prva pomoč

Domov > Forum > prva pomoč

prva pomoč

SORTIRAJ PO:
deco 26.06.2014 11:39

Nisem še zasledil te teme pa bom napisal par nasvetov mogoče pa kdaj komu prav pride bom opisal prvo pomoč na spolšno od klica pa do zlomov, opeklin, kapi, krvavitev, zastrupitve ...

PRISTOP K POŠKODOVANCU
1. poskrbimo za varnost, vedno je varnost na prvem mestu ( električna napetost, dim, igle, razbito steklo, cesta, orožje.....) zavarovanje kraja nesreče, odstranitev nevarnosti ali umaknemo poškodovanca.

 Poškodovanca malo ali rahlo potresemo da vidimo če se odziva ga vprašamo: si vredu me, slišiš, če ni odziva kličemo na pomoč in  preverimo dihanje, tako da zvrnemo glavo nazaj ENA ROKA NA ČELO DRUGA NA BRADO,  NIKOLI NE DAJEMO ROK ZADAJ POD VRAT, NIKOLI. Uho prebližamo ustom in poslušamo, gledamo prstni koš, lahko še damo roko na prsni koš in čutimo. Če diha damo poškodovanca v stabilni bočni položaj in preverjamo dihanje.

KLIC 112 
KDO KLIČE
 KAJ SE JE ZGODILO
KJE SE JE ZGODILO
 KDAJ SE JE ZGODILO
KOLIKO JE POŠKODOVANCEV 
 Dobro je tudi, če povemo spol,  starost ni treba natančno do dnevamežik vrsta poškodbe in stanje poškodovanca. NE ODLOŽIMO TELEFONA DOKLER POGOVORA NE KONČA DISPEČER. 

Vsako spremembo stanja takoj kličemo spet 112, na primer  smo klicali 112 poškodovanec je bil pri zavesti in je dihal, in nam gre v nezavest  ali prekine z dihanjem tako kličemo 112 in sporočimo spremembo poškodovančevega stanja.
Če je poškodovanec pri zavesti je dobro, da dobimo nekaj koristnih podatkov od njega,
IME, PREIMEK, STAROST, KDAJ JE NAZADJE JEDEL, KATEREGA DOGODKA SE NAZADNJE SPOMINJA, IMA KAKŠNE BOLEZNI ALERGIJE, JEMLJE KAKŠNA ZDRAVILA IN KAKŠEN KONTAKT SVOJCEV. Ker, če nam gre poškodovanec kasneje v nezavest nam ti podatki veliko pomagajo

deco 26.06.2014 12:38

OŽIVLJANJE
Vedno oživljamo na ravni trdi podlagi, ne uživljamo na postelji ali dojenčkov v naročju.
Oživljamo na sredini prsnega koša
peto roke pritisnemo na prsni koš in prepletemo prste. Z enakomerno močjo pritisnemo in popuščamo, roke imamo v komolcih poravnane in se nagnemo naprej.

IZVAJAMO 30/2  30 mesaž 2 vpiha 
IZJEMA utopljenci in dojenčki kjer začnemo z 5 vpihi in nato 30/2 

 Masažo srca pri odraslih izvajamo z dvema rokama, pri otrocih z eno roko pri dojenčkih z dvema prstoma. Tako je tudi z vpihi pri dojenčkih samo rahel vpih, pri otrocih vpih zraka, ki ga imamo v ustih in pri  odraslih še rahlo iz pluč. 

Ne pozabimo glavo nagnjemo vznak roka na čelo in brado NE POD VRAT  preverimo dihalne poti in da je treba pri vpihu zapreti nos pri poškodovancu.

Kaj če zlomim prsni koš pri masaži srca: pri odraslih sigurno,
ampak to pomeni samo lažjo masažo in ne prekinitve masaže.
 
Koliko časa oživljamo: dokler poškodovanec ne prične dihati ali pridejo reševalci ali dokler zmoremo in nismo povsem izčrpani.

Strah pred umetnim dihanjem usta na usta. Lahko damo gazo na poškodovančeva usta ali pa izvajamo samo masažo srca brez umetnega dihanja VELJA TUDI V PRIMERIH DA JE POŠKODOVANEC POPIL KAKŠNO KISLINO ALI KAJ PODOBNEGA NE DAJEMO UMETNEGA DIHANJA USTA NA USTA.

Pritisk na prsni koš je 4 do 5 cm

VO2max 26.06.2014 12:41
@deco:

Nisem še zasledil te teme pa bom napisal par nasvetov mogoče pa kdaj komu prav pride bom opisal prvo pomoč na spolšno od klica pa do zlomov, opeklin, kapi, krvavitev, zastrupitve ...

PRISTOP K POŠKODOVANCU
1. poskrbimo za varnost, vedno je varnost na prvem mestu ( električna napetost, dim, igle, razbito steklo, cesta, orožje.....) zavarovanje kraja nesreče, odstranitev nevarnosti ali umaknemo poškodovanca.

 Poškodovanca malo ali rahlo potresemo da vidimo če se odziva ga vprašamo: si vredu me, slišiš, če ni odziva kličemo na pomoč in  preverimo dihanje, tako da zvrnemo glavo nazaj ENA ROKA NA ČELO DRUGA NA BRADO,  NIKOLI NE DAJEMO ROK ZADAJ POD VRAT, NIKOLI. Uho prebližamo ustom in poslušamo, gledamo prstni koš, lahko še damo roko na prsni koš in čutimo. Če diha damo poškodovanca v stabilni bočni položaj in preverjamo dihanje.

KLIC 112 
KDO KLIČE
 KAJ SE JE ZGODILO
KJE SE JE ZGODILO
 KDAJ SE JE ZGODILO
KOLIKO JE POŠKODOVANCEV 
 Dobro je tudi, če povemo spol,  starost ni treba natančno do dnevamežik vrsta poškodbe in stanje poškodovanca. NE ODLOŽIMO TELEFONA DOKLER POGOVORA NE KONČA DISPEČER. 

Vsako spremembo stanja takoj kličemo spet 112, na primer  smo klicali 112 poškodovanec je bil pri zavesti in je dihal, in nam gre v nezavest  ali prekine z dihanjem tako kličemo 112 in sporočimo spremembo poškodovančevega stanja.
Če je poškodovanec pri zavesti je dobro, da dobimo nekaj koristnih podatkov od njega,
IME, PREIMEK, STAROST, KDAJ JE NAZADJE JEDEL, KATEREGA DOGODKA SE NAZADNJE SPOMINJA, IMA KAKŠNE BOLEZNI ALERGIJE, JEMLJE KAKŠNA ZDRAVILA IN KAKŠEN KONTAKT SVOJCEV. Ker, če nam gre poškodovanec kasneje v nezavest nam ti podatki veliko pomagajo


Temu manevru (ki je označen s krepkim) bi se pri poškodovancih izogibal oziroma je potencialno škodljiv... Dokler se ne izključi v bolnišnici, se smatra, da je poškodovana vratna hrbtenica. Tako da se v tem primeru izvede prirejeni trojni manever oziroma dvig spodnje čeljusti, glavo pa se ohrani v nevtralnem položaju.

Prirejeni trojni manever:

www.youtube.com/watch?v=Pdkgn RCoci4

Drugače pa pohvalo za zelo uporabno temo, o kateri se premalo govori...  

VO2max 26.06.2014 12:46
@deco:

OŽIVLJANJE
Vedno oživljamo na ravni trdi podlagi, ne oživljamo na postelji ali dojenčkov v naročju.
Oživljamo na sredini prsnega koša
peto roke pritisnemo na prsni koš in prepletemo prste. Z enakomerno močjo pritisnemo in popuščamo, roke imamo v komolcih poravnane in se nagnemo naprej.

IZVAJAMO 30/2  30 mesaž 2 vpiha 
IZJEMA utopljenci in dojenčki in otroci kjer začnemo z 5 vpihi in nato 30/2 pri odraslih in 15/2 pri dojenčkih in otrocih (za laike lahko tudi 30/2) 

 Masažo srca pri odraslih izvajamo z dvema rokama, pri otrocih z eno roko pri dojenčkih z dvema prstoma. Tako je tudi z vpihi pri dojenčkih samo rahel vpih, pri otrocih vpih zraka, ki ga imamo v ustih in pri  odraslih še rahlo iz pluč. 

Ne pozabimo glavo nagnjemo vznak (oziroma trojni manever pri poškodovancih) roka na čelo in brado NE POD VRAT  preverimo dihalne poti in da je treba pri vpihu zapreti nos pri poškodovancu.

Kaj če zlomim prsni koš pri masaži srca: pri odraslih sigurno,
ampak to pomeni samo lažjo masažo in ne prekinitve masaže. Preveri položaj rok in nadaljuj z enako masažo, pomembna je hitrost masaže 100/min, dovoljšen pritisk (1/3 prsnega koša) in da med posameznimi stiski tudi pritisk popolnoma popustimo, s tem omogočimo polnitev srca...
 
Koliko časa oživljamo: dokler poškodovanec ne prične dihati ali pridejo reševalci ali dokler zmoremo in nismo povsem izčrpani. (če je prisotnih več ljudi naj se izmenjujejo redno, da se zagotovi kvalitetna masaža!) 

Strah pred umetnim dihanjem usta na usta. Lahko damo gazo na poškodovančeva usta ali pa izvajamo samo masažo srca brez umetnega dihanja VELJA TUDI V PRIMERIH DA JE POŠKODOVANEC POPIL KAKŠNO KISLINO ALI KAJ PODOBNEGA NE DAJEMO UMETNEGA DIHANJA USTA NA USTA.

Pritisk na prsni koš je 4 do 5 cm


Sorry, pač popravil sem kar se mi je zdelo pomembno!

deco 26.06.2014 12:55

 Trojni menever je super zadeva, če ga znaš pravilno izvesti. In v primeru da je poškodovanec v nezavesti in diha in nismo sami na kraju z poškodovancem. Če pa je treba dati umetno dihanje in izvajati masažo pa nas ni več trojni menever odpade. Zlato pravilo TISTI KI DRŽI POŠKODOVANČEVO GLAVO JE NE SPUŠČA  IN DRŽI GLAVO IN NE DELA NIČ DRUGEGA

deco 26.06.2014 12:56
@VO2max:
@deco:

OŽIVLJANJE
Vedno oživljamo na ravni trdi podlagi, ne oživljamo na postelji ali dojenčkov v naročju.
Oživljamo na sredini prsnega koša
peto roke pritisnemo na prsni koš in prepletemo prste. Z enakomerno močjo pritisnemo in popuščamo, roke imamo v komolcih poravnane in se nagnemo naprej.

IZVAJAMO 30/2  30 mesaž 2 vpiha 
IZJEMA utopljenci in dojenčki in otroci kjer začnemo z 5 vpihi in nato 30/2 pri odraslih in 15/2 pri dojenčkih in otrocih (za laike lahko tudi 30/2) 

 Masažo srca pri odraslih izvajamo z dvema rokama, pri otrocih z eno roko pri dojenčkih z dvema prstoma. Tako je tudi z vpihi pri dojenčkih samo rahel vpih, pri otrocih vpih zraka, ki ga imamo v ustih in pri  odraslih še rahlo iz pluč. 

Ne pozabimo glavo nagnjemo vznak (oziroma trojni manever pri poškodovancih) roka na čelo in brado NE POD VRAT  preverimo dihalne poti in da je treba pri vpihu zapreti nos pri poškodovancu.

Kaj če zlomim prsni koš pri masaži srca: pri odraslih sigurno,
ampak to pomeni samo lažjo masažo in ne prekinitve masaže. Preveri položaj rok in nadaljuj z enako masažo, pomembna je hitrost masaže 100/min, dovoljšen pritisk (1/3 prsnega koša) in da med posameznimi stiski tudi pritisk popolnoma popustimo, s tem omogočimo polnitev srca...
 
Koliko časa oživljamo: dokler poškodovanec ne prične dihati ali pridejo reševalci ali dokler zmoremo in nismo povsem izčrpani. (če je prisotnih več ljudi naj se izmenjujejo redno, da se zagotovi kvalitetna masaža!) 

Strah pred umetnim dihanjem usta na usta. Lahko damo gazo na poškodovančeva usta ali pa izvajamo samo masažo srca brez umetnega dihanja VELJA TUDI V PRIMERIH DA JE POŠKODOVANEC POPIL KAKŠNO KISLINO ALI KAJ PODOBNEGA NE DAJEMO UMETNEGA DIHANJA USTA NA USTA.

Pritisk na prsni koš je 4 do 5 cm


Sorry, pač popravil sem kar se mi je zdelo pomembno!

super

VO2max 26.06.2014 12:58

Še enkrat pohvala za temo, upam, da se bo kdo želel vključit v debato, da se mogoče razbijejo kaki miti oziroma dileme glede nudenja prve pomoči...

NeonPunk 26.06.2014 13:45

Zelo uporabna tema :) Vendar morm dat mal kritike zarečeni kruh Sicer nisem zasledil Kaj narediti ob šoku poškodovanca :) Ker so šoki zelo pogosti med poškodbami nekateri preidejo v stanje šoka že samo ob pogledu na kri.....

Tinka 26.06.2014 13:56

No, stanje šoka je mal drugače definirano, kot samo to, da ti postane mal slabo če kri zagledaš...

ampak v primeru, da se nekomu zgodi, da se mu začne temnit pred očmi, postane bled, se močno poti, je smiselno človeka poleč na tla in dvignit noge za nekaj cm (Trendelenburgov položaj). Pa predvsem čim manj panike zganjat...

deco 27.06.2014 09:29

Lahko mu zrahlaš oblačila ( odpneš srajco razrahljaš kravato...) Poškodovancu ne dajemo nikoli piti ampak mu vlažimo ustnice.  V naravi lahko uporabimo teren, ga damo ležati tako, da ima glavo nižje navzdol po terenu in so noge višje. 

boyan64 27.06.2014 11:10

Moja zgodba "prve pomoči" kolesarju.

Se peljem in ob cesti zagledam kolesarja, ki leži, ob njem štirje možakarji zadaj za njimi na cesti avto. Pomislim, da so ga zbili. Peljem malo naprej in obrnem, saj si rečem " je le kolesar je morda potrebna pomoč"

No možakarji ga niso zbili ampak so z avtom zavarovali kraj. Kolesar je padel sam ( imel je dres, čelado, nahrbtnik). Potem se ustavi še nekaj avtomobilov. Ko me še ni bilo so poklicali rešilca. Tem fantom ( bili so hrvaški lovci) ki so varovali kraj se je mudilo in sem jim rekel naj gredo, da bom skupaj s še enim voznikom počakal rešilca.

Kolesar je bil potolčen po nosu, nič ni govoril samo nekaj jamral. Počasi sva ga dala sedet. Pregledal sem mu žepe, nahrbtni...če ima kje kakšne kontaktne podatke, naslov.....itd...

No v ruzaku je imel dve flaši, Eno vodko in eno viski. Obe na pol prazni. S fantom ki je bil  zraven sva ugotovila, da je "pod gasom".

KO smo čakali rešilca mimo z avtom pripelje en fant, ki pa je kolesarja poznal in rekel, da živi par hiš naprej. Poklical je svojce, kateri so prileteli z avtom v nekaj minutah. Napokali so kolo in kolesarja. Sem jim rekel, da prihaja rešilec, pa so rekli da ga ne rabijo in da ga bodo preklicali. No rešilca se je v daljavi že slišalo  a so vsi lepo zbrisali in odšli. 

Še hvala ni rekel nihče. Potem sem šel pa še jaz, saj bi mene zasliševali zakaj so klicali rešilca.....

No take mamo.
 

deco 27.06.2014 12:10

Ja dostikrat se kaj takega zgodi.  Najslabše je ko ljudje gedajo in nič ne naredijo, da ne bo kaj narobe. Najbolj je narobe to, da gledaš in nič ne narediš. Nekoč prišel na eno nesrečo ponoči in mi ženska, ki je stala tam med firbci reče nič se je dotikat nič jo premikat, da ne bo kaj narobe, sem jo potihem teral u tri pm, karkoli narediš e za mene boljše kot pa nič in če samo gledaš.  Lansko leto v prostem času nudil pomoč: ženi na smučanju, ženi na kolesu, motoristu na Črnem kalu in italijanu na Kamenjaku. 

Krvavitev iz nosa: glavo nagnjemo naprej, stisnemo nosnici cca 10 min. hladen obkladek na tilnik, če smo z kolesom lahko uporabimo to kar imamo v bidonu. Če krvavitev ne preneha pa odidemo po zdravniško pomoč.

1
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI