Izmensko delo in prehrana/kolesarjenje

Domov > Forum > Izmensko delo in prehrana/kolesarjenje

Izmensko delo in prehrana/kolesarjenje

SORTIRAJ PO:
misko 07.04.2014 16:00
No prišel je čas menjave delovnega ritma v službi. Po novem sem na štiriizmenskem turnusu. Zanima me kako se tisti, ki delate podobno prehranjujete v nočni izmeni in kako vozite po nočnem delu. Sam sem že nekoč delal v podobnem ritmu, kar je prineslo posledično kar konkreten dvig kilogramov. Ker sem blizu idealne teže, ne bi rad prišel nazaj na stare navade/razvade.
copi 07.04.2014 16:10

Nevem kakšne cilje v kolesarstvu sicer imaš in koliko nočnih zapored delaš nasplošno pa lahko pozabiš na kakšno vrhunsko rezultatsko rekreacijo idealno težo se še nakako da obdržati vse drugo: treniranje, regeneracija, svežina za kakšen kvaliteten trening... je pa za jok

gorann316998 07.04.2014 16:15

jest sm tud na 4 izmene in je jeba tole vse skupaj, prou mozgansko umiram pocasi, tezko se je spravt na kolo, se tezje se pa pravilno prehranjevat
je pa odvisno kaj delas, ce fizicno delas kot jest naprimer in mas delo na normo potem sva oba v ritizapečateno 

misko 07.04.2014 16:20

Sicer tekmovalnih ciljev nimam, rad pa bi obrdžal, če ne celo izboljšal trenutno formo. Delam samo eno nočno zapovrstjo, kakih težjih fizičnih naporov ni (le zelo občasno), bolj kot ne je samo kontrola. Se je pa po nočni nenormalno težko spravit na kolo. Bolj kot ne takrat vozim z "regeneracijskim tempom".

copi 07.04.2014 16:26
@misko:

Sicer tekmovalnih ciljev nimam, rad pa bi obrdžal, če ne celo izboljšal trenutno formo. Delam samo eno nočno zapovrstjo, kakih težjih fizičnih naporov ni (le zelo občasno), bolj kot ne je samo kontrola. Se je pa po nočni nenormalno težko spravit na kolo. Bolj kot ne takrat vozim z "regeneracijskim tempom".

Če delaš le en nočni šiht ni panike to je kot da bi eno noč žuriral, če bi pa delal en teden je pa jeba, čisto drugi svet.

povratnik987654321 07.04.2014 16:39

Nekoč nekdaj nekje sem delal kot varnostnik. En dan popoldne, en dan ponoči, pa en dan prosto - ali tako nekako. Dostikrat po 12 ur in več v enem komadu - pač po potrebi.

Z eno besedo - NIKAKOR. Ko sem bil na nočni, sem zjutraj sicer šel spat - ampak ni vrag, da te ni nekdo vrgel pokonci že čez par ur. Tudi spanje čez dan ne da enakega rezultata.

Kar bodo kolesarji najbolj razumeli: med rednim delom sem tam tam ali komaj držal grupo - potem pa je prišlo sladko maščevanje med dopustom, ko sem se lahko končno normalno naspal in pohodil pedala na polno...

Tak "zelo zmešano na žaru" delovni ritem veliko manj upliva na umske kot fizične sposobnosti -
glava se odpočije tudi med dremanjem,  čez dan pa spanje 12 ur ni enakovredno nočnim 6.
In ko nekdo pred tabo skoči ali se cesta postavi pokonci, enostavno ni več "dovolj v tanku".

Žal je edina prava rešitev tega problema menjava službe za tako brez nočnega dela. Kako je pa to izvedljivo, sploh v današnjih časih, je pa čisto druga zgodba. 

Vseeno čimveč veselja in užitkov na biciklu! 

gorann316998 07.04.2014 16:49

iscem siht samo na eno izmeno, jutranjo

misko 07.04.2014 17:51
@gorann3:

iscem siht samo na eno izmeno, jutranjo

Vso srečo pri izbiri:)
gorann316998 07.04.2014 18:27
Mislim, da se bom raje naredil enga psihica in bom oproscen dela:-D
Pol pa bo cajta za kolo
misko 07.04.2014 18:38

Včasih je še komu ratalo na tak način. V teh časih bo zelo težko kul

slavko1 07.04.2014 19:35

Tudi na več izmenskim delom se da voziti čisto normalno, pa tudi če je kakšna nočna vmes. Pač si prilagodiš spanje ter ostalo glede na delo. Včasih je po nočni že nekaj ur spanja več kot dovolj, in greš potem čisto normalno na kolo. Pač si kako uro manj na kolesu, in to je to.  mežik

Jerislav 07.04.2014 19:54

Sam sem med. tehnik in tudi delam vse izmene... Vendar se nekako da... ponavadi mam dve nočni skupaj.. tako da vmes bolj malo treniram,.. drgače se pa da z 4 urami spanca po nočni nekaj tud potrenirati.. Tako da ne jamrat.. vse se da.. važno da mamo službo in si kolo sploh lahko privoščimo:) Vse se da če se hoče :)
 

gorann316998 07.04.2014 20:29

niso problem izmene kot same, ampak tezavnost dela, ce si fizikalc in cepas nocne pol ti ni do kolesa kot ce si varnostnik in se gres spocit na siht.
ja kolo je pa fajn met, ce hoces kolesarit

copi 08.04.2014 06:34
@Jerislav:

Sam sem med. tehnik in tudi delam vse izmene... Vendar se nekako da... ponavadi mam dve nočni skupaj.. tako da vmes bolj malo treniram,.. drgače se pa da z 4 urami spanca po nočni nekaj tud potrenirati.. Tako da ne jamrat.. vse se da.. važno da mamo službo in si kolo sploh lahko privoščimo:) Vse se da če se hoče :)
 

V fabrikah se pa v veliki večini precej drugače dela, ko imaš nočno izmeno se dela cel teden 5-6 dni tako da razlagaj komu drugamu kako se z 4 urami spanca da sfolgat cel teden, dve noči še nekako gra cel teden je pa jeba in ne da imaš uničen le ta teden bioritem te jebe še nekej dni po nočnem tednu, da ne govorim o zdravju, pa tudi toliko prostih dni (dopusta) v gospodarstvu ni kot pa v zdravstvu, pa tudi služba v gospodarstvu danes je, jutri si pa lahko že na zavodu.

slavko1 08.04.2014 06:47

Ja to kar je Copi rekel bo res. Jaz še popoldan grem spat za dve do tri ure. Nočnih je pa res vsaj pet zapored, kdaj se tudi en dan v vikendu dela. Res pa je da si moraš vse to prilagoditi, saj če prideš domov ob sedmih, in greš spat za sedem ur, potem maš lahko zjebano novio nočno, ker brez spanja spet ne moreš iti v nočno. Sam delam že 23 let tako in sem takoj ugotovil da je najbolje v dveh delih spati. Le tako imaš kaj od dneva, in nisi preveč otrujen. Dve uri kolesa se ob ostalih stvareh da zlahka sfolgati, razen če se ti res ne da....smeh 

Prehranjevanje? Jogurti, kruh, tuna, kaki namazi sadje.... Nekoč sem posnemal druge in se basal s sendviči, in sem ugotovil, da je tisto sranje. Enostavno pretežka hrana za nočno. Si potem samo še bolj otrujen. Torej če se le da čim manj jesti ponoči, pa ne pretežko hrano. Včasih je dovolj že jogurt pa kos kruha. Lah tudi kosmiče dodamo.

Jerislav 08.04.2014 08:26

se povsem strinjam z vsemi.. čeprav nevem kaj je boljše ali pet zapored al tako kot jaz  ko mam 2 nočni potem takoj zjutraj, malo popoldan.. vse skupi zmešano, brez nekega ritma, ker če maš pet zapored vsaj dobiš nek ritem, sicer nisem še nikoli sprobal več kakor 3 skupaj tako da nemorem ocenjevat. In z leti se sigurno nabere višek... kar se tiče prehrane pa tud jaz jem le kake jogurte in kaj sladkega..

Primus 08.04.2014 08:49

Sam sem delal dobrih dvanajst let troizmensko fizično(nočna od 22h do 6h),v času dopustov pa dvoizmensko(se pravi,po dvanajst ur v kosu).Nočno sem imel od 18h pa do 6h zjutraj 5 dni zapored.Prišel sem na težo 90 kg,čeprav sem bolj malo jedel.Samo verjemite,da ob takem šihtu ni moči za rekreacijo.Je pa res,da sem s takim delom nekaj pridobil na vzdržljivosti,kar mi danes prav pridesmeh
No,na srečo nas je ,kot v marsikaterem drugem podjetju,obiskal dobri stric tajkunpoljub,ki je z(a)jebal firmo in nas,delavcejokSem mu pa po eni strani hvaležen,ker šele zdaj normalno živim.
Danes imam 74 kg in sem navdušen rekreativec.

povratnik987654321 08.04.2014 10:03

Zanimiva tema, z zelo zanimivimi izkušnjami in pogledi. Kar poučno, predvsem spanje v "dveh kosih". Včasih pomaga...

Verjamete pa lahko eno - katerikoli profi na biciklu , ki bi mu vsilili režim dela/prehranjevanja kot v opisanih zgornjih primerih za najmanj en mesec brez prekinitve, bi potem rabil vsaj en mesec, da spet pride na zeleno vejo. Samo preberite poročila naših kolesarjev z Gira, Toura... - GLAVNI ŠTOS - če hočeš biti uspešen na večtedenski dirki - je čimveč kvalitetnega spanja. Ekipe vsako ponočevanje kolesarjev sankcionirajo, da je joj. Da o tem, kako med daljšimi dirkami trenerji itd odganjajo/preganjajo iz hotelskih sob boljše polovice kolesarjev, sploh ne bi...

Tisti, ki niso nikoli poskusili "profesionalnega ponočevanja", tega verjetno tudi ne bodo nikoli razumeli. Enako, kot sita vrana ne verjame lačni ...

Čeprav so bile razmere neprimerljivo drugačne in težje, kot v katerikoli službi v mirnem času:
spominjam se filma, ko sta se med 2.sv.vojno v nemškem ujetništvu v istem taborišču znašla dva profi boksarja, ki sta še iz preteklosti imela neporavnane račune. Starešina jima ni dovolil dvoboja pred pretekom najmanj enega meseca, da je svežeujetnik pokuril vsaj del "hrane in spanja"- in se tako kolikor toliko izenačil s tekmecem, ki je bil v taborišču že dalj časa.

Vsem vseeno čimveč kilomAtrov in užitkov na kolesu ! 

copi 08.04.2014 12:25
@Jerislav:

se povsem strinjam z vsemi.. čeprav nevem kaj je boljše ali pet zapored al tako kot jaz  ko mam 2 nočni potem takoj zjutraj, malo popoldan.. vse skupi zmešano, brez nekega ritma, ker če maš pet zapored vsaj dobiš nek ritem, sicer nisem še nikoli sprobal več kakor 3 skupaj tako da nemorem ocenjevat. In z leti se sigurno nabere višek... kar se tiče prehrane pa tud jaz jem le kake jogurte in kaj sladkega..

Ko dobiš ritem je pa konec tedna in ko moreš iti na normalen ritem te jebe pa z druge strani ponoči ne moreš spati nekej noči, podnevi si pa čisto izčrpan.

Primus 08.04.2014 14:00
@copi:

Ko dobiš ritem je pa konec tedna in ko moreš iti na normalen ritem te jebe pa z druge strani ponoči ne moreš spati nekej noči, podnevi si pa čisto izčrpan.


Točno tako.In potem si v začaranem krogu in non stop sesut.

gorann316998 08.04.2014 16:23

povej to unim, ki ne razumejo tega in mislijo, ce pa oni lahk, k nocne se povohal niso, zakaj potem jest ne morem

zaliz 08.04.2014 16:40

sem dolgo odlašal ampak ko vidim kakšne kvasite sem moral malo napisat.sam delam v rudniku na tri izmene tudi sobote pridejo v poštev,ne vedno ampak pogosto.delam na zajebanem delu,jekleni loki gor dol, mašinca težka in seveda v rudniku ni nič lahkega kar primeš. prehranjujem se zdravo, energije na pretek.tečem maratone( pretečem ga v 3urah) in kolesarim( v kolesu sem še boljši).vse to počnem med tednom in med vikendom.če pride sobota ponoči grem po službi v nedeljo odlaufat 30km ja delam težko da ne bo komentarjev ampak čist drug filing je it laufat al kolesarit kot pa službeno delo,pa čeprav težko.Letos bom star 36let tako da nisem neki mladinec.jaz po nočni spim do 12 oz.enih popoldan nato je cel dan do službe fraj za šport :).

ok poanta tega posta je bila da pač povem da tri izmensko delo ni nič drugače kot vse drugo.jaz sem popoldan bolj zaspan in zmatran ko pridem iz jutranjega šihta :)

copi 08.04.2014 17:14
@copi:
@zaliz:

sem dolgo odlašal ampak ko vidim kakšne kvasite sem moral malo napisat.sam delam v rudniku na tri izmene tudi sobote pridejo v poštev,ne vedno ampak pogosto.delam na zajebanem delu,jekleni loki gor dol, mašinca težka in seveda v rudniku ni nič lahkega kar primeš. prehranjujem se zdravo, energije na pretek.tečem maratone( pretečem ga v 3urah) in kolesarim( v kolesu sem še boljši).vse to počnem med tednom in med vikendom.če pride sobota ponoči grem po službi v nedeljo odlaufat 30km ja delam težko da ne bo komentarjev ampak čist drug filing je it laufat al kolesarit kot pa službeno delo,pa čeprav težko.Letos bom star 36let tako da nisem neki mladinec.jaz po nočni spim do 12 oz.enih popoldan nato je cel dan do službe fraj za šport :).

ok poanta tega posta je bila da pač povem da tri izmensko delo ni nič drugače kot vse drugo.jaz sem popoldan bolj zaspan in zmatran ko pridem iz jutranjega šihta :)

In potem svizec zavije čokolado....ne vem kje si bil pa do sedaj na tem forumukulsi pa multitalent si eden redkih rekreativcev v Sloveniji, ki preteča maraton v 3urah, za trening tečeš po 30km po tednu nočnih kot kenijci, na kolesu si pa sploh klasa zasenasmeh ko pa se ponoči nimaš kam dati greš pa še malo vrtat v rudnik  svaka ti ćastmežik

Forest Gump je še vedno daleč pred vsemi potem si pa tinasmeh

 

copi 08.04.2014 17:19
@copi:
@copi:
@zaliz:

sem dolgo odlašal ampak ko vidim kakšne kvasite sem moral malo napisat.sam delam v rudniku na tri izmene tudi sobote pridejo v poštev,ne vedno ampak pogosto.delam na zajebanem delu,jekleni loki gor dol, mašinca težka in seveda v rudniku ni nič lahkega kar primeš. prehranjujem se zdravo, energije na pretek.tečem maratone( pretečem ga v 3urah) in kolesarim( v kolesu sem še boljši).vse to počnem med tednom in med vikendom.če pride sobota ponoči grem po službi v nedeljo odlaufat 30km ja delam težko da ne bo komentarjev ampak čist drug filing je it laufat al kolesarit kot pa službeno delo,pa čeprav težko.Letos bom star 36let tako da nisem neki mladinec.jaz po nočni spim do 12 oz.enih popoldan nato je cel dan do službe fraj za šport :).

ok poanta tega posta je bila da pač povem da tri izmensko delo ni nič drugače kot vse drugo.jaz sem popoldan bolj zaspan in zmatran ko pridem iz jutranjega šihta :)

In potem svizec zavije čokolado....ne vem kje si bil pa do sedaj na tem forumukulsi pa multitalent si eden redkih rekreativcev v Sloveniji, ki preteča maraton v 3urah, za trening tečeš po 30km po tednu nočnih kot kenijci, na kolesu si pa sploh klasa zasenasmeh ko pa se ponoči nimaš kam dati greš pa še malo vrtat v rudnik  svaka ti ćastmežik

Forest Gump je še vedno daleč pred vsemi potem si pa tinasmeh

 

Pa še opomba ponavadi je v troizmenskem delu, če so nadure (6delovnih dni) 1.šiht v nedeljo zvečer zadnji pa v petek zvečer tako je po kolektivni pogodbi.

zaliz 08.04.2014 18:35

sem vedel da se bo našel en frajer.ni problema lahko me vidiš letos v radencih na maratonu pa ti pokažem.lahko pa me vidiš vsako nedeljo od 7 zjuttraj naprej relacija velenje penk in nazaj na bele vode ter spet velenje ko tečem.moji nočni šiht se začne v ponedeljek zvečer in konča v soboto zjutraj tako ima rudnik nareto.na forumih takih ali drugačnih pa ne komentiram zato ker se vedno ravzname debata o vsem drugem kot v temi.sem pa že dolgo z vami ampak kot opazovalec :)

presna 08.04.2014 20:08

Kdo te vpraša za kolektivno pogodbo, pred leti smo v rudniku delali od ponedeljka in vse sobote, pa kdo te vpraša.  Drugače je pa odvisno kako preneseš več izmensko delo, mene osebno ni motilo nočno, ampak zjutrajšna smena, se mi je bio ritem zamenjal. Pa po nočni sem lahko kaj športal, po zjutrajšni smeni je pa bila prehitro tema, v zimskem času. 
Dosti rekreativcev poznam iz premogovnika in neglede na delo najdejo čas in voljo za miganje. Najlažje je jamrati in ne migati, res pa je, da nekatere nočni šiht čisto uniči. 

simessio 08.04.2014 20:27
@misko: No prišel je čas menjave delovnega ritma v službi. Po novem sem na štiriizmenskem turnusu. Zanima me kako se tisti, ki delate podobno prehranjujete v nočni izmeni in kako vozite po nočnem delu. Sam sem že nekoč delal v podobnem ritmu, kar je prineslo posledično kar konkreten dvig kilogramov. Ker sem blizu idealne teže, ne bi rad prišel nazaj na stare navade/razvade.

Sam delam štiriizmene(2-2-3) že 2 leti in pol, prej sem delal izmeno dopoldne-popoldne, Tudi sedaj ko imam 4izmene naredim letno cca 8000km kolesa in cca 1500km teka.Ponoči redko malicam, običajno mi zadostuje kos kruha, ali kos sadja, ali jogurt, tudi po nočni normalno treniram, spim nikdar dlje kot do 12 ure, po nočni sem na kolesu max 2h, ali tečem max 1 uro, seveda ne izvajam intervalnih oziroma težjih treningov, če je treba še v drugo ali tretjo nočno, daljši in težji treningi so na sporedu takrat ko normalno spim(od 23-7), se pravi takrat ko delam popoldne oz. ko sem prost.Nikdar ne spim podnevi ali zvečer pred nočno, kvečjemu poleti ko je vroče in delam dopoldne, za pol urce zadremljem(15-15:30).Težav s telesno težo nimam- že 15 let imam 76+-1kg, pri 178cm. Jem vse, a zmerno in ne štedim pri zelenjavi in vitaminih.Od prehranskih dopolnil uporabljam redno magnezij, glukozamin,glutamin in omega 3. Tako da, če se organiziraš se da, kljub službi in izmenam, sam imam PB na 21,1 - 1:19:51, na 42,2- 2:47:20, pa tudi 100km odpeljem solo komot v 3 urah,...

DaisyDejzi 08.04.2014 20:46

Vsak pameten človek si privošči vsaj šest ur spanca na štiriindvajset ur. Najlepše je seveda tako, da se zbudiš kakšno uro pred odhodom na delo.
Cela znanost mar ne? 

copi 08.04.2014 21:42
@zaliz:

sem vedel da se bo našel en frajer.ni problema lahko me vidiš letos v radencih na maratonu pa ti pokažem.lahko pa me vidiš vsako nedeljo od 7 zjuttraj naprej relacija velenje penk in nazaj na bele vode ter spet velenje ko tečem.moji nočni šiht se začne v ponedeljek zvečer in konča v soboto zjutraj tako ima rudnik nareto.na forumih takih ali drugačnih pa ne komentiram zato ker se vedno ravzname debata o vsem drugem kot v temi.sem pa že dolgo z vami ampak kot opazovalec :)

Sedaj se pa odloči ali končaš v soboto zjutraj ali nedeljo kajti pišeš kontradiktorno?

Con 08.04.2014 21:55
@copi:
@zaliz:

sem vedel da se bo našel en frajer.ni problema lahko me vidiš letos v radencih na maratonu pa ti pokažem.lahko pa me vidiš vsako nedeljo od 7 zjuttraj naprej relacija velenje penk in nazaj na bele vode ter spet velenje ko tečem.moji nočni šiht se začne v ponedeljek zvečer in konča v soboto zjutraj tako ima rudnik nareto.na forumih takih ali drugačnih pa ne komentiram zato ker se vedno ravzname debata o vsem drugem kot v temi.sem pa že dolgo z vami ampak kot opazovalec :)

Sedaj se pa odloči ali končaš v soboto zjutraj ali nedeljo kajti pišeš kontradiktorno?


Saj je napisal, če so nadure...

Sicer pa se ne zajebavaj s knapi, nekaj jih poznam in vsi so ljudje, pred katerimi snamem klobuk in se priklonim. Pa to ni ravno v moji navadi.

1 2
Zadnji komentarji v kategoriji "ZDRAVJE IN TRENINGI"
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI