treking vs. specialka

Domov > Forum > treking vs. specialka

treking vs. specialka

SORTIRAJ PO:
chadmaster 02.03.2010 14:55
prejšno leto sm šel 39 km krog startal na 500m višinske, najvišja točka pa 800m višinske končal na istem mestu kot sem štartal(krog) mam treking kolo Merida T1 kolo za 500 eur. star sem 18 let sem pa zaljublen v kronometre (ponavad za mano voz frend u zavetrju ma manj kondicije )

povprečna hitrost pa sem mel 30,5 km/h lep vreme brez vetra
sel 2/3 poti 87% max.utr 1/3 pa 90-98%) na leto naredim zelo mal kilometrov( 1500km)

letos pa bi šel rad na kšn rekreativn kronometr pa me zanima če bi se splačal zamenat ta kolo za kšno specialko(do 1500 eur.)

kolk bi bla povprečna hitrost večja ob isti telesni prepravljenosti

PRIBLIŽN
Truplo 02.03.2010 14:58
Opis poti je čuden, saj je po svoje vseeno tako enostavno povedano, ali štartaš na nadmorski višini 0 ali 1.000 in se povzpneš za 300 m. Takšen je bil hrib, jih je bilo več, ravna cesta ali lepo speljane serpentine... oz. še bolj bistveno, koliko višincev si nabral na teh 39 km?

Po mojem bi bila povprečna hitrost bistveno višja s specialko, tam vsaj pet do osem kilometrov povprečno!

Sicer pa po mojem prave odgovore na taka vprašanja daje StaraKost! :P
chadmaster 02.03.2010 15:08
30km poti je večinoma ravna 9 km poti pa vzpon prib. 15% naklon tudi 20% je umes pot pa je

Lesce-Lancovo-Kamna gorica-Podnart-Podbrezje-Trž ič-Zadnja vas-Begunje-Hlebce-Lesce

? ?e kaj pomaga
mitjap 02.03.2010 15:23
Citat:
Po mojem bi bila povprečna hitrost bistveno višja s specialko, tam vsaj pet do osem kilometrov povprečno!

Specialk a da je hitrejša za do 8 km/h? Ne se hecat :D ... mogoče z vetrom v hrbet.

Povprečna bi bili višja kvečjemu za kaka 2-3 km/h, razen če imaš res zanič treking.

Če se ti splača zamenjat specialko za trekinga se moraš sam odločit, odvisno kolk boš vozil, itd.

Dejstvo je, da boš na specialki bolj cool. :)
necnec 02.03.2010 15:37
Js iz svojih izkušenj vem da okol 5km/h.
xPubec 02.03.2010 16:06
2-3km/h, če maš soliden treking.
P.D. 02.03.2010 18:32
xPubec je napisal:
2-3km/h, če maš soliden treking.

NAJVEČ - po mojih izkušnjah
P.D. 02.03.2010 18:34
Truplek je napisal:
Opis poti je čuden, saj je po svoje vseeno tako enostavno povedano, ali štartaš na nadmorski višini 0 ali 1.000 in se povzpneš za 300 m. Takšen je bil hrib, jih je bilo več, ravna cesta ali lepo speljane serpentine... oz. še bolj bistveno, koliko višincev si nabral na teh 39 km?

Sicer pa po mojem prave odgovore na taka vprašanja daje StaraKost! :P

Po mojem pa tudi vsi tisti, ki smo iz trekinga presedali na specialke.
mišek 02.03.2010 18:40
Točno tako kot pravi večina (Truplek je fejst mimo vsekal), povprečna se dvigne za okrog 3km/h, mogoče, mogoče za 4, če je ravninska trasa. Sem jaz tudi prej vozil trekinga.
To imaš v glavi tak občutek, ko vidiš specialko pa si misliš kak bi to letele, potem pa v resnici ni takega buma, kot bi ga marsikdo pričakoval. Je pa spet razlika za kakšen teren se gre, več kot je ravnine, višje kot so hitrosti bolj je v prednosti specialka, če pa je zelo razgiban teren pa ta razlika kopni.
Več je v glavi, kot pa v resnici. Občutek med samo vožnjo imaš kak si hitrejši, ko gledaš števec vidiš kar višje cifre na njem, ampak na koncu pa povprečna hitrost ni tako drastično višja, kot pa si misliš. No čeprav to pomeni, da se ti povprečje dvigne za dobrih 10% kar pa tudi ni tako malo :)
Upoštevati je pa potrebno tudi samo pripravljenost. Ko kupiš specialko te zagrabi in več goniš, tako da tisti rezulati potem niso čisto primerljivi, če si prej isto traso vozil s trekingom vendar si bil manj pri močeh.
tedl 02.03.2010 18:55
>
chadmaster je napisal:

kolk bi bla povprečna hitrost večja ob isti telesni prepravljenosti
PRIBLIŽN

skoraj nič
Truplo 02.03.2010 18:56
Zame je treking bicikel z npr. 32 gumami in ne s takšnimi dirkalnimi, 23, morda 25...?

Še vedno trdim, da je normalna specialka s 23 gumami hitrejša za 5 in še kaj kilometrov naspram trekingu z 32. Razgiban teren, če je vse asfalt pripomore k še večji razliki v korist specialke, saj je lažja in se lažje vzpneš, imaš večje zobnike in če hitreje prišibaš pod hupsl, si hitreje čez. Dobro, če je nekaj težje, leti tudi hitreje dol po hribu, vendar je nekje zgoraj na hribu in takoj dol pospeševanje s specialko po mojem hitrejše.

Pa ja ne boste na koncu še trdili, da se s trekingom upate hitreje spustiti po hribu navzdol, kakor s specialko. Jaz ne! :mrgreen:
mišek 02.03.2010 19:30
Jaz imam na trekingu 38 gume, mislim, da jih ima večina tako.
Kar se zobnikov tiče, zaradi tistih ne boš hitrejši. Kaj ti pomagajo večji zobniki, če jih recimo ne moreš poganjat? Pri specialki ti pridejo prav, ker so pri vožnji manjši upori (kotalni, zračni, nekaj še teža) in lahko poganjaš težji prenos. Če boš dal ista prestavna razmerja na trekinga ti ne bo to nič pomagalo, razen kje po hribo navzdol, kjer ti mogoče pri trekingu že v prazno leti ;) .

Po hribu navzdol se pa upam hitreje spustit s trekingom, tam kjer je slabša cesta. Gume bistveno bolje prenesejo treslaje, večja stabilnost, sploh če prideš še na kak pesek, pa tudi zavore imajo na trekingih boljši učinek. Samo zaviranje je lažje, krmilo imaš trdneje v rokah.
Take imam jaz izkušnje.
Takoj drugi dan, ko sem kupil trekinga sem z njim dosegel najvišjo hitrost 75km/h, s specialko se tam dol več kot 60 ne peljem ;) ravno zaradi slabe ceste, če pa je gladek asfalt ja pol pa ni problem. Potem se mi pa zdi, da se specialka lepše uleže v ovinek. Pretiravat pa si jaz itak ne upam.
Zajebanec 02.03.2010 19:58
Pizda so nekateri spet pametni. :lol: Zdaj še samo naj nekdo napiše,da je med prvimi pedesetimi ali stotimi bil na Franji kak s treking kolesom. :?
slavko1 02.03.2010 20:01
Če še ni bil, pa še bo. :mrgreen:
ROTOR 02.03.2010 20:04
Truplek je napisal:

Pa ja ne boste na koncu še trdili, da se s trekingom upate hitreje spustiti po hribu navzdol, kakor s specialko. Jaz ne! :mrgreen:

Upam trdit, da sem bil z gorcem in gumami 2,25 hitrejši iz Rogle v Zreče, kot ti s specialko :mrgreen:
Primož Hočevar 02.03.2010 20:04
Dans sm se s hriba spuščal po oski cesti... pred mano je bla baba v avtu pa je 35 na uro vozla, za mano pa je uletew še en avto, jaz sem znoru pa sm jo uscal pa šu dol 65 na uro :lol:,...

Sam smešno mi je postalo šele ko sn slišu kak je un za njo potem trobil kot matast :lol: k ni zdržal niti on več za njo :lol:, pomoje ga je še to podžgalo ker ni mogu vrjet, da gleda kak jo pecikelj prehiteva :lol: ...
andrejl 02.03.2010 20:06
jaz sem šel pa v Mercator danes po kruh...
Primož Hočevar 02.03.2010 20:12
...ker če gre avto počasnej od specjalke pol gre zihr tut treking :lol: ,... hec!
XCBATINA 02.03.2010 20:17
andrejl je napisal:
jaz sem šel pa v Mercator danes po kruh...

belga al črnga?
dumr 02.03.2010 20:21
pomoje ni važn ker je bil s kolesom :mrgreen:
andrejl 02.03.2010 20:21
črnga. pa še 4 kajzerce...

tud črne...
Zgubich 02.03.2010 20:22
zajebanec-kukr ti kolesariš te s skirco nasmodim :twisted:
Merlin 02.03.2010 20:35
Ta tema pa je bila že predebatirana 100X.

Debata pa je podobna dobra specialka napram slabši. Razlika je.
Samo, če ti na enem ne, gre ti tudi na drugem ne bo ;) .
Zajebanec 02.03.2010 20:50
Zgubich je napisal:
zajebanec-kuk r ti kolesariš te s skirco nasmodim :twisted:

matejg 02.03.2010 20:50
Jaz lahko čisto iz prakse povem, pa ne vem zakaj bi lagal.

Med poletjem sem prešel iz trekinga(dober, z lx opremo), z mislim da 1.0 ritchey tom slick plašči na solidno specialko in se hitrost na moji redni trasi od Kamnika na Jezersko povišala za okoli 4.5-5km/h, na črnivec sem že prvič, ko sem šel gor, izboljšal osebni rekord za dobre tri minute, na ambroža sem vozil skoraj 5 minut hitreje. Izkušnje čisto iz prakse.
hribovc 02.03.2010 21:04
Zajebanec je napisal:
Pizda so nekateri spet pametni. :lol: Zdaj še samo naj nekdo napiše,da je med prvimi pedesetimi ali stotimi bil na Franji kak s treking kolesom. :?

Za Franjo ne vem, na Alpah pa siguren, na Jezersko je pripeljal celo prvi.
Truplo 03.03.2010 00:18
hribovc je napisal:
Zajeban ec je napisal:

To spet ne pove nič! Naj se spravi ta kolesar, kateri je bil prvi s trekingom na Jezerskem na specialko in bo garantirano verjetno spet prvi, vendar bi moral biti bistveno hitrejši!
P.D. 03.03.2010 07:35
Truplek je napisal:
hribovc je napisal:
Zajeban ec je napisal:

To spet ne pove nič! Naj se spravi ta kolesar, kateri je bil prvi s trekingom na Jezerskem na specialko in bo garantirano verjetno spet prvi, vendar bi moral biti bistveno hitrejši!

Moj glas gre za: verjetno :lol:
vasja_ 11.09.2012 14:28

Ko sem prepisoval podatke o včerašnjem treningu s števca v excel, sem opazil zanimiv podatek. Z obema kolesoma (treking in specialka) sem se doslej vozil do minute enako dolgo - 388h22min.

V tem času sem naredil s specialko 9.328km, s trekingom pa le 7.075km. Ker gre za velik vzorec, je ta podatek o razliki v hitrosti gotovo precej relevanten - specialka 24,0 km/h, treking 18,2 km/h

Razliko v povprečju bi seveda lahko izračunal kadarkoli, tudi če čas vožnje ne bi bil pri obeh kolesih enak - zaradi tega sem samo prišel na idejo, da bi naredil to primerjavo.

bojevit 13.09.2012 22:21
@vasja_:

Ko sem prepisoval podatke o včerašnjem treningu s števca v excel, sem opazil zanimiv podatek. Z obema kolesoma (treking in specialka) sem se doslej vozil do minute enako dolgo - 388h22min.

V tem času sem naredil s specialko 9.328km, s trekingom pa le 7.075km. Ker gre za velik vzorec, je ta podatek o razliki v hitrosti gotovo precej relevanten - specialka 24,0 km/h, treking 18,2 km/h

Razliko v povprečju bi seveda lahko izračunal kadarkoli, tudi če čas vožnje ne bi bil pri obeh kolesih enak - zaradi tega sem samo prišel na idejo, da bi naredil to primerjavo.

In Vasja se je z obema kolesoma vozil po istih cestah?

1 2
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI