PIK KAČE

Domov > Forum > PIK KAČE

PIK KAČE

SORTIRAJ PO:
Maratonac 04.01.2011 16:57
Mogoče je že kdo opisal postopek , če se vam kaj takega zgodi na kolesarjenju. Enostavno je v SLO , saj kar se tiče majhnih oddaljemosti infekcijskih klinik ena od druge.
Ker vidim , da vas veliko kolesari po vročih krajih EX YU , večinoma na dopustu na morju, bi za njih opisal postopek v slučaju pika gada - poskok - ali črne vdove . Pomagajo vam lahko samo infekcijska oddelenja bolnic v sledečih nam interesantnih krajih. Pula, Reka, Zadar, Šibenik, Split in Dubrovnik. Kakršno koli iskanje in tekanje od vrat do vrat ambulanata , vam bo samo vzelo dragoceni čas. Če dobro pogledate med Reko in Zadrom ni v 100km pasu nič. Če dobro pogledate ni na otokih nobene , kakor tudi mogoče na " vašem " otoku obstoji samo ena trajektna veza dnevno.
V vsakem slučaju pri piku ne smete nikakor več biti aktivni. Nobenih voženj nazaj v mesto, ampak zaustaviti prvi avto in takoj do najbližje ambulante , ki jih imajo tudi manjši kraji. Tu ne čakati pred vrati , da pridete na vrsto, tudi če vam sestra reče , ampak direkt do doktorja , ki bo povedal in pa uredil ali pa tudi ne, prevoz v zgoraj omenjene centre. Ker gre za plačano storitev SLO zdravstva RH, vam znajo dodeliti npr. iz Visa še helikopter, popolnoma pa zadostuje gliser.Na otokoh je, če ni trajekta , potem nujen prevoz z ambulantnim gliserjem, do kopnega, katerega prevoz pa dobite samo na zdravnikovo zahtevo, po urgentni vožnji.
Zelo važno je, da je povratek v "civilizacijo " čim manj stresen in brez kakršnjekolih telesnih aktivnosti. Rano lahko razširite, če ste hrabri, pred tem pa morate takoj dobro stisniti z vrvjo ali trakom mesto nad pikom. Izstnite čimveč krvi iz rane, saj je imate zadosti, ne se bat, kakor tudi, ko začutite mravljince , spustiti zopet kri z popuščanjem, prej dobro zavezanega traku.
Ko dosežete prve hiše, iz globokega zmrzovaknika vzeti kos mesa, ali kaj podobnega in ga z zavojem pritrditi na mesto pika , tako da nam led pokrije vsaj 20 cm okolico rane. Za pike v noge in spodnje dele nog imate 8 ur časa. Za pike v vrat, glavo in torzo pa mora ta pomoč biti urgentna , se pravi tudi helikopter , če drugače ne gre. Pomoč je pa samo z injekcijami in ledom, tako da se ni bati kakšnih operativnih posegov . V 7 dneh ste dobri , čeprav vam bo roka ali noga dobro počrnela.
Za to pisanje sem se odločil , ker sem videl , da se kolesari po najbolj nevarnih deli obale in Velebitom. Ob počitku ne zahajajte blizu suhozidov ob cesti, kaj šele da se na njih vsedate ali naslanjate, nikakršnje preskakovanje ali približevanje v slučaju potrebe in podobno !
Dol so kače tudi po 2 metra in najrajši se sončijo na asfaltu, ker se zjutraj zaradi črne barve tudi najprej segreje, potem se umaknejo pa na rob cestišča. Voziti vsaj 1m od robu šavja -grmičevja -ob cesti, ne pa robu asfalta ali makadama.
Seboj pa imeti trak, vezalko ali vrv in nož ter najlažjo obvezo.
vambomzepokazu 04.01.2011 17:03
Super, samo esmarcka bi mogoče odsvetoval neukim osebam.
pajzbar 04.01.2011 17:29
pa sem mislil, da kače grizejo.

Kaj še vedn dobiš za ugriz antistrup? Nekje sem slišal, da si zgolj na opazovanju (primer gada in modrasa - slo).
vambomzepokazu 04.01.2011 17:35
Odvisno. Maratonca morajo vsaj 2 kači ugriznat glede na telesno konstrukcijo da zaleže, za nekatere je pa dovolj ena. :mrgreen:
Jurcy1 04.01.2011 18:25
vambomzepokazu je napisal:
Odvisno. Maratonca morajo vsaj 2 kači ugriznat glede na telesno konstrukcijo da zaleže, za nekatere je pa dovolj ena. :mrgreen:


Kako veš da je Maratončeva glava kuhana? Zraven daš kuhat kamen, in 30 minut zatem, ko je kamen kuhan, je tudi Maratonc. :)
KAVITATOR+ 04.01.2011 18:57
ena poučnejših tem!

Sicer že slišano mnogokrat a se sčasoma pozabi ker v naših koncih ni velike nevarsnoti kačjih ugrizov
simeon 04.01.2011 19:00
Bravo Maratonac! Poučno! Čimveč takih tem!

Glede opazovanja in antistrupa je odvisno od osebe. Na Tabli sem bral, da je možakar imel probleme, ker ni takoj prejel antistrupa. Pravzaprav na začetku sploh ni vedel, da je šlo za ugriz kače, pa čeprav ga je v življenju pičila drugič.
Bogec13 04.01.2011 19:41
Bravo Maratonec svaka cast za predmetno temo....res poučno.


Lep pozdrav,
DusanK 04.01.2011 19:52
Maratonc ≠ Maratonac
Zajebanec 04.01.2011 20:03
Če kača vseka mene,crkne sto posto.Sem imun na strup, jem žive škorpijone. 8)
TEX 04.01.2011 20:12
Maratonac , pravi si leksikon , bravo .
:)
Le kje si hodil , da se nisi prej oglasil.
Sklepam , da spadaš v bolj zrelo generacijo al pa se motim.
hmm 04.01.2011 20:39
TEX je napisal:
Maratonac , pravi si leksikon , bravo .
:)
Le kje si hodil , da se nisi prej oglasil.
Sklepam , da spadaš v bolj zrelo generacijo al pa se motim.


Ko vzameš v roke prvo Jano, Ono, Laydi.... maš takih nasvetov da "čes teče", taborniškega priročnika ne rabiš prijet v roke... ;)

Sicer pa bi sedaj bol pasala tema ... npr. (kako ob podhladitvah, ,zlomih,... itd) ,.. kot pa tema o Kačah, ki bo aktualna morda čez 5 mesecev.. :roll:
FAUSTO 04.01.2011 20:47
Človk se trudi, da neki pomaga ti pa takole....cccccc.....forumi so tudi zato, da si med sabo neki povemo in s tem pomagamo...ti pa neki zvrtej o podhladitvah...pa bo še boljš...
CENTO 04.01.2011 21:06
Ta hitri se ne rabimo bati ugriza :lol: :lol: :lol:
Truplo 04.01.2011 21:07
Zajebanec je napisal:
Če kača vseka mene,crkne sto posto.Sem imun na strup, jem žive škorpijone. 8)


Potrjujem, da je strašni naš zajebani Zajebanko Zajebanec ravno tak! :mrgreen:
FAUSTO 04.01.2011 21:12
Morate vsako temo zjebat??
scott-kropa 04.01.2011 21:12
tiste kače 2m dolge so goži
Zajebanec 04.01.2011 21:23
FAUSTO je napisal:
Morate vsako temo zjebat??

Maratonac 05.01.2011 02:26
Sama tema ni načeta zaradi pika ampak zaradi zavedanja, kje se nahajate in koliko od vas je oddaljena infekcijska klinika ali kirurgija na HR. To je tema , zraven je pa opisan zelo enostaven samopostopek pri piku. Razrezati rano , spuščati z pritiskanjem kri iz rane , blokirati z trakom pretok krvi - ko se pojavijo mravljinci nujno odpustiti - mravljinci niso zaradi pika, ampak ustavljenega krvotoka, ter iz PRVEGA ZMRZOVALNIKA vzeti zmrzjen komad in ga zaviti na mesto pika , da prekrije 20 cm okoli rane.
Dobro si zapomnite samo mesta , kjer vam edino lahko pomagajo. Ne dajte, da vas domačini vodijo ampak, najdite direktni prevoz do klinike, če ste na kontinentalnem delu HR. Če ste na otoku morate iti do doktorja , da vam odobri nujni prevoz do kopnega. Če ste se samoorganizirali in ne veste, kje je v npr. Zadru bolnica , zavrtite policijo in jih prosite , da vas počakajo na vhodu v mesto. Če vas udari v okončine imate časa, če vas pa udari v hrbet, vrat in glavo ste pa nujni primer in temu primerno zahtevajte hitrost posredovanja.
Tu bi dodal še nekaj. Gledam na trajektih mlade mamice z dojenčki , ko gredo na dopust na otoke . Ne zavedajoč se , da spravljajo življenje otroka v veliko nevarnost, ker ko zboli dojenček , mu na otokih adekvatne in hitre pomoči, ne morejo nuditi !! Vročične kome itd..
Kar se tiče dolžine kač , pa verjemite , da vem njih dolžino , kakor tudi , da je strup našega gozdnega gada veliko manjši od mrcine , grete vsak dan na pekočem soncu. Naši gadi so za une tam dol martinčki.
No še primer. Naši so šli ćez Velebit preko Alana. Pik se zgodi na Lički strani Velebita, se pravi , do bolnice čez Ogulin , na Reko ali v Karlovac 120km od oka. Če se vam zgodi nesreča na AC v Liki imate do najbližje dobre kirurgije 120 km koliko ima tudi rešilec , da pride po vas.
Relacije niso iste kot v SLO in to sem hotel poudariti, ne pa sam pik in da ne boste izgubljeni in prepuščeni drugim , ki mogoče želijo pomagati ampak neadekvatno. Igro vodite vi , ne pa drugi in to je bistvo napisanega..! Pred očmi vam naj bo samo INFEKCIJSKA klinika , nobenih ambulant. So pa ob obali boljši doktorji, ker imajo več slučajev, kot pri nas.
Še eno sem pozabil. Kontaktirajte kliniko , če boste do bolnice prišli v popoldanskem času, da bo doktor prisoten, ko pridete in da vam bodo tudi mogoče med potjo kaj svetovali.
Truplo 05.01.2011 08:08
Maratonac, ti mi res moraš pokvariti dan. Kač se bojim kot vrag križa in ti ravno pišeš o teh živalih. Bo že, da ji ne bi storil nič hudega, četudi bi imel možnost, vendar sem veliko rajši, da jih ne vidim (tudi na televiziji), ne srečam in tudi ne berem o njih.

Sicer pa, težko bo nas kolesarje nekje v Sloveniji pičila kača. Tudi npr. na Braču! Če voziš cestaka boš težko zašel nekam med skale, a?
morison 05.01.2011 09:04
Truplo je napisal:
Maratonac, ti mi res moraš pokvariti dan. Kač se bojim kot vrag križa in ti ravno pišeš o teh živalih. Bo že, da ji ne bi storil nič hudega, četudi bi imel možnost, vendar sem veliko rajši, da jih ne vidim (tudi na televiziji), ne srečam in tudi ne berem o njih.

Sicer pa, težko bo nas kolesarje nekje v Sloveniji pičila kača. Tudi npr. na Braču! Če voziš cestaka boš težko zašel nekam med skale, a?


Truplo to ne bo držalo, ker sem že srečal gada na cesti ( v Otovcih ) in lani v Avstriji dve kači eno ob cesti ena pa je prečkala cesto, tako da jih res lahko srečaš na cestah. 8O
Truplo 05.01.2011 09:08
morison je napisal:
Truplo je napisal:
Maratonac, ti mi res moraš pokvariti dan. Kač se bojim kot vrag križa in ti ravno pišeš o teh živalih. Bo že, da ji ne bi storil nič hudega, četudi bi imel možnost, vendar sem veliko rajši, da jih ne vidim (tudi na televiziji), ne srečam in tudi ne berem o njih.

Sicer pa, težko bo nas kolesarje nekje v Sloveniji pičila kača. Tudi npr. na Braču! Če voziš cestaka boš težko zašel nekam med skale, a?


Truplo to ne bo držalo, ker sem že srečal gada na cesti ( v Otovcih ) in lani v Avstriji dve kači eno ob cesti ena pa je prečkala cesto, tako da jih res lahko srečaš na cestah. 8O


To me pa res zanima, ali je možno, da živijo take kače tudi pri nas. Če to drži, mene več v hosto nihče ne spravi!

Torej, strokovnjaki: kolikor vem, je gad strupena kača in ali je res možno, da se ga najde tudi na Goričkem?
laksikon 05.01.2011 09:20
itak da se najde tudi v SLO, še na našem travniku imamo gadje gnezdo in polno gadov. Poleti jih vedno nekaj "pokosimo". Modrasi so pa res redki, že dolgo ga nisem videl v naravi. Drugače pa z MTB-jkom srečam dosti kač po terenu.
mvelnikar 05.01.2011 09:20
mogoče komu presenetljivo in kot iz filma, ampak mene je letos "med kolesarjenjem" na specialki pičila kača(Primorska).

Ustavil sem se ob cesti za malo potrebo, naredil kakih cca. 10m v travo za nek grmovje in sem jo fasal direkt malo nad kolenom.

Na srečo je bil le nestrupeni progasti gož(kasneje ugotovil glede na literaturo), ampak satan je bil dolg sigurno vsaj dober meter in me je pošteno zagrabila panika, tako da sem takrat kar ženo poklical in takoj v najbližji zdravstveni dom...

saj če ne bi doživel, ne bi verjel...
Atorz 05.01.2011 09:34
A's kej kač vidu? :)
Truplo 05.01.2011 09:45
laksikon je napisal:
itak da se najde tudi v SLO, še na našem travniku imamo gadje gnezdo in polno gadov. Poleti jih vedno nekaj "pokosimo". Modrasi so pa res redki, že dolgo ga nisem videl v naravi. Drugače pa z MTB-jkom srečam dosti kač po terenu.


Lahko bi bil kar soliden odgovor, a kaj ko manjka najbolj bistveno: kje je ta "vaš" travnik?
franklin 05.01.2011 10:24
Kolikor vem živi pri nas (Prekmurje,Goričko) tudi
navaden gad (vipera berus), ki se rad zadržuje na travnikih/gozdovih, čeprav ga v vseh teh mnogih letih terenskega kolesarjenja nisem nikoli srečal. 8) Hvalabogu! :D

Ostale nestrupene kače našega področja, ki jih lahko pogosto srečamo: belouška, kobranka (smirena vodna kača, ki nima nobene veze z kobro), gož (veliki grdi črni), navadna smokulja (nestrupena kopija gada). So "prijazne" kače, ki ne delajo škode ampak več koristi (lovijo miši, itd.)
pajzbar 05.01.2011 10:29
Ko govorimo toliko o kačah in si ob enem ženemo strah v kosti, je mogoče pomembno tudi dotati, da je ubijanje teh plazilcev v SLO prepovedano.


Še vedno pa nisem dobil odgovora, kako je z antistrupi. Ali si na opazovanju in greš domov, ali ga dobiš?
Truplo 05.01.2011 10:33
pajzbar je napisal:
Ko govorimo toliko o kačah in si ob enem ženemo strah v kosti, je mogoče pomembno tudi dotati, da je ubijanje teh plazilcev v SLO prepovedano.


Še vedno pa nisem dobil odgovora, kako je z antistrupi. Ali si na opazovanju in greš domov, ali ga dobiš?


To, da je prepovedano ubijanje kač oz. plazilcev, je čisto v redu. Zakaj bi ubijali živali. Ajd, da tresneš komarja in muho, dočim se jaz na cesti ognem s kolesom še kakšnemu ščurku in še čemu. Ščurek je tam oz. v bližini npr. tudi zato, da ga pohrusta kakšna ptička in prehrambena veriga gre naprej. Narava ima svoje zakone in to pametne, za razliko od človeških, kjer je nemalokrat vse skregano z dravo pametjo!
pajzbar 05.01.2011 10:42
Želel sem le izpostaviti prepoved, saj se ljudje ponavadi želimo čim hitreje rešiti "stvari", katere so vzrok straha, pa če tudi z ubijanjem.
1 2 3 4
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI