Portorož-Vojak na Učki

Domov > Forum > Portorož-Vojak na Učki

Portorož-Vojak na Učki

SORTIRAJ PO:
PETROŽ 24.07.2010 09:28
V sredo sem zjutraj štartal ob 6 h iz Portoroža čez Sečovje na Buje-Buzet-Lupoglava-Učka in potem na vrh Vojak. Do Buzeta je bilo lepo še hladno in kar lepo je letelo potem pa sem napolnil bidone in cesta se je lepo počasi vzpenjala do Lupoglava. Od tam dalje se ceste kar naprej nekaj prepletajo tako , da sem moral paziti, da ne zaidem na cesto, ki gre skozi tunel. Od tam kjer je zadnji odcep za to cesto, se cesta začne lepo vzpenjati tako, da je teh 6 km najmanj 10 do 15 % klanec, pa še veliko po soncu, tak da sem komaj čakal, da sem prišel na prelaz(okoli 950mnv-Poklon) kjer pa to ni nič posebej označeno, samo tablo za "Vojaka" vidiš.

Ker sem se pripeljal že tako daleč, bi bil greh, če ne bi šel do vrha zato sem se odločil, da naredim še teh dobrih 6 km in pridem na vrh okoli 1400mnv. Tukaj pa je cesta pravi balzam glede na pekel prejšnjih 6 km. Cesta poteka v približno enakem naklonu večinoma po senci, razen zadnja 2 km sta malo bolj strma vndar ni panike. Na vrhu je vreme podobno muhasto kot npr. na Rogli stalno so se vozili neki oblaki temp. pa okoli 20 medtem, ko je bilo že spodaj čez 30 stopinj.
Pri spustu sem moral biti kar previden, ker leti kot strela, v vasi Učka imajo lepo urejen vodni izvir, kjer sem si napolnil bidone in potem gasa do Buzeta. Od tam naprej pa seveda vroče in pravo mučenje, a vendar sem uspel narediti skupaj 175 km in okoli 2000 višincev.

Zanima me pa kakšen je kaj vzpon iz Matujev, koliko km je realno, kakšna je kaj cesta- verjetno ste že bili kaj tam !
trmoglavka 24.07.2010 13:13
Iz Matuljev ni niti približno tako strm kot iz notranjosti, sam je težak zaradi tega, ker je dolg. No, najlepše je, če štartaš kar pri morju, v Ičičih. Od tam do Vojaka imaš 21 km klanca in 1400 višincev. Prvih 8 km je serpentinasta cesta do Veprinca, kjer je ene 450 višincev. Tik pred Veprincem je en malo bolj strm del, ostalo je položno. Od Veprinca do Poklona je 7 km in ene 500 višincev. Vzpon je malo "stopničast" v primerjavi s tistim iz notranjosti Istre. Večkrat se napne in večkrat poravna. Pot od Poklona do Vojaka pa že poznaš.

Cesta je okej. No, trenutno je malo naprej od Veprinca par sto metrov makadama, ker bodo verjetno položili nov asfalt, ampak se da peljat čez. Od tam naprej pa je od lani nov asfalt in široka cesta... Pred ta prvo gostilno na Poklonu imaš na levi strani pipo s pitno vodo.

Če štartaš z Matuljev, je do Veprinca malo krajše. Se mi zdi, da 4,5km in 250 vm. V obeh primerih je ful lep pogled na Kvarner!

Zdej poleti priporočam vzpon v zgodnjih jutranjih urah al pa pozno popoldan, ker je sicer večina klanca na soncu.
PETROŽ 24.07.2010 13:48
Super in hvala za lep opis poti. Bo treba še enkrat poleti probat vzpon na Učko iz te smeri, potem pa še malo kopanja in papcanja v Kvarnerju, da si v miru nazaj napolniš baterije. 8)
andrej74 10.07.2012 16:26
@PETROŽ: Super in hvala za lep opis poti. Bo treba še enkrat poleti probat vzpon na Učko iz te smeri, potem pa še malo kopanja in papcanja v Kvarnerju, da si v miru nazaj napolniš baterije. 8)


Jaz bi ti predlagal, da greš čez Matulje gor do vrha in se po tem po drugi strani vrneš do avta.
Če boš seveda šel z avtom do pod hriba. Tudi v tem primeru se boš kar nakolesaril.

lone_rider 10.07.2012 16:32

A ta uporabnik spoh še kolesari? V dveh letih se marsikaj spremeni...

andrej74 10.07.2012 16:36
@lone_rider:

A ta uporabnik spoh še kolesari? V dveh letih se marsikaj spremeni...


Tam se je spremenilo samo na bolje, če sploh kaj. Cesta pa zagotovo. Pri rampi na prelazu se pa le pozanimaj ali smeš naprej, ker je tam kolikor se spomnim tabla, ki prepoveduje ves promet.Malo pred tem je gostilna in vprašaj.

lone_rider 10.07.2012 16:40

Nisi me razumel, odgovor si dal @PETROŽ-u dve leti potem, ko ga je to zanimalo. nasmeh

andrej74 10.07.2012 16:50
@lone_rider:

Nisi me razumel, odgovor si dal @PETROŽ-u dve leti potem, ko ga je to zanimalo. nasmeh


Je.iga nikoli ni prepozno. Morda pa komu drugemu prav pride.

Imaš pa prav, da sem bolj kot ne cepec, ko ne pogledam niti tisto kar imam pred nosom.

Urednik 10.07.2012 17:12

Je na voljo morebiti gpx track?

MihaMedica 11.07.2012 23:12
@andrej74:
@lone_rider:

A ta uporabnik spoh še kolesari? V dveh letih se marsikaj spremeni...


Tam se je spremenilo samo na bolje, če sploh kaj. Cesta pa zagotovo. Pri rampi na prelazu se pa le pozanimaj ali smeš naprej, ker je tam kolikor se spomnim tabla, ki prepoveduje ves promet.Malo pred tem je gostilna in vprašaj.

Imam v planu odpeljati Učko iz smeri Vranja to soboto -14.7.2012, mogoče kdo ve kaj je sto tablo prepovedan za ves promet? Se sme do vrha?

Campagnolo 11.07.2012 23:16

Itak, da se sme! V soboto zjutraj grem tudi sam gor ;)

MihaMedica 11.07.2012 23:24
@Campagnolo:

Itak, da se sme! V soboto zjutraj grem tudi sam gor ;)

Iz kje ga pičiš -mogoče se srečamo -jaz bom štartal v Rabcu ob cca 7ih

frano 11.07.2012 23:24
Vsaj lani jeseni se je dalo prit do vrha, do anten in mislim, da ni letos nic drugace. Lep vzpon, jaz sem sel iz Icicev, cca 26 km. UZIVAJ
andrej74 11.07.2012 23:46
@frano: Vsaj lani jeseni se je dalo prit do vrha, do anten in mislim, da ni letos nic drugace. Lep vzpon, jaz sem sel iz Icicev, cca 26 km. UZIVAJ

Rampa je ves čas zaprta, ker je pod vrhom vojaški objekt (radar). Kolesarje, vse tako izgleda pa tolerirajo. Jaz sem takrat srečal vojsko in ni bilo nič narobe. Vprašanje sem napisal samo iz previdnosti, da bi kdo ne imel težave po nepotrebnem.

lone_rider 12.07.2012 09:36

Tabla je tam še iz starih časov. Tud z avtomobilom se da gor pa dosti motoristov tudi gre. Malo hecen občutek sicer je, ker se pelješ mimo znaka, ki to prepoveduje in potem skoz čakaš, da bo kje skočla vojaška policija iz hoste. Ampak na vrhu je celo suvenir šop v tisti kuli, tako da ni problema.

Baster 12.07.2012 09:45

Maja letos sem bil z avtom na vrhu Učke! Hotel sem iti s kolesom ampak je tako deževalo da mi enostavno ni bilo za rinit gor in ker sem mel čas sem pač z avtomobilom malo raziskoval. Sem gori srečal tudi rengerja ki varuje nacionalni park in ni nič kompliciral. Še pozdravil me je. Tako da ne vidim problema zakaj ne bi smel z kolesom gor. Je pa mi na turist info v Opatiji gospa rekla da če je rampa odprta lahko greš z avtom gor.

 

andrej74 12.07.2012 20:14
@Baster:

Maja letos sem bil z avtom na vrhu Učke! Hotel sem iti s kolesom ampak je tako deževalo da mi enostavno ni bilo za rinit gor in ker sem mel čas sem pač z avtomobilom malo raziskoval. Sem gori srečal tudi rengerja ki varuje nacionalni park in ni nič kompliciral. Še pozdravil me je. Tako da ne vidim problema zakaj ne bi smel z kolesom gor. Je pa mi na turist info v Opatiji gospa rekla da če je rampa odprta lahko greš z avtom gor.

 


Torej rampa še vedno stoji in prometni znak tudi. Prav veliko prostora za parkiranje tam gori ni, razen, če se je vojska odločila odstopiti svoje dvorišče. Kakorkoli že bom vse preveril v kratkem.
Eno krožno bom napravil od Jelšan do gor in po drugi strani nazaj ob obali do Opatije in naprej-nazaj do mejnega prehoda. Če me pa kaj piči bo štart in cilj v Postojni.mežik

MihaMedica 16.07.2012 22:48

No v soboto 14.7. prevozil vzpon na Učko iz Vranje. Rampa in znak na Poklonu sta še -vendar je rampa odprta in proti vrhu Vojak vozijo tako kolesarji kot tudi avtomobili.

Vzpon iz te smeri je do Poklona zelo zahteven in spominja na Kum, od odcepa na Poklonu za Vojak, pa  je naklon bolj zmeren in gre do vrha tistih 6km kar hitro.

Naslednjič pa probamo iz morja.kul
 

Campagnolo 16.07.2012 23:08

A smo se srečali pod vrhom? Eden je bli v dresu slo. reprezentance ;)

MihaMedica 16.07.2012 23:14

Še par slikc:

Že od daleč se vidi cilj, ki ga nameravaš osvojit

uploaded



Takole se vidi po že prvih prevoženih serpentinah

uploaded



Malo pred naseljem Vela Učka se lahko osvežiš s svežo vodo iz fontane

uploaded



Gostilna na prelazu Poklon

uploaded



Tabla pri odcepu za vrh Učke -Vojak

uploaded



Prometni znak na odcepu za Vojak -ampak brez skrbi kar naprej

uploaded



Rampa, ki je odprta

uploaded



Pogled na Rijeko malo pod vrhom

uploaded



Na vrhu Vojak

uploaded



Radar na vrhu

uploaded












 

MihaMedica 16.07.2012 23:20
@Campagnolo:

A smo se srečali pod vrhom? Eden je bli v dresu slo. reprezentance ;)

Hehe, ja sem bil jaz v dresu SLO, tist za mano na gorcu pa ni bil z mano-se mi je zdelo, da si v dvojici kolesarjev pa eden v Radenska dresu :) Iz kje si pa štartal?

um_etnik 17.07.2012 01:00

Če nimaš fotke kolesa gor na kuli, ti ne verjamem, da si bil na vrhusmeh

MihaMedica 17.07.2012 08:46
@um_etnik:

Če nimaš fotke kolesa gor na kuli, ti ne verjamem, da si bil na vrhusmeh

Hehe, malo bolje poglej predzadnjo fotko mežik

um_etnik 18.07.2012 01:11

Tole sem imel v mislih!

Se mi je kar zdelo, da sploh nisi bil na   Vojakukaže jezik


image

pinjo73 20.07.2012 23:36

Sam vrh je malce višje od oddajnika, pa tudi razgled je boljši.

uploaded




uploaded




DEPRESIJA 21.07.2012 00:42

A naprej od 'kule' pa noben ne gre?

šele tam se začnejo pravi razgledi kaže jezik

 

image

 

image

 

ok, šala ..

Ne bom več smetil zapečateno

pinjo73 07.08.2012 14:56

V nedeljo sem bil znova na Ucki, samo tokrat iz notranjosti Istre. Od zacetka je imel vzpon podoben naklon, kot ce bi šel na Pavlica iz avstrijske smeri. Pa še visoka temperatura in nobene sence. Tak da je bila kar jeba. Tudi tista fontana "Voda Josipa II" na 800m n.v. je bila zlata vredna.
No, letos sem pa šel peš tudi do "kule" s sandalami, ker bi si šprintarce precej unicil po tistem kamenju.
 

Še trasa:
Kozina -- Crni kal -- Buzet -- Vranja -- Vela Ucka -- Vojak -- Vela Ucka -- Matulji -- Jelšane -- Ilirska Bistrica -- Knežak -- Pivka
 

138km oz. skupno ta dan 195km



uploaded




uploaded




 

andrej74 07.08.2012 18:17
@pinjo73:

V nedeljo sem bil znova na Ucki, samo tokrat iz notranjosti Istre. Od zacetka je imel vzpon podoben naklon, kot ce bi šel na Pavlica iz avstrijske smeri. Pa še visoka temperatura in nobene sence. Tak da je bila kar jeba. Tudi tista fontana "Voda Josipa II" na 800m n.v. je bila zlata vredna.
No, letos sem pa šel peš tudi do "kule" s sandalami, ker bi si šprintarce precej unicil po tistem kamenju.
 

Še trasa:
Kozina -- Crni kal -- Buzet -- Vranja -- Vela Ucka -- Vojak -- Vela Ucka -- Matulji -- Jelšane -- Ilirska Bistrica -- Knežak -- Pivka
 

138km oz. skupno ta dan 195km



uploaded




uploaded




 


Na tej trasi je Buzet najnižja točka. To pomeni, da se cesta od tam do vrha ves čas vzpenja ( več kot 1400 m višinske razlike)mežik. Tisto malo kar pa je vmes spusta pa je zgolj za to, da se nabere še več višinske razlike. Rad pa bi videl sredi vročega poletja tistega junaka, ki se pri vodnjaku ne bi ustavil. smeh

Bugo14167 17.06.2013 08:01

Včeraj odpeljal Učko iz Lupoglava.  Prvih 5 km je pasjih, potem pa zmeren klanec. Skupno točno 13km. 
Mogoče sva z mojo drago trpela tudi zaradi 40 stopinj celzija....

Odličen trening za Sellarondo tale vikend...

Ich 17.07.2013 10:21

Dva vikenda nazaj sem bil gor peš, vendar ga bo treba osvojit tudi s kolesom iz Ičičev. Zdaj samo čakam, kdaj bo šel kdo dol na morje, da vržem kolo in kopalke v avto :D Da bi od doma štartal pa odpade, preprosto preveč prometa do tja dol.

 

1
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI