Ali je motorno olje primerno za mazanje kolesarske verige?

Domov > Forum > Ali je motorno olje primerno za mazanje kolesarske verige?

Ali je motorno olje primerno za mazanje kolesarske verige?

SORTIRAJ PO:
Gizmo1 28.11.2014 11:30

Pozdrav,

Čisto laično ali pa tudi resno me zanima vaše mnenje ali bi se lahko za mazanje kolesarske verige uporabilo tudi visoko kvalitetno sintetično motorno olje, ki ga uporabljamo npr. za osebno vozilo...zavedam se, da so "specialna" namenska olja narejena za zunanjo uporabo, pa vendar, predpostavka je, da se veriga namaže na vsakih prevoženih 250km recimo in da se jo tudi na čisto očisti na isti termin...

max164 28.11.2014 11:42

Motorna olja so "mokra" posledično imaš potem lahko tudi mastne obroče itd....medtem ko imaš za verige t.i. suho olje ki vsebuje teflon..... 
Lahko bi mazal tudi z motornim oljem, če nisi "pikolovski" kako izgledajo veriga in zobniki....mežik

Gizmo1 28.11.2014 11:54
Ok...kaj pa recimo z nižjo viskoznostjo? Saj tudi pri teh namenskih oljih tu in tam pošprica obroč, kljub temu, da po mazanju popivnaš višek...
troy 28.11.2014 15:31

...tudi 100% sintetično (5w30) motorno oljemežik ;

Raznesemo s čopičem po notranji strani verige in po verižniku;

stranice verige po mazanju rahlo 'popivnamo'  s krpo tako,

da pri nobenih 'obratih' ne prši po obročnikihmežik...

 

rekreativec666 28.11.2014 16:31

Sploh ne vem kaj se eni ukvarjate z dobesedno neumnostmi. Recimo, da se z visoko kvalitetnim sintetičnim motornim oljem lahko normalno podmazuje veriga(ne vem za kaj se nebi) kaj ti pomeni ta podatek če je tako olje dosti, dosti dražje kot olje za verigo. Se pravi adio pamet razen če si zaposlen kot kakšen avtomehanik in ga lahko spizdiš.

Gizmo1 28.11.2014 16:56
@rekreativec666:

.....,če je tako olje dosti, dosti dražje kot olje za verigo. Se pravi adio pamet razen če si zaposlen kot kakšen avtomehanik in ga lahko spizdiš.

Se ti zdi ???presenečen Malo poglej cenike olja za ketno od bicikla in na drugi strani motornega olja za osebna vozila !?! faktor 10:1 (ista količina)...si očitno nisi na čistem s cenami. Aspekt nateguntstva specialnega olja "must have" je očiten....ne, nisem avtomehanik, nič ne bom ukradel, kupil ga bom z računom in poravnanim DDV-jem....jao kul

nanisimi 28.11.2014 17:42

Se držim nasveta profi kolesarja ki pravi da,če redno vzdržuješ pecikl,lahko verigo mažeš tudi z navadnim motornim oljem, ni nujno da je sintetika....

malo več dela boš imel pri čiščenju drugače pa tisti denar,ki bi ga zapravil za "specialna olja" porabi za opremo :D

Gizmo1 28.11.2014 18:00

No, @nanisimi, sej to je point vsega, redno vzdrževanje, pa mislim, da je to to. Drugo je, ko vidiš na rundah take in drugačne kolesarje z zanemarjenimi kolesi, vidiš sproti, da nimajo odnosa do kolesa in opreme.

biemsi 28.11.2014 18:08

Lahko recimo iz klobas tudi pujsa nazaj sestaviš...  Vse se da... Vprašanje pa je kaj se splača??? 
Kolikor stane olje za verigo, mislim da se ne splača kompolicirat in izumljat tople vode... 
Za pivo imamo vsi, pol bi pa pri olju šparali, jej jej jej 
 

IZO 28.11.2014 18:37

Ja no sej...če kdo zadosti masten pljunek spusti na ketno, je tudi ok...saj bo gor ostal en čas...mogoče ne dalj od motornega olja, ki ga pripelješ domov na štunfih, čevljih, okvirju, feltnah, gumah in ne vem kje še vse, samo na ketni ne...no, važno, da je poceni! smeh
Koliko se skrajša življensa doba ketne, ni pomembno. Da je le olje poceni. Ja sej, šparat je treba, pa naj košta kar če!
Da bi vsaj kdo na motorko in olje za tisto ketno pomislil, recimo...če že... 

giovanni 28.11.2014 18:44

Sem enkrat probal namazat mtb z 5w-40, pa se je slabo obneslo.Če je kolo kakšen dan stalo, je potem na začetku dosti slabo-težko prestavljalo, kot bi naredilo tršo verigo.

Dare58 28.11.2014 18:46

MOTOREX WET LUBE OLJE 100ML 9,9€ 100 ml je 99€ 1l
MOTOREX DRY LUBE OLJE 100ML  8,9€ 100 ml je 89€ 1l

ker večina kakor prebiram na foromu menja ketne po 4000km je vseeno s čem mažeš, lahko z motornim oljem, ali pa s strojnim oljem. Če po vsaki vožnji čistiš ali pa po vsaki tretji vmes namažeš za vsako vožnjo potem ketna nič ne trpi. Sem sem mazal ketno s strojnim oljem in je bila ketna zamenjana po narejenih cca12.0000 km. Kar se pa špricanja tiče imam po feltni pikice tudi če mažem s STARBLUBIKE namenskim oljem za verige. Čakam, da porabim to olje in grem nazaj na strojno olje :)

lp, Dare

Gizmo1 28.11.2014 19:52

@IZO in @Biemsi, dejta, ne pretiravat in nabijat slabo vest komu, vsi večinoma furamo drago robo, da smo najboljši na vasi, po navadi, a ne? Vidimo nekaj v trgovini, kar bi imeli, kar nam je všeč in seveda si to ponavadi kupimo, če nas le preveč potem ne peče moralni maček, da smo spet zapravljali in fino je, da smo brez bojazni, da bi nas dobila boljša polovica, ker smo ji spet zamolčali zapravljanje, ona tega pač ne razumejo nedolžen. Kaj zdaj nabijate, da se hoče šparat pri strošku olja, za vse ostalo pa imamo denar. Kot rečeno gre pri debati za princip, kaj je res in kaj ne...kaj ustreza, da se veriga maže in kaj ne....tema je bila dana v razmislek in debato, ne pa da bi kdo aktivno šparal na olju in si s tem kupil letne počitnice ali vsaj terme za en teden...ne bit tolk pokroviteljsko svetovljanski in pametni na sto m...... @Dare, edini preudarno razmišljaš..Pa tudi če bi mazal vsakič, ko greš na kolo, ja kolikokrat po 100ml bi pa ponucal...jaki neki strošek, a?? zlati kljun Da te pobere....

hipi 28.11.2014 20:15

Glejte, zadeva je preprosta: S čim mažeš verigo, s tem jo tudi čisti. Jaz naprimer uporabljam nek teflon sprej,(stane okrog 10e, mam ga za dve sezoni) ki ga našpricam na krpo in z njo drgnem verigo. S tem jo očistim in hkrati namažem, ter s tem podaljšam njen rok uporabe. Se skoz  sveti kot "pasja jajca". Prej sem uporabljal vsaživa čistila in se ubadal z istimi vprašanji kot vi. S čistili spraviš mazivo iz pregibnih delov. Z oljem sem pa samo še bolj zapacal pogonske dele in imel same probleme. Vozim pa MTB.

kolesarrr 28.11.2014 20:25

Komplicirate tako, kot bi bilo govora o vrhunskem stroju, ki ima vsaj 10.000 obratov/min...

olmauntin 28.11.2014 20:44
Ja pa tak kot da olje za verigo stane celo premoženje. Tistih par eurov na sezono pa res ni nek strošek.
IZO 28.11.2014 20:47
Sicer me kot strojnika zabolijo taka razmašljanja, a je bolje, da sem tiho...imate prav.  :)
hipi 28.11.2014 21:16
@IZO: Sicer me kot strojnika zabolijo taka razmašljanja, a je bolje, da sem tiho...imate prav.  :)

Govorimo o verigi, ki jo je treba vsaj enkrat na teden očistit in namazat. Zamenja se pa itak vsako sezono.
 

Zasledovalec 28.11.2014 21:48
 Kot rečeno gre pri debati za princip, kaj je res in kaj ne...kaj ustreza, da se veriga maže in kaj ne.....

No potem ni kaj debatirat. Strokovnjaki po vsem svetu so naredili ustrezno mešanico, ki ji rečemo olje za verige in to najbolj ustreza. Gremo na novo temo.

troy 28.11.2014 21:49

...krik'hudičev forum', nestrpnost do drugačnega mnenja;

pa se nekateri čudijopresenečen, kako so 'drugi' vozniki do kolesarjev nestrpni...

V metafizičnem svetu obstaja pragmatičen postulat: če bilokdo komu (kolesarju) na cesti potrobi, ta (kolesar) je (notranje) agresiven, četudi mu na 100km le eden potrobi!?

Preizkusite ta u-vid, notranji pozor se reflektira navzven - najprej je metafizično zatem fizično... Ko se to ugotovi-Razume - Takrat se Zna, mogoče potem 'pokomentira', pogosto obmolknezapečateno, ker nedoživet kr-neki  komentar reflektira afekt nedojemanja, nestrpnosti...

Forum naj pripomore dopolnjevanju, ne prerekanju, četudi trivialnih stvari, vsak naj prakticira po svoji volji - če jo kaj premore oz. 'misli' da je njegova...mežik


 

Gizmo1 28.11.2014 22:24

Točno Troy, mater so eni....hmmm mežik "nestrpni"....četudi do preprostih, nepomembnih primerjav, debat...mogoče sem pričakoval več konstruktivnih mnenj na vrženo debatno kost...zapečateno Gizmo1 Over &Out...jutri je nov dan...

gorann316998 28.11.2014 23:10

ne mazem ketne sploh, se vedno zdrzi brez problema vse napore

Klemzy 29.11.2014 00:12

kakšne napore?

nanisimi 29.11.2014 08:03

ehhh....   človek vpraša za olje,ja dajmo ga na križ prbit...

Anquetil.J 29.11.2014 08:10

Lahko.

Periglej 29.11.2014 08:56

Skratka, imamo "vojno" šminkerjev proti biciklistom.

Jaz ketne mažem ne sploh. Morda 1x letno z oljem, ki je pri roki. Recimo olje za mazanje keten od motorke je super, ravno prav gosto, ketna od motorke se vrti bistveno hitreje kot ketne naših specialk. Olje, po katerem sprašuje avtor posta, je preveč vizkozno in ne orpravi dela - (ga pa imam, in mi ne bi bilo težko tudi z njim namazati in tudi že sem) ali pa mast za svedre od štemarce. Glede na to, da temperature ketne niso posebno velike, bi bila v redu tudi prava svinjska mast. Po par tisoč km tudi ne zamenjam ketne - tole mi je idiocija prve vrste. Imam še isto izpred 9 let - po idejah tu gor bi jo glede na km moral zamenjati vsaj 9x. V tem času sem jo verjetno namazal 9x ali pa morda res 2x na sezono. Ketna je lepo mastna, tudi če ni namazana na 250 km. Hlače, obročniki in vse ostalo je čisto in se mi še ni zgodilo, da bi olje špričalo okrog. Kolo vozim jaz in ne kolo mene, kot polovico folka tu gor. Suženj kolesu nisem in ne bom. Če crkne, ga popravim, če bom utrgal ketno, bom kupil novo, če bodo zjahani zobniki, jih bom zamenjal. Saj niso noben strošek. Prav tako dresa nimam takega, kot da bi fegerijo s ketne spustil, niti si ne brijem nog (ker nisem profič, mi ne rabi loviti stotink na progi, padam pa prav tako ne, da bi imel probleme z zatikanjem dlak v rane, poleg tega me tudi nihče ne masira, da bi me kaj bolelo).

Glede obnašanja nekaterih tu gor - kaj so vas iz živalskega vrsta spustili, da napadate OP, kot da bi nek hud greh naredu? 

Skratka - report from the other side.

JaMa 29.11.2014 09:08

ne morem verjet kar berem... za recimo temu "posebno" čistilo in teflonsko mazivo daš 20€ in imaš za .. 2 sezoni. Če vam je 10€ na sezono preveč, potem predlagam da začnete uporabljat običajno kuhinjsko olje. 1€ na liter. Če ste bol zapravljive narave pa razmislite o olivnem. par 10 centov je dražje amapk se mogoče splača poskusit. in ko ste že pri tem dajte probat kuhinjsko olje v avto nalit. K je ravn pocen. Saj je vseen, glavn da je pocen. 

Periglej 29.11.2014 09:36

Sprosti se malo, ni tako hudo. Kupiš kar kupiš, ni konec sveta, če ne delamo vsi enako po nekih nepisanih pravilih - ki se jih je zamisila komerciala, pa tudi nekateri uporabniki so jih vzeli za svete. Tudi se ne gre zato, da je preveč, gre se za samo funkcijo, ki je v  tem, da so ketne namazane. Maže pa se lahko še s čim drugim, ne samo s teflonom in ni nič narobe zaradi tega.

Continental 29.11.2014 11:33
@Periglej:

Skratka, imamo "vojno" šminkerjev proti biciklistom.

Jaz ketne mažem ne sploh. Morda 1x letno z oljem, ki je pri roki. Recimo olje za mazanje keten od motorke je super, ravno prav gosto, ketna od motorke se vrti bistveno hitreje kot ketne naših specialk. Olje, po katerem sprašuje avtor posta, je preveč vizkozno in ne orpravi dela - (ga pa imam, in mi ne bi bilo težko tudi z njim namazati in tudi že sem) ali pa mast za svedre od štemarce. Glede na to, da temperature ketne niso posebno velike, bi bila v redu tudi prava svinjska mast. Po par tisoč km tudi ne zamenjam ketne - tole mi je idiocija prve vrste. Imam še isto izpred 9 let - po idejah tu gor bi jo glede na km moral zamenjati vsaj 9x. V tem času sem jo verjetno namazal 9x ali pa morda res 2x na sezono. Ketna je lepo mastna, tudi če ni namazana na 250 km. Hlače, obročniki in vse ostalo je čisto in se mi še ni zgodilo, da bi olje špričalo okrog. Kolo vozim jaz in ne kolo mene, kot polovico folka tu gor. Suženj kolesu nisem in ne bom. Če crkne, ga popravim, če bom utrgal ketno, bom kupil novo, če bodo zjahani zobniki, jih bom zamenjal. Saj niso noben strošek. Prav tako dresa nimam takega, kot da bi fegerijo s ketne spustil, niti si ne brijem nog (ker nisem profič, mi ne rabi loviti stotink na progi, padam pa prav tako ne, da bi imel probleme z zatikanjem dlak v rane, poleg tega me tudi nihče ne masira, da bi me kaj bolelo).

Glede obnašanja nekaterih tu gor - kaj so vas iz živalskega vrsta spustili, da napadate OP, kot da bi nek hud greh naredu? 

Skratka - report from the other side.

Mater kake bučke pa klamfaš. Bi rad videl tvojo "arnco" z 9 let staro ketno in kolk šmira je gor, če po tem takem tudi ketno očistiš samo 2x na leto? krik 

@Periglej:

.....niti si ne brijem nog (ker nisem profič, mi ne rabi loviti stotink na progi, padam pa prav tako ne....

Ko se boš 100m od doma posvaljkal po asfaltu, boš nehal tudi take bedarije pisat....kaže jezik

Magnum 29.11.2014 11:48
@nanisimi:

ehhh....   človek vpraša za olje,ja dajmo ga na križ prbit...

pravi in normalen kolesar ne bo takih bedarij spraševal po forumih...smeh

1 2
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI