Prva specialka za žensko blizu 50

Domov > Forum > Prva specialka za žensko blizu 50

Prva specialka za žensko blizu 50

SORTIRAJ PO:
_GrEgA_ 06.04.2011 19:45
Torej mama kupuje prvo specialko. Do sedaj je vozila trekinga zato se bolj nagiba k temu, da bi kupila takega s triplo. Cenovno je zgornja meja 1500€ in čisto nič več. Torej aluminjast okvir. Zaenkrat sva gledala ti dve kolesi:

FELT

SCOOT

Bolj v poštev zaradi triple pride scoot, ji je pa felt vizuelno lepši (vsak ma svoj okus).

Je pa tudi tako, da če ve kdo za koga, ki prodaja rabljeno žensko specialko za višino 163 cm lahko tudi ponudi, s tem da je tu omejitev pod 900€
pajzbar 06.04.2011 19:59
mogoče bi dobil 2010 Kono v veb-company-ju. vem da so mel 30% na 2010 se prav okol 1000€
FAUSTO 06.04.2011 20:00
A ma že vse kuharske knjige?
andrejl 06.04.2011 20:07
jaz prodajam rabljeno specialko.

aluminij, veloce, tripla, bianchi via nerone, razdalja C-C je 46,5, kar mislim, da bi bilo ok za to višino.

oglas bom sestavil v kratkem in tam napišem še kaj več informacij.

če te prej kaj zanima, pa piši na ZS. cena pa seveda nižja kot 900€ :)

lp, andrej
andrejl 06.04.2011 20:50
MKC 06.04.2011 23:32
kaj pa ta?
CUBE
vasja_ 07.04.2011 00:39
Super se mi zdi, da se je odločila za nakup specialke. Jaz bi mojo ženo bolj težko prepričal v kaj takega. :)
Mislim da znamka kolesa ni toliko bistvena. Za isti denar dobiš povsod približno isto. Poudarek naj bo na udobju.
Triplo odsvetujem - raje naj se odloči za compact in kaseto 11-28. Saj si lahko pred nakupom kolo izposodi in poskusi prevoziti kakšen klanček, pa bo hitro videla, da gre tudi s compactom. Tripla je slabša že iz tehničnih razlogov, nekaj pa je treba dati tudi na "šmek". :)
_GrEgA_ 07.04.2011 01:20
Hvala vsem za odgovore.

Ji bom dal zjutraj za prebrat in pokazal slike koles pa bo že sama povedala kako in kaj. Drugače kolo se bo itak preizkusilo prej - glede compacta-triple je pa tako, da pravi da mora tudi sedaj na najlažjega na trekingu prešaltat in da bo vedno starejša torej bo moči vedno manj.

Fausto - kuharske knjige je pa že vse predelala ;)
vasja_ 07.04.2011 06:55
Vožnja trekinga ni direktno primerljiva s specialko. Moraš upoštevati, da je specialka precej lažja, pa še vsa moč se preusmeri v gibanje naprej - medtem ko gre pri trekingu en del moči tudi v to da sprednje vilice malo počepnejo.
Drugače pa imaš npr. pri SRAM opremi možnost dobiti celo kaseto 11-32, kar ti da lažje prestavno razmerje kot pri katerikoli tripli (30/28=1,071 - 34/32=1,0625). Če imaš triplo s kaseto 11-25 (kot jo imajo nekatera od koles med katerimi izbiraš), pa sploh ni nobene računice - si že s compactom in kaseto 11-28 na istem razmerju.

Poglejta si tudi to kolo - Specialized Dolce: klikni
drobtinica 07.04.2011 09:20
FAUSTO je napisal:
A ma že vse kuharske knjige?


A, moraš, a ne... :mrgreen:
Janja 07.04.2011 09:47
Tudi cult prodaja rabljeno majhno specialko - je sicer kompakt.

Tudi mene so prepričali v kompakta, pa priznam, da ga še v vsak resen klanec preklinjam in še čakam, kdaj bo bolje. Ne vem sicer od kod podatki, koliko lažje je na specialki kot na trekingu (od prestav do hitrosti)? Ne bom rekla, da ni razlike, a veliko več po ravnini kot v klanec. Res pa nisem imela nikoli trekinga, samo gorce in zdaj specilko - pa v klance nad 10% vseeno lažje prilezem z gorcen (triplo) obutem v gladke gume kot s specilako. Res mi pa ne manjka kg, km pa...še...
Za lažjo odločitev lahko posodim specialko s kompaktom - velokosti je taprave - na ZS
vasja_ 07.04.2011 10:36
janja je napisal:
Tudi cult prodaja rabljeno majhno specialko - je sicer kompakt.

Tudi mene so prepričali v kompakta, pa priznam, da ga še v vsak resen klanec preklinjam in še čakam, kdaj bo bolje. Ne vem sicer od kod podatki, koliko lažje je na specialki kot na trekingu (od prestav do hitrosti)? Ne bom rekla, da ni razlike, a veliko več po ravnini kot v klanec. Res pa nisem imela nikoli trekinga, samo gorce in zdaj specilko - pa v klance nad 10% vseeno lažje prilezem z gorcen (triplo) obutem v gladke gume kot s specilako. Res mi pa ne manjka kg, km pa...še...
Za lažjo odločitev lahko posodim specialko s kompaktom - velokosti je taprave - na ZS


Ni pomembno samo če je kompakt ali tripla. Pomembno je tudi kakšno kaseto imaš zadaj. Če ima največji zobnik samo 25 zob, potem verjamem da gre z gorcem lažje v klanec. Pri 28 pa ne bi smelo biti zelo velike razlike.
titi 07.04.2011 10:38
Tudi jaz sem z gorca prešla na cestnega. Imam kolo Cube Axial WLS Comp 2010 s triplo (FSA 52x39x30, zadaj 11-28 ). Absolutno priporočam triplo, nobenih problemov s prestavljanjem nimam. Pridem pa tudi na Krvavec, Vršič, Mangrt in podobno. Samo voljo potrebuješ ...

:D
Bianchist 07.04.2011 10:46
Po mojem tudi tripla. Je pa res, da vsi ki dajemo nasvete, ne moremo vedeti koliko km tvoja mama prevozi in po kakšnem terenu (ravnina, klanci, mešano...). Leta tu niso pomembna. Tvoja mama je še mlada.
lone_rider 07.04.2011 11:30
Priporočam triplo, vsaj v kolikor ne prevozi več kot 2kkm letno in nima povprečne hitrosti okrog 30 po ravnem, kar bi pomenilo, da se že malo intenzivneje ukvarja s pedaliranjem. Kompakta z 28 verižnikom ali bog ne daj z 32 odsvetujem, ker bo preveč lukenj (razlike) v prestavah, kar je skregano s konceptom specialke.
giovanni 07.04.2011 12:57
Compact 13-29 sigurno najboljša odločitev za ženske.
Pri tripli ne boš imela bistveno lažje prve, polovico brzin imaš podvojenih, četrtino pa neuporabnih zaradi striženja ketne.
Truplo 07.04.2011 13:18
FAUSTO je napisal:
A ma že vse kuharske knjige?


Jaz jih imam nekaj, kuhati pa še vedno ne znam! :mrgreen:

Jaz ne spadam pred štedilnik, baba pa na kolo. To je dolga leta nazaj že ugotovil Faustić z vprašanjem:

- Kaj je največja napaka človeštva?
- Ženska na kolesu! He, he, malo heca, a?
mati 07.04.2011 14:09
Sem malo čez 50, imam špecijevo Dolce s triplo 105 in ne zamenjam za noben copact. V breg grem zaradi prenosa lažje kot Janja.
Janja 07.04.2011 14:22
vasja_ je napisal:
janja je napisal:
Tudi cult prodaja rabljeno majhno specialko - je sicer kompakt.

Tudi mene so prepričali v kompakta, pa priznam, da ga še v vsak resen klanec preklinjam in še čakam, kdaj bo bolje. Ne vem sicer od kod podatki, koliko lažje je na specialki kot na trekingu (od prestav do hitrosti)? Ne bom rekla, da ni razlike, a veliko več po ravnini kot v klanec. Res pa nisem imela nikoli trekinga, samo gorce in zdaj specilko - pa v klance nad 10% vseeno lažje prilezem z gorcen (triplo) obutem v gladke gume kot s specilako. Res mi pa ne manjka kg, km pa...še...
Za lažjo odločitev lahko posodim specialko s kompaktom - velokosti je taprave - na ZS


Ni pomembno samo če je kompakt ali tripla. Pomembno je tudi kakšno kaseto imaš zadaj. Če ima največji zobnik samo 25 zob, potem verjamem da gre z gorcem lažje v klanec. Pri 28 pa ne bi smelo biti zelo velike razlike.


Prestavna razmerja so mi že jasna - mogoče sem malo nejasno napisala - veliko je govora, koliko je na specialki lažje/hitreje kot na ... kolesih in kar hitro pride zraven, ne rabiš... Noben pa ne vpraša, kakšen teren imaš okoli hiše (oziroma, kaj misliš vozit) in koliko km ali klancov imaš v nogah.
Pač nam "kriplom" kakšno nižje razmerje lahko pride prav. Tudi mene so prepričali ne rabiš triple, ne rabiš ta velikih zobnikov zadaj - oziroma jih lahko menjaš potem - na servisu potem pa zvem, da ne s tem menjalnikom - gre samo do 27, kletka prekratka (ja budala, kaj pa verjamem trgovcu).
Vertigo 07.04.2011 14:30
Nobena specialka ne omogoča tako lahkih prenosov, kot so na trekingih ali gorcih!!! Ljudje so lahko precej razočarani, ko to ugotovijo.

Khm...a se ji zato reče specialka?? :mrgreen:

@janja ....mogoče tudi serviserju ni treba verjet:D Jaz sem zamenjal sokolesarki (kompakt in 105) kaseto 11-25 s 12-29 in dela...na tesno a brezslišno...

Mačistom pa bojo feministke odgovorile: "'A woman needs a man like a fish needs a bicycle.'
scottwoman 07.04.2011 19:25
Nisem čist natančno brala, ampak ali je razmišljala, da bi si kupila ženski okvir? Glede na to, da je dost majhna (jst mam 160cm), ji zna bit klasičen moški okvir predolg (seveda ne vsi, nekateri imajo dost prijazno geometrijo). Js sem od začetka vozila moškega Fujija, pa me je križ tako bolel, da je blo za znoret (pa imam šele nekaj čez 20 let). Nato sem kupila ženskega Treka in je razlika očitna...
mišek 07.04.2011 20:41
Sigurno, specialka ni vse mogočna. Za občasne kolesarje in manj pripravljene je najboljš treking. Novi imajo ponavad najlažje razmerje 26/32, s tem prideš marsikam in to lažje kot pa s specialko, pa nimajo veze zdaj tisti kilogrami.

Specialka je specialno cestno kolo, za asfalt za mal bolje pripravljene kolesarje. Drža je druga, vse skup je bol trdo. Za nekoga, ki kdaj pa kdaj sede gor in naredi par kilometrov mislim, da specialka ni najbolj pametna izbira.

Pri specialki je fora, da pač počasneje od neke določene kadence ne moreš vrtet in potem to pomeni, da imaš omejitev glede najnižje hirosti. In,če je fajn klanc je recimo problem vozit 10km/h, ko te že v noge zateguje. Če poskušaš pa počasneje, ti pa ne ustreza prenizka kadenca. Če imaš pa trekinga, se pa lahko pelješ 7km/h in je to čisto druga pesem.
mavrica 07.04.2011 21:38
Morm napisat....MORM

Sem ena tistih, ki se bliža najlepšim letom...50-im....
Na specijalki sem drugo leto...Pred tem slabo leto na trekingu. To je vsa moja kuharija na kolesu sploh.
In ta moj WILI ima gor ultegro TRIPLO.....11-28, 53-39-30....
s katero sem prišla na Mangart..Vršič...na Katarino...

in kar je najbol važn.....kar sem mogla napisat.....
mislim, da ni važen compact al pa tripla....
VAŽNA JE VOLJA IN SE PRIDE POVSOD.

Glede na višino tvoje mame.....pa sem tudi jaz pripravljena posodit kolo za furo, da se lažje odloči.
In kot sem zadnjič poslušala ene punce-kolesarke..da nikoli več rabljeno kolo... Zakaj ...ne vem ...
TOREJ Z VELIKO VOLJE...IN NASMEHOM.... uživajte VSI
in dober nakup !!
Urky 07.04.2011 22:27
@mavrica poplnoma se strinjam s tabo ni važno ali imaš triplo ali compact važna je volja in vztrajnost ter pogum, tudi sam sem bil skleptičen glede compacta... vse kar je pri tem da morš dobro noge natrenirat pa se da vsak klanec zvozit.... pa srčeno :)
Vertigo 07.04.2011 22:38
mavrica je napisal:
Morm napisat....MORM

.....

in kar je najbol važn.....kar sem mogla napisat.....
mislim, da ni važen compact al pa tripla....
VAŽNA JE VOLJA IN SE PRIDE POVSOD.
........



To trditev o vsemogočnosti volje pa zlahka preveriš. Pejt na Mangart z npr. 21/30 ali 24/39 pa poročaj! Se mi zdi, da bo že Katarina povedala svoje mnenje. :mrgreen:

Volja je potreben pogoj, ni pa zadosten. ;)
mišek 07.04.2011 22:57
@Vertigo, čisto si zadel!

Ne samo o volji govorit, če ni realnih možnosti zato. Lahko imaš voljo kakršno češ pa ne boš dvigoval 100 kilogramskih gvihtov.

Pa noge dobro natrenirat; hja, zato spet rabiš čas. In, ženska pri 50- tih je še v službi, boh si ga vedi koliko časa ji kaj ostane. Ne bedarije govorit, da bo pa natrenirala noge pa s compaktom prevozila vsak klanec. Malo se je treba na realna tla postavit in pogledat, kakšne zmožnosti že ima sedaj in kaj je ralno dosegljivo. In ne se zgledovat po nekom tretjem, ko že mogoč celo življenje bicikl goni in mu je to edino delo poleg kakega sedečega šihta, kjer se lahko zgodi edino to, da mu miška pade po nogi :lol:
AndrejaT. 07.04.2011 23:33
Zakaj pa nebi mogla ženska pr 50-tih noge natrenirat, a? Saj jih mora, tud če noče. Ženska leta okol šporgeta par ur, pleza po lojtri, da pobriše prah z vrhnjih polic, dela počepe, ko pobira umazane štunfe od dezca, pa skrčke, ko pomiva tla, trikrat na dan v štacuno po štengah gor in dol za intervale, nosi škafe perila sušit, zamahuje s pegleznom. Od kvihtanja fasciklov v pisarni mi pokajo bicepsi.
Od tega treninga imam noge kot fuzbaler. S compaktom prevozim Korensko sedlo iz Avstrije in Zoncolan od podna, da lahko še mal svojga dezca nadziram. :evil: Tud to paše k gospodinjstvu. :roll:
um_etnik 07.04.2011 23:41
:cry: Najboljše so že poročene :cry:
_GrEgA_ 07.04.2011 23:57
Hvala za vse odgovore - mislim, da bo vseeno za ziher kar lepo tripla na kolesu. Sedaj pa se treba samo še odločit katero kolo.

Je pa tako, da mama dejansko sedaj že 8 let vozi trekinga tako okrog 1500km letno in ji gre dejansko na živce, ko gre na kak maraton in ugotovi, da ona v bistvu dost bolj goni kot ostale na cestnih kolesih.

Morda bo vseeno raje za začetek kupila rabljeno kolo, da ugotovi če ji ta drža in vožnja s cestnim kolesom res ustreza in si lahko potem kupi še boljšega.
um_etnik 08.04.2011 00:05
V vseh pogledih pametna odločitev :!:

Za drugi odstavek pa: :lol:
1 2 3
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI