Pritožba na inšpektorat zaradi nezavarovanega parkinga za kolesa

Domov > Forum > Pritožba na inšpektorat zaradi nezavarovanega parkinga za kolesa

Pritožba na inšpektorat zaradi nezavarovanega parkinga za kolesa

SORTIRAJ PO:
takahura19 07.11.2012 20:59

MEni so danes ukradli kolo na parkirišču za kolesa, ki je dolgo nekaj 10metrov ter pokrito z streho, na ozemlju ekonomske fakultete. Glede na to da najbrž zadevo nimajo zavarovano, me zanima če lahko pošljem pritožbo na inšepktorat saj sem dal za kolo 500e 4 leta nazaj, in ga redno nadgrajeval ter servisiral,ter nikjer ni bilo obvestila da to parkirišle ni zavarovano niti na internetu ekonomske fakultete niti kakršne koli oznake. Kraja po podatkih iz policije se dogaja redno, naj bi danes ukradli 3 kolesa, ter mislim da bi zato morala ekonomska fakulteta kazensko odgovarjati, saj s tem spodbujajo krajo koles na njihovem ozemlju. Ima kdo kakšen nasvet, lep pozdrav

JC29 07.11.2012 21:12

heheh ja... in po katerem členu naj bi po tvojem kazensko odgovarjali?

flora1 07.11.2012 21:14
@takahura19:

me zanima če lahko pošljem pritožbo na inšepktorat

Seveda lahko pošlješ, potem pa tu poročaj, kako si rešil kaže jezik.

Luftpumpa 07.11.2012 21:20

Meni je zelo zal, vem kaksen je obcutek, ko ti ukradejo bicikel, ampak prej se bos s tem sprijaznil bolje bo. Zatorej, adijo bicikel.

"...nikjer ni bilo obvestila da to parkirišle ni zavarovano niti na internetu ekonomske fakultete niti kakršne koli oznake..."

"...mislim da bi zato morala ekonomska fakulteta kazensko odgovarjati, saj s tem spodbujajo krajo koles na njihovem ozemlju".

Aha. Zanimivo branje to kar si napisal. Tako tako, celo spodbujajo, pravis. No, morda jih pa celo sami kradejo in naprej prodajajo. Ti ekonomisti so namrec namazani z vsemi zavbami.

Business is business.

galoper 07.11.2012 21:20

Poglej na parkirni listek kaj si plačal s parkirnino, če tega ni, ga raje fizično išči in pošlji komu sliko kolesa.

takahura19 07.11.2012 21:24

Od kje jim dovoljenje da majo ogromno površino na svojem ozemlju, nezavarovano, ker je to eno samo spodbujanje kraje, ker se to redno dogaja, in ne ukrepajo. Tko da bom poslal prijavo na inšpektorat, pa nej plačajo globo če treba, verjetnost da dobim odškodnino je mejhna. Blje bi bilo da bi prijavil da so mi ga doma ukradli, ampak tako ti je dons, kam pride pošten=reven. KAr je pa še največja žalost 24 000 evrov je fakulteta dobila denarja od mene kot študenta v 4 letih, in ne morjo enga navadnega zavarovanja naredit, ki ga je imela naša srednja šola.

takahura19 07.11.2012 21:26

Na trajnostna mobilnost.si sem našel en zanimiv prospekt, ter je naša fakulteta omenjena v njemu.

Privlačna parkirišča za kolesa
Kolesarska stojala morajo biti privlačna,
varna in če je le možno, pokrita. Umeščena
morajo biti blizu vhoda, kar omogoča
udobno uporabo kolesa.

Glede na to da so sam dons 3 kolesa ukradl, me res zanima kok je zadeva varna. Drugače je pa tabla na parkirišču za avta, da parkirajo na lastno odgovornost te iste table pa za kolesa ni.

LukecKukec 07.11.2012 21:44

Lahko probaš s povrnitvijo škode (torej odškodnino) po načelu objektivne odgovornosti. Ker praviš da gre za površine fakultete je le ta dolžna poskrbeti za primerno uporabo le teh in seveda tudi varnost. Ker tega ni storila je opustila svojo "garantno" dolžnost in je zato objektivno odgovorna. Pametno je, da se ti trije lastniki ukradenih koles (in tudi ostali ki so jim kolesa ukradli) združite in imate s tem več možnosti za uspeh, ko te bi sam vložil zahtevek. 

takahura19 07.11.2012 21:48

Problem je da študenti ponavadi prihajajo z starimi kolesi in tudi če pride do kraje mislijo da jih ne pripada nobena pravica in samo prijavijo na policijo. Mene samo zanima, na koga se obrniti, bi bil prometni inšpektorat primerna institucija ali potrebujem osebnega odvetnika. Drugače bi pa lahko videli iz policijske evidence, kolikšno število ukradenih koles je bilo letos.

LukecKukec 07.11.2012 21:56

Staro kolo ali ne, to sploh nima veze. Bistvo je, da gre za odtujitev stvari na kateri ima nekdo (študent) lastninsko pravico. Policija je zato čisto smiselna, saj mora raziskati in zbrati dejstva (kar dejansko ne stori, vendar je to drug problem). Če bi vas bilo več bi jaz na vašem mestu šel z odvetnikom direkt na fakulteto, saj če se stvari ponavljajo kot praviš nekaj očitno ne štima. Poleg tega pa bi obvestil npr. šolskega inšpektorja (predvidevam da ima on kakšno pristonost na tem področju, ker gre pač za delovanje fakultete).

takahura19 07.11.2012 22:00

ZAdeve se ponavaljajo in mi je sam varnostink na recepciji povedal, da je že večkrat videl kako sredi belega dne pridejo ter žagajo verige, in ko on pride zravn, niti ne pobegnejo, samo počakajo da gre stran potem pa naprej lepo žagajo. On pravi da ni njegova odgovornost tista površina ampako samo tisto znotraj recpecije. Sem kontaktiral tajnika fakultete, bom vidu kako se bojo razpletle zadeve.

LukecKukec 07.11.2012 22:09
@JC29:

211. čl. KZ-1 Tatvina 

Kdor vzame komu tujo premično stvar z namenom, da si jo protipravno prilasti, se kaznuje z zaporom do treh let. Če je vrednost ukradene stvari majhna in je šlo storilcu za to, da si prilasti stvar take vrednosti, se kaznuje z denarno kaznijo ali z zaporom do enega leta. 

andrej74 07.11.2012 22:31
@JC29:

Ti si tipičen primerek človeka, ki ne bi hotel biti za nič sam kriv. Morda so te vzgajali tako kot sem imel že priložnost videti in slišati, da ko se je otrok spotaknil ob pločnik je mamica kregala pločnik in ne mulca, ki ni pogledal kam je stopil. Tako dragoceno kolo kot si ga ti nastavil na nevarovan prostor je provokacija in kot dejanje samo morda celo kaznivo.

takahura19 07.11.2012 22:49
@andrej74:
@JC29:

Ti si tipičen primerek človeka, ki ne bi hotel biti za nič sam kriv. Morda so te vzgajali tako kot sem imel že priložnost videti in slišati, da ko se je otrok spotaknil ob pločnik je mamica kregala pločnik in ne mulca, ki ni pogledal kam je stopil. Tako dragoceno kolo kot si ga ti nastavil na nevarovan prostor je provokacija in kot dejanje samo morda celo kaznivo.

ČE to leti na mene, če nisi dobro zastopil, jaz nikjer nisem zasledil informacije da zadeva ni zavarovana niti da je, nikjer v uradnih virih. Je pa seveda tudi del moje odgovornosti, vendar bi bilo dobro da se sama zadeva preišče in če potrebno ekonomska fakulteta kaznuje, ter da povečajo nadzor in preprečijo morebitne kraje v prihodnosti, kar se mi zdi do vseh študentov korektno, kajti šolnina ni zastonj ampak približno 6000 evrov na študenta letno dobi fakulteta, nas pa je tam okrog 4000 minimalno in bi bilo lahko poskrbljeno za našo lastnino. Na naši srednji šoli bežigrad, je bila kolesarnica video nadzorovana ter je zavarovalnica maribor krila odškodnine.  Grejo se za neko visoko institucijo, z ne wem kaksnimi mednarodnimi akreditacijimi potem pa pustijo da se dogajajo taksne zadeve. Sem drugače na magisterskem programu.

felx 07.11.2012 23:04

Eh, če bi bil video nadzor, bi pa najprej kamero sunl...

andrej74 07.11.2012 23:09
@takahura19:
@andrej74:
@JC29:

ČE to leti na mene, če nisi dobro zastopil, jaz nikjer nisem zasledil informacije da zadeva ni zavarovana niti da je, nikjer v uradnih virih. Je pa seveda tudi del moje odgovornosti, vendar bi bilo dobro da se sama zadeva preišče in če potrebno ekonomska fakulteta kaznuje, ter da povečajo nadzor in preprečijo morebitne kraje v prihodnosti, kar se mi zdi do vseh študentov korektno, kajti šolnina ni zastonj ampak približno 6000 evrov na študenta letno dobi fakulteta, nas pa je tam okrog 4000 minimalno in bi bilo lahko poskrbljeno za našo lastnino.

Šolnina nima s tvojim kolesom nič. Šolaš se ti in ne kolo. Morda si ti kot študent na fakulteti upravičen do odškodnine v primeru, da se tebi karkoli pripeti v teh prostorih. Kolo pa si pustil v nemilosti izven varovane kolesarnice, ki je tam seveda ni. Kako in zakaj naj bi nekdo odgovarjal za tvojo nemarnost? Opomni me, če poznaš en primer, da ti nekdo nekaj varuje (zavaruje) brezplačno. Po tej logiki si moral vedeti, da ti bodo kolo ukradli slej kot prej. Še posebno, če se to tam pogosto dogaja, ker imajo tatovi koles zajamčen stalni fond.

takahura19 07.11.2012 23:13

POtemtakem kaj dela prostor za parkiranje kolesa, dolg okrog 20m z pokrito streho zgrajena letos ali lani 10m stran od odhoda tam, če ni zavarovan pri zavarovalnici na njihovem ozemlju, brez obvestila da ni zavarovan? Taka nezavarovana zadeva nebi smela stati tam in bi jih morala pripadati objektivna odgovornost, denar so pa najvrjetneje dobili od kakšnega projekta ali občine.

JC29 07.11.2012 23:16
@andrej74:
@JC29:

Tole si verjetno samo kiksnil pri citatu ane?  :)

Avtorju teme pa...  Saj ti ni fakulteta odtujila kolesa ter v tem primeru tudi ni odgovorna če ti kolo zviznejo iz njenega zemljišča. To je tako kot če bi tožil npr. Citypark, ker so ti v njihovi garaži vlomili v avto in ukradli 500€ vreden avtoradio in ker je njihovo so torej oni krivi...  Ne gre to tako...  Zadeva bi bila že nekoliko drugačna, če bi oni kaj kasirali in v zameno to nekaj garantirali, pa še takrat ni nujno...

Vidim, da vam na ekonomski manjka lekcija iz prava... potem je pa tako, ko misliš da nekaj veš, pa v bistvu nimaš pojma.

Žal nasvet kot že od mnogih prej... prej ko boš pozabil, boljše je zate. 

PS. ne vozijo se študenti za brezveze s kolesi za 15€ okol...

JC29 07.11.2012 23:22

Naj ti še malo pojasnim pojem "objektivna odgovornost"...  Za to gre takrat... npr. če tebi pade strešnik na avto iz sosedove bajte...  ali pa te ugrizne sosedov pes... itd....   Za dejanje tretje osebe, je zelo težko (če ne že skoraj nemogoče) nekdo objektivno odgovoren.

Madona... Saj potemtakem ne bi nobeden jemal kasko zavarovanja proti kraji avtomobila.... saj je po tvojem vendar kriv tisti, čigar zemlja je tam, od koder so avto ukradli, ker ga ni zabarikadiral kajne?

takahura19 07.11.2012 23:24

Bom poskusil vem da imam skoraj nič možnosti na kakršnokoli odškodnino, vendar če mi uspe da dobijo kakšno globo ali pa vsaj postavio video nadzor, bi pa bilo to fajn za prihodnje generacije. Je pa to da se dogaja sramotno lahko za njih, in sem slišal tudi da na parkirišču za zaposlene, kradejo avte profesorjem ko po tekočem maslu.

Ampak glede na to da ekonomija gre dobesedno v k..., me nebi čudl da bo v prihodnosti, še več kriminala ter socialnih nemirov v sloveniji.

JC29 07.11.2012 23:51

Jah poskusi in javi... Ampak dobil 99% ne boš nič, ker noben zakon ne predpisuje videonadzora nad parkirišči in kolesarnicami...  Če pa se slučajno uresniči tisti simboličen 1%, bi ti pa zavarovalnica ponudila takšen znesek, da še za gume ne bi imel, kaj šele za kolo...

Če ti je bilo kolesa tako škoda, ga ne bi smel puščat takole, ker pač ni važno kje si... Slovenija, Šrilanka, NewYork.... Povsod bi ti ga slej ko prej maznli...   Pozabi vse skupaj, kupi stara jajca in se z njimi vozi na faks, tako da ti ga ne bo žal če ti ga zviznejo... in sprijazni se, da je na svetu veliko barab.

Maillot_Jaune 07.11.2012 23:51

Sej ne moreš verjeti. Pa saj imaš pravo na ekonomskem faksu, pa se malo poduči. Predvsem pa nekaj ZKP ne bo škodilo - še največ bi koristila v tem primeru.

Glede na napisano, a je kaj čudnega, da gre ekonomija v ... 
Ne moreš da verjameš. :)

Drugače pa sočustvujem ob kraji tvojega kolesa.

DusanK 07.11.2012 23:55

Imam na sumu, da je parkirišče za kolesa last tatov.kaže jezik

takahura19 08.11.2012 00:31

Evo vam kot zanimivost,
www.legalmatch.com/law-librar y/article/personal-injury-elem ents.html

Duty : A duty is responsibility one has for the safety of another.  A duty may be created by a law, or it may result from a "standard of reasonable care" that the law holds we all owe toward each other. Here are some examples:

Drivers have a duty to not cause danger to the other cars on the road The owner of a store has a duty to provide a safe place to shop Dog owners have a duty to make sure their dogs don¿t hurt people Toy companies have a duty not to make dangerous toys Where there is no duty, there is no liability.  For example, while a store may have a duty to protect you from danger in their parking lot, they don't have a duty to protect you once you are on your way home.
andrej74 08.11.2012 06:51
@andrej74:

@JC29
Oprosti za napačen citat.

peciklist 08.11.2012 08:02
@takahura19:

Evo vam kot zanimivost,
www.legalmatch.com/law-librar y/article/personal-injury-ele m ents.html

Duty : A duty is responsibility one has for the safety of another.  A duty may be created by a law, or it may result from a "standard of reasonable care" that the law holds we all owe toward each other. Here are some examples:

Drivers have a duty to not cause danger to the other cars on the road The owner of a store has a duty to provide a safe place to shop Dog owners have a duty to make sure their dogs don¿t hurt people Toy companies have a duty not to make dangerous toys Where there is no duty, there is no liability.  For example, while a store may have a duty to protect you from danger in their parking lot, they don't have a duty to protect you once you are on your way home.

Ja dej ameriške zakone pejt gleat bemu si brihtn :D

Paternina 08.11.2012 08:45
@takahura19:...sem drugače na magisterskem programu.

Tole pa mene fascinira.

Saj vem da je forum, ampak od nekoga ki je na magistrskem programu Ekonomske fakultete v Ljubljani bi pa jaz osebno pričakoval malo več pismenosti, poznavanja slovenskega prava in predvsem pameti.

felx 08.11.2012 08:47

Ko pogledaš v poslanske klopi, njihove nazive in malo prisluhneš debatam, te nič več ne more presenetiti...

maticek 08.11.2012 15:36

Takahura, dej se probej zdilat, da ti šolnino vrnejo! zlati kljun

Stelvio 08.11.2012 17:25

Verjetno je ključno tukaj upravičeno pričakovanje.. Ampak za to, da se to ustvari, je potrebno kar nekaj kumulativnih pogojev, bistven pa je tale:

obstajati mora akt ali ravnanje uprave (napis EF, da jamči za varnost, varnostne kamere, varnostniki na terenu)

torej odsotnost napisa, da nečesa NI (v tem primeru varovanja), ne pomeni, da je to ponujeno.

Zanimiv pa je primer avtocest, kjer je DARS odgovoren za varnost - torej, če ti žival prileti pred avto ali pa ti nepričakovana ovira povzroči škodo, jo mora poravnati DARS..

1 2 3 4
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI