OLIVNO OLJE

Domov > Forum > OLIVNO OLJE

OLIVNO OLJE

SORTIRAJ PO:
Maratonac 24.11.2019 21:00

@Maratonac

@Easyrider35

Na žalost je cena olivnega olja zelo relativna. Odvisno skozi oči koga se cena gleda. Skozi oči kupca, prodajalca ali pridelovalca...

Če bi ga moral sam pridelati res ne vem kolikšno ceno bi mu postavil. Morda celo 25 Eur po litru ne bi bilo dovolj. Žal so tržne cene (za pridelovalce) bistveno nižje kot bi si želel bilo kateri slovenski ali tudi hrvaški pridelovalec oljk priznati. Zato se pač skuša prodati kvazi bio, domače in tako naprej. Žal ceno lahko spustite samo z zelo veliko količino in velikimi nasadi, strojnim obiranjem,..Če je kdo že kdaj bil v kakšnem od španskih nasadov oljk mu bo to moje pisanje jasno. Tu se tudi italijani ne morejo več kosati pri ceni in v Moniniju uporabljajo špansko olje. Danes je tržna cena ekstra deviškega olja med 2-4 evri po litru. Vse ostalo pa je filozofija.

Prav zato bi predlagal, da tisti, ki pač prodaja 'domače' olje opusti prepričevanje kako je njegovo boljše od drugih itd. Žal so domače količine res tako majhne, da lahko prodajo vse in upravičujejo tako 'netržne' cene svojih olj.

Olje zdrži v takšni kvaliteti ~ 3 mesece , potem mu pa začne vsebnost  kislin upadati in olje po 18mes. zgubi vse in postane enako sončnemu. Se pravi nobene logike koristiti takšno -drago -olje celo leto ampak tam za porabo 4-ih  mesecev. Do druge letine ,  ga kupuj  v trgovini . Verjetno pa ne veš kaj pomeni imeti oljke za svojo uporabo ! Lansko leto je žena kupovala polovico porabe v trgovini , ker ga nismo imeli zadosti niti za svoje potrebe  . Mi ne proizvajamo olje ker moramo ampak uberemo toliko kot narava to leto da. Enkrat več enkrat manj , letos sem prinesel seboj 30 za svojo širšo familijo in darila , 30 pa za prodajo od čega stalni stranki 20 l . Če pa bi se rad prepričal se oglasi pri meni , imam film ! Nobeden nebenega ne prepričuje , da je njegovo najboljše , moje je NEŠPRICANO , samognojeno s pašo živine en mesec , brez nitratov umetnih gnojil , brez hlevskega gnoja pomešanega s pralnmi praški i nenavodnjavano s klorirano pitno vodo . Nasad je izven vseh prometnih poti  ! Olje se toči iz mašine v popolnoma nove kante , ki se po prevozu v LJ mečejo stran , dol se pa shranjujeje v rostrfraj sodih v skupni kapaciteti 350 l.

Tekmovanje oljkarjev je v izključno vsebnosti kislin , nikoli pa ne tekmujejo v ostalih disciplinah prisotnosti proizvodnih "strupov "

Maratonac 24.11.2019 21:36
@bodygeometry

Letošnji dopust je bil oddelan pred kratkim v Kalamati, Grčija, od koder, po besedah grkov, bi naj olivno olje kot takšno sploh prihajalo.
To, da je imajo tam ogromno oljk, je opazno že na poti, saj so dobesedni vsi hribi, griči posejani z oljkami.
Sam sem do sedaj več let kupoval domače, slovensko olje, pridelano in stiskano na primorskem, zdaj pa sem pripeljal nekaj 10 litrov olja iz Kalamate.
Njihovo domače, ki že več kot 30 let ni videlo nobenega škropiva, gnoja, itd., je noro dobro! Piješ ga lahko na flašo, saj ne pogreni, nima nobenega "pekočega" okusa, je temno zeleno in zelo gosto - NORO! Na kratko, neprimerljivo veliko boljše od slovenskega domačega. Pa tudi cena je nižja, če bi ga lahko kupil, ampak ga nihče ne prodaja, saj grki uporabljajo striktno olivno olje za vse, tudi za cvrtje.
Je pa na pot domov odšel tudi 17 litrski kanister iz lokalne trgovine, vendar so me domačini opozorili, da je le to pridelano v nasadih, kjer z uporabo kakšnega škropiva in gnojila podvojijo ali še več količino oliv, ki zrastejo na drevesih. In s tem tudi kvaliteta upade... Olje je prav tako lepo zeleno, gosto, vendar rahlo pogreni, a ne "zapeče". Cena tega trgovinskega olja tam je 70€ za 17 litrov (če nimaš svojega kanistra, drugače je še manj). Za to ceno je dosti boljše, kot večino trgovinskega pri nas, a malo slabše, kot npr. slovensko primorsko olje, pridelano in stisakno za prodajo mimo trgovin.

Ps: bo potrebno iti kmalu spet dol, ker med božičem in novim letom imajo svežega, novega! :D 

Maratonac 24.11.2019 21:51

@bodygeometry

Letošnji dopust je bil oddelan pred kratkim v Kalamati, Grčija, od koder, po besedah grkov, bi naj olivno olje kot takšno sploh prihajalo.
To, da je imajo tam ogromno oljk, je opazno že na poti, saj so dobesedni vsi hribi, griči posejani z oljkami.
Sam sem do sedaj več let kupoval domače, slovensko olje, pridelano in stiskano na primorskem, zdaj pa sem pripeljal nekaj 10 litrov olja iz Kalamate.
Njihovo domače, ki že več kot 30 let ni videlo nobenega škropiva, gnoja, itd., je noro dobro! Piješ ga lahko na flašo, saj ne pogreni, nima nobenega "pekočega" okusa, je temno zeleno in zelo gosto - NORO! Na kratko, neprimerljivo veliko boljše od slovenskega domačega. Pa tudi cena je nižja, če bi ga lahko kupil, ampak ga nihče ne prodaja, saj grki uporabljajo striktno olivno olje za vse, tudi za cvrtje.
Je pa na pot domov odšel tudi 17 litrski kanister iz lokalne trgovine, vendar so me domačini opozorili, da je le to pridelano v nasadih, kjer z uporabo kakšnega škropiva in gnojila podvojijo ali še več količino oliv, ki zrastejo na drevesih. In s tem tudi kvaliteta upade... Olje je prav tako lepo zeleno, gosto, vendar rahlo pogreni, a ne "zapeče". Cena tega trgovinskega olja tam je 70€ za 17 litrov (če nimaš svojega kanistra, drugače je še manj). Za to ceno je dosti boljše, kot večino trgovinskega pri nas, a malo slabše, kot npr. slovensko primorsko olje, pridelano in stisakno za prodajo mimo trgovin.

Ps: bo potrebno iti kmalu spet dol, ker med božičem in novim letom imajo svežega, novega! :D 

Glede grenljivosti in pekočega okusa olja pa tole . Če olje sveže prešano ne peče to pomeni , da je človeška roka posegla vmes . Tam kjer imajo ogromno oliv , in  USLUGA oljarne ne uspe v sezoni 1 meseca vse stisniti oz. sprešat, dajo sveže obrane olive v mrežaste vreće po 30kg in v sode - bazene s sladko vodo kjer po 10 dnevni kopeli , olive postanejo rjave in izgubijo vso grenkobo in pekoč ukus !     Ekstra olivno olje se preša ISTI dan je motno zeleno , pekoće in grenko ! Še nekaj kar se Grćije tiće . Nasad oljk okoli hiše , je za njihovo uporabo , za prodajo so nasadi drugje , kjer s tehno-kemijo  dosežejo čim većji pridelek ,ker od tega živijo !

Maratonac 27.11.2019 23:01

@Berlingo
Svinjsko mast dodajo olivnemu olju, da dobi videz usedline, ki je sicer eden od pokazateljev, da gre za pravo neprečiščeno olje.

Avo glih ga pretakam in tisto goščo na dnu iz kanistrov separiram z vlivanjem in odlivanjem v steklenice , da se tam usede . Pokazalo se je , da 60 litrov olja pusti liter usedlin , ki so pa najboljše od najboljšega . Sami mikro delci oliv !

Maratonac 27.11.2019 23:27
@Maratonac
@biemsi:

In trenutno se še s projektom kurilnih naprav za kurjenje oljčnih koščic ukvarjam. Če te kej po tej plati zanima, me tudi lahko kontaktiraš. Seveda se to splača predvsem večjim oljarnam in Hrvatin je ena izmed njih kjer ta projekt nekje skupaj začenjamo.

Šele zdaj sem prečital članek . Na Braču vozijo suhi material na smetišče, medtem ko jih pozimi zebe k pse  od mraza- kamnite hiše brez izolacij! Oljarna pridela na dan najmanj 33 ton tega odpada in če se da kaj tega pokuriti povej.

Ja ne samo na odpad -smetišče- ampak jih kipajo tudi na zapuščene kamnite parcele ob poljski poti , ki vodi iz nasadov. V oljarni se stalno polni 18 t kamion , ki ko je poln pelje to suho zmes pitaj boga kam ! Sem probal z rokami ! Ni sluha ne duha o ostankih kakšnih maščob, prej bi rekel , da je zmes mokra. Znajo pa biti ostanki res mastni v primeru torklanja oz.  ročnem stiskanju oljk .

1 2 3 4
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI