Če je okvir počen

Domov > Forum > Če je okvir počen

Če je okvir počen

SORTIRAJ PO:
bajsikl 20.09.2013 19:22

Zdravo!

Ker sem en butast neroden začetnik, ki ne zna oz. se mu ne da v križišču pred semaforjem odpeti pedala, sem danes bočno fino odletel na asfalt.

Imel sem nesrečo da je udarec dobil tudi okvir okoli mesta kjer se pritrdi bidon nosilec (od sedeža navzdol) bidon ni montiran.
Okvir je črne barve, a se ne mestu kamor je priletel naredil črn krogec, ki je viden na svetlobi ko pogledaš od spredaj nazaj oz. navzdol.
Ta krogec ne vem a je to počilo ali je samo opraskalo. na površini je lepo gladko brez kake razpoke, ko pa z baterijo posvetim pa v notranjosti vidim neko črtico cca 1cm veliko ampak poudarjam v notranjosti...je lahko počila samo notranja plast?

Hvala, lep pozdrav! 

tejo996 20.09.2013 19:58

Ma če carbon razpoka je velika verjetnist da bo šla poškodba naprej.

Predlagam ti da obiščeš koga ki popravlja carbonske okvirje naj ti pogleda in po potrebi popravi.

 

bajsikl 20.09.2013 20:15

šiit kolo je popolnoma novo jajc no, evo slike so bol slabe, bom poskusil boljše naredit

 shrani.si/f/15/Py/3tc7HtOM/im g20130920185047.jpg
 shrani.si/f/2Y/DJ/4wWYY5RW/im g20130920184858.jpg

eta 20.09.2013 20:29

Težko po teh slikah sodit. Bolj zgleda kot počen lak. Malo sedaj spremljaj kaj se bo dogajalo po vožnjah, če se bi slučajno večalo potem ne čakat ampak popravit.

LP

george 20.09.2013 20:31
@eta:

Težko po teh slikah sodit. Bolj zgleda kot počen lak. Malo sedaj spremljaj kaj se bo dogajalo po vožnjah, če se bi slučajno večalo potem ne čakat ampak popravit.

LP

Zadeva ne zgleda kritična, pravi naslov je dr. Berk, po moje po popravil, da se ne bo niti videlo. kul

haydiy 20.09.2013 20:59

Kolikor vidim je to Al, Jeklen ali Ti okvir. Če je, samo vozi in se ne sekiraj!

bajsikl 20.09.2013 22:06

ne kolo je karbon monokok, in sem malo pregledal slike počenih...mislim pa da ravno počen še ni, prejel je hujši udarec in se pozna črn krogec , seveda pa je vprašanje kaj se dogaja v notranjosti plasti

haydiy 20.09.2013 22:12

Ups!

bajsikl 21.09.2013 22:23
JBerk 21.09.2013 23:26

Živjo,
si prepričan da ni že od nekdaj tako? Ker če lak ni poškodovan potem zelo malo verjetno da je karbon. Lahko bi edino lak odstopil, a potem bi bila lisa svetla/bela. Tako da izgleda kot da gre enostavno za "odbrušen" sloj UD tkanine, kar pa seveda nastane pri sami izdelavi. Če se pogleda dobro je najbrž spodnji sloj, torej tisti "flek" prav tako črn, ampak se iz drugačnega zornega kota drugače blešči kot ostala celota?...če je tako, potem je to zato ker so vlakna usmerjena drugače. To je povsem običajno pri izdelkih ki imajo UD tkanino tudi kot "lepotni sloj".

Sokratus 21.09.2013 23:42

hm...hvala za response, sem pa prepričan da je to nastalo po padcu, saj sem dokaj pedanten za te okvirje, bi pa spregledal to že prej. Je pa tako kot ste napisali, da je vidno iz drugačnega zornega kota , tako da je nekaj na tem verjetno...

morda pa je tkanino tam samo namečkalo ali pa kaj takega verjetnega? 

JBerk 21.09.2013 23:56

Malenkost, ampak da bi to poškodoval tako da je lak nepoškodovan je nemogoče, dam roko v ogenj. Mogoče je še kje na okvirju podobna lisa, namreč okvirje pred barvanjem oz. med samo obdelavo tudi brusijo, in hitro se zgodi da se na kakem mestu odbrusi sloj, tako da je potem viden spodnji. Da bi se to zgodilo zaradi padca ni mogoče (torej da bi se nekako odstranil en sloj karbona ne da bi bil lak poškodovan), pa tudi mesto je malo nerodno da bi se ravno tam udarilo, bi se prej naslonilo na zadnje vilice (seatstay-e) ipd. Ko smola enkrat polimerizira ni možno da bi se tkanina namečkala, razen seveda če bi vse skupaj izpostavil zelo visokim temperaturam, ampak potem je to čisto druga pesem.. Razslojevanje pa ni opazno v taki obliki.

 

Sokratus 22.09.2013 00:10

Vrhnji sloj (lak) se mi zdi kot nov, gladek in brez kake praske...sem pa vseeno zmeden, da nisem tega že prej opazil, a šele po padcu...No, najlepša vam hvala za informacije, bom danes mnogo lažje spal :-) Važno da se brez skrbi vozim, flek bom sicer opazoval nekaj časa, a samo da ni hujšega... Verjetno bom pa tudi v trgovini na servisu malo povprašal o temle, sicer pa nosilec bidona čeznjo pa bo dobro... V primeru, da ga pa kdaj želim prodajati pa pridem popravit če se da in izplača.
 

jankokocevje 22.09.2013 08:59

Prjatu, tu je nemogoče vsekat, razen če si na robnik prletu. Malo poglej po okvirju in boš veliko takšnih zadev opazil

sebastjan704 22.09.2013 10:20

ena od opcij je,da mal potolčeš po okvirju če lepo zveni ni počen,če pa ima zamolkel zvok je na žalost počennagubano čelo

JBerk 23.09.2013 17:54

Nazoren primer teh lis o katerih smo pisali:

image

izzyodt 23.09.2013 20:14

Če so te lise res posledica obdelave okvirja oz. brušenja pred lakiranjem, ko se odprusi kakšen sloj, me preseneča, da se to pojavlja tudi na okvirjih kot je teammachine SLR01, ki sodi v sam vrh BMC-ejev ponudbe  presenečen

savenstein 23.09.2013 21:45
@izzyodt:

Če so te lise res posledica obdelave okvirja oz. brušenja pred lakiranjem, ko se odprusi kakšen sloj, me preseneča, da se to pojavlja tudi na okvirjih kot je teammachine SLR01, ki sodi v sam vrh BMC-ejev ponudbe  presenečen

To se imenuje UD carbon in če tako izgleda je dejansko dražje ker veš da je to lepo če si "poznavalec"

JBerk 23.09.2013 22:30

S temi lisami načeloma ni popolnoma nič narobe, tako pač je, sicer ni optimalno ampak ni pa v praksi nič narobe.
Če bi bil hud teoretik bi lahko moje besede izpodbil z dejstvom da je sloj tkanine prekinjen in posledično se lastnosti malo spremenijo, ampak to se v praksi popolnoma nič ne pozna v takih primerih. Vsak okvir ima določene tolerance in dva okvirja nista enaka (laminacija je večinoma ročna in tu seveda prihaja do minimalnih odstopanj). 


Mogoče še zanimivost zakaj se pri novejših okvirjih uporablja UD tudi kot lepotni sloj - enostavno zato ker je večinoma za celotno strukturo uporabljen UD (unidirectional), torej karbon ki ima usmerjenost vlaken v eni smeri...da so se proizvajalci izognili "nepotrebnim stroškom" se enostavno začeli uporabljati UD tudi za "lepotni sloj", namesto npr. keper ali plain tkanin...UD je v osnovi tudi cenejša tkanina kot pa kakšna pletena. Da ne zaidem preveč iz teme, ljudje potem sprašujejo kaj je boljše - v kolesarstvu ni pretirane razlike, UD je le nekoliko bolj podvržen poškodbam ob udarcih (npr. ne boste videli kajaka ki ima UD izgled).

Paternina 24.09.2013 09:40

Mene pa nekaj bega:

Jst bi glede na ime UD (unidirectional) rekel, da je to struktura, ki nima izrazite usmerjenosti vlaken. Kako je zdej s tem? V eni smeri, ali brez izrazite usmerjenosti?

 

Hvala za pojasnila nasmeh

Janja 24.09.2013 10:08

Sicer nimam pojma o karbonu, ampak predpona uni- se uporablja/pomeni eno-   recimo unidirectional curent, za razliko od un- kot ne recimo unpleasnnt.

cresh 24.09.2013 13:21

Jst mam podoben problem. Kupil sem karbonski okvir in je ena majhna razpoka. Kolk je resna ta razpoka? Koliko € bi prišla sanacija te poškodbe?

 

shrani.najdi.si/?3F/Ww/3atKOn f/img20130924130842.jpg

shrani.najdi.si/?3x/CN/4aXdYy 90/img20130924130747.jpg

shrani.najdi.si/?K/YF/4CkchUQ F/img20130924130731.jpg

 

Sokratus 24.09.2013 16:03
uf tole pa dost hujse zgleda, kot moje ...
Web 25.09.2013 19:02

Čimprej saniraj poškodbo, ker dlje kot boš čakal dražja bo sanacija (beri - poka bo večja). Cena sanacije pa je odvisna od mojstra in kako dlakocepski boš pri adaptaciji na prejšnje stanje (barvno - grafično).

Priporočam ti odličnega karbon mojstra:  Jure Berk (tu bo zadeva zagotovo narejena kvalitetno, kar se tiče karbona) Tudi cenovno je fant precej bolj ugoden.

Če želiš solidno barvno obdelano in za še vedno normalno ceno: Andrej iz Gorice tudi zrihta vredu.

Če pa želiš top grafični izdelek (odvisno od okvirja) pa imaš CarbonDoctorja.

Seveda cene naraščajo sorazmerno z zahtevnostjo :) - za točne € pa se boš moral pozanimati pri njih. 
 

cresh 26.09.2013 08:04

Ja sej v tem času sem že z Berkom govoril. Men je sam važen, da se mi sanira ta razpoka, ličarsko bom jst dal prjatlu popravit k je avtoličar.

cresh 10.10.2013 20:06

Evo dobil okvir nazaj. Lohka sam rečem, da je Berk majstr 1A. Zrihtal hitro, kvalitetno in zelo poceni. Je pa rekel, da je poškodba zelo blaga in da ne bi bilo panike, če bi se tko naprej vozil.

Tko, da zdej morm še poštrihat cel okvir in pa neke nalepke si zrihtat.

Še enkrat pohvala Berku. 

JBerk 10.10.2013 23:08

Hvala! Ja poškodba je bila res majhna, se je pa poznalo da je bilo kolo naslonjeno na nek bolj oster predmet oz. da vzrok poškodbe ni bil padec. Je pa vsekakor popravilo priporočljivo oz. nujno, ker se take razpoke/praske/udarnine s časom deformirajo, ampak tu res ni bilo nobene panike.

FMK 11.10.2013 15:58

pozdrav! kakšna je največja možna "napaka" oz. poškodba okvirja, ki se še da sanirat?

Prince 11.10.2013 19:54

pri karbonu (za mojstre karbona) praktično ni ovir... je samo vprašanje koliko se splača... če ti dober mojster (Carbon Doktor, Berk...) to popravi, potem je stvar kot nova... oz. še močnejša (morda kak gram težja... Berk? Se motim?
 

DaisyDejzi 11.10.2013 20:00
@FMK:

pozdrav! kakšna je največja možna "napaka" oz. poškodba okvirja, ki se še da sanirat?


Osem osmin.

1 2
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI