Učka

Učka

SORTIRAJ PO:
bajker 20.06.2014 17:49

Pozdravljeni

iz smeri Buzeta bi rad šel na Učko s cestnim kolesom (se pravi po asfaltu) pa bi rad nasvet kje štartat?

Hvala

presna 20.06.2014 18:07
jole 21.08.2009 20:21:16 0 |-10+10 Citiraj Zanimiva tura po manj znanih predelih notranje Istre (HR). Izhodišče je Lupoglav blizu Buzeta (mejni prehod Sočerga), kjer se takoj začne dokaj dolg a nezahteven vzpon z vmesnimi spusti na planoto Čičarija. Cesta je v redu, promet redek, vsake toliko časa kakšna vasica, pokrajina porasla z gozdovi. Občutek imaš kot da si v drugem svetu. Vrh dosežemo za vasjo Vodice od koder sledi daljši spust do magistralke Jelšane - Reka. V Matuljih se začne vzpon na Učko, ki sem ga tokrat prevozil samo do vrha prelaza. Tu se cesta odcepi na vrh (še cca.7km). Učka je tisti "tapravi" klanec, kakršne srečamo v Alpah, saj je do vrha z obalne strani dolg cca.20km. Povprečna naklonina ni ne vem kaj, premagamo ok.1350m, vendar je 5km pred prelazom kar napetih, saj je kar nekaj odsekov z 12-15% naklonino. Do vrha se splača, že če gre kdo samo zaradi razgleda, saj imaš cel Kvarner kot na dlani. Izhodišče s primorske strani so ali Matulji ali pa Ičići, cesti se združita v Veprincu. Iz notranjosti Istre (Lupoglava) je vzpon krajši a po občutku na spustu strmejši (še nisem vozil v obratni smeri)
Celotna trasa je cca.85km in ima ok.1600m višincev.
Periglej 20.06.2014 18:42

Bil danes na Učki (prelaz) iz I. Bistrice preko Mataljuv. Super turca, vsi, zlasti zadnji km so napeti, izmenjuje se 14 in 15% eno za drugim.

bajker 20.06.2014 20:52

Torej če prav razumem se lahko gre preko Lupoglava in Vranje in je skoz asfalt?

mv5267 20.06.2014 21:32
@bajker:

Torej če prav razumem se lahko gre preko Lupoglava in Vranje in je skoz asfalt?


Da, če trenutno asfalt ni prerezan in gradbišče na cesti.  Pripenjam track za Garmin: connect.garmin.com/activity/1 74091733

Je pa valovito že mimo Vranja proti Učki, predvsem pa vzpon z zah. (istrske, ne obalne) strani najbolj strm v sspodnjem delu do sedla od mitnice vzporedne AC dalje.  Od sedla (blizu gostilne je odcep) gre dokaj zložno.  Nazaj sem do odcepa Lupoglav pognal kar po AC, sicer je do tam bilo zame (in zaradi gradbišč) po deželni cesti z vmesnimi vzponi in gradbišči maja 2012 že kar kar duhamorno.  A AC seveda ni dovoljena.

Če tracka ne moreš prebrati, še ključno: na vzponu v vasici na pribl 890 m n.m. , kjer je ob pipi odcep desno vodoravno, tja ne zavij, temveč nadaljuj levo navzgot proti omenjenemu sedlu in dalje na vrh Vojak.

MihaMedica 21.06.2014 06:43
@Periglej

Bil danes na Učki (prelaz) iz I. Bistrice preko Mataljuv. Super turca, vsi, zlasti zadnji km so napeti, izmenjuje se 14 in 15% eno za drugim.

Lep vzpon sem ga 2x prekolesaril do vrha - Vojak na Učki že iz Matuljev in iz Vranje. Ampak tole z naklonom si pa ne bo držalo, Učka iz Matuljev je položen vzpon naklon pa gre tja do 7%. Malo bolj strm je iz Vranje kjer je par kilometrov cca 8%. O tem da vzpon ni strm priča tudi podatek o višniski razliki ki jo pridobimo iz Matuljev do vrha(Vojak) in sicer v 20km doložine se dvignemo za cca 1.200m.

thor 21.06.2014 07:49
@bajker:

Torej če prav razumem se lahko gre preko Lupoglava in Vranje in je skoz asfalt?

lupoglav-b.polje in pol prides na ucko samo tisto stran ti odsvetujem ker je svinjsko strma + nic sence ni
strmo je pa kot pavlicevo sedlo je da je krepko dalse ...

JM 21.06.2014 08:43
@MihaMedica:
@Periglej

Bil danes na Učki (prelaz) iz I. Bistrice preko Mataljuv. Super turca, vsi, zlasti zadnji km so napeti, izmenjuje se 14 in 15% eno za drugim.

Lep vzpon sem ga 2x prekolesaril do vrha - Vojak na Učki že iz Matuljev in iz Vranje. Ampak tole z naklonom si pa ne bo držalo, Učka iz Matuljev je položen vzpon naklon pa gre tja do 7%. Malo bolj strm je iz Vranje kjer je par kilometrov cca 8%. O tem da vzpon ni strm priča tudi podatek o višniski razliki ki jo pridobimo iz Matuljev do vrha(Vojak) in sicer v 20km doložine se dvignemo za cca 1.200m.

Iz Ičičev je povprečen naklon res tak, kot praviš, so pa deli (predvsem v gozdu), ki so 14-15%, ampak skupno je pač manj, ker je prvi del zelo položen. Pa tudi potem po odcepu za Vojak ni neki strmo.

Periglej 21.06.2014 09:23
@JM:
@MihaMedica:
@Periglej

Bil danes na Učki (prelaz) iz I. Bistrice preko Mataljuv. Super turca, vsi, zlasti zadnji km so napeti, izmenjuje se 14 in 15% eno za drugim.

Lep vzpon sem ga 2x prekolesaril do vrha - Vojak na Učki že iz Matuljev in iz Vranje. Ampak tole z naklonom si pa ne bo držalo, Učka iz Matuljev je položen vzpon naklon pa gre tja do 7%. Malo bolj strm je iz Vranje kjer je par kilometrov cca 8%. O tem da vzpon ni strm priča tudi podatek o višniski razliki ki jo pridobimo iz Matuljev do vrha(Vojak) in sicer v 20km doložine se dvignemo za cca 1.200m.

Iz Ičičev je povprečen naklon res tak, kot praviš, so pa deli (predvsem v gozdu), ki so 14-15%, ampak skupno je pač manj, ker je prvi del zelo položen. Pa tudi potem po odcepu za Vojak ni neki strmo.

Tako je.

bajker 21.06.2014 09:32

Hvala za izčrpne odgovore

pero-si 21.06.2014 09:54

v naslednjem tednu planiram it odpeljat učko iz lupoglava, pa me zanima kje se da v lupoglavu parkirat avto.

hvl za odg. 

primoz69 21.06.2014 10:53

Ma Lupoglav je en mal večji, bolj razpotegnjen zaselek. Mislim da so v vasi ene dve, tri oštarije s parkirišči spredaj. Spiješ jutranji kofe v eni izmed njih in rečeš lastniku da boš pa ur tam pustil avto in da naj ti nazaj grede prprav južno. Volk sit in koza cela.

stomper 21.06.2014 12:04
@mv:
@bajker:

Torej če prav razumem se lahko gre preko Lupoglava in Vranje in je skoz asfalt?


Da, če trenutno asfalt ni prerezan in gradbišče na cesti.  Pripenjam track za Garmin: connect.garmin.com/activity/1 74091733

Je pa valovito že mimo Vranja proti Učki, predvsem pa vzpon z zah. (istrske, ne obalne) strani najbolj strm v sspodnjem delu do sedla od mitnice vzporedne AC dalje.  Od sedla (blizu gostilne je odcep) gre dokaj zložno.  Nazaj sem do odcepa Lupoglav pognal kar po AC, sicer je do tam bilo zame (in zaradi gradbišč) po deželni cesti z vmesnimi vzponi in gradbišči maja 2012 že kar kar duhamorno.  A AC seveda ni dovoljena.

Če tracka ne moreš prebrati, še ključno: na vzponu v vasici na pribl 890 m n.m. , kjer je ob pipi odcep desno vodoravno, tja ne zavij, temveč nadaljuj levo navzgot proti omenjenemu sedlu in dalje na vrh Vojak.

ne pokaže mi proge, nimam pravic.

porto 21.06.2014 13:40
_GrEgA_ 22.06.2014 10:03

Mi smo Učko prepeljali letos v sklopu Prvomajskega kolesarjenja. Sicer smo jo napadli iz Vranje in se nato spustili do Matuljev. Kot so napisali predhodniki - se cesta, pri izvozu iz tunela postavi pokonci in naklon cca. 3-4km ne pade pod 10% nato popusti. Ko smo se spustili proti Matuljem, smo imeli občutek, da je tam na delih še bolj strmo. To so potrdili tudi polarji. Saj je bil max naklon iz vranje 17%, na spustu pa 23%. Slikovit opis dogajanja si lahko preberete na naši spletni strani

MihaMedica 22.06.2014 10:16
Eh fantje ne strašite ljudi s temi max nakloni, ki so mogoče par metrov po notranji strani ovinka na marsikaterem klancu. Učka pač ni Zoncolan :) Učka je daleč ot tega da bi imela neke ekstremne strmine, čar Učke je dolžina saj npr. v Slovenji nimamo vzpona ki bi presegal 20km.
porto 23.06.2014 16:20

evo jst sm danes sel na ucko iz kopra.. od buzeta dalje gre kr lepo cesta navzgor.. ampak nic tezkega.. od tunela gor je pa jeba prvih 2 km, nism gledal naklona ampak je kar strmo.. in nic ne popusti.. pol je pa lepa cesta se da lepo peljat.. sploh od odcepa proti vrhu.. je blo lepo oblacno tko da sm brez vrocine odfural 130km.. pa 2500 visincev.. 

DaisyDejzi 23.06.2014 20:24
@porto:

evo jst sm danes sel na ucko iz kopra.. od buzeta dalje gre kr lepo cesta navzgor.. ampak nic tezkega.. od tunela gor je pa jeba prvih 2 km, nism gledal naklona ampak je kar strmo.. in nic ne popusti.. pol je pa lepa cesta se da lepo peljat.. sploh od odcepa proti vrhu.. je blo lepo oblacno tko da sm brez vrocine odfural 130km.. pa 2500 visincev.. 

Klanec kot se spodobi se seveda začne že spodaj na križišču in do tunela je že kar nekaj vzpona.

porto 23.06.2014 21:16

jah no tisto ni bil nek klanec..

DaisyDejzi 23.06.2014 21:22
@porto:

jah no tisto ni bil nek klanec..

Saj tudi od tunela naprej ni nič posebnega, če tam (pri tunelu) startaš.

porto 23.06.2014 21:28

startal sm kar lepo v KP.. ne mislim s tabo debatirat.. 

DaisyDejzi 23.06.2014 22:24
@porto:

startal sm kar lepo v KP.. ne mislim s tabo debatirat.. 

No, če se že ravno hvališ in mi soliš, naj ti povem, da imam jaz Učko odpeljano iz Umaga, tja in nazaj. V kosu kot se reče. Nisi pa razumel kaj sem hotel povedati. Klanci se seštevajo in čez čas so tudi tisti, ki ne vodijo naravnost v nebo strmi.

bucke 11.08.2016 20:01

a bi mogoče kdo šel letos na učko? z vlakom do Opatije in potem gor :)

SODROVC 12.08.2016 07:50

Na Učko se gre kar lepo iz Postojne in potem nazaj. da se vsaj ve, da si bil na turi! presenečen Klanec iz Opatije je lažji, kot pa iz druge strani. Tja do vodnjka Franca Jožefa je že kar strmo...

LudWIG 11.04.2017 10:36

Predlog za Učko z malo "dodatka". Mislim, da je z celine vzpon precej težji kot iz morske strani, čeprav so tudi tukaj kar strmi odseki (ne samo na ovinkih).

www.strava.com/activities/933 456717

m13 11.04.2017 10:44

iz celine je kar tezek zacetek, potem pa je ok ampak prvih par km je jebenih druge besede ne najdem

Periglej 11.04.2017 14:33

Jaz sem šel iz okolice Bistrice, in lahko samo potrdim, da je prvih par km jebenih za si hrbet zlomt, potem pa prideš itak na vrh. Bi šel še kdaj btw. 
Podobna jeba kot Predmeja ftw, 

1
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI