hujšanje

Domov > Forum > hujšanje

hujšanje

SORTIRAJ PO:
mravla 08.05.2009 12:02
že dobre 2 meseca se res aktivno gibljem , največ kolesarim , ko je slabo vreme grem na orbitrek , po treningu ponavadi popoldne grem igrat še košarki ali pa hokej , pa ne morem shujšat. Res da sem dal 6kg dol , ampak se mi zdi da je postava še zmeraj ista. Doma mi pravijo da se mi že pozna , ampak jaz ne vidim nikjer razlike. Gibljem se pa skozi.....jem pa tudi občutno manj

Ima kdo kake nasvete? Tud fat-burner sem že probal pa nevem če je kaj delovalo. Mogoče sem premalo gibal takrat , ker je bila zima in mraz zunaj.
Nasveti,predlogi
DusanK 08.05.2009 12:08
Počas ! Nič bat. Pridobivaš mišično maso in se teža ustavi. Gotov gledaš samo en del na sebi, ki ti ni všeč in ostaja vedno isti in se ti zdi, da ne kopni kot bi si želel, čeprav se telo spreminja.
Plan si naredi raje do konca leta in ne samo do počitnic na plaži.
blan 08.05.2009 12:16
6kg za 2 meseca je optimalna izguba teže, če je več ni zdravo + skoraj sigurno dobiš kg nazaj. In kot je že DusanK omenil si verjetno veliko maščobe pretopil v mišično maso.... tako da ne obupat ali pretiravat z premajhnim vnosom potreb hranilnih snovi, ki jih telo potrebuje...
mravla 08.05.2009 12:48
kaj priporočate pa njaveč jest? pa ne mi zdaj z raznimi aminokislinami pa maščobami pa hidrati pa to... konkretno hočem , kaj je dobro jest?? Pred treningom , po treningu....
StaraKost 08.05.2009 12:49
Čeprav vem, da je rečeno samo "figurativno", da se maščoba pretopila v mišice moram vseeno povedati, da je to nemogoče. Maščoba se nikoli ne more spremeniti v mišice, maščobo lahko samo porabimo kot vir energije.
StaraKost 08.05.2009 13:01
mravla je napisal:
kaj priporočate pa njaveč jest? pa ne mi zdaj z raznimi aminokislinami pa maščobami pa hidrati pa to... konkretno hočem , kaj je dobro jest?? Pred treningom , po treningu....


Normaln i človek je vse :D . Jaz na primer tisto kar si zaželim. Na srečo je to tudi dovolj kvalitetna in dobra hrana, ki je primerna za športno aktivno osebo in vzdrževanje željene teže/postave brez uporabe tehnice..

Zanimivo kako je padel nivo občutka/pameti kaj "smemo" jesti in kaj ne, da bi obdržali normalno težo.

To je večina ljudi znala že pred 1000 leti, čeprav niso nikoli slišali za ogljikove hidrate, beljakovine, aminokisline, fat-burnerje in podobno.

Divlje živali to vedo še danes. Predebele ne morejo ujeti plena ali bodo ujete od drugega. Presuha nima moči, da bi ujela plen ali se branila. Rešitev je jasna. Morajo obdrži tisto težo, ki je primerna okoliščinam, da bi lahko preživele.

Kaj pa ljudje, ki bi naj bili pametnejši od živali. Najprej jedo več kot je potrebno, potem "cvilijo" in sprašujejo druge kako naj shujšajo :D .
kawasaki7030 08.05.2009 13:29
Najboljša dieta za optimalno postavo je ; ne zredi se.
Vse ostalo najde,ali ne , oseba sama pri sebi.
mitjap 08.05.2009 13:42
Pa še en nasvet:

Če se že pregrešiš in greš na pico, namesto cele, pojej polovico.
:P
mravla 08.05.2009 13:51
staraKost , hvala za te plemenite nasvete , verjamem da si izredno zadovoljen sam s sabo...izredno veliko veš o živalih in njihovih prehrambenih navadah ipd. neveš pa da ima vsak človek drugačen metabolizem in drugačen način prebavljanja oz. neprebavljanja oz. razgrajevanja hrane. Mogoče ti nebi nič škodilo če bi se tudi v tej smeri kaj razsvetlil , da ne boš samo o živalih.

Pa saj take reči kot so pica in podobni fast foodi sploh ne jem.. ne da nebi maral , ampak enostavno sem iz prevelikih rovt , da bi lahko vsak dan jedel kaj takega. V ljubljani ko grem iz faksa , se mi pa itak ne da it , ker mi bolj diši domača solata in špageti kok kako mastno cvrtje ljubljansko! :mrgreen:
mogoče nebi blo nič narobe če bi bil kak fitnes v bližini , bi še tam pustil kako uro svojega živlenja...
StaraKost 08.05.2009 14:00
...zakaj pa fitnes, saj tudi kolo obstaja:D :D :D

.. in kako naj drugi človek ve kakšen metabolizen imaš ti?

Moj metabolizem je odličen. Vsake dve-tri ure moram jesti ker sem lačen :D pa sem kljub temu šlank. Torej sem v tej smeri dovolj "razsvetljen", ker vem kar moram jesti :D, da bi obdržal željeno težo. :D
mravla 08.05.2009 14:47
zanimivo , v prejšnjem postu si omenjal da nekateri lahko jeste vse kar vam srce poželi pa s tem nimate problemov? Torej kaj zdaj? Zbiraš prehrano in samo frajariš da use ješ al kaj?

Sicer pa če bi imel tip top metabolizem , nebi spraševal tega kajneda?

Sem pa že v prvem postu napisal da gibljem ves čas , da po teningu(kolesarjenje) nabijam še basket al pa hokej...ampak ne učinkuje , tako da sem omenil fitnes pol.

Nebi odprl te teme , če bi vedel da se pol najdejo frajerji ki se postavljajo s svojo šlank in mišičasto postavo , ter da lahko zmečejo vase karkoli želijo in se jim nič ne pozna.....
mi je že žal.

hvala pa dusanK-ju in blan-u , za odkrita odgovora :!:
blan 08.05.2009 15:11
Ja no, ko men niso šle več kile tko lahko dol (pa sem bil tudi kar veliko v gibanju) sem naredil še spremebo iz zajtrk - kosilo - večerja na zajtrk-malica-kosilo -malica in brez večerje... (oziroma nobene hrane vsaj 4 ure pred spanjem). Pojedel sem praktično isto kot prej, samo obroki so bili malo drugače razporejeni in je malo pomagalo.....
StaraKost 08.05.2009 15:14
Ma glej, temo si odprl in postavil vprašanje na zelo čuden, neroden in vsaj za mene odbijajoč način. Takšen je bil tudi moj odgovor, čeprav bi lahko bil tudi drugačen, ker se na te stvari dobro spoznam.
Kako ti lahko nekdo, ki te ne pozna, ne pozna tvoje navade in še 100 drugih stvari pove kaj naj ti ješ?

Pa tudi ni štos v tem kaj naj ješ. Štos je v tem, da je vsa hrana dobra, če je znamo pojesti ob pravem času in v pravi količini, glede na to kaj smo do tedaj počeli in kaj mislimo početi v naslednji urah.....
...in res je jaz jem vse, ker vem kdaj moram kaj pojesti.... :D
mravla 08.05.2009 15:16
ok , kako pa bi postavil vprašanje? Se ga še kako drugače da postavit , kot kako naj shujšam kljub neprestanemu gibanju? Kako bi pa ti postavil? Me prav zanima.....
StaraKost 08.05.2009 15:22
Tokrat ti se moram opravičiti. Skoraj istočasno sem odgovarjal tudi na enem drugem forumu na podobno vprašanje in sem zamešal odgovore.
pajzbar 08.05.2009 15:45
mravla je napisal:
že dobre 2 meseca se res aktivno gibljem , največ kolesarim , ko je slabo vreme grem na orbitrek , po treningu ponavadi popoldne grem igrat še košarki ali pa hokej , pa ne morem shujšat. Res da sem dal 6kg dol , ampak se mi zdi da je postava še zmeraj ista. Doma mi pravijo da se mi že pozna , ampak jaz ne vidim nikjer razlike. Gibljem se pa skozi.....jem pa tudi občutno manj

Ima kdo kake nasvete? Tud fat-burner sem že probal pa nevem če je kaj delovalo. Mogoče sem premalo gibal takrat , ker je bila zima in mraz zunaj.
Nasveti,predlogi


? ?e misliš, da se ne vidi na oko, ko se pogledaš v špegu, naredi drugače. (Seveda če ti je pomembnejši izgled od gibanja). Vzami digitalca in naredi nekaj slik (pa ne v bundi) ali pa tist šivilski metr.. pa malo premeri in si vse zapiši.

Uredi si prehrano (imaš toliko napisanega o prehrani, da res ni) Vnos OH, beljakovin in maščob.
Izračunaj porabo in vnos kalorij. (vse na netu piše kako)
Ne uporabljaj fat-burnerja (zakaj, ker menim, da lahko tudi brez pospeševanja porabe kalorij - pač odvisno od fat burnerja.. vsak je drugačen, dosežeš cilj)

nekje sem prebral, da praviš, da fitnes ni to to. Jaz vadbo v fitnesu zagovarjam z razlogom, da lahko krepiš več mišic, kot pa jih pri ostalih športih.

Pri hujšanju uporabljaj pulzmetr, da boš vedel na kolk obratih deluješ, ker vedno se ne topijo maščobe.

Nihanje v telesni teži pričakuj, ker se bodo maščobe porabljale, ob enem pa se ti bo ob večji aktivnosti mišic povečevala mišična masa.

lp
tekavect 24.05.2009 12:02
mravla je napisal:
že dobre 2 meseca se res aktivno gibljem , največ kolesarim , ko je slabo vreme grem na orbitrek , po treningu ponavadi popoldne grem igrat še košarki ali pa hokej , pa ne morem shujšat. Res da sem dal 6kg dol , ampak se mi zdi da je postava še zmeraj ista. Doma mi pravijo da se mi že pozna , ampak jaz ne vidim nikjer razlike. Gibljem se pa skozi.....jem pa tudi občutno manj

Ima kdo kake nasvete? Tud fat-burner sem že probal pa nevem če je kaj delovalo. Mogoče sem premalo gibal takrat , ker je bila zima in mraz zunaj.
Nasveti,predlogi


Z a spremljanje napredka pri hujšanju je zelo dobro, če si enkrat ali dvakrat na mesec daš imeriti tudi delež maščobe v telesu, s tem da je dobro, da to opraviš vedno na enak način (kaliper ali elektronska naprava, pri kaliperju naj meri vedno ista oseba z isto metodo).

Če ugotoviš, da se ti zmanjšuje delež maščob v telesu, je to vsekakor napredek. Upoštevaj tudi, da si sam do sebe najbrž bolj kritičen, pa tudi vsak dan se vidiš v ogledalu in se ti zato spremembe zdijo minimalne. Izmerjene vrednosti vsekakor več povedo.

Sicer je izgled postave precej odvisen od vrste športa in intenzitete treninga. Pri eksplozivnejših športih, pri krajših intervalih na višjih pulznih vrednostih se navadno mišična masa poveča, pri vzdržljivostnih športih pa večinoma ne (odvisno tudi od "štartne pozicije" postave oz. pripravljenosti/kondicije).

Hokej, sploh če ga igraš resno, sodi med športe z visoko intenziteto, prav tako košarka. S kolesarjenjem, zlasti če imaš voljo prekolesariti večje razdalje z nižjo intenzivnostjo, pa lahko pri hujšanju dosežeš zelo dobre rezultate, ne da bi s tem kaj dosti pridobival na mišični masi.
KAVITATOR+ 26.05.2009 08:00
jkašo,riž,tune.zelenjava...p a bo teža šla dol :mrgreen:
mark 26.05.2009 08:59
Tudi jaz sem bil včasih tako pameten kot stara kost, ko sem še lahko pojedel kar sem hotel, pa se nisem zredil. Potem sem se pa zredil za 10 kg in moram sedaj paziti, da ohranjam idealno težo.

Po moje smo si ljudje precej različni po metabolizmu in vsak ne more biti suh (ob normalni hrani). Moja teorija (ki pri meni deluje) je, da samo zmanjšanje zaužitih kalorij ne pomaga. Telo se bo namreč začelo obnašati bolj racionalno in bo iz zaužite hrane črpalo energijo z večjim izkoristkom. Jaz sem na sebi delal poskuse z dolgotrajnimi totalnimi posti, pa ob normalnih aktivnostih nisem shujšal skoraj nič. Kakšna je potem rešitev? Kolegu je zdravnik predpisal najmanj 3-urno kolesarjenje. Vse kar je manj, naj bi bilo brez veze. Pri meni je delovalo to, da se že pred zajtrkom podam na krajši tek. Metabolizem se zbudi in začne črpati energijo. To dela še vsaj pol ure po končanem teku. Jaz sem tudi zmanjšal količino zaužitega kruha, čeprav se občasno še vedno nažrem kot svinja. Po moje moraš sam najti, katera metoda (ali kombinacija) hujšanja ti ustreza: dolgotrajna športna aktivnost (kolo, tek), izločitev določene hrane ali ločevalna dieta, več manjših obrokov ali opustitev večerje, rast mišične mase (ki potem sama kuri energijo)...
Stelvio 26.05.2009 09:19
žal res vedno več ljudi živi po "kuharskih receptih". Dodaj toliko tega, toliko onega in na koncu boš srečen. Žal oz. k sreči je res tako,kot je napisal Stara kost - vsak mora pri sebi razvit občutek, kaj mu ustreza in kaj ne. In to ne samo pri hrani.
še malo za šalo - Kako bi pa bilo, če bi pri iskanju partnerja/ice šel k svetovalcu in bi ti rekel: Rabiš tako in tako osebo, ti pridno prikimaš in ubogaš.

hmmm, če dobro pomislim, marsikdo dejansko počne to. Grozljivo.
Truplo 26.05.2009 09:26
StaraKost je napisal:
mravla je napisal:
kaj priporočate pa njaveč jest? pa ne mi zdaj z raznimi aminokislinami pa maščobami pa hidrati pa to... konkretno hočem , kaj je dobro jest?? Pred treningom , po treningu....


Normaln i človek je vse :D . Jaz na primer tisto kar si zaželim. Na srečo je to tudi dovolj kvalitetna in dobra hrana, ki je primerna za športno aktivno osebo in vzdrževanje željene teže/postave brez uporabe tehnice..

Zanimivo kako je padel nivo občutka/pameti kaj "smemo" jesti in kaj ne, da bi obdržali normalno težo.

To je večina ljudi znala že pred 1000 leti, čeprav niso nikoli slišali za ogljikove hidrate, beljakovine, aminokisline, fat-burnerje in podobno.

Divlje živali to vedo še danes. Predebele ne morejo ujeti plena ali bodo ujete od drugega. Presuha nima moči, da bi ujela plen ali se branila. Rešitev je jasna. Morajo obdrži tisto težo, ki je primerna okoliščinam, da bi lahko preživele.

Kaj pa ljudje, ki bi naj bili pametnejši od živali. Najprej jedo več kot je potrebno, potem "cvilijo" in sprašujejo druge kako naj shujšajo :D .


Meni se pa tak odgovor, povedan enostavno po zdravi kmečki pameti, sploh ne zdi napačen.

StaraKost je velik strokovnjak za kolo in prehrano in o tem verjetno ve 99%, da ne bomo rekli, da ve vse. Njegovi nasveti in odgovori so zlata vredni.

Sam imam probleme s težo, ampak: pozno jeseni se več toliko ne gibljem, presnova je drugačna, ker je dan krajši, več posedamo, več jemo.... Recept: verjetno, verjetno je tak: če potrošiš 2.000 kalorij, jih toliko zaužij in s težo ne bo problemov. Ker se tega ne držim, se nekaj kil vedno zredim pozimi. Joooooooooooooooooooooooj!
holloB 26.05.2009 09:52
par nasvetov -
ne granatiram da funkcionirajo ampak tako bi naredil jaz
1. jej enako hrano kot prej, količinsko če se da samo malo manj
(težko se boš prepričal da je okusen npr. golaž brez kruha če ti je s kruhom prej pasalo :D )
2. migaj več, počasi in vztrajno, včasih boš opazil zanimiv fenomen da če greš migat lakota popusti
3. spremljaj % telesne maščobe, ta ti bo dober pokazatelj napredka, bolj kot gola masa
4. opcijski korak ko boš že nekaj časa "obvladal" prve 3
gledaš malo kombinacije hrane in čas kdaj jih zaužiješ - ugotovil boš npr če poješ normalni obrok pa potem takoj sladico na vrh to ni preveč dobro, počakaj uro ali dve pa potem pojej kaj sladkega. eksperti ti bodo seveda rekli da sladkarijo nadomesti s sadjem boš mogoče na kratek rok zdržal na dolgi pa težko če si sladkosneden :)

vse v glavnem delaš dolgoročno in za zmeraj. zato tudi vse spremembe ki jih narediš ne smejo biti šok za tvoj organizem ampak take da jih boš "zdržal" do konca svojih dni. ne si mislit da boš spremenil način življenja samo do takrat ko boš shujšal, potem pa delal tako kot do sedaj - to ne bo šlo

hope it helps :D :D
areh 26.05.2009 10:03
Truplek je napisal:
[......Sam imam probleme s težo, .....j!

No, to vemo, ne rabiš razlagat.. :lol: :lol:
lpA
ZigaK 26.05.2009 11:25
holloB je napisal:
vse v glavnem delaš dolgoročno in za zmeraj. zato tudi vse spremembe ki jih narediš ne smejo biti šok za tvoj organizem ampak take da jih boš "zdržal" do konca svojih dni. ne si mislit da boš spremenil način življenja samo do takrat ko boš shujšal, potem pa delal tako kot do sedaj - to ne bo šlo

hope it helps :D :D


Bravo!
miha1980 26.05.2009 20:28
Prvo pravilo je da imaš pet obrokov na dan, lahko tudi šest. Obvezen je zajtrk! Ogljikove hidrate zaužij zjutraj in jih proti večeru zmanjšuj. Ob vsakem obroku popij 3 deci vode in vsaj 3 litre vode na dan.Priporočljiva je kardio vadba pred zajtrkom saj je takrat stopnja inzulina v krvi nizka in telo bo črpalo energijo pretežno iz maščobnih zalog. Zaužij manj kcal, kot jih porabiš saj bo samo dolgotrajen primanjkljaj pripeljal do želenega rezultata. Brez kvalitetne vadbe ne bo rezultatov! Zredil se verjetno nisi v 2 meseceih zatorej tudi do popolne postave ne bo šlo v 2 mesecih. Pa veliko uspeha ti želim-
porto 10.08.2009 18:11
dober dan...
nekako bi zelel shujsati od 5-10kg.. nekako mi zaradi nocnega dela to ne uspeva ker ko pridem doomou iz nocne pojem se kak sendvic pa pivo.. no to nekako ni glavni razlog.. zbujam se tudi ob 13 uri in jem kosilo sele ob 17 uri .. tako da vecerja pride na rsto okoli 20 ure... nikakor nemorem teze spraviti na vsaj 75kg... visok sem cca 184...

danes sm si reku da bom pac manj jedel..pri kosilu recimo se bom ustavil ko bom sit.. ne da pa pojem vse kar je na krozniku... probal bom vsak dan delat - s zauzitimi kalorijami... recimo ce pozrem 3k kalorij jih bom probal tudi toliko porabit na kolesu oz teku... sedaj me zanima ce je to realno al malo bluzim?? da nebom kaj zbolel...
koliko naj prekolesarim... koliko naj pojem.. gleda na to da recimo vec kot 50km na dan nesmem prevozit da zdrzim napore v sluzbi.. oz da ne zaspim v sluzbi...
zanima me kateri hrani se morem izogibat... testeninam? kruhu? sladkega ne maram in ga ne jem tako da to nebo problem.... ne maram pa sadja in ga 0kg na mesec pojem...
hvala
StaraKost 10.08.2009 18:58
Ta tvoja matematika je napačna. Nekaj izhodišč.
Vsak mora pokriti dnevne potrebe bazalnega metabolizma, ki je za odraslega človeka med 1800-2000 kcal + kcal za pokrivanje potreb zaradi vseh ostalih dnevnih aktivnosti. . ..

Ko želimo shujšati, želimo zmanjšati težo na račun deleža maščobe.

Sedaj malo matematike. Če poješ tako kot si rekel okoli 3000 kcal potem jih smeš porabiti iz tega kar si pojedel samo 1000-1200, ostalo je za potrebe bazalnega metabolizma. Če želiš hujšati pa moraš narediti dodatni dnevni primanjkljaj od okoli 300-500kcal iz lastnih maščobnih zalog :D .
To pomeni: telo mora dobiti vse tisto kar mora(nič manj). Primanjkljaj moramo delati iz lasnih maščobnih zalogah.

Kako to naredimo?
Odgovoril bom kmečki enostavno, čeprav stvari niso tako enostavne.

Če na primer na treningu porabimo okoli 1500 kcal in predvidevamo, da smo od tega porabili iz maščobe okoli 40% energije ali 600 kcal. Potem jih po treningu moramo povrniti samo okoli 1000-1100 kcal.
Kljub želji po hujšanju ne smemo črtati maščobe iz sesznama prehrane. Telo za normalno funkcioniranje potrebuje vsaj 15-20% maščobne hrane, pretežno iz nenasičenih maščob, okoli 45-50% OH (v prvi polovici dneva + po treningu) in okoli 30-35%. iz beljakovin (po treningu + v drugi polovici dneva(večerja)).

To pomeni, da ne jemo vsak dan enako. Jemo glede na to, kaj bomo počeli v nekaj naslednjih urah. Če pričakujemo obremenitev jemo več in več OH, če ne pričakujemo obremenitev, jemo manj in več beljakovin.
april 10.08.2009 19:07
StaraKost je napisal:
Ta tvoja matematika je napačna. Nekaj izhodišč.
Vsak mora pokriti dnevne potrebe bazalnega metabolizma, ki je za odraslega človeka med 1800-2000 kcal + kcal za pokrivanje potreb zaradi vseh ostalih dnevnih aktivnosti. . ..

Ko želimo shujšati, želimo zmanjšati težo na račun deleža maščobe.

Sedaj malo matematike. Če poješ tako kot si rekel okoli 3000 kcal potem jih smeš porabiti iz tega kar si pojedel samo 1000-1200, ostalo je za potrebe bazalnega metabolizma. Če želiš hujšati pa moraš narediti dodatni dnevni primanjkljaj od okoli 300-500kcal iz lastnih maščobnih zalog :D .
To pomeni: telo mora dobiti vse tisto kar mora(nič manj). Primanjkljaj moramo delati iz lasnih maščobnih zalogah.

Kako to naredimo?
Odgovoril bom kmečki enostavno, čeprav stvari niso tako enostavne.

Če na primer na treningu porabimo okoli 1500 kcal in predvidevamo, da smo od tega porabili iz maščobe okoli 40% energije ali 600 kcal. Potem jih po treningu moramo povrniti samo okoli 1000-1100 kcal.
Kljub želji po hujšanju ne smemo črtati maščobe iz sesznama prehrane. Telo za normalno funkcioniranje potrebuje vsaj 15-20% maščobne hrane, pretežno iz nenasičenih maščob, okoli 45-50% OH (v prvi polovici dneva + po treningu) in okoli 30-35%. iz beljakovin (po treningu + v drugi polovici dneva(večerja)).

To pomeni, da ne jemo vsak dan enako. Jemo glede na to, kaj bomo počeli v nekaj naslednjih urah. Če pričakujemo obremenitev jemo več in več OH, če ne pričakujemo obremenitev, jemo manj in več beljakovin.


Super napisano, škoda, da to ne berejo ljudje, ki bi res morali shujšati :roll:
zaspana 10.08.2009 19:07
StaraKost je napisal:
Ta tvoja matematika je napačna. Nekaj izhodišč.
Vsak mora pokriti dnevne potrebe bazalnega metabolizma, ki je za odraslega človeka med 1800-2000 kcal + kcal za pokrivanje potreb zaradi vseh ostalih dnevnih aktivnosti. . ..

Ko želimo shujšati, želimo zmanjšati težo na račun deleža maščobe.

Sedaj malo matematike. Če poješ tako kot si rekel okoli 3000 kcal potem jih smeš porabiti iz tega kar si pojedel samo 1000-1200, ostalo je za potrebe bazalnega metabolizma. Če želiš hujšati pa moraš narediti dodatni dnevni primanjkljaj od okoli 300-500kcal iz lastnih maščobnih zalog :D .
To pomeni: telo mora dobiti vse tisto kar mora(nič manj). Primanjkljaj moramo delati iz lasnih maščobnih zalogah.

Kako to naredimo?
Odgovoril bom kmečki enostavno, čeprav stvari niso tako enostavne.

Če na primer na treningu porabimo okoli 1500 kcal in predvidevamo, da smo od tega porabili iz maščobe okoli 40% energije ali 600 kcal. Potem jih po treningu moramo povrniti samo okoli 1000-1100 kcal.
Kljub želji po hujšanju ne smemo črtati maščobe iz sesznama prehrane. Telo za normalno funkcioniranje potrebuje vsaj 15-20% maščobne hrane, pretežno iz nenasičenih maščob, okoli 45-50% OH (v prvi polovici dneva + po treningu) in okoli 30-35%. iz beljakovin (po treningu + v drugi polovici dneva(večerja)).

To pomeni, da ne jemo vsak dan enako. Jemo glede na to, kaj bomo počeli v nekaj naslednjih urah. Če pričakujemo obremenitev jemo več in več OH, če ne pričakujemo obremenitev, jemo manj in več beljakovin.



mater. ...kot ženska v srednjih letih sem v življenju že marsikaj slišala ter prebrala o teh kalorijah, ampak na ko enostaven, razumljiv način mi tega ni še nihče predočil....od tega trenutka naprej iz mojih ust ne bo več ušel stavek "dons bom sam 1000 kalorij pojedla"....


hvala!
StaraKost 10.08.2009 20:13
Če ste me že izzvali. Še malo filozofije po "kmečko".

Če jemo manj kot je naš bazalni metabolizem se telo skuša prilagoditi na ta manjši vnos in za lastne potrebe porablja vedno manj kot bi sicer. Normalno, da to ne gre v nedogled. Telo se spravi v šparovni način in vsak odvečni grižljaj skuša spraviti v zaloge(maščobe), ker pri tako butastem gospodarju nikoli ne ve ali bo sploh kaj dobilo za jest.

Prav zaradi tega se človek po dieti, ko začne normalno jest takoj zredi. Potrebe bazalnega metabolizma so minimalne spomin na pomanjkanje hrane pa svež. Kot dober gospodar si telo takoj naredi zalogo za morebitne nove hude čase.

Zato dieta pomeni nekaj začasnega, prav zaradi tega ne deluje na daljši rok, ker ne moremo biti ostanek življenja na dieti.. Če želimo shujšati moramo spremeniti način življenja in prehranjevanja, ki nas je pripeljal v takšno stanje, ki ga sedaj želimo popraviti.

Kot prvo moramo jesti vsaj petkrat na dan v manjših obrokih. Ker so obroki pogosti in redni se telo počuti varno, začne dvigovati porabo za potrebe metabolizma. To porabo še dodatno pospešimo z fizično aktivnostjo.
Kot drugo moramo vedeti kdo so naši porabniki energije?
To so mišice in možgani. Manj ko je mišic, manj energije porabimo, več ko je mišic več energije porabljamo tudi v mirovanju.
Maščoba za svoj obstoj ne potrebuje skoraj nič energije.

Zaključek. Ko je pomanjkanje hrane(energije) se telo brani tako, da zmanjša potrebe metabolizma, če tudi to ni dovolj mora zmanjšati porabnike energije. Ker možganov ne more :D začne zmanjševati mišice oziroma jih razgrajevati v energijo namesto maščob, ki ne porabljajo skoraj nič in jih mora šparati za še hujše čase.
Rezultat: čeprav smo shujšali nam je ostala pri manjši teži skoraj enaka količina maščobe in smo postali "suhi špeholinko" brez mišic. Ko začnemo jesti, dobimo takoj višek energije v nove maščobne zaloge, saj porabnikov(mišic), ki bi porabljale energijo ni, metabolizem je na minimumu. Zaradi tega, ko dosežemo staro težo smo na slabšem. Sedaj imamo kljub enaki teži še več špeha.

Z pametno planirano fizično aktivnostjo in pravo količino ustrezne hrane, ki jo je vedno dovolj glede na obremenitve/potrebe , se telo spet začne obnašati racionalno. Fizična aktivnost in čim več aktivnih mišic so garancija, da bomo začeli porabljali uskladiščeno maščobo, če naša aktivnost v začetnih mesecih ni preveč intenzivna.

Ne smemo se ujeti na foro, da pri nizki intenziteti porabljamo največji delež energije iz maščob, kar je res, ker po drugi strani porabimo malo skupne energije na enoto časa, pa nam veliki % od malo ne more dati veliko.
Če smo koliko toliko kondicijsko potkovani, je najboljša višina intentivnosti med 70-75% MSU + nekaj visokih kratkotrajnih obremenitev, ki nam dobo dvignile metabolizem za nekaj ur tudi po končani vadbi.
Pot do uspeha je jasna. Ne smemo stradati, moramo jesti toliko koliko potrebujemo oziroma, da uskladimo prehrano in količino fizične aktivnosti in na ta način vzdržujemo željeno težo.
Ko nam to postane stil življenja in ne odrekanje, zmaga je zagotovljena.

Uffff, napisal sem več kot sem mislil.
1 2 3 ... 5
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI