Kolesarska oprema od A-Ž

Domov > Forum > Kolesarska oprema od A-Ž

Kolesarska oprema od A-Ž

SORTIRAJ PO:
Surts 17.08.2014 22:13

Najprej lepo pozdravljeni,

že nekaj časa prebiram forum in se učim od vaših prispevkov. Ker pa bi si želel nakoliko bolj konkretne odgovore na moja vprašanja sem se odločil da naredim novo temo.

Sem kolesar začetnik, oz. niti to nisem, si pa želim postati in začeti kolesarit. Nasplošno se veliko ukvarjam z različnimi športi, star sem 27let, visok 176cm, težak 78kg(cca12%bodyfat), dolžina razkoraka 79cm. Teža bo padla na 74kg (trenutno počitek zaradi kolena) :)

Želim si vztopit v svet kolesarjenja in sem za to pripravljem porabit cca 2000€. Problem je nastal že pri izbiri najprimernejšega kolesa. Potrebujem kolo ki se bo v 90% procetih uporabljalo za asvalt (našega dobro poznamo kakšen je) ostalo pa utrjen makedam. Kolo bi bilo tako primerno za uporabo za dnevno rekreacijo, razne kolesarske maratone, izlet do morja, vzpon na Mangart, advature race, triatlon in tudi za nedeljsko vožnjo z moj boljšo polovico iz Ljubljane do Zbilja. Ob tem je seveda zaželjena zanesljivost in pa kolikor se pač da hitrost.

Izbiro sem začel z "trek" kolesi oz hibridi, se pravi gorski okvir z cestnimi gumami. Nato sem začel gledati še za 29", a nakoncu pristal na cestnih kolesih, še natančneje ciklokros kolesih. Bojim se namreč da klasično cestno kolo zgoraj omenjenih potreb ne bo uspelo zagotoviti, ampak ravno to je stvar debate. Ker me celotna kolesarska oprema pride cca 600€ je potem prostora za kolo še za 1400€ kar pa se da dobiti marsikaj.

1. Okvir. Načeloma mi je za material vseeno. Zanima pa me ali je rezlika v teži kolesa sorazmerna teži kolesarja. Se pravi če shujšam 1kg maščobe ali je to enako 1kg kolesa. Verjetno da, izjema so morda le obročniki. Če že lahko izbiram bi izbral bolj udoben okvir (tak ki lepše obsorbira vibracije).

2. Obročniki. Glede tega vem še najmanj.  Morajo biti vzdržljivi. Ali ima to vezo z številom palic 32 oz. 36.(oziroma potrebujem predlog za bolj trpežne) Potrebujem take s katerimi bi brez razmišljanja zapeljal iz robnika in se vozil po kolesarskih stezah. Skoraj bi si želel peljati na 25mm oz še rajši na 28mm. Ampak razen ciklokros okvirjev ne vem ali bi to ustrazelo cestnemu kolesu. Ciklokros kolesa so danes že z disk bremzami - mnenje

3. Oprema mislim da je 105 dovolj. Gonilka 34/50 verižnik 11/28. Ali mi to pokrije vse?

4. Dodatna oprema ki jo potrebujem:

Bidon camelbak termo 0.75l 20€
Kolesarsak čelada taka da mi paše cca 80€
SPD padala 65€
spd čevlji 130€ (vrjetno MTB da se lahko še kam sprehodim)
nosilec bidona 10€
torbica 15€ (za telefon in zračnico)
extra zračnica 7€
kolesarski števec altimeter in kadenca cca 80€
kolesarske hlače z naramnicami 60€
kolesarska majica 40€
kolesarske rokavice 25€
kolesarska očala 65€

Sem pozabil še kaj nujnega?

5. Mogoče bi si zaželel še tranažer

recimo tacx 140€ pa še dodaten plašč 38€

Sedaj me zanima kaj bi si kupili vi na mojem mestu, v kakšni kombinacijo in prosim če svoje mnenje tudi argumentirate.

Anquetil.J 18.08.2014 07:26

Dodaj še 100€ za argumentacijo.mežik

nanisimi 18.08.2014 07:55

Predvsem PREVEČ kompliciranja za začetek!

Vsedi se na kolo naredi par tisoč km,potem pa boš videl si ali nisi za gonjenje.

Začel lansko leto,mojih prvih 5000 km, staro gorsko kolo,123 kg teže in tale moto ki je napisan na sliki, nobenih nastavitev dvignil sedež na pravo višino in GASAAA jok

www.mojvideo.com/uporabnik/mo jsterb/slika/ne-ustavim-se-ko- sem-utrujen-ustavim-se-ko-konc am/466601

www.mojvideo.com/uporabnik/mo jsterb/slika/slika-442197/4421 97

To pa je rezultat.

www.mojvideo.com/uporabnik/mo jsterb/slika/slika-500798/5007 98

Tako da, pravilo je: ČIM MANJ kompliciraj in VELIKO uživaj. mežik

p.s.

Pozabil, infarkt in pa diabetik na inzulinu,tako da je bilo res vse skupaj še bolj pestro

biemsi 18.08.2014 08:55
Ker vidim da imaš torbico in zračnico pa še:
Flike za flikat
Pumpo
Prednja luc-se zgodi da te tema ujame
Zadnja luc
Rokavčki-včasij je zjutraj hladno
Nogavčki
Rokavice poletn
Rokavice zimske
Anorak
Galoše za čez čevlje

Cene pa si boš sam najdu. Pazi ker se sigurno še kaj najde in tako se lahko zgodi, da porabiš ves budget za opremo in ti zmanjka za kolo ;) ;) ;)
Predvsem pa manj komplicirat. Kupi bicikl, celado na glavo in goni...
piki7 18.08.2014 09:33

Se strinjam z predhodniki, nehaj se preseravat, zaenkat kupi kolo (rabljeno, z števcom in pedali), osnovno opremo (čelado, kol. hlače, čevlje) in goni in goni.

Nasljednje leto boš potem videl, če te kolesarstvo sploh veseli in šele takrat zapravi 2 jurja za vse pomembne in nepomembne stvari...

max164 18.08.2014 09:56
@nanisimi: 

Pozabil, infarkt in pa diabetik na inzulinu,tako da je bilo res vse skupaj še bolj pestro

Kot si rekel, čimmanj kompliciranja za začetek.
Če pa @Surts-a potem potegne v kolesarjenje, je pa priporočljiva tudi pravilna nastavitev kolesa in pozicije na njem. Saj v začetku, leto ali dve, ne bi opazil razlike, se pa na dolgi rok lahko pozna.....največkrat problemi z bolečinami v kolenih, to pa ni dobro.  
Tebi pa čestitke za "preobrazbo" smeh
Tudi sam sem diabetik na inzulinu, sem pa s pomočjo kolesa in diete dnevno dozo izničil, tako da potrebujem samo še nočno šprico in lahko rečem samo "I feel great" kul 

biemsi 18.08.2014 16:07
@max164:
@nanisimi: 

Če pa @Surts-a potem potegne v kolesarjenje, je pa priporočljiva tudi pravilna nastavitev kolesa in pozicije na njem. Saj v začetku, leto ali dve, ne bi opazil razlike, se pa na dolgi rok lahko pozna.....največkrat problemi z bolečinami v kolenih, to pa ni dobro.  
Tudi sam sem diabetik na inzulinu, sem pa s pomočjo kolesa in diete dnevno dozo izničil, tako da potrebujem samo še nočno šprico in lahko rečem samo "I feel great" kul 

Bravo fantje, možje...vsega občudovanja vredni. 

Surts 18.08.2014 17:25

Hvala za dosedanje odgovore. Vendar so do sedaj žal premalo konkretni.

Kompliciram ne, rad imam pa informacijo da bo nakup logičen in da bo kolo pokrilo tiste stvari ki jih rabim.

@piki7 s dosedanjim kolesom sem do letos naredil kar nekaj kilometrov, vandar trenutni "kokakola" kolo pač ni ne udobno, ne hitro in si želim novega primernejšega

@nanisimi seveda se da tudi s starim gorcem, da se tudi peš, potrebujem pa nasvet za moje konkretne cilje in kakšno kolo bi bilo primerno

Kolo ki ne ustreza vsem mojim kriterijem je v prvi vrstni nevarno za uporabo. Kolo na katerem se ne počutiš v redu, na njem ne moreš uživat, poleg tega pa je moja želja tudi hitrost. Neprimerna nastavitev kolesa pa se lahko izkaže za razne neželjene poškodbe. Da bi si kupil nek pocen kolo in nato naslednjo leto kupoval boljšega se mi ne zdi smiselno, če sem našparal toliko da si lahko privoščim kot sem napisal.

@ biemsi glede luči bom še razmislil, zebe me pa ne ;)

deco 18.08.2014 18:23

Jaz sem si zato umislil 2 kolesa, en 29 gorc za mešano makadam in asfalt , vožnje z ženo, družinske izlete, in umirjene fure povsod tudi  na morje in Vršič ter podobni vsponi.  Specijalka pa za dirkanje in teranje kolikor se pač da in to skoraj vedno sam. Kupil sem rabljenega torej je vsa oprema že gor in  nisem nekaj dodatno nakupoval. 

Drugače se pa da dobiti opremo bolj ugodno. A pa na obeh imam SPD padala tko, da imam ene čevlje za oba kolesa. Je pa svetilka res obvezna ker me je že dostikrat mal večer presenetil in bi bilo opasno se vozit brez luči. 

nanisimi 18.08.2014 20:16
@max164:
@nanisimi: 

No saj nisem dokončal pisanja,čez 10 dni bo minilo 5 mesecev kar sem ukinil tudi lantus(nočno dozo) in hba1c konec julija je bil 5,9 ...od vseh tablet so pa ostale samo natren tablete pa še te bolj poredko mežik

in kot ti praviš, počutje je SUPERIORNO kul

max164 18.08.2014 20:48
@Surts:

že nekaj časa prebiram forum in se učim od vaših prispevkov. Ker pa bi si želel nakoliko bolj konkretne odgovore na moja vprašanja sem se odločil da naredim novo temo.

Sem kolesar začetnik, oz. niti to nisem, si pa želim postati in začeti kolesarit. Nasplošno se veliko ukvarjam z različnimi športi, star sem 27let, visok 176cm, težak 78kg(cca12%bodyfat), dolžina razkoraka 79cm. Teža bo padla na 74kg (trenutno počitek zaradi kolena) :)

Izbiro sem začel z "trek" kolesi oz hibridi, se pravi gorski okvir z cestnimi gumami. Nato sem začel gledati še za 29", a nakoncu pristal na cestnih kolesih, še natančneje ciklokros kolesih. Bojim se namreč da klasično cestno kolo zgoraj omenjenih potreb ne bo uspelo zagotoviti, ampak ravno to je stvar debate. Ker me celotna kolesarska oprema pride cca 600€ je potem prostora za kolo še za 1400€ kar pa se da dobiti marsikaj.

Tukajle imaš znižana ciklokros kolesa:
www.funsports.si/index.php/bi ke/kolesa/ciklokros.html

Samo glede na tvoje pisanje da imaš rad tudi hitrost, je tukaj potem dvorezen meč. Ciklokros ima gonilko 46/36, tako da bi mogoče moral zamenjati zobnike na gonilki s 50/34, mogoče tudi menjava gum neodločen Naj še kdo kaj doda....

Firnk 18.08.2014 22:54

Kaj so to SPD padala, a je to tisto, ko z njimi iz aviona dol skace? Al je to za lazje padanje s kolesa? V slednjem primeru clovek potrebuje se kaksne kolencnike, komolcnike, body-armor itd...

gorann316998 18.08.2014 23:11

eno specialko in enega gorca, pa probaj dobit oba za ceno enega, ki si si ga zamislil

Maratonac 19.08.2014 02:19

Ne boš verjel ,ampak jaz sem največ km v sezoni naredil ravno z starim Rog Maratonom in to še z starimi na moj oko nacentriranimi obroči in Sava gumami. In ko sem videl kako je to dobr , sem kupil nove obroče za 60 € in gume Conti  28mm , vse skupaj 100 €. Pa sem zopet z njm drugo leto naredil največ km . Pa mi je blo še bolj všeč , pa sem kupil starga dirkalca , pa nisem več dosegal istih km , pa sem kupil novega dirkalca , pa sem se približal samo še polovici prejšnjih km . Opreme je pa za cca 1000€. Kakorkoli mogoče sem dober kšeftar , opreme je toliko , kot so me stala vsa tri kolesa skupaj.

nejchy 19.08.2014 12:04
@max164:
@Surts:

Tukajle imaš znižana ciklokros kolesa:
www.funsports.si/index.php/bi ke/kolesa/ciklokros.html

Samo glede na tvoje pisanje da imaš rad tudi hitrost, je tukaj potem dvorezen meč. Ciklokros ima gonilko 46/36, tako da bi mogoče moral zamenjati zobnike na gonilki s 50/34, mogoče tudi menjava gum neodločen Naj še kdo kaj doda....

48/34

www.bike-discount.de/de/kaufe n/wilier-triestina-105-cross-2 08818/wg_id-40

čisto navadni kompakt: 50/34

www.bike-discount.de/de/kaufe n/corratec-rt-c-cross-105-2159 7/wg_id-40

maš vseh varjant, sam pogledat treba mal :) gume je pa dobr tut kramparce met, mogoč še neke brez profila, pa imaš spcijalko, za po makedamu in blatu, ter za trening po zimi, dovol močen okvir za na trenažer...

tut sam sem razmišlal pred časom da si kaj tašnga omislim, še dobr da mi je gnara zmankal :) mam že preveč stvari doma, ko mi potem sam v kotu stojijo :)

1
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI