 165-175 rama je alu .vrlo atraktivna .polirani varovi ,robusne cijevi.cable routing .disk kocnic(...)

Cena: 850,00 EUR
  • Kaseta campagnolo corus 25-11

Kaseta campagnolo corus 25-11

Prodam malo vozeno kaseto

Cena: 50,00 EUR
Prikaži večplusNova objava

Zadnji pluski

Prikaži več

Najboljši komentarji v obdobju

Oglas 300x250

• Prodajam
    POC-original
    prodam popolnoma nova očala POC.   cena novih 235.    
    Cena: 140,00 EUR
  • Prodajam
    fulcrum zero
    prodam odlično ohranjene obroče, vožene eno sezono na maratonih sprednji obroč je nov, menjhan pod garancijo.račna 11 zobniki 11-27-redni ultegra   +nove gume
    Cena: 430,00 EUR
  • Prodajam
    potovalna torba za kolo
    prodam torbo za kolo, kot nova, enkrat rabljena. primerna za transport kolesa z letalom.. zelo kvalitetna torba, v njej se kolo ne poškoduje v torbo gre raztavljen kolo in lahko še eni dodatni ob(...)
    Cena: 105,00 EUR
  • Podarjam
    Rešitve za denar težave
    Storitve za podjetja in posameznike To sporočilo je naslovljena na posameznike, pravne osebe in podjetja, se lahko zadolžujejo do 2.000€ do 10.000.000€ ali več, na zelo nizko obrestno mero, Zaslu(...)
  • Podarjam
    veriga, 8-redna
    Če komu doma leži kakšna odslužena veriga za 8 prestav (ali pa en del verige), bi se priporočil.   Med čiščenjem verige na trek kolesu sem namreč zgubil dva obročka pri zadnjem členku pred "Missi(...)
  • Podarjam
    Talno tlačilko SKS
    Podarim talno tlačilko SKS, primerno za avto in presta ventil. Potrebno zamenjati glavo. Več info na ZS  
  • Kupim
    cestno krmilo Syncros
    Kupim alu cestno krmilo Syncros, kompakt oblike in širine 42 cm!   Krmilo naj bo s kolesa Scott Foil letnik 2013 - 2015, z napisi v rdeči, beli ali sivi (črni) barvi.
  • Kupim
    kupim 11 redno grupo
    Kupim 11 redno grupo za cestno kolo. Ponudbe na ZS ali 031 311 675.
  • Kupim
    Cannondale starejše, brez vzmetenja
    Zdravo,Moj dobri stari Rog ga razpada :( zato iščem starejše cannondale kolo, brez vzmetenja. Visok sem 182, okvir naj bo primerne velikosti.moj mail: sampejmo@gmail.comLP,M

Vroče strani

Seznam vseh

V redu

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi.  
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih