Velikost gorskega kolesa (29'): 17 ali 19?

Domov > Forum > Velikost gorskega kolesa (29'): 17 ali 19?

Velikost gorskega kolesa (29'): 17 ali 19?

SORTIRAJ PO:
robi123 11.09.2013 00:54

To bo moje prvo kolo!

Uporaba: cesta - asfalt, pločniki, mesto, klanci navzgor za trening, nošenje nahrbtnika z opremo za fitnes. Relacije 10-50 km dnevno.

Moje mere: Visok sem 179, 90 kg, od koraka do tal 83 cca.

Preizkusil (le po trgovini!) nekaj modelov, vse s kolesi 29, velikosti okvirja 17 in 19: (oz. 48 in 53)

Sedemnajstke so mi tako "iz prve" takoj bolje ležale zaradi bistveno bolše vodljivosti. Bojim se pa premajhne razdalje med sedežem in krmilom.
Devetnajstke so mi precej neokretne, in glomazne, čeprav pa bolj komot glede lege hrbta in naslona z rokami naprej na krmilo.

Jst bi vzel 17, prodajalci, da morda bolje 19.

Sprašujem: Bolje malo večje ali malo manjše?
Kakšne težave lahko pričakujem po 10, 20 ali več prevoženih km zaradi premajhnega ali prevelikega kolesa?

Če se je že kdo ubadal s podobnimi težavami bom resnično hvaležen za kratek namig.

LJ_biker 11.09.2013 06:23

Velikost okvirja je neodvisna od dejstva, ali gre za 26 ali 29erja. Po merah sodeč bi po mojem moral vzet 19. Zmeni se v kateri od trgovin za test kolesa in sprobaj obe velikosti

jankokocevje 11.09.2013 07:04

Jaz sem visik 186 in imam 52 oz 19. So krajši, vendar imajo tudi balance širše. 17 absolutno. Katere trgovine so ti svetovale 19? Prav kolesarske ali multi...?

LP

peloton 11.09.2013 07:10

17

gorann316998 11.09.2013 08:17

 jest sm vzel 19 pri visini 176cm, ker mi je prodajalec svetoval tako, zdaj sem pa moral zamenjat fajfo, da mi pase

 

po drugi strani si pa nekje vmes med 17 in 19, zato sprobaj pa bos videl, ceprav je lazje rihtat drzo na manjsem kolesu kot pa vecjem

 

 

 

 

 

VILI63 11.09.2013 09:15

Jaz sem pa vzel 19 pri višini 178, pa se čisto v redu peljem. Pa žena še pravi, da čist vredu zgledam na njemu - ni ne prevelik ne premajhen.poljubmežik Če je majhen okvir pri 29 kolesih zgleda vse skupaj "malo čudno". kulv zadregi

pohorc003 11.09.2013 13:34

Obvezno testiraj, po mojem bi tudi 19 bil OK!

robi123 12.09.2013 00:47
@jankokocevje:

Jaz sem visik 186 in imam 52 oz 19. So krajši, vendar imajo tudi balance širše. 17 absolutno. Katere trgovine so ti svetovale 19? Prav kolesarske ali multi...?

LP

Janko, večinoma sem gledal po "Multi trgovinah", ker zasebniki vsaj tu na mojmu koncu večinoma nimajo na zalogi veliko koles, ki bi me zanimala oz. dveh enakih modelov 17 in 19, katera bi jih lahko preizkusil "v živo" in razumel razliko.
Žal nimam pojma o kolesih in moram malo posedat gor, da razumem zakaj gre.

robi123 12.09.2013 00:57

Pohorc maš najbrž prav.

Danes sem preizkusil še nekaj modelov in ugotovil še eno 'hudobijo', to, da je veliko bistvenih razlik v geometrijah med različnimi modeli enakih dimenzij (17, 19..), posledično nekoliko drugačna razporeditev teže in drže ter posledično različen povdarek na pomembnosti kvalitete določene opreme oz nekaterih specifičnih delov, kot npr vilice itd.


Nekateri modeli npr. 19 mi pašejo, nekateri so žal nerodni. Prav tako so nekatere 17 OK, druge pa veliko prekratke/premajhne.


Vse kaže, da se bom glede na zadnje poizkuse oz. danes odkrite modele res moral odločit za 19.

Kakšen 'halo' za nakup enega kolesa ... jok 

robi123 12.09.2013 01:07

Hvala hvala tudi lj_biker, peloton, goran in Vili. Mam v vidu vse vaše nasvete.

jankokocevje 12.09.2013 16:34
@robi123:
@jankokocevje:

Jaz sem visik 186 in imam 52 oz 19. So krajši, vendar imajo tudi balance širše. 17 absolutno. Katere trgovine so ti svetovale 19? Prav kolesarske ali multi...?

LP

Janko, večinoma sem gledal po "Multi trgovinah", ker zasebniki vsaj tu na mojmu koncu večinoma nimajo na zalogi veliko koles, ki bi me zanimala oz. dveh enakih modelov 17 in 19, katera bi jih lahko preizkusil "v živo" in razumel razliko.
Žal nimam pojma o kolesih in moram malo posedat gor, da razumem zakaj gre.

Ravno zato sem vprašal. V multi trgovini ti ga bodo prodal, tud 19ko, sploh če 17 nimajo na zalogi. Prodajalca tam ne zanima drugo, itak je bil 14dni nazaj picopek. Morda je res vseeno katerega vzameš, glej pa, da bo zic vsaj kakšen cm višje od krmila, ker če ne, nima smisla, raje počakaj in kupi pravega. Malo poglej moje poste, kjer sem prilimal mojega ghosta(se ne spomnim v kateri temi) in pozicijo primerjaj z 19ko, ki jo gledaš, ko je nastavljena zate. 29erji so sploh občutljivi, če vzameš prevelkega, ker je glava/prednji del zelo visoko.

Premisli preden narediš neumnost.

lp

ghost09 12.09.2013 20:31
@jankokocevje:
@robi123:
@jankokocevje:

Jaz sem visik 186 in imam 52 oz 19. So krajši, vendar imajo tudi balance širše. 17 absolutno. Katere trgovine so ti svetovale 19? Prav kolesarske ali multi...?

LP

Janko, večinoma sem gledal po "Multi trgovinah", ker zasebniki vsaj tu na mojmu koncu večinoma nimajo na zalogi veliko koles, ki bi me zanimala oz. dveh enakih modelov 17 in 19, katera bi jih lahko preizkusil "v živo" in razumel razliko.
Žal nimam pojma o kolesih in moram malo posedat gor, da razumem zakaj gre.

Ravno zato sem vprašal. V multi trgovini ti ga bodo prodal, tud 19ko, sploh če 17 nimajo na zalogi. Prodajalca tam ne zanima drugo, itak je bil 14dni nazaj picopek. Morda je res vseeno katerega vzameš, glej pa, da bo zic vsaj kakšen cm višje od krmila, ker če ne, nima smisla, raje počakaj in kupi pravega. Malo poglej moje poste, kjer sem prilimal mojega ghosta(se ne spomnim v kateri temi) in pozicijo primerjaj z 19ko, ki jo gledaš, ko je nastavljena zate. 29erji so sploh občutljivi, če vzameš prevelkega, ker je glava/prednji del zelo visoko.

Premisli preden narediš neumnost.

lp

Enostavno imaš nekaj hitrih potez pred nakupom. Prva je, da stopiš čez štango, obe nogi na tleh. Z belanco moraš dvignit prednje kolo od tal, kar nekaj centimetrov, do deset. Če ti je prevelik, to ne boš mogel. Drugo je, da ko sediš na njem, kje vidiš prednjo akso, na kateri strani belance, pred njo ali za njo, dobro je, če je sploh ne vidiš. Tretje je absolutno sedež, prava višina je peta na pedalu s stegnjeno nogo. In potem naj ne bo nad belanco. Generalno se pa pri 29 colah kupuje ena številka manjša, ni pa nujno.

robi123 19.09.2013 12:16

@jankokočevje + @ghost09

Preizkusil sem in upošteval vajine nasvete, vsaj kolikor mam jst pojma v aplikaciji le teh. Hvala obema + ostalim zgoraj. Uporabno!

Moje osebno mnenje na tej točki; 17 in 19 sta dva različna kolesa. Nekako kot "Peugeot 205 gti vs. Opel Omega karavan". Probal prestavljati sedeže, belance... pri moji višini 179 cca. Rezultat, kakor obrnem je 17 super okretno kolo, prava igračka pri majhnih hitrostih, 19 je cestna križarka, veliko bolj komot in stabilna pri večjih hitrostih. Vprašanje kako bo z vožnjo po pločnikih...
Po namigu izkušenega prodajalca, pri 19 zaradi daljšega ogrodja in lege vnaprej (za osebe do 180cm) znajo po določenih kilometrih boleti roke in notranjost dlani, kar bi znalo držat. (?)
Ta teden se bom za nekaj odloču. 

 

1
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI