Menjava verižnika Sora 12-27 na Tiagra 11-32

Domov > Forum > Menjava verižnika Sora 12-27 na Tiagra 11-32

Menjava verižnika Sora 12-27 na Tiagra 11-32

SORTIRAJ PO:
peter_6 05.06.2015 10:32

Lep pozdrav. Letošnjo sezono sem zamenjal svoj treking kolo za novo cesto kolo Biachi Nirone 7 oprema Sora (9 prestav). Kolo se pelje super samo v klanec pa ne gre tako kot treking kolo. Na naklonu 6%+ najlažja prestava postane pretežka cinacam po 4-5km/h prej sem z lahkoto vozil na treku 8+km/h. Zanima me ali bo zadnji verižnik 11-32 Tiagra kompatibilen z ostalo opremo Sora? Se bo potem kaj poznalo, da bo prenos lažji ?

alpek 05.06.2015 13:12
Poznalo se bo, vendar verjetno ne tako močno kot na trekingu z gorskimi prenosi. S tem, da je treba še preveriti ali ti bo mnjalnik prestavljal na največji zobnik na kaseti.

Priporočam predvsem trening. Postopno pa bo šlo. Pri specialki je pač treba v klanc malo pritisnit. 6% klanec bi moral biti povsem obvladljiv za navedeno kaseto, razen, če imaš 39/53, pa še takrat. To, kar ti doživljaš, je običajen sindrom prehoda z MTB prestavnih razmerij na specialkarska.
Periglej 05.06.2015 13:17
@peter_6:

Lep pozdrav. Letošnjo sezono sem zamenjal svoj treking kolo za novo cesto kolo Biachi Nirone 7 oprema Sora (9 prestav). Kolo se pelje super samo v klanec pa ne gre tako kot treking kolo. Na naklonu 6%+ najlažja prestava postane pretežka cinacam po 4-5km/h prej sem z lahkoto vozil na treku 8+km/h. Zanima me ali bo zadnji verižnik 11-32 Tiagra kompatibilen z ostalo opremo Sora? Se bo potem kaj poznalo, da bo prenos lažji ?

Od oka, tudi prej nisi bil posebno hiter. Prva prestava se na vseh biciklih uporablja extremno redko, hitrosti  okrog 8 pomenijo začetnika, 4-5 pa saj niti ravnotežja ne moreš držati. Problem ni v prestavah imo, problem je tvoja moč, kondicija, ki je zaenkrat ni, niti je ni bilo...

fuego 05.06.2015 13:31
@peter_6:

Kateri najmanjši zobnik maš sperdaj 36 ali 34? Pa odvisno je tudi od dolžine zadnje kletke pa tutdi ketna mora biti dovolj dolga da ne špana preveč. Je pa res, da če si do sedaj mlinčkal trekinga na malem zobniku, potem boš moral utrdit noge in sčasoma boš lahko 6% klance vozil tut na 25, 26 zobniku. Pa hitrost 4,5km h mi je tut mal čudna... to bi moral gonit s kadenco 30, da bi bila tako mala hitrost. S kadenco 60+ bi se moral peljat 10km/h+.

DMJE35 05.06.2015 13:37
@peter_6:

Zobnik 11-32 ustreza Sori 3500, ki jo imaš sigurno na tvojem kolesu. Če imaš compact gonilko ne bo problema z zadnjim menjalnikom (ustreza kratka in dolga kletka)..s tem razmerjem bo šlo lažje v hrib, samo primerjava s trekingom pa ne gre.

SODROVC 05.06.2015 16:03

Specijalko se kupi, kadar hočeš uživati v hitrosti, pa naj bo to navzdol ali navzor. Če tega ni v tebi, pol je žalost kolesart s specijalko, ker ne uživaš u matru u klanc, navzdol se pa bojiš nažigat (ne mislim samo na tebe). Kar precej ljudi preide iz trekinga ali mtb-ja na specijalko samo zato, ker vidijo, kako hitro grejo specijalkarji mimo njih, ne glede na klanc. presenečen
Npr.: danes sem v 14-15%-ne odseke vozil stoje na 34/24 ali 34/27. Nič posebnega. Še par let nazaj sem v iste klance vozil s 39/25, pa sem se zaradi kompatnih prenosol pomehkužil. Veliko starejših kolegov, celo nad 60 let, še vedno goni 53/39 - 11/27. Tekmovalci pač, oni to skoraj morajo obvladat.
Ne se dat, delaj počepe z utežmi, navadi se na 11-28 in to bo pol užitek v vožnji, ko se boš zavedal svoje moći in svojih sposobnosti. nasmeh  (Vse to sem napisal v veri, da nimaš kakšnih zdravstvenih težav).  

Periglej 05.06.2015 16:12

Komot mu še povemo, koliko časa traja, da dobi dovolj moči. Tja do konc poletja, če greš vsak drugi ali tretji dan drgnt klance. Počitek mora biti, je bistven pri vsem tem.

fuego 05.06.2015 16:26

V vsakem primeru je lažje gont s specialko v hrib. Kljub lock out-u na MTB-ju se še vedno preveč zibaš, da ne govorim o širokih gumah z profilom... kljub temu, da gonim MTB-ja na srednji šajbi še vedno grem počasneje v hrib kot s specialko. Po ravnem je spet ista pesem... veliko več energije moraš vložit v gorca, da kam gre, sploh glede aerodinamike, gum, amortizerjev...Edino glede na naše ceste se pa še vedno raje spuščam z gorcem, ker ni toliko občutljiv na luknje. Za asfaltne podlage je vedno boljša specialka, čeprav ne misliš dirkat, zato pa se kolesu reče cestno kolo. Saj se boš navadu. Vseeno se telo hitreje navadi na kolo kot pa npr. na tek. Če pa še daš mal kil dol se pa tut pozna v klanec.

peter_6 05.06.2015 17:49

Sem se kar mal nasmejal, ker je vse res kar ste napisali. Bom zdej več klance drgnu in probal dobit moč v noge, če pa do konc poletja nav razlike bom pa menjal verižnik =)

Sem pa gledal preko Strave, da sta klanca ki me zdej bašeta dolga cca. 2km en ima naklon 9% drugi pa 10%.

SODROVC 05.06.2015 20:13
@peter_6:

Sem pa gledal preko Strave, da sta klanca ki me zdej bašeta dolga cca. 2km en ima naklon 9% drugi pa 10%.

A to le po odsekih al čist ceu klanc? Me zanima, kje sta...

zuz3k 29.09.2018 18:39

zanima me če bi pri specialki zadaj iz 12/27 zobnika 10 prestav šel na 12/32 isto 10 prestav

menjalnik je kratka kletka, a je ima kdo 32 tavečji zobnik in ni potrebna menjava menjalnika?

ali bi moral menjat tudi menjalnik? 

ali pa 12/34 

1
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI