KAKO POMEMBEN JE MENJALNIK?

Domov > Forum > KAKO POMEMBEN JE MENJALNIK?

KAKO POMEMBEN JE MENJALNIK?

SORTIRAJ PO:
bobi88 13.04.2012 03:28

Ker sem nov v tem sportu me zanima kako pomemben je menjalnik oziroma kasna razlika je na primer med Shimanovimi menjalniki Sora, Tiagra, 105... zame kot "rekreativnega profija" :D Trenutno imam na kolesu Shimano 105. 

Jefferson Airplane 13.04.2012 08:16

Cenejši menjalniki (Sora, Tiagra): manj zanesljivo delovanje (več zatikanja, manj gladko prestavljanje) in predvsem manjša vzdržljivost. Ko začneš kolesariti več, se to še kako čuti.

 

Shimano 105 je že zelo dober menjalnik, ki ti lahko izvrstno služi prva leta - in je zelo dober kompromis med ceno in kakovostjo.  Verjemi, ko boš po več 10k kilometrih morda potreboval več. boš natanko vedel, zakaj.

mediterano 13.04.2012 08:59

Sam sem na prejšnjem biciklu imel Ultegro, na tem ki ga vozim sedaj pa sem raje vzel 105 na račun boljšega okvirja.  Moram priznat, da sicer občutim eno majhno razliko med obema; morda je Ultegra res malce bolj 'elegantna', drugih razlik v delovanju pa ne opazim. Za enega povprečnega rekreativca mislim, da je popolnoma vseeno in da nekih velikih razlik med njima ni.

bobi88 13.04.2012 11:44

Tudi sam opazam da se cena kolesa samo zaradi menjalnika lahko zelo spremeni, ravno zato me je zanimalo kasna je dejanska razlika. Se pravi man kot 105 ja odsvetovano? :D 

VentusM 13.04.2012 13:25

Letos sem kupil 1. specijalko, z komplet opremo 105, zadnji menjalnik je pa Ultegra, ker ko so mi sestavljali kolo niso imeli več 105-ke!Mislim da je za začetnika 105-ka zelo uredu zadeva !
Kot, lahko preberes v prejsnjih objavah so pri menjalnikih nizjega cenovnega razreda (Sora,Tiagra) bolj pogosto "škrtanja" menjalnika in manj tekoče menjavanje med prestavami....

LukecKukec 13.04.2012 13:35

Vozil Soro, 105 in Ultegro. Glavna razlika je poleg teže način prestavljanja. Sora je izrazito počasnejša od 105 in Ultegre, prav tako je občutek, kot da nekaj manjka, tisti občutek zanesljivosti ni prisoten. Pri 105ki točno veš, da bo stvar delala vedno in povsod, je pa tudi dovolj masivna da vzame v zakup malce bolj grobo ravnanje. Z Ultegro je podobna zgodba, vendar pa sem po preizkusu Campagnola presedlal na italijane, ker mi ročke veliko bolj sedejo v roke, prestavljanje je ločeno in zato lažje (predvsem v debelih zimskih rokavicah) in prihraniš na teži.

efijy 13.04.2012 13:59
@LukecKukec:

Sora je izrazito počasnejša od 105 in Ultegre, prav tako je občutek, kot da nekaj manjka...

Velja to za menjalnik ali ročke? Menim, da je sam menjalnik najmanj pomemben del kolesa. Res nekje na koncu. Bolj je pomemben iz vidika da, vsaj pri normalni znamki kolesa, določa rang ostale opreme; torej, če je menjalnik ultegra, ne bodo montirani neki poceni obroči, sora zavore...

 

LukecKukec 13.04.2012 14:16

Menjalnik. Tak občutek je, ko da ma "lufta". Sicer pa menjalnik po moji oceni je v ospredju samega kolesa, poleg sedeža (prioriteta št. 1) in okvirja. Cena kolesa pa se najbolj opazno nabije pri felnah. Podobno (zame osebno napačno) pa razmišlja večina kolesarjev. Denar vloži v drage obroče, namesto v sedež, čevlje. Ker so sedež in čevlji stična točka kolesa in voznika, je "feedback" takojšenj in opazen oz. občuten. Pri felnah (tukaj sedaj mislim na hitrost vožnje, porabljeno energijo) pa te razlike nek povprečen kolesar ne opazi.

bluesky 13.04.2012 14:23

Danes je sploh v nespecializiranih trgovinah praksa taka, da so kolesa sestavljena tako, da so deli opreme, ki so očem najbolj vidni (sprednji, zadnji menjalnik...) višje kvalitete, okvir in vse ostalo pa pač slabše. Kupec pride v trgovino in takoj ko mu je kolo padlo v oči se skloni k zadnjemu menjalniku in pogleda kaj piše gor. Na gorskih je rado deore (največkrat star), ali SLX na cestnih 105, ultegra (spet stara).  Letos kar sem okrog gledal še nobeno gorsko kolo naprimer ni imelo 10 redne grupe Deore in vse 9.  

bobi88 16.04.2012 16:15

kateri od compagnolovih menjalnikou pa je recmo primerliu z shimano 105 al pa ultegra?

peciklist 16.04.2012 16:26

Veloce

LukecKukec 16.04.2012 16:46

105ki cenovno ustreza Veloce, se je pa v preteklosti prodajal v rangu 105ke Mirage, med tem ko Veloce v rangu Ultegre. Danes Ultegri cenovno ustreza Athena.

Bugo14167 16.04.2012 19:53

včasih sem vozil na Shimano 105 (železna in ALU specialka), zdej mam Veloce (karbonc) pa zadeva dela super (cca 4500 km letno).

 

Mim grede, Shimano že dolg dela grde sive gonilke (Ultegra), ki meni nikakor ne potegnejo...

 

Tko da mislim da je do ranga Ultegre za navadnega smrtnika več kot dovolj, raje denar nameniti okvirju in feltnam (tukaj se strinjam s predhodnim komentarjem - seveda če so čevlji in ostalo na nivoju), ker je pomembno da te kolo vsakič ko ga pogledaš pritegne, da ga zajahaš :)

 

sharp 16.04.2012 20:04

najmanj in je tudi najceneje upgrade-at. Me toliko ne muči, če malenkost slabše šalta ali pa malenkost kasneje, kot mi je pomembno:  da imam dober okvir z dobro geometrijo in da se počutim na kolesu super, nato da imam dobre amortizerje, dobre zavore, dober wheelset, dober sedež, ...

rs1975 18.07.2012 11:54

še jaz bi prosil za nasvet, za kaj naj se odločim, izbiram pa med:

 

 - Specialized Roubaix Compact (karbonski okvir) z novo Shimano Tiagaro opremo (10-redna)

ali

 - Specialized Allez Expert (alu okvir, vilice karbon) z 105 ali Ultegra opremo

 

končna cena (sploh allez ultegra) je skoraj ista kot za karbonca.

felx 18.07.2012 14:07

Js bi dal glas za slednjega. Bolje dober alu okvir kot vstopni karbonski.

V tem rangu prečekiraj Giant, kolikor sem gledal imajo super cene za alu specialke.  

JC29 18.07.2012 14:28
@rs1975:

še jaz bi prosil za nasvet, za kaj naj se odločim, izbiram pa med:

 

 - Specialized Roubaix Compact (karbonski okvir) z novo Shimano Tiagaro opremo (10-redna)

ali

 - Specialized Allez Expert (alu okvir, vilice karbon) z 105 ali Ultegra opremo

 

končna cena (sploh allez ultegra) je skoraj ista kot za karbonca.

Vzemi Alleza z ultegro, ampak počakaj... Za 2013 pride nov ven.

rs1975 18.07.2012 17:55
@JC29:
@rs1975:

še jaz bi prosil za nasvet, za kaj naj se odločim, izbiram pa med:

 

 - Specialized Roubaix Compact (karbonski okvir) z novo Shimano Tiagaro opremo (10-redna)

ali

 - Specialized Allez Expert (alu okvir, vilice karbon) z 105 ali Ultegra opremo

 

končna cena (sploh allez ultegra) je skoraj ista kot za karbonca.

Vzemi Alleza z ultegro, ampak počakaj... Za 2013 pride nov ven.

kdaj pa pridejo ven? je kakšna posebnost, mord nova ultegra?

JamesQ 18.07.2012 18:59

Živjo.

 

Novi modeli so znani na kolesarskem ejmu EUROBIKE, konec avgusta. Takrat nekje proizvajalci koles pokažejo novitete za modelno leto 2012, cene se oblikujejo čez kak mesec in tedaj se začne tudi prednaročilo. (=

 

LDŽ

rs1975 08.08.2012 18:44

že 3 tedne je mimo od zadnjega posta, jaz pa še kar iščem koli primerno zame... bolj kot iščem, več se mi dvomov poraja pri izbriri pravega bicikla neodločen

 

bil sem na testni vožnji s Scottom CR1, athena oprema. Sam položaj na kolesu mi je zelo ustrezal, tako da je ta med favoriti. Lahko dobim CR1 z ultegra opremo, samo je težava v ceni (okoli 1700 EUR), ki je čez moj limit.

malo sem prebiral na raznih forumih mnenja glede Sram Apex opreme in jo kar hvalijo, sploh zadnji verižnik 11-32 je super za mene kot rekreativca za kakšen težji klanec. A kdo vozi Apex opremo, kako je zadovoljen z njo? Težava je tudi v tem, da je zelo malo koles pri nas na trgu s to opremo.

 

naslednji, kateri bi prišel v poštev je Moser 111 z Veloce opremo. je malo cenejši kot Scott, vendar vprašanje, če je to v istem rangu.

Speci Roubaixja počasi že črtam, ker je enostavno predrag. za isto ceno dobim pri njemu samo 105-ko, drugje pa ultegro...

 

gledal sem tudi treka. moti me pri njih, ker nimajo celotne grupe gor, ampak malo mešano. recimo madone 3.1 (1350 EUR) ima večino 105, bremze pa neke no name, medtem ko ima madone 3.5. mešanico ultegra/105.

 

 

 

 

zmaj24 08.08.2012 19:12

Čim je govora o verižniku 11-32, je tvoja dilema glede ranga opreme povsem odveč.

JamesQ 08.08.2012 19:23

Živjo.

 

Shimano 105 grupa je samo 200g težja in je malenkost bolj groba pri prestavljanju kot Ultegra. SRAM Rival je v primerjavi s SRAM Force podobno kot 105 in Ultegra.

 

Maš morda kak link do tega Scott CR1 kolesa s Campagnolo Athena opremo? (=

 

Drgač pa, si dobra dva tedna stran od EUROBIKE sejma, kjer bojo razstavljena kolesa naslednje sezone. Predlagam ti, da z nakupom še malo počakaš ter zbereš malce več sredstev in v prednaročilu kupiš novo kolo.

 

Drugače pa: kolikor denarja, toliko muzike.  Predlagam ti tudi, da si pogledaš recimo še kolesa CUBE, ROSEVERSAND in Canyon. ROSEVESAND in Canyon poslujeta izključno preko prodaje na spletu. Malo si poglej, premisli, vprašaj,. če te bo še kaj zanimalo.

 

LDŽ

fuego 08.08.2012 19:47

Sam sem imel na prejšnjem kolesu 105-ko, na sedanjem imam Centaur. Centaur se neprimerno lepše šalta kot 105-ka. Če bi kupoval novo kolo bi takoj vzel 11-redno Atheno pa 12-27 ali pa 12-29 kaseto pa maš vse pokrito. Tut Campa ketne so bolj vzdržljive. V glavnem moja izkušnja je, da ko enkrat sprobaš Campo, ne greš več nazaj na Šimano. smeh

Rumbler 08.08.2012 19:52

@ rs1975 

 

Kupi Scott CR1 s Shimano 105.

 

Gre za preverjeno in kvalitetno kolo.

Geometrija je udobna, sistem SDS ( blaženje vibracij ).

Shimano 105 je tehnično podobna Shimano Ultegri le da ima nekaj dodatnih gramov.

 

Maratonac 08.08.2012 20:31

Če dobro razmisliš , skoraj ni pomemben, gre tud na singl. No,  ko je pa že tu,  pa prou pride, zlasti za u klance gor !

Pino 08.08.2012 20:33
@rs1975:

 

 

gledal sem tudi treka. moti me pri njih, ker nimajo celotne grupe gor, ampak malo mešano. recimo madone 3.1 (1350 EUR) ima večino 105, bremze pa neke no name, medtem ko ima madone 3.5. mešanico ultegra/105.

 

 

 

 


Jaz tega preprosto ne razumem - mešanje oprem, namreč. Bolj je razumljivo pri profijih, ker gre za sponzorje. Nikoli ne bi imel na kolesu "mešanega mesa".

_darko_ 09.08.2012 06:44
@fuego:

Sam sem imel na prejšnjem kolesu 105-ko, na sedanjem imam Centaur. Centaur se neprimerno lepše šalta kot 105-ka. Če bi kupoval novo kolo bi takoj vzel 11-redno Atheno pa 12-27 ali pa 12-29 kaseto pa maš vse pokrito. Tut Campa ketne so bolj vzdržljive. V glavnem moja izkušnja je, da ko enkrat sprobaš Campo, ne greš več nazaj na Šimano. smeh

Res je!

Žal sem še bratno iz Campe na Šimano, pač kolo je imelo opremo shimano ultegra. Imam pa še kolo z Sram Rival.

Daleč najslabša je Shimano Ultegra glede šaltanja.

Če bi lah menjal takoj zamenjam Ultegro za Atheno. Je pa problem ker je na večini koles Shimano.

Campo pa majo sam še Italijai in kakšna nemška firma.

areh 09.08.2012 07:39
@fuego:

Sam sem imel na prejšnjem kolesu 105-ko, na sedanjem imam Centaur. Centaur se neprimerno lepše šalta kot 105-ka. Če bi kupoval novo kolo bi takoj vzel 11-redno Atheno pa 12-27 ali pa 12-29 kaseto pa maš vse pokrito. Tut Campa ketne so bolj vzdržljive. V glavnem moja izkušnja je, da ko enkrat sprobaš Campo, ne greš več nazaj na Šimano. smeh


To je to.
lpA

Zajebanec 09.08.2012 09:25
@_darko_:

Daleč najslabša je Shimano Ultegra glede šaltanja.

Če bi lah menjal takoj zamenjam Ultegro za Atheno. Je pa problem ker je na večini koles Shimano.

Campo pa majo sam še Italijai in kakšna nemška firma.

problem Campe je ta,da je Shimano veliko boljši in veliko lepše izgleda na kolesu...in zaradi tega je večina koles opremljena z Shimano grupami...kul


copi 09.08.2012 09:34
@_darko_:
@fuego:

Sam sem imel na prejšnjem kolesu 105-ko, na sedanjem imam Centaur. Centaur se neprimerno lepše šalta kot 105-ka. Če bi kupoval novo kolo bi takoj vzel 11-redno Atheno pa 12-27 ali pa 12-29 kaseto pa maš vse pokrito. Tut Campa ketne so bolj vzdržljive. V glavnem moja izkušnja je, da ko enkrat sprobaš Campo, ne greš več nazaj na Šimano. smeh

Res je!

Žal sem še bratno iz Campe na Šimano, pač kolo je imelo opremo shimano ultegra. Imam pa še kolo z Sram Rival.

Daleč najslabša je Shimano Ultegra glede šaltanja.

Če bi lah menjal takoj zamenjam Ultegro za Atheno. Je pa problem ker je na večini koles Shimano.

Campo pa majo sam še Italijai in kakšna nemška firma.

Treba je znat tudi menjalnik nastavit potem vse lepo šalta tako Campa kot Shimano.

1 2 3
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI