Trening pozimi

Domov > Forum > Trening pozimi

Trening pozimi

SORTIRAJ PO:
urban_r 04.10.2012 21:37

Pozdravljeni.

 

Od nekdaj sem bil navdušen nad kolesarjenjem in mi je vedno bil šport, ki mi je bil najbolj pri srcu, čeprav sem več kot 10 let redno treniral nogomet. Vedno, ko sem imel čas sem skočil na kolo med svojo aktivno ''kariero''. Lani spomladi sem prenehal s treniranjem nogometa, vendar lani nisem kaj veliko kolesaril zaradi problemov s koleni in kolenskimi vezmi. Letos spomladi pa sem, ko so se te zadeve uredile, žogo zelo resno zamenjal za kolo.

 

Imam pa vprašanje ker se kolesarska sezona počasi zaključuje zaradi bližanja neprijetnih zunanjih temperatur, kako ohraniti oz. po možnosti še izboljšati fizično pripravljenost na kolesarsko sezono 2013?

 

Do sedaj sem pozimi kar veliko prakticiral tek (cca. 4 do 5-krat na teden po 10 kilometrov) in me zanima ali je priporočljivo, da kolesarjenje nadomestim s tekom?

gijoto 04.10.2012 21:49

za kolesraske vzpone pomaga hoja v hribe drugače pa trenažer ali vožnja z gorskim  kolesom samo da ni veliko minusa in preveč snega vsaj tako prakticiram jaz 

je pa o tem že veliko napisanega na forumu

 

lp

bluesky 04.10.2012 22:03

Kdo pravi da se kolesarska sezona počasi zaključuje.

alesm66 04.10.2012 22:11

Jaz ti priporočam spinning ali trenažer, poleg teka, teka na smučeh, smučanja,...
Lahko pa nadaljuješ s kolesarjenjem s primerno opremo (galoše, termo majica, hlače, kapa za pod čelado,...)  

urban_r 04.10.2012 22:19
@bluesky:

Kdo pravi da se kolesarska sezona počasi zaključuje.

Ne vzeti tako dobesednonasmeh. Pač za mene osebno bodo temperature ko se bodo spustile pod 5 st.C malo prenizke in takrat jaz pospravim kolo. Nekateri pa vem, da so oz. ste še aktivni pri nižjih temperaturah.

 

@alesm66:

Jaz ti priporočam spinning ali trenažer, poleg teka, teka na smučeh, smučanja,...
Lahko pa nadaljuješ s kolesarjenjem s primerno opremo (galoše, termo majica, hlače, kapa za pod čelado,...)  

S kolesarjenjem bom nekaj časa zagotovo še nadeljeval, vendar zanima me tam od decembra do marca.

alpek151 04.10.2012 22:23

Si besede, kot so trenažer, spinning, tek, tek na smučeh, smučanje nalašč spregledal?

urban_r 04.10.2012 22:29
@alpek:

Si besede, kot so trenažer, spinning, tek, tek na smučeh, smučanje nalašč spregledal?

Nisem, nisemnasmeh

Trenažerja nimam (ampak razmišljam o nakupu), spinninga (tudi nimam, ne razmišljam o nabavi), tek (prakticiram pogosto), teka na smučeh (še nikoli probal), smučanje (redno prakticiram).

 

Osebno me je pač zanimalo kako je s tekom, ker je pač pozimi šport s katerim se največ ukvarjam.

primoz69 05.10.2012 08:37

s tekom pač ne boš nič falil, kot tudi ne z ostalimi aerobnimi športi pri katerih delajo prevsem noge (hoja v hrib, smučarski tek, smučanje...)...pač kombiniraš, vsega po malem...itak 'pravijo', da ena ura teka s solidnim tempom odtehta dve na biciklu...

areh 05.10.2012 08:48
@bluesky:

Kdo pravi da se kolesarska sezona počasi zaključuje.

Jaz. Napisal je prav..POČASI končuje. Se pravi še kak mesec pa ende. Če nisi doma na morju, seveda. Aja, pa razen če se ne voziš rad po dežju, mrazu in snegu in pri temperaturah pod 0. Ampak to še ne pomeni , da če se v takih pogojih voziš ti, da se za večino sezona takrat ne konča. Tako da, urban je čist prav napisal...verjetno je misli za večinomežik
lpA

StaraKost 05.10.2012 08:53
@primoz69:

 'pravijo', da ena ura teka s solidnim tempom odtehta dve na biciklu...

dve na biciklu v solidnem tempu smeh.

bluesky 05.10.2012 10:05
@areh:
@bluesky:

Kdo pravi da se kolesarska sezona počasi zaključuje.

Jaz. Napisal je prav..POČASI končuje. Se pravi še kak mesec pa ende. Če nisi doma na morju, seveda. Aja, pa razen če se ne voziš rad po dežju, mrazu in snegu in pri temperaturah pod 0. Ampak to še ne pomeni , da če se v takih pogojih voziš ti, da se za večino sezona takrat ne konča. Tako da, urban je čist prav napisal...verjetno je misli za večinomežik
lpA


Dost ČE-jev si dal. :) Ne sej drgač je blo malo v šali malo za res. Za večino se res konča. Vsaj cestna kolesa se zamenja bolj za gorska. Pa kot so vsi ostali napisali, tek, fitnes, spining, tek na smučeh....

alexb 05.10.2012 11:26

Letos sem tudi sam začel malce bolj resno kolesariti, pa bi rad drugo leto popravil dosežke na vzponih in bi že sedaj čez zimo kaj anredil na to temo. Ker sem precej časovno omejen, mi preostane v glavnem nočno kolesarjenje ali pa tek. Če je sneg tečem na smučeh - ampak to je težko počet redno (bomo vidli kaka bo zima). Kako ojačat moč nog čez zimo? Tek in kombinacija teka v klanec? Fitnes odpade € in čas. Kak predlog?

romanV 05.10.2012 11:39

tek v klanec je super zadeva, samo pri spustih pazi na kolena na začetku... Koliko in kako hitro boš pa potem to dejansko prenesel na kolo pa po osebni izkušnji vidim, da je zelo odvisno od posameznika... Nekateri rabijo mal več časa za "preskok"... Ampak glavno je, da je srček v pogonu, pa da se miga... mežik

jurjur 05.10.2012 11:53

Med decembrom in marcem nekaj časa potrebuješ bolj zimske gume. Še posebej če voziš po zvoženem snegu. Ni nujno, da uporabiš drugačno kolo, dovolj so gume.

Načeloma se sezona kolesarjenja konča 31. decembra in začne 1. januarja.

alpek151 05.10.2012 12:00
@alexb:

Letos sem tudi sam začel malce bolj resno kolesariti, pa bi rad drugo leto popravil dosežke na vzponih in bi že sedaj čez zimo kaj anredil na to temo. Ker sem precej časovno omejen, mi preostane v glavnem nočno kolesarjenje ali pa tek. Če je sneg tečem na smučeh - ampak to je težko počet redno (bomo vidli kaka bo zima). Kako ojačat moč nog čez zimo? Tek in kombinacija teka v klanec? Fitnes odpade € in čas. Kak predlog?

Sej najbrž poznaš magično formulo W/kg. Tako da, če boš delal tudi na spodnji strani ulomka boš ogromno pridobil. Ne rabiš nič dodatnega časa. Pa še zastonj krepitev trdne volje imaš, kar ti bo prav gotovo koristilo, ko se poganjal v strme klance. Čisto resno mislim.

 

primoz69 05.10.2012 12:56
@alpek:
@alexb:

Letos sem tudi sam začel malce bolj resno kolesariti, pa bi rad drugo leto popravil dosežke na vzponih in bi že sedaj čez zimo kaj anredil na to temo. Ker sem precej časovno omejen, mi preostane v glavnem nočno kolesarjenje ali pa tek. Če je sneg tečem na smučeh - ampak to je težko počet redno (bomo vidli kaka bo zima). Kako ojačat moč nog čez zimo? Tek in kombinacija teka v klanec? Fitnes odpade € in čas. Kak predlog?

Sej najbrž poznaš magično formulo W/kg. Tako da, če boš delal tudi na spodnji strani ulomka boš ogromno pridobil. Ne rabiš nič dodatnega časa. Pa še zastonj krepitev trdne volje imaš, kar ti bo prav gotovo koristilo, ko se poganjal v strme klance. Čisto resno mislim.

 

tek v klanec, še bolj pa intenzivna hoja v zelo strm hrib je zelo podobna pritiskanju na pedala v klanec in po obremenitvi mišic najbližja...samo pazi potem navzdol...tam se slika v hipu povsem spremeni...trpijo drugi deli telesa in mišice, ki jih kolesar ni vajen...sploh na začetku...

alexb 05.10.2012 13:06

Poznam poznam. Bolj resno sem pričel po mali Franji. Od takrat do sedaj sem iz cca 79 prišel na caa 74kg. pod 68-70 pa nebi šel. Zato bi raje pozimi probal kaj na moči pridobit, ker težo bom lažje zgubljal spomladi/poleti z km-ji in daljšimi treningi. Letos je bilo prvo leto, da sem malce bolj resno ukvarjal z czdržljivstnim športom in sem naredil cca 3000km. Pred tem sem le redko kolesaril, bolj tam pa tam pa še to bolj na izi. Kako naprej za najboljši napredek? :)

Koliko so realni tile W od strave? Average od štarta iz centra KG do vrha je 302W

 app.strava.com/rides/20470784

Neto čas sem imel 56:27, teža cca 75 kg + kak 1-1.5kg dres,čelada čevlji  + cca 13kg kolo.

alpek151 05.10.2012 13:30

Tole na Stravi je bolj okrasek.

fuego 05.10.2012 13:40
@primoz69:
@alpek:
@alexb:

Letos sem tudi sam začel malce bolj resno kolesariti, pa bi rad drugo leto popravil dosežke na vzponih in bi že sedaj čez zimo kaj anredil na to temo. Ker sem precej časovno omejen, mi preostane v glavnem nočno kolesarjenje ali pa tek. Če je sneg tečem na smučeh - ampak to je težko počet redno (bomo vidli kaka bo zima). Kako ojačat moč nog čez zimo? Tek in kombinacija teka v klanec? Fitnes odpade € in čas. Kak predlog?

Sej najbrž poznaš magično formulo W/kg. Tako da, če boš delal tudi na spodnji strani ulomka boš ogromno pridobil. Ne rabiš nič dodatnega časa. Pa še zastonj krepitev trdne volje imaš, kar ti bo prav gotovo koristilo, ko se poganjal v strme klance. Čisto resno mislim.

 

tek v klanec, še bolj pa intenzivna hoja v zelo strm hrib je zelo podobna pritiskanju na pedala v klanec in po obremenitvi mišic najbližja...samo pazi potem navzdol...tam se slika v hipu povsem spremeni...trpijo drugi deli telesa in mišice, ki jih kolesar ni vajen...sploh na začetku...

To sem spoznal tudi sam. Sem šel letos prvič na Grmado peš in je šlo gor odlično dol je tut kr šlo...sam pol pa dva dni boleče mišice.

alexb 05.10.2012 14:06

Sem sam malce raziskal svoje vprašanje (mogoče bi tole lahko naredil predno sem vprašal) in našel tole: če bo komu v pomoč...

 

www.trainingbible.com/joesblo g/2008/01/climbing-power-formu la.html

 

Dr. Lim's formula to estimate the power necessary to climb a hill:

bike + rider weight (kg) x 9.8 x elevation gain (meters) / time (seconds) = power (watts). Add 10% for rolling and air resistance.

 

Po tej formuli pridem na cca 230W.

 

Je pa ta formula verjetno natančnejša za zelo strme vzpone, kjer je manj zračnega upora. Vršič  (npr.) je od začetka kar hiter.

krisb 05.10.2012 14:19
@alexb:

Sem sam malce raziskal svoje vprašanje (mogoče bi tole lahko naredil predno sem vprašal) in našel tole: če bo komu v pomoč...

 

www.trainingbible.com/joesblo g/2008/01/climbing-power-form u la.html

 

Dr. Lim's formula to estimate the power necessary to climb a hill:

bike + rider weight (kg) x 9.8 x elevation gain (meters) / time (seconds) = power (watts). Add 10% for rolling and air resistance.

 

Po tej formuli pridem na cca 230W.

 

Je pa ta formula verjetno natančnejša za zelo strme vzpone, kjer je manj zračnega upora. Vršič  (npr.) je od začetka kar hiter.

Tej vrednosti (230W) moraš prištet še wate, ki si jih porabil za premagovanje trenja med kolesom in podlago ter wate za premagovanje zračnega upora, kot si že sam napisal.

tomaz.pirnat 05.10.2012 21:59

bikecalculator.com/index.html probi tukaj to je kar dosti podatkov za vnest tko da po mojem more bit kr natančno

peciklist 06.10.2012 13:16

Pebi nevem zaka bi si vi sploh radi računal watte ker vam to čis nč ne pomaga pa še zelo nenatančno je vse skupaj razen SRMja ipd.

scott-kropa 06.10.2012 20:32
@StaraKost:
@primoz69:

 'pravijo', da ena ura teka s solidnim tempom odtehta dve na biciklu...

dve na biciklu v solidnem tempu smeh.

po ravnini ali v klanec ?

Milky 06.10.2012 20:50
@scott-kropa:
@StaraKost:
@primoz69:

 'pravijo', da ena ura teka s solidnim tempom odtehta dve na biciklu...

dve na biciklu v solidnem tempu smeh.

po ravnini ali v klanec ?

Po ravnini! Pri klancu, pri enaki intenzivnosti ni velike razlike.

Ne vem, koliko to velja za ravnine, toda za klance prav gotovo eno pomaga drugemu. Kdor bi rad izboljšal rezultate v klance, se mora vsaj v hladnejšem delu leta dokaj resno lotiti gorskega teka. (Hoja je premalo). Tudi tekmovalci imajo v zimskem času redne tedenske teke v hrib. Ko je sin še treniral pri Rogu, so vsako soboto tekli na Krvavec in to z kar solidnim tempom. Za večji napredek vsekakor, tako kot lani v podobni temi, priporočam čim bolj redno udeležbo na tekaških zimskih ligah, predvsem na gorskih varjantah.

KAVITATOR+ 06.10.2012 23:36

če hočeš največ iztisniti iz svojih genov si najami trenerja - življenska šola ki ti bo dala izkušnje za nadaljnje treninge - po domače vse ti bo bolj logično kako trenirati in ne boš vrgel v smeti dragocenega časa zabitega za treninge

 

 

 

Specjaliziranc 11.11.2012 18:42

Ne bi rad odpiral nove teme zato me zanima če ima kdo izkušnje z veslaško napravo ?
Naprave še nimam ampak zelo resno razmišljam o nakupu. Če ima kdo izkušnje z tem ali pa je že kdaj probal naj prosim napiše? 
Hvala vsem. 

Steel 11.11.2012 19:40
@Specjaliziranc:

Ne bi rad odpiral nove teme zato me zanima če ima kdo izkušnje z veslaško napravo ?
Naprave še nimam ampak zelo resno razmišljam o nakupu. Če ima kdo izkušnje z tem ali pa je že kdaj probal naj prosim napiše? 
Hvala vsem. 

Poznam enega ki je imel veslača ampak ni bilo željenih rezultatovsmeh

StaraKost 11.11.2012 19:52

...če je samo veslal smeh.

Veslač je mogoče najboljša nadomestna naprava za aerobni + trening moči.  Normalno, da nam to ne sme biti glavna in edina vadba, če smo kolesarji.

trmast 11.11.2012 20:28
1 2 3 ... 6
Zadnji komentarji v kategoriji "ZDRAVJE IN TRENINGI"
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI