Praktičen primer izračuna naklona klanca (nadaljevanje teme

Domov > Forum > Praktičen primer izračuna naklona klanca (nadaljevanje teme

Praktičen primer izračuna naklona klanca (nadaljevanje teme

SORTIRAJ PO:
Uporabnik ne obstaja. 16.11.2003 11:32
ubistvu ne poznam san francisca sam se mi zdi da je v takih velkih mestih kr problem zapret ulce in zato to ni lih pogosto!<!-- BBCode u2 Start --><A HREF="http://www.sanfrancycling.com/" TARGET="_blank">tale</A><!-- BBCode u2 End --> je pa vsak let
sarabande 30.09.2015 15:06

Je res, da je tema stara, pa vendar je zanimivo:

priceonomics.com/the-steepest -streets-in-/

pietro 30.09.2015 18:36
@sarabande:

Je res, da je tema stara, pa vendar je zanimivo:

priceonomics.com/the-steepest -streets-in-/

Yup, San Francisco je strm kot vrag. Veckrat delam intervale po teh ulicah. Je pa to en tak raj za kolesarjenje. Mam eno fajn turo od sluzbe do doma, zacensi v San Francisco-u, mimo zlatih, pescenih kalifornijskih plaz, za konec pa cez hribe in zavite ceste med sekvojami. 

lone_rider 30.09.2015 21:43

Ker maš pravokoten trikotnik in podana h in l, je d ena od katet, ki jo lahko izračunaš po pitagorovem izreku.

nanisimi 30.09.2015 22:14

Nekaj najbolj strmih prevozi in posname Paul Schmidt.

www.mojvideo.com/video-najbol j-strmi-klanci-v-san-franciscu /301eb8e6310ab7f7dc39

picek.petelin 30.09.2015 23:46
@lone_rider:

Ker maš pravokoten trikotnik in podana h in l, je d ena od katet, ki jo lahko izračunaš po pitagorovem izreku.

Pa mi je izginilo.

Da malo obnovimo znanje matematike.

d je malce težko izmerit.

Naklon v % (procentih) izračunaš: %=h/l*100. Enostavno kot pasulj.

----------------------------- ------------------------------ ------------------

Kot strmine v ° (stopinjah) pa: arcsin=h/l (na kalkulatorju sin^-1). Zopet ne potrebujemo d.

Lahko pa malo zakompliciramo in s Pitagorovim izrekom računamo d. (d^2=l^2-h^2)

arctg=h/d in dobiš kot v ° (stopinjah), kar ni preveč uporabno.

Kaj dobiš s formulo na zgornjem linku pa ne vem. Probaj.

Pa ločit je treba % in stopinje.nasmeh O tem pa je že bilo govora.

vasja_ 01.10.2015 08:50

Super je, če imaš števec, ki ti kaže tudi naklon. Če ga nimaš, ga pa tudi lahko na zelo preprost način izračunaš kar med vožnjo:

1. Odčitaš višino.

2. čez 100 m ponovno odčitaš višino.

Višinska razlika na razdalji 100 m je v bistvu že kar približno enaka naklonu v %. Npr. če si se v 100 m dvignil za 8 m, je naklon približno 8%.

Približno pa zato, ker števec meri poševno razdaljo. Vendar pa je razlika pri takih naklonih zelo majhna, in jo lahko zanemarimo.

majcka 01.10.2015 10:15
@picek.petelin:

Pa ločit je treba % in stopinje.nasmeh O tem pa je že bilo govora.

Seveda. 45 stopinj je 100% kar znese tangens kota, ki je 1.

Maratonac 01.10.2015 14:09

Ko jaz pogledam na svoj brzinomer in ko on kaže 8 km/h to pomeni , da je klanec 8% . Klanec je lahko izražen samo v % , ker se računa dolžina 100m in na tej dolžini dvig v višino ali pa v promilah .  Vse ostale neprometne stvari so pa v ° !

picek.petelin 01.10.2015 15:59
@Maratonac:

Ko jaz pogledam na svoj brzinomer in ko on kaže 8 km/h to pomeni , da je klanec 8% .

Jaz grem pa 20 km/h. Torej je klanec 20%.smeh

Maratonac 01.10.2015 17:49
mežik@picek.petelin:
@Maratonac:

Ko jaz pogledam na svoj brzinomer in ko on kaže 8 km/h to pomeni , da je klanec 8% .

Jaz grem pa 20 km/h. Torej je klanec 20%.smeh

Stvar je vseeno mal obratno sorazmerna ! mežikKo grem 12km/h je pa klanec 6% ko grem pa mal pod 5 je pa to 16%. Zlo enostavno , ne rabim nobenga Garmina.presenečen

Sodrovca vpraš , kako sem uganil nagib ceste . Mi je moj kitajc  kazal 23,  se pravi nagib je bil točno 2.3 %. kar je tudi kazal njegov Garmin , ko se je sam vprašal , kolk je tle klanc in če mu prav kaže. nasmeh

V prvi sekundi je še verjel , ko je pogledal na mojga in videl točno iste številke , sicer brez pike vmes , da res kaže nagib !

galoper 20.09.2020 10:34

Prikazani izračun je primeren za risanje in branje zemljevidov. V praksi se izkaže kot nenatančen. Prevozimo po hipotenuzi trikotnika, dolžine spodnje, ravninske katete ne poznamo, moramo jo izračunati. Ko primerjamo višinsko razliko s prevoženo potjo dobimo manjši koeficient kot če primerjamo višinsko razliko s kateto.

ElTorro 20.09.2020 12:21

V praksi je izračun čisto dovolj natančen za kolesarjenje. V praksi ni omembe vredne razlike med 20% in 19,6%

In za to si obudil 5 let staro temo??

galoper 24.09.2020 08:24
@ElTorro

V praksi je izračun čisto dovolj natančen za kolesarjenje. V praksi ni omembe vredne razlike med 20% in 19,6%

In za to si obudil 5 let staro temo??

Brskal sem po starih vsebinah in se spotaknil.
1 2 3
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI