tek in kolo(dobra ali slaba kombinacija)

Domov > Forum > tek in kolo(dobra ali slaba kombinacija)

tek in kolo(dobra ali slaba kombinacija)

SORTIRAJ PO:
roko1982 24.10.2011 20:17
zdravo..zanima me ce je pametno pozimi kolo nadomestiti z hojo v hribe in tekom...Za hojo v hribe vem ,da je priporočljivo..Kar se pa teka tiče pa dobivam različne informacije..od tega ,da je zelo priporočljiv do tega,da ga celo odsvetujejo(seveda,če je kolesarjenje sport,ki ti je na prvem mestu)...Ima kdo kaksne fajne izkusnje?
Strike 24.10.2011 20:20
Tek v hrib ja.
mpm 24.10.2011 21:05
Strike je napisal:
Tek v hrib ja.

Vsekakor čimveč gorskega teka, ta je zelo kompatibilen, še posebno s kolesarjenjem po klancih navzgor. Če te bo kdo želel prepričati, da ti bi tek škodil, mu lahko daš za primer mene, ki dokaj uspešno tekmujem v gorskem teku in na kolesarskih vzponih oziroma še bolje Simona Aliča, ki zmaguje na večini gorskotekaških in kolesarskih vzponih. Nekoliko slabši je le na gorskem kolesu, toda prepričan sem, da bi tudi Jauk zaostal za nim, če bi imela enako dobra kolesa.
wavemaker 24.10.2011 21:58
Kaj pravi teorija ne vem. Lahko pa povem, kar vem iz prakse pri meni; če nekaj časa posvečam teku po ravnem, mi gre potem s kolesom slabše. Iz mojih izkušenj zelo nekompatibilna športa.
Povsem drugače je pri kombinaciji hoje/teka v hrib in kolesa. Čez zimo sem veliko hodil v hrib, spomladi sem takoj zelo dobro kolesaril. In obratno, ko sem poleti po dolgem času kolesarjenja šel lepega dne hodit v hrib je letelo kot sneta sekira - na določeni progi sem postavil daleč najboljši čas.
Zase vem, da bom čez zimo povsem izpustil tek po ravnem in se posvetil hoji v hribe, ker mi je primarni cilj dobra forma na kolesu.
wind12 24.10.2011 23:54
pozimi dobra
roko1982 25.10.2011 22:45
wavemaker je napisal:
Kaj pravi teorija ne vem. Lahko pa povem, kar vem iz prakse pri meni; če nekaj časa posvečam teku po ravnem, mi gre potem s kolesom slabše. Iz mojih izkušenj zelo nekompatibilna športa.
Povsem drugače je pri kombinaciji hoje/teka v hrib in kolesa. Čez zimo sem veliko hodil v hrib, spomladi sem takoj zelo dobro kolesaril. In obratno, ko sem poleti po dolgem času kolesarjenja šel lepega dne hodit v hrib je letelo kot sneta sekira - na določeni progi sem postavil daleč najboljši čas.
Zase vem, da bom čez zimo povsem izpustil tek po ravnem in se posvetil hoji v hribe, ker mi je primarni cilj dobra forma na kolesu.

tudi sam imam podobno izkusnjo z hribi...po koncani kolesarski sezoni sem pri hoji v hrib letel kot sneta sekira...kar se pa teka po ravnem tiče bom pa zares zalosten ker bom nehal tect,ker je tudi meni kolesarjenje 1 šport...ce bi se kdo napisal kaksno konkretno izkusnjo bi bil zelo vesel..hvala
Makadam 25.10.2011 23:25
Še moje izkušnje kot prvotni šport tek večinoma po ravnem. Kolo mi pomaga ogromno pri splošni kondiciji. Zadnji dve leti pa sem se spet posvetil več teku po ravnem. Letos sem se udeležil tudi nekaj rekreativnih maratonov tudi maratona alpe, ker sem večinoma treniral tek po ravnini sem pričakoval slabše rezultate kot prejšnja leta ko sem samo kolesaril, dejansko se je zgodilo obratno izboljšal sem rezultate tudi v kolesarju.
Dejstvo je da sta oba športa aerobna torej če imaš dobro aerobno bazo si načeloma dober v obeh. To da pa prideš med prvih 10 med kmečkim dirkami skupaj z alpami in lj maratonom pa je potrebnen dober specifičen trening tekmovalne discipline na dobro aerobno bazo. Takšne so moje izkušnje pri obeh športih. Tista leta, ko sem lenaru in šparal pri bazi sem dajnsko imel na koncu tudi slabše rezultate tako v teku kot pri kolesu v primerjavi z leti, ko sem več časa posvetil bazi. Zadnjih par let pa čez zimo svajam bazo tako s tekom in kolesom (večinoma trenažer) ne glede na to v kateri disciplini potem dejasnko več 'tekmujem' ali dirkam na kmečkih drikah. Aerobno bazo pa lahko osvojiš tako s tekom po ravnem kot po hribih. Pač kaj ti bolj ustreza in seveda kje bolj uživaš ne nazadnje delaš to iz užitka zato mislim da se na prvem mestu moraš vprašat kaj ti je všeč NE kaj je bolje. Ker če uživaš pri športu s katerim se ukvarjaš hitreje napreduješ, verjemi preizkušeno.
roko1982 25.10.2011 23:45
Makadam je napisal:
Še moje izkušnje kot prvotni šport tek večinoma po ravnem. Kolo mi pomaga ogromno pri splošni kondiciji. Zadnji dve leti pa sem se spet posvetil več teku po ravnem. Letos sem se udeležil tudi nekaj rekreativnih maratonov tudi maratona alpe, ker sem večinoma treniral tek po ravnini sem pričakoval slabše rezultate kot prejšnja leta ko sem samo kolesaril, dejansko se je zgodilo obratno izboljšal sem rezultate tudi v kolesarju.
Dejstvo je da sta oba športa aerobna torej če imaš dobro aerobno bazo si načeloma dober v obeh. To da pa prideš med prvih 10 med kmečkim dirkami skupaj z alpami in lj maratonom pa je potrebnen dober specifičen trening tekmovalne discipline na dobro aerobno bazo. Takšne so moje izkušnje pri obeh športih. Tista leta, ko sem lenaru in šparal pri bazi sem dajnsko imel na koncu tudi slabše rezultate tako v teku kot pri kolesu v primerjavi z leti, ko sem več časa posvetil bazi. Zadnjih par let pa čez zimo svajam bazo tako s tekom in kolesom (večinoma trenažer) ne glede na to v kateri disciplini potem dejasnko več 'tekmujem' ali dirkam na kmečkih drikah. Aerobno bazo pa lahko osvojiš tako s tekom po ravnem kot po hribih. Pač kaj ti bolj ustreza in seveda kje bolj uživaš ne nazadnje delaš to iz užitka zato mislim da se na prvem mestu moraš vprašat kaj ti je všeč NE kaj je bolje. Ker če uživaš pri športu s katerim se ukvarjaš hitreje napreduješ, verjemi preizkušeno.

hvala ...zelo lepo napisano...
mojA 29.10.2011 02:07
Živjo!
Veseli me, da sem vas našla! Sem predvsem tekač... in ljubiteljski kolesar, vedno bolj. Pred tremi leti sem začela intenzivneje kolesariti - 2500 km na leto, temu primerno sem zmanjšala tekaške km. Rezultat 2500 km + 1000 km teka mi je 2009 prienesel enega boljših rezultatov na tekaškem maratonu. Torej kombinacija tek kolo deluje, je uspešna.

Nakar so se mi zgodile zdravstvene težave in 2010 nisem smela na maraton. Tekaških km je bilo čez leto cca 600. Letos sem imela namen preteči ponovno maraton, pa sem staknila klasično poškodbo kolesarja, ki prične teči - baje. Grozljivo! Nekaj delam narobe, očitno.

Ali ima kdo kakšen plan ali načrt, kakšna so razmerja, nasvet kako se zadeve pravilno lotiti. Ugotavljam, da kolo v klanec lahko nadomesti tek v klanec vsaj delno, kakšna dolga celodnevna tura s kolesom pa daljinca. Tek pred kolesom je ok, obratno ne preveč. Vesela bom vsakega nasveta.
Sedaj mrzlično sestavljam načrt treninga za Radence - čez zimo bom imela več časa za tek in pripravo na maraton. Čeprav ne mislim na 17. LM s solznimi očmi v cilj že po prvem krogu.

Kolo je fajn - ampak čez tek ga pa ni!

Lp!
Stelvio 29.10.2011 02:53
mojA je napisal:
Živjo!
Veseli me, da sem vas našla! Sem predvsem tekač... in ljubiteljski kolesar, vedno bolj. Pred tremi leti sem začela intenzivneje kolesariti - 2500 km na leto, temu primerno sem zmanjšala tekaške km. Rezultat 2500 km + 1000 km teka mi je 2009 prienesel enega boljših rezultatov na tekaškem maratonu. Torej kombinacija tek kolo deluje, je uspešna.

Nakar so se mi zgodile zdravstvene težave in 2010 nisem smela na maraton. Tekaških km je bilo čez leto cca 600. Letos sem imela namen preteči ponovno maraton, pa sem staknila klasično poškodbo kolesarja, ki prične teči - baje. Grozljivo! Nekaj delam narobe, očitno.

Ali ima kdo kakšen plan ali načrt, kakšna so razmerja, nasvet kako se zadeve pravilno lotiti. Ugotavljam, da kolo v klanec lahko nadomesti tek v klanec vsaj delno, kakšna dolga celodnevna tura s kolesom pa daljinca. Tek pred kolesom je ok, obratno ne preveč. Vesela bom vsakega nasveta.
Sedaj mrzlično sestavljam načrt treninga za Radence - čez zimo bom imela več časa za tek in pripravo na maraton. Čeprav ne mislim na 17. LM s solznimi očmi v cilj že po prvem krogu.

Kolo je fajn - ampak čez tek ga pa ni!

Lp!

predlog za mix po dnevih: težji trening teka v klanec, lažji tek, razpeljava kolo, pavza, fartlek, daljše kolo, pavza. Po želji menjaš daljše kolo s hojo v hribe in lažji tek s kolesom. Pa na smučarski tek ne pozabit in bazen s plovcem med nogami na dnevih pred pavzo..
bruton 29.10.2011 10:01
Tudi sam sem tekač ter kolesar, čeprav verjetno daleč od pravega tekača ali pravega kolesarja v primerjavi s forumaši. Letos bo nekako 1000 km teka pa 4000 km kolesa, kar bi se reklo ni ne tič ne miš.
Moje izkušnje in nasveti (predvsem za mojA):
- tek in kolo se lahko dopolnjujeta z vidike dobre kondicije torej splošne fizične pripravljenosti, ne pomagata pa eden drugemu z vidika hitrosti ali specifičnih treningov (prav zato se kličejo specifični :) )
- kombinacija najprej kolo in potem neposredno tek (kakor na triatlonu) pride v upoštev, če za triatlon tudi treniraš; če pa narediš nekaj zjutraj, nekaj popoldne ali z neko pavzo vsaj od ure, razen utrujenosti ne vpliva
- sam pristajam na obdobja (pozno jesensko-zimsko-zgodnje spomladansko obdobje) je seveda bolj tekaško, potem pa čim več kolesa (tako si razporedim tudi udeležbe na organiziranih prireditvah); vmes seveda kombiniram recimo 1 ali 2 dneva kolesa v tem obdobju, kakor tudi kakšen dan teka čez poletno obdobje. Če pa želi človek obdržati oboje na visokem nivoju, moraš v obdobju kolesarjenja narediti vsaj 2 dobra tekaška treninga in obratno
- @ mojA: zame je to tekaško obdobje in ker pišeš, da se pripravljaš za Radence mislim, da je popolnoma zadosti časa - najprej čimveč teka, umirjenega, lahkotnega, predvsem, če si imela poškodbo in potem bi predlagal 2 meseca pred Radenci dobre specifične tekaške treninge (ker smo rekreativci so plani, kakor so bili objavljeni v revijah Polet, Tek,... ali Tek.si čisto OK, ker si jih rekreativec itak prilagodi sebi in predvsem času, važno je da mu tej plani dajo določene smernice in da razume kaj ne sme delati eno za drugo (recimo pri teku dolg tek in naslednji dan takoj hitre intervale oz. tudi obratno ne)
- še neka bolj tekaškega: pred tekmo 42 km je dobro narediti tudi poskusno tekmo 21 km (od 2 - 6 tednov prej je glede na moje izkušnje to res dobrodošlo - raje kakšen teden več, kot manj pred maratonom)
- pri obeh pa sem opazil, da več km seveda pelje do veliko boljših rezultatov ;) če so dodani še kakšni specifični treningi pa to vodi še k veliko boljšim dosežkom :)
strojnik 29.10.2011 12:50
vse je odvisno od tega,če ti obe discipline odgovarjata al ne. Maš kolesarje, ki za tek tud slišat nočjo pa so kljub temu dobri na kolesu. meni osebno leži oboje, sam med kolesarsko sezono ne prakticiram teka, ko pa je sezone konec pa precej pretečem,saj so dnevi zelo kratki, ena ura teka je pa tudi nekaj. baje je ramerje med tekom in kolesom1:5, saj moraš vedet da v dolino pri teku tud garaš, pri kolesu pa ponavad ne. sem pa letos le z enim mesecem tekaškega treninga prekel maraton v ljublani v treh urah in štirih minutah,pa ni blo nobene hude krize,saj sem oba kroga pretekel v skoraj enakem času. Pa še prehrana med tekom mi je prišla prav, ker sem jo vajen že s kolesa. Tako da najprej sprobaj sebe in delaj po svojem občutku, al pa si poišči kakega trenerja in se z njim dogovor za dolgoročno sodelovanje, če nisi sam-a iz tega foha, predvsem, pa da se z napačnim trningom izogneš neprijetnim tekaškim poškodbam.
vambomzepokazu 29.10.2011 15:57
Kot vojak rabim nekaj kondicije, če ne druga vsaj za 1x letno da opravim testiranja gibalnih sposobnosti, ki med drugim zajemajo tudi tek na 3200m. Ker kolesarim, se v službi, kadar lahko izbiram, lotim raje fitnesa, kot teka, ker grem po službi na kolo. Na leto v službi pretečem cca. 50km (še to samo na ukaz). To je skoraj nič. A za preizkus gibalnih sposobosti mi da kolo toliko moči/hitrosti/whatever da pretečem 3200m v 12 minutah +/- pol minute, in pa verjetno 8-10km brez ustavljanja.
mojA 29.10.2011 22:22
Hvala vsem za odgovore. Iz njih sem se veliko naučila in mi bodo zelo koristila. Ugotavljam tudi, da sem delala preveč enolične treninge (baza), skoraj nič moči (sem mislila da kolesarjenje v hrib lahko nadomesti tek v klanec kot trening za moč), preveč površno sem trenirala: premalo ogravanja, raztega ipd. In to je verjetno botrovalo moji poškodbi. Tudi na tekaškem forumu sem dobila izčrpno poročilo, in to bo verjetno to.
Strojnik: tvoj čas je pa sanjski !!! čestitam !

Veliko užitka v športu vam želim in nič poškodb. Srečno.
Mojca
mpm 29.10.2011 22:40
Če nekoliko posplošimo, potem bi se lahko reklo, da gresta skupaj predvsm ravninski tek in ravninsko kolesarjenje ter gorski tek in kolesarjenje na vzponih. Če kombiniraš križno, se lahko zgodi, da imaš pri prehodu iz ene v drugo disciplino nekoliko težav.
galoper 29.10.2011 22:47
Kdor ni vajen teka celo leto, naj pomisli na kolena, ki so med tekom mnogo bolj obremenjena kot med kolesarjenjem.
strojnik 29.10.2011 22:51
največji problem je baje štiriglava mišica med kolenom in ritjo.Na kolesu ti delajo sam tri glave, ena pa zabušava, zato rabiš pameten prehod, ker ti vse govori da gre hitreje, razen zabušantske glave. Če ta prehod nardiš prav si zmagal, drugače se poškoduješ, ker želiš preveč na hitro in namesto da počaš napreduješ, vsaj 14 dni počivaš čas pa teče tekma vse bliže tvoja forma pa v k****.Pri teku je pa baje bolje malo premalo, kot malo preveč in baje ti na 800 km teka pripada ena poškodba pa potem sanacija le te pa si hote ali nehote v začaranem krogu. :D :D :D :mrgreen: :mrgreen:
andrej74 29.10.2011 22:59
mojA je napisal:
Hvala vsem za odgovore. Iz njih sem se veliko naučila in mi bodo zelo koristila. Ugotavljam tudi, da sem delala preveč enolične treninge (baza), skoraj nič moči (sem mislila da kolesarjenje v hrib lahko nadomesti tek v klanec kot trening za moč), preveč površno sem trenirala: premalo ogravanja, raztega ipd. In to je verjetno botrovalo moji poškodbi. Tudi na tekaškem forumu sem dobila izčrpno poročilo, in to bo verjetno to.
Strojnik: tvoj čas je pa sanjski !!! čestitam !
Kdor kolesari in ne mara teči ima prav vse možnosti delati bazo na kolesu tudi sredi zime. Po začetnih dvajset ali nekaj podobnega kilometrih se začneš vzpenjati v hrib in sicer tako kot sem že nekajkrat prej napisal in se sedaj ponavljam, za tiste, ki so to že prebrali. Prvi vzpon gre na eno tretjino zmoglivosti in se na ta način še dodatno ogreješ. Na spustu vrtiš v prazno, da se ne ohladiš. Drugi gre že bolj zares in tako naprej, tretji in četrti. Na peti ponovitvi malo bolj na "izi" in ponovno po sistemu iz lažjega na težje, dokler le gre. Sledi razpeljavanje, ki bo boljše, če bo daljše. Tek je lahko prav zanimiva sprememba, če se ga le pravilno lotitiš. Vsak natreniran kolesar ima vse pogoje, da lahko lepo in brez težav teče, takoj , ko osvoji osnovne prvine teka. Oprema je pomembna tako kot na kolesu, in pristop mora biti zmeren, upoštevajoč nepripravljenost v tej panogi. Tudi na kolesu nisi preskakoval in je šlo postopoma. Seveda govorim o teku navzgor in kolikor se le da "nežnem" spustu navzdol. S časom so tudi spusti lahko hitrejši in bolj na "hard". Tek po ravnini pa je, če se mene vpraša, v kombinaciji s kolesom bolj kot ne duatlonski trening.

Veliko užitka v športu vam želim in nič poškodb. Srečno.
Mojca
roko1982 29.10.2011 23:07
vidim ,da se je tema kar prijela..veliko koristnih napotkov in informacij...veliko se govori o tekaskih poskodbah in tehniki...bi bil mogoce kdo tako prijazen in obrazlozil kaksna je pravilna tehnika in s tem povezano cimmanj poskodb??'sam sem sicer zacetnik v teku ,vendar sem vedno bolj navdušen nad njim in zato se bojim poskodb,ki bi mi mogoce unicile poletno kolesarsko sezona... :ups:
mpm 29.10.2011 23:43
Če si prvenstveno kolesar in se bojiš poškodb pri teku, potem se izogibaj asfaltne podlage. Bolje je teči po gozdnih on planinskih poteh. Na teh poteh moraš predvsem paziti le na gležnje, seveda pa pri teku navzdol ne smeš pretiravati. Navzdol moraš teči tako, da čim bolj fedriraš, da ne zabijaš s petami ob tla.
roko1982 29.10.2011 23:59
mpm je napisal:
Če si prvenstveno kolesar in se bojiš poškodb pri teku, potem se izogibaj asfaltne podlage. Bolje je teči po gozdnih on planinskih poteh. Na teh poteh moraš predvsem paziti le na gležnje, seveda pa pri teku navzdol ne smeš pretiravati. Navzdol moraš teči tako, da čim bolj fedriraš, da ne zabijaš s petami ob tla.

po prstih ne....?
impact966 31.10.2011 22:06
roko1982 je napisal:
...bi bil mogoce kdo tako prijazen in obrazlozil kaksna je pravilna tehnika in s tem povezano cimmanj poskodb??'sam sem sicer zacetnik v teku ,vendar sem vedno bolj navdušen nad njim in zato se bojim poskodb,ki bi mi mogoce unicile poletno kolesarsko sezona... :ups:

Pravilnega odgovora na zastavljeno vprašanje ni. Eni zagovarjajo to, drugi ono. Jaz sem veliko bolj zadovoljen, odkar sem prešel na tehniko »pose running« (tudi posetech) (pred tem sem tekel tako, da sem se tal najprej dotaknil s peto). Manj stresno za sklepe, zdi se mi tudi, da sem na ta način hitrejši (čeravno je to težko oceniti, saj preden osvojiš novo tehniko, je lahko forma že povsem drugačna, kot je bila na začetku). Ne tečem »po prstih«, temveč pristajam na celo stopalo.

strojnik je napisal:
...sem pa letos le z enim mesecem tekaškega treninga prekel maraton v ljublani v treh urah in štirih minutah,pa ni blo nobene hude krize,saj sem oba kroga pretekel v skoraj enakem času...

Respect!! Koliko km pa si nažgal letos z biciklom pred LJ maratonom?

Sicer pa v zvezi z naslovom te teme pri sebi opažam, da s kombiniranjem teka in kolesa ohranjam vzdržljivost, izgubljam pa na hitrosti. Torej, če sem več na biciklu, izgubim na hitrosti pri teku in obratno.
Samuel 31.10.2011 23:03
Še moja opažanja...hoja ter tek v hrib sta po mojem mnenju dober nadomestek kolesarjenja, odkar ju več prakticiram jeseni in pozimi, mi je spomladi na kolesu veliko lažje in hitreje pridem v formo iz prejšnje sezone. Včasih pri hoji v hrib dodam še par kilogramov v nahrbtnik, da ni prelahko vse skup :)
Glede teka in poškodb je pa tako, da so osnova kvalitetni in dobri tekaški čevlji, brez tega se je teka tvegano lotevati. Če si začetnik v teku,je treba začeti počasi, morda vmes kdaj tudi malo hoditi, pač poslušati svoje telo. Meni odgovarja tek po gozdnih poteh in razgibanem terenu, kjer je precej sprememb ritma. Tudi asfalt ni tako zelo škodljiv (ob primerni tekaški obutvi), je pa meni osebno tudi neprimerno bolj dolgočasen in monoton, zato se mu izogibam, kolikor se pač da.
mpm 01.11.2011 00:56
roko1982 je napisal:
po prstih ne....?

Trudiš se teči čimbolj po prstih, kar pa seveda ni ti ni mogoče, če pa bi ti že ratalo, najbrž nebi bilo najbolje. Dejansko sprva dosežeš le to, da stopaš bolj na cela stopala, z nekoliko vaje pa na blazinicah, tako da se tal dotakne karkoli, le peta ne (oziroma se peta dotakne čim manj).
boco 01.11.2011 11:53
ravnokar prišel domov iz 7 km- skega teka, super alternativa kolesarstvu ob takem vremenu.

lp. :D
alči 01.11.2011 12:49
Predlagam,da se kakšno tekmo duatlona probate.
roko1982 01.11.2011 13:21
alči je napisal:
Predlagam,da se kakšno tekmo duatlona probate.

mislim ,da bi bila to dobra varjanta...kje pa poteka kaksna zanimiva tekma?
roko1982 01.11.2011 13:25
moja opazanja po 2 tednih so taka kar se tiče teka in hoje oz teka v hrib ....brez prave tehnike teka so kolena dobresedno v ku....sedaj ko sem zacel nadzorovati gib je veliko lazje (kolena manj bolijo in tudi hitrost je vecja)...mislim da je tek oz hribi zelo dobra kombinacija ,da vzdrzujes splosno fizicno pripravljenost za kolesarsko sezono...no seveda bom povedal,ko se bom aprila vsedel na kolo kaksno bo stanje..hehe...ampak mislim,da bi morala forma vsaj na priblizni ravni ostati...ce le seveda ne bo kaksne zahrbtne poskodbe...
Makadam 01.11.2011 14:16
roko1982, me veseli da te tudi tek navdušil, za poškodbe bi vam pa dal tale nasvet, meni je po dolgoletnih težavah uspelo najdet formulo, no vsaj upam da bo še tako vnaprej, da tečem brez poškodb že več kot dve leti. Ključ je ne samo v tehniki ampak tudi v tem da naenkrat en delate preveč km, dajte postopno pospeševat kilometre šele ko pridete do željenih kilometrov povečajte intenzivnost, čeprav vam mislite da lahko že prej hitreje tečete. To bi svetoval predvsem vsem kolesarjem ki začenjajo s tekom na novo. NE delat več kot 30km tedensko na začetku in postopno po 3-4km na teden povečujte do željenih kilometrov. Verjamem da nekaterim resnejšim kolesarjem se bo to zdelo dosti premalo in bodo seveda v strahu da izgubijo formo nabijal več km, posledica bo skoraj zagotovo poškodba in kriv bo seveda TEK, kdo drug pa, rekreativec vedno dela vse prav :). NE pozabite na razmerje 1:4-5 v primerjavi s kolesom torej 7km teka je isto kot 30-35km kolesa kar seveda ni več tako malo. Pa še nekaj poslušajte svoje telo, če čutite najmanjšo bolečino kakšno pikanje zmanjšajte tempo ali celo odnehajte in počivajte dan dva če je potrebno. Predvsem ta nasvet meni najbolj pomaga. Pa srečno vsem upam da boste spomladi vsi še v boljši formi.
Makadam 01.11.2011 14:16
roko1982, me veseli da te tudi tek navdušil, za poškodbe bi vam pa dal tale nasvet, meni je po dolgoletnih težavah uspelo najdet formulo, no vsaj upam da bo še tako vnaprej, da tečem brez poškodb že več kot dve leti. Ključ je ne samo v tehniki ampak tudi v tem da naenkrat ne delate preveč km, dajte postopno pospeševat kilometre šele ko pridete do željenih kilometrov povečajte intenzivnost, čeprav vam mislite, da lahko že prej hitreje tečete. To bi svetoval predvsem vsem kolesarjem ki začenjajo s tekom na novo. NE delat več kot 30km tedensko na začetku in postopno po 3-4km na teden povečujte do željenih kilometrov. Verjamem da nekaterim resnejšim kolesarjem se bo to zdelo dosti premalo in bodo seveda v strahu da izgubijo formo nabijal več km, posledica bo skoraj zagotovo poškodba in kriv bo seveda TEK, kdo drug pa, rekreativec vedno dela vse prav :). NE pozabite na razmerje 1:4-5 v primerjavi s kolesom torej 7km teka je isto kot 30-35km kolesa kar seveda ni več tako malo. Pa še nekaj poslušajte svoje telo, če čutite najmanjšo bolečino kakšno pikanje zmanjšajte tempo ali celo odnehajte in počivajte dan dva če je potrebno. Predvsem ta nasvet meni najbolj pomaga. Pa srečno vsem upam da boste spomladi vsi še v boljši formi.
1 2
Zadnji komentarji v kategoriji "ZDRAVJE IN TRENINGI"
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI