Vožnja po cesti, kadar je zraven kolesarska steza

Domov > Forum > Vožnja po cesti, kadar je zraven kolesarska steza

Vožnja po cesti, kadar je zraven kolesarska steza

SORTIRAJ PO:
jelka 27.06.2011 10:57
Enkrat sem zasledila na tem forumu debato o tem, da lahko kolesar - če vozi več 25 km/h - vozi po cestišču, čeprav je zraven kolesarska steza. Sem iskala, pa tega ne najdem več.
A se motim? V novem zakonu o cestnoprometnih predpisih pa: 93. člen
(kolesa in kolesa s pomožnim motorjem)
(1) Vozniki koles morajo voziti po kolesarskem pasu, kolesarski stezi ali kolesarski poti. Kjer teh prometnih površin ni oziroma niso prevozne, smejo voziti ob desnem robu smernega vozišča v smeri vožnje.
(2) Vozniki koles morajo voziti drug za drugim, razen na kolesarski poti, kjer smeta voziti dva vzporedno, če širina poti to omogoča.
vasja_ 27.06.2011 11:06
jelka je napisal:
Enkrat sem zasledila na tem forumu debato o tem, da lahko kolesar - če vozi več 25 km/h - vozi po cestišču, čeprav je zraven kolesarska steza. ...

To ne drži, bi bilo pa fajn. Žal je po zakonu treba tudi s specialko na kolesarsko stezo.
mattoo 27.06.2011 11:08
mensezdi (nisem siguren) se lahko voziš po cesti, če dosežeš vsaj 60% dovoljene hitrosti...
torej, če je omejitev 60, se moraš voziti vsaj 36km/h
mattoo 27.06.2011 11:09
mattoo je napisal:
mensezdi (nisem siguren) se lahko voziš po cesti, če dosežeš vsaj 60% dovoljene hitrosti...

ampak da nebi slučajno kdo tega probaval na kakšnih dvopasovnicah;)
lopow 27.06.2011 11:10
če je kolesarska steza se je potrebno peljat po kolesarski stezi in pika. Takšna je zakonodaja. Kakšne pa so kolesarske steze pa je že druga pravljica.
zmaj24 27.06.2011 11:25
mattoo je napisal:

To velja za motorna vozila. Predvsem na hitrih cestah in avtocestah, kamor pač ne more vsak.
Bi bilo pa zanimivo, da bi se kaj takega uvedlo za kolesarje in vožnjo po cesti, kjer je zraven steza. Do takrat pa izrecno po stezi. Po zakonu, seveda. :twisted:
Truplo 27.06.2011 11:29
Nekako upam, da pravih kolesarjev, takih, katerih se že na prvi pogled vidi (čelada, oprema, kolo...), da so vse prej kot kakšni nedeljci, ne bodo preganjali, če se že ne bodo vozili po tistih hupslih... Saj je med policaji marsikateri tudi kolesar in točno ve, da se tam ne da voziti!
one too many 27.06.2011 11:38
Če se ne motim zakon pravi, da se moraš v primeru prenizke hitrosti (pod 50%) držati desnega roba oz. ob priliki se umakniti in spusti kolono naprej.

Jst razumem to takole, da s kolesom voziš ob desnem robu, če pa vozim več kot 50% dovoljene pa grem načeloma lahko na sredino pasu. Seveda, bi še vedno motil promet, zato grem na sredo pasu le na spustih.

Drugače je pa kolesarska obvezna. V praksi je pa drugače :mrgreen:
JC29 27.06.2011 11:56
one too many je napisal:
Če se ne motim zakon pravi, da se moraš v primeru prenizke hitrosti (pod 50%) držati desnega roba oz. ob priliki se umakniti in spusti kolono naprej.

To velja za motorna vozila.
one too many 27.06.2011 11:58
Točno!
A kolo pa vedno ob desnem robu? :roll: K da bom to upošteval...
wisan 27.06.2011 12:10
Pri koncu sobotnega pohorskega maratona, sem v novejšem krožišču v Bresternici bil priden in šel na kolesarsko !? Na koncu kakih 30 m dolge kolesarske steze, SEM PADEL S 25 cm VISOKEGA ROBNIKA nazaj na cestišče, posutega z vsem živim ! Potem pa moraš prečkati cestišče, ker kolesarska je le na eni strani !
Čudi me, da nihče iz teh raznih kolesarskih organizacij, na vse to nič ne reče.
vasja_ 27.06.2011 12:29
zmaj24 je napisal:
mattoo je napisal:

To velja za motorna vozila. Predvsem na hitrih cestah in avtocestah, kamor pač ne more vsak.
Bi bilo pa zanimivo, da bi se kaj takega uvedlo za kolesarje in vožnjo po cesti, kjer je zraven steza. Do takrat pa izrecno po stezi. Po zakonu, seveda. :twisted:

Lahko rečeš policaju da si kupil kolo od Cancellare. :mrgreen:
Ich 27.06.2011 13:54
Če je kolesarska steza, se vedno peljem po njej, razen če ni dolga par 10m, in je na tem odseku 5 udolbin... Z gorcem ni tak problem, s specialko je bolj, še posebej so za gumo nevarni prehodi, ko del robnika velikokrat štrli par cm ven.
scr 27.06.2011 14:02
rajši se menite kolko kolesarski stez je v krajih pa vsak pločnik nima kolesarske steze tak da... pa še v takem stanju so da te sam glava peče :)
kolesko 27.06.2011 15:53
jelka je napisal:
Enkrat sem zasledila na tem forumu debato o tem, da lahko kolesar - če vozi več 25 km/h - vozi po cestišču, čeprav je zraven kolesarska steza. Sem iskala, pa tega ne najdem več.
A se motim? V novem zakonu o cestnoprometnih predpisih pa: 93. člen
(kolesa in kolesa s pomožnim motorjem)
(1) Vozniki koles morajo voziti po kolesarskem pasu, kolesarski stezi ali kolesarski poti. Kjer teh prometnih površin ni oziroma niso prevozne, smejo voziti ob desnem robu smernega vozišča v smeri vožnje.

(2) Vozniki koles morajo voziti drug za drugim, razen na kolesarski poti, kjer smeta voziti dva vzporedno, če širina poti to omogoča.

99% 'kolesarskih' stez vsaj za vožnjo s specialko lahko klasificiramo pod zgoraj odebeljen del.
MKC 27.06.2011 16:47
Kaj pa pravite na kolesarsko stezo med Dolgim mostom (Ljubljana) in Brezovico. Cesta brez kamenčkov na kolesarski pa cela plast kamenčkov. Obup za cestno kolo.
galoper 27.06.2011 16:59
Vedno se trudim, da spoštujem CPP. Zgodilo se mi je, da sem na površno urejeni k stezi razbil kolo. En policaj me je potiho vprašal zakaj raje ne peljem po cesti.
Sem enkrat sekal kolesrsko šikano in me je en avto namerno zadel v nogo. Plačati sem moral kazen.
Pred tremi dnevi sem v LJ komaj ujel ravnotežje, ko sem zadel v rob šikane, poprskal sem gume. Danes, 241km od doma se je guma spraznila. Najraje bi nekomu mašnco zavezal z njo okoli vratu in tako zategnil, da bi se še dolgo spominjal na nujnost urejenega kolesarskega prometa.
Po obvoznici okoli Lj leti tudi 70, ker avti ustvarjajo močan vakum za sabo, ampak ne bi več ponovi takšne nevarnosti.l.
Suba 27.06.2011 17:06
Meni se je zgodilo da sem tudi pešca povozil na koleasarski stezi moram še nositi zvonc na specialki?
maregol 27.06.2011 17:30
Mene tudi zanima katera budala je "izumitelj" naših kolesarskih poti?!
Zakaj preproste niso naredili kolesarske steze poleg ceste? Tako delajo Avstrijci. Pri nas pa lepo na pločnik, da je čim več peska gor in čim več lukenj.
zmaj24 27.06.2011 17:34
galoper je napisal:
Po obvoznici okoli Lj leti tudi 70, ker avti ustvarjajo močan vakum za sabo, ampak ne bi več ponovi takšne nevarnosti.l.

Torej, si vsaj enkrat že?! :?
bike1 27.06.2011 19:00
maregol je napisal:
Mene tudi zanima katera budala je "izumitelj" naših kolesarskih poti?!
Zakaj preproste niso naredili kolesarske steze poleg ceste? Tako delajo Avstrijci. Pri nas pa lepo na pločnik, da je čim več peska gor in čim več lukenj.

Mene tudi zanima kateri veleum 8O si je izmislil,da mora biti kolesarska steza na dvignjenem nivoju- pločniku, da se kolesarji in pešci vedno jezijo eden na drugega.
Poizkusite se peljati čez mesto po kolesarski pa boste videli kolikokrat je treba opozorit pešce naj se umaknejo,ker v večini primerov hodijo kjer jim pač paše :twisted: - to je po delu ki naj bi bil namenjen kolesarjem.
gumball 27.06.2011 20:32
Ena boljših kolesarskih je tudi po Tržaški mimo Drenov Griča, kanal pri kanalu, gor dol na vsake 25 metrov primerna samo za downhill bicikel :roll:
snegi 27.06.2011 20:44
Najbolj zanimivo je pa itak ko se s polnim šusom pelješ po kolesarski v dolino in se steza konča v njivi :lol:
Tux 27.06.2011 20:51
snegi je napisal:
Najbolj zanimivo je pa itak ko se s polnim šusom pelješ po kolesarski v dolino in se steza konča v njivi :lol:

Kje pa je to? :lol:
No, v resnici je to žalostno in ne smešno...
Ich 27.06.2011 21:10
MKC je napisal:
Kaj pa pravite na kolesarsko stezo med Dolgim mostom (Ljubljana) in Brezovico. Cesta brez kamenčkov na kolesarski pa cela plast kamenčkov. Obup za cestno kolo.

No, no pretiravaš! Večkrat sem že peljal tam s cestnim kolesom, brez kakršnega koli problema.
snegi 27.06.2011 21:27
Tux je napisal:
snegi je napisal:

NM, sej na vrhu je tabla da je kao prepovedano za kolesarje, ampak ni najbolj zabavno zapeljat na cesto...pač hitrosti avtov so velike in ja kolesarska je dvosmerna :S
amritaya 27.06.2011 22:11
Po moje se ne bo nič spremenilo z novim zakonom....si zamislite, da bodo policisti v 8. delovnih urah se samo ukvarjali s kolesarji?

Če se bo zgodila nesreča bodo imeli policisti lažje delo določit krivca, ker bi moral kolesar peljat po kolesarski stezi, ampak pričakovat, da bo nekdo s cestnim na treningu v 1km kolesarske steze 8x prečkal cesto in se ustavljal....mah
Poss 27.06.2011 22:22
Včeraj sem doživel svoj prvi padec na specialki in to ravno na kolesarski stezi 1km od doma, po tem ko sem naredil cca 50km.
Spregledal oz. slabo sem se pripravil na spuščeno kolesarsko stezo zaradi dovoza za eno hišo, ki seka kolesarsko stezo.

Še bolj ironično je, da sem ravno mislil dol s kolesarske steze it in pot normalno nadaljevati po cesti ob kolesarski stezi. Pa si rečem, ne bom "po predpisih". Kazen bi bila verjetno nižja kot servis kolesa in nova čelada :) Pa še bolečin zaradi padca ne bi trpel :lol:
Ban 27.06.2011 22:26
snegi je napisal:
Tux je napisal:
snegi je napisal:

NM, sej na vrhu je tabla da je kao prepovedano za kolesarje, ampak ni najbolj zabavno zapeljat na cesto...pač hitrosti avtov so velike in ja kolesarska je dvosmerna :S

Ni glih prepovedano, je pa na lastno odgovornost. Tam se kar lepo po cesti pelji.
ElTorro 28.06.2011 14:24
snegi je napisal:
Tux je napisal:
snegi je napisal:

Zanimiv koncept.....kolesarska steza, na kateri je prepovedano za kolesarje.... :)
Me zanima, kako izgleda prometni znak za takšno stezo ;)
1 2 3
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI