Nasvet pri treningih

Domov > Forum > Nasvet pri treningih

Nasvet pri treningih

SORTIRAJ PO:
sid 08.07.2015 20:59

Lep pozdrav vsem skupaj,
prosil bi za kakšen nasvet, kako izboljšati določene zadeve ki me ubijajokaže jezik
Kolesarim od maja 2014, naj povem, da sem pred tem veliko tekel(ravnina/gorsko) in prav vneta pokostnica me je prisilno spravila na MTB. Teževe z pokostnico imam še sedaj, samo iz kolesa več ne grem (: Celodnevne ture, traili, pivo ,družba...vse to me je čist prevzelo(:
Se pravi furam MTB, maratone, vzpone, krajše krožne tekme tam 30km...Najraje pa maratone..
Letos sem tudi prvič šel na malo težji maraton, Sellarona Hero(kratek krog)....Odfural zelo solidno, vsaj zame, nad svojimi pričakovanji.
Na vseh tekmah, katere sestavlja več vzponov/spustov se srečujem z nadlogo, da prvega odfuram konkretno...naslednjega pa pogorim na čedno...? Kolegi so rekli, da se preveč zaganjam...jim dam prav...samo, če se ne zaženeš, pač nisi hiter al kaj jst vem (:
Npr, na eni krajši tekmi(30km), sem prvi vzpon, 5.3km/400vm/ avg7%-max13%/  sfural kolikor morem(avg179,max186)//24min// , sledil je spust, pri naslednjem vzponu so ble pa noge trde, pulz visok, tempo počasnejši občutno..
Moj trening vzpon na najljubši hribček, 11km/700vm/ furam tam pri avg pulzu 170,max 178 časovno cca 44min in ni lahko, še kar trpim.... Ajde, na rondi sem vzpone sfural bolj z spoštovanjem, po pameti, z povprečnim pulzom 160-165 in sem fural 3 vzpone kar konstantno brez problema...Itak da mi ga je vrglo blizu 180 tudi, ker je pri vsakem vzponu bilo par 100m konkretnega naklona tam cca 25%, pa tu pa tam me je malo potegnalo itd...No, četrti vzpon sem dobil krče, pulz nekontroliran...moči je še blo nekak, samo krči so bili masaker...verjetno 3dl vode na vzpon le ni bilo dovolj in sem bil čist dehidriran...bi pil več, pa sem zgubil tavelik bidon že na prvi singli..
Malo sem napisal detajlov o samem pulzu ter o tem kaj vozim, da bi mi lažje ker kakšen nasvet potalal...
Če grem na tekmo, kateri je samo vzpon, mi je tak vseeno v kakšnem stanju bom, ko pridem na cilj, ponavadi, se itak konča z pirom v roki in spustom v dolino....Problem nastane na maratonih in podobnih zadevščinah...
Rad bi sfural vse vzpone z konkretnem tempom,posledično hočeš nočeš pri viskem pulzu 170+ brez da bi dobil zakisane noge?? Razumem da na maratonih ne bom nikoli fural vsak vzpon na škrge, kot to naredim na klasičnem vzponu, se pravi na tekmi.. 
Enako me ubija menjava ritma..to se zgodi na raznih XC trailih, katerih na maratonih ni manjka....šprint gor, malo po ravnem, dol, gor , dol, itd...to me naravnost ubije...

Se pravi, na kratko, rad bi bilj bolj konstanten(hitrejši?) pri večkratnih vzponih+ da ne pogorim pri hitrih menjavah tempa...
Verjetno bodo kakšni intervali padli, samo teh je toliko vrst, da sploh ne vem kako naprej...
Itak pa pojma nimam o intervalih kot takimi..

Za vsak nasvet se iskreno zahvaljujem in ga bom zelo vesel (:
Upam, da nisem kakšno ključno informacijo pozabil napisat, ki bi bila pomembna pri napotkih za trening.

lp 

caelebis 09.07.2015 07:49

Glene na hitro prebran post predvidevam, da ti manjka mišična vzdržljivost in da imaš precej nizek Vo2...poogoglaj kakšni intervali so ustrezni za izboljšanje omenjenega in bo hitro bolje. Za začetek je tudi google dovolj ;)
 

sid 09.07.2015 15:21

Ma ja..saj glih to...Sem že prej googlav, in se ne spoznam se na te zadeve...recimo

2 min: VO2 max intensity

8 min: threshold intensity

10 min easy rolling

2 min: VO2 max intensity

8 min: threshold intensity

10 min cool down

Ne vem kje je ta " VO2 max intensity" , threshold intensity, je to mišljeno anaerobni prag?
Pa vse programe ko beren, rabim power meter itd...

Nimam časa, res ne, zabit ure in ure pri literaturi da bi mi vsaj probližno blo jasno pa še ang znam za silo...
www.training4cyclists.com/bes t-vo2-max-training/

hvala

lp
 

 

lancearmstrong 09.07.2015 15:27

Kakšno imaš pa bazo narejeno?

_skot_ 09.07.2015 15:41

Preberi si knjigo Trening kolesarjev od Mirana Kavaša.

IZO 09.07.2015 16:09

Se bojim, da imaš premalo osnov, da bi lahko razumel literaturo. Pa nič slabega ne mislim!
Moj nasvet je, da se na Kavaša raje kar osebno obrneš in se dogovoriš za sodelovanje. Ne bo ti žal naložbe!

 www.kavas-miran.com/
 

sid 09.07.2015 18:30

Ja saj pravim da imam res slabo znanje o vsem tem..Jst se vsedem na bajk in gasa (:
Se bom kar osebno obrnil na Mirana..Gledam na njegovi strani neke simbolične treninge...zgleda lepo..Samo že spet wati in območja pulza itd....saj vem da je to pomembno,  samo jbg....da greš na tist test ko te priklopijo in terajo do onemoglosti, ni glih poceni....Takrat ko sem še tekel sem hotel iti, pa vem da mi je že takrat blo preveč...

Drgač neke načrtne baze nisem delav..pač furam...Letos imam narejenih 2700km in 72000 dokaj realnih višincev(barometer na uri)...

V jeseni si v glavnem kupim neko specialko tam do ene 700€ rabljeno, tak da bom naslednje leto februarja mogoče že lahko malo pedaliral naokoli in da naredim konkretno bazo....z mtbjem se mi ni glih za po asfaltu za vozit pa še bedno zgleda (:

Hvala vsem za odgovore!

lp 

takahura19 09.07.2015 19:15

Kavaš je zakon je men osebno tudi pomagal pri sestavi treninga. Vredno denarja pa tudi njegovo knjigo ti priporočam da si nabaviš :) Drugače je threshold anaerobni prag se pravm če maš max utrip okol 200bpm je to na ene 170-175 bpm :D Teste pa loh tut sam nardiš sj rabš sam pulzmeter, watte pust če nis pro.

byteminister 15.07.2015 13:58

Z njegovim sinom sm pa jst veslal včasih, no večkrat proti njemu :)

Jst sicer nism ekspert za kolo in treninge na kolesu, sam bi ti vseeno svetoval, da si nekoč nabaviš power meter, tudi če si rekreativec, ti bo zlo pomagal, pa še knjigo www.velopress.com/books/train ing-and-racing-with-a-power-me ter-2nd-ed/. Ker zanašat se na pulz ni glih ne vem kaj, ker pulz deluje lahko zlo z zamikom, pa še variacija je večja, nekoč boš lahko v neki coni z x pulzom, drugič pa z x+15, seveda odvisno od dneva in počutja. Watti so pa watti, nikol ne lažejo. 

Pa če ti specialka ne diši kaj dosti in se videš na tekmah zgolj v MTB, bi na tvojem mestu raje investiral tistih 700 eur v nakup powermetra :P Pol pa še kakšne rabljene trening wheelse za mtb, da boš mel nove samo za tekme.. 

bluesky 15.07.2015 14:19

Matej Stare Sava Kranj...

byteminister 15.07.2015 15:32

takahura19: Drugače je threshold anaerobni prag se pravm če maš max utrip okol 200bpm je to na ene 170-175 bpm :D

Anaerobni prag je tam, kjer se ti začne laktat nabirat v krvi, znanstveniki so nekak prišli do cifre 4 mol/L. Eden izmed ciljev je seveda, da se ti ta laktat začne čim kasneje nabirat. Bolj ko si natreniran boš pri isti intenzivnosti prišel kasneje do praga. Ampak to je samo eden izmed mnogih indikatorjev pripravljenosti, lahko maš dobre laktate, pa maš pomankljivosti drugje... 

sid 26.07.2015 22:43

Zdravo še nekrat, Kavaša še nisem kontaktiral, ker sem si rekel, da bom prej knjiho prebral katero berem zdaj na morju in mi je razumljiva.
V glavnem imam en problemčič....emm...ne morem dvignt pulza?? Gre na max170 in takrat se res teram do onemoglosti in trpim, samo ni hitrosti...so samo trde noge...
Naploh nimam več šusa v nogah, še en mesec nazaj sem potiskal pri 175 za šalo malo..že res, da sem trpel, samo noge so delale...občutil sem moč, katere zdaj nimam...
Po Rondi so bile noge itak adijo, pavze nisem vzel, lepo fural naprej na nižjih obratih...Ker po kakšnem tedu, še nisem mel vredu moči, sem naredil 4dni čiste pavze in potem nazaj v rutino... Rušenje KOMOv na stravi itd....že tam sem opazil da nekaj ni ok, da bi moral biti bolj hiter in da mi hitro zmanjka moči...Pulz je biv normalen, utrujenost glede na pulz pa brutalna...
Prej,  je biv moj vsakodnevni tempo med 150-165bpm, katerega sem vzdrežaval ure in ure brez problema....Zda pa tripim pri 160 bolj kot pa včasih pri 175...ne vem...nekaj je šlo narobe.... 
Mogoč so me komi zj+++ali...preveč daljših cca 30min šprintov na teden....
V knjigi sem prebrav nekaj o prenatreniranosti....samo ne vem, sem vzel tu pa tam kak dan pavze...Enih par simptomov navedenih v knjigi še posebej drži:
Pomanjkanje apetita(občutno manj jem, nekak sem krivdo pripisal vročini)
Nespečnost( že spet, krivdo pripisal vročini...prej sem hodil spat ob cca22...spal cca 6-7h....zdaj hodim spat ob 00, z tem da pred 01h ne zaspim....spim približno 3-4h) 
Motivacije ni( predvsem zato, ker mi ne gre in že na bajku slabe volje ratam) 
Nezmožnost doseganje 90%+MSU...

Zdaj, v knjigi že piše nekaj o prenateranosti, ne piše pa kako zadevo porihtat....
Zdaj sem na morju z pirom v roki....je smiselno migat ali čist nehat al kaj?
Ubistvu ne vem kaj mi je...vem pa, da prav zdaj, ko sem mel namen res načrtno in na povna  trenirat, sem zapadel v neko bedno nepojasnjeno obdobje....in to sredi sezone...Zaradi tega sem spustil ven BlackHole maraton, kar se enači z smrtnim grehom ali še huje....
Ker ne vem točno in z zagotovostjo kaj je narobe, zadeve res nebi rad poslabšal, ker o poslabšanju zadev sem majster, vsaj po preteklih izkušnjah...
To se zdaj vleče ene 3 tedne....ob tem času delam manjše kilometre ter manjkrat na teden grem gonit....Ko pa grem, poskušam it na zgornji meji, da vidim če bo šlo..pa ne gre in ne gre... 
Verjetno nima veze, samo vseeno je za omenit...že kakšen mesec nazaj mi je zmanjkalo špotne kemije, katero sem prej vedno popil ko sem stopil z kolesa(beljakovine-hidrati-bc aa)... 

Če ma kdo kdo kakšno idejo, oz če se je kdo srečal z čim podobnim, le z besedo na dan.. 

kalanke 27.07.2015 06:30

Pretreniranost je hudič, prvi znak je,da ne moreš več dvigniti pulza na max raven.Počitek je pol treninga,po moji izkušnji se ti to lahko zavleče v mesece.Jaz bi dal pregledat kri,lahko je tudi pomanjkanje železa ali pa kaj drugega. lp

Kittel 27.07.2015 07:09
@sid:

Sorry... ampak ti pa si kekec!

SODROVC 27.07.2015 09:20
@Kittel:
@sid:

Sorry... ampak ti pa si kekec!

Ha-ha-ha, sej zato pa sprašuje, kako in kaj... zarečeni kruh Nč, bo treba še veliko literature prebrat, drugače bo razumevanje izrazov in treningov na nuli. nagubano čelo

blaz 27.07.2015 09:57

Človek pač še ni najbolj podučen o osnovah, pa kaj? A nekdo mu "sili" nakup watt-metra, halo?? Mislim, da je to še večja bučka.
Dajte za spremembo malo googlat  (preverjene vire, ne forume)  ali prebrati kakšno strokovno literaturo/priročnik (Kavaš). Ko bo za vami nekaj let treniranja in razumevnja tistih grobih osnov, ki jih boste znali aplicirate glede na svoje počutje. Šele potem pridejo na vrsto watt metri, kij ih je treba tudi ZNATI uporabljati.

Če vas pa žuli denarnica ali želite biti ponosni lastnik power mettra in postati suženj številk  potem pa, kar izvolite. 


Sid. Glede na prvi post, ki si ga napisal, menim da ti manjka veliko km. Torej vzdržljivosti. Predvidevam, da so ti bližje maratoni kot le vzponi. Ravno zato bi ti priporočil, da poleg tega, da zgradiš dobro bazo (3-4mesce) se tudi čimhitreje podučiš o treningih tempo vožnje, kar ustreza nekje 75%-80% tvojega maximuma. Torej napor pri katerem že težje govoriš in ti ni več lagoden a še vedno lahko vztrajaš. V večini primerov je to nekje med 160-170 pulza.
Torej najprej prijateljske vožnje brez gonjenja u filter oz. blizu 80%max, Čez nekaj mescov pa začet trenirat klance (ponovitve na klanec tempo vožnje) max 2x na teden. Na pamet rečem npr. torek in sobota) ostalo po obutku, da se spočiješ do naslednjega treninga tempa.
To je primer čisto laičnega, vsem razumljivega treninga, ki bo 100% vplival na boljšo vzdržljivost na klancih pri tistih, ki še niso tako trenirani. brez uporabe watt metra.

kenz76 27.07.2015 10:43

blaz ti je lepo napisal... manjka ti kolesarske baze. Kavaševo knjigo preberi NEKAJKRAT, da ti bodo jasni pojmi treninga.
vprašaj se le še: ZAKAJ bi sploh rad treniral?

...in najpomembnejša: pivo ni ravno pijača, ki te naredi hitrejšega na klanec. smeh 

sid 27.07.2015 12:41
Pa ja....če lahko Froom na touru šampanc pije, taj lahk pa jaz pivo na morju.B-).
.nič, si bom vzel teden dni počitka, bom videl kak bo...baze nimam, to mi je jasno...pac težko je neko bazo delat na mtbju po snegu....drugo pomlad bom mel specialko, bo verjetno lažje..
gogyy 27.07.2015 13:30

prodajo vam vse mogoče sam pameti ne. S tem ko omeniš da si imel vnetje pokostnice govori o tem da ne veš kaj je počitek in da se teraš ne vem za koga oz za nek KOM.Ka vam ni jasno a misliš da je telo noro da bo sledilo tvoji glavi?Večina vas je na raznih praških o domači zdravi prehrani ne veste nič(kake so tvoje krvne vrednosti?).Kdaj si nazadnje jedel jeterce,koliko litrov rdeče pese si spil,kurkuma cimet-kaj je to?,ribe...V taki vročini kot je bila zdaj je bolše izpustit kak trening kot pa se terat pri 35+.Tk da nimaš kaj pij pir pa glavo dol pa do daske.

sid 27.07.2015 15:38
Maja, saj pravim, da sem majster ko pride do zajebat stvari konktetno :-) Čeprav je biv zadenj stavek sarkastičen, mislim da te bom ubogal :-)
Drgace jem vse zgoraj, dokaj pogosto, samo pese ne prenesem..
gogyy 27.07.2015 15:58
Svetujem ti deset dni pavze vsak dan največ eno uro na dan aktivnosti pa ne kolesa rolanje,plavanje,tek,hoja v hrib,masaža vse na max 130 pulza naj se organizem spočije potem pa postopno s treningi na kolesu šele po parih treningih pejdi podirat kom naj te ne zavedejo spočite noge na začetku da ne boš čez deset dni spet ko suha sliva.


EndorphinS 27.07.2015 19:09

@sid ti sam lež,da se nauš prevrgu in polil pivo. 
 ko se boš pa streznu, ti pa svetujem samo sprehode do 0,5 ali 1ure(vsak dan 1mesec), potem hitra hoja ali nordiska hoja vsak drugi dan(2meseca),ker vmes imaš sprehode. Potem bi pa že lahko mal teku pa hodu pa teku. pol bo že zima boš pa s tem bajku delal na bazi vrtenja pedalov, v novi sezoni brez piva boš pa mogoče lahko intervale treniru.nasmeh
image
al pa tem
image 
 ps. @goggy ti je odllično povedu.

kar se pa bcaa amino kislin tiče(Poveča sintezo beljakovin! Prepreči razgradnjo mišic!), jih pa ne uporabljaj ker nimaš mišic pa še alkohol piješ. 

giovanni 27.07.2015 19:44
@EndorphinS:

@sid ti sam lež,da se nauš prevrgu in polil pivo. 
 ko se boš pa streznu, ti pa svetujem samo sprehode do 0,5 ali 1ure(vsak dan 1mesec), potem hitra hoja ali nordiska hoja vsak drugi dan(2meseca),ker vmes imaš sprehode. Potem bi pa že lahko mal teku pa hodu pa teku. pol bo že zima boš pa s tem bajku delal na bazi vrtenja pedalov, v novi sezoni brez piva boš pa mogoče lahko intervale treniru.nasmeh
image
al pa tem
image 
 ps. @goggy ti je odllično povedu.

kar se pa bcaa amino kislin tiče(Poveča sintezo beljakovin! Prepreči razgradnjo mišic!), jih pa ne uporabljaj ker nimaš mišic pa še alkohol piješ. 

Ah ne no.....tjo hudo pa spet ni.Si ga pač žgal dokler je šlo k se ti je fajn zdel.malo bolj po pameti v bodoče,kot so ti že zgoraj napisal,pivo si pa le privošči,dvomim da bo forma dosti trpela zaradi tega ( poznam prvake pokala slo,ki ga rade volje zvrnejo po tekmi)
EndorphinS 28.07.2015 04:45

@sid praviš,da si veliko tekel. koliko si imel čas na 5,10k?

tejo996 29.07.2015 19:13

ali izvajata intervale le pozimi na trenažerih ali tudi redno čez sezono?

sid 29.07.2015 19:52
Jao...sami abstinenti tule...pivo v zmernih kolecinah ni baw baw, pa ja nisem pro al kaj jst vem...Mravle je vsak dan piv pivo pa prelaufal boga in pov:-) ko sem še tekel, je edini uradni tezultat 1:36 na LJ21..sezona teka cca 0,5 leta...pač ja, z tekom se pretiraval....ko sem šel na kolo, ni blo takšnih obremenitv na sklepe in se mi ni zdelo, da lahko gre kaj narobe...Mah bo že..pač amater na celi črti ter prva cela sezona kolesarjenja....bom drugo leto bolj po pameti delal, kaj češ..se bom moral nauči in privadit...letos do konca pa brez tekmovanj...sicer pa kakšna singla na dan, prežene utrujenost stran...hvala za nasvete, tako resne kot sarkastične :-)
SODROVC 29.07.2015 20:10

Pese ne prenašaš... Pivo na stran, zamenjaj s črnim vinom. Barva kot sok rdeče pese, pa še kaj drugega koristnega je notr. V vinu je več antioksidantov kot v pivu! 
Ja, pa mal alkota tud vsebuje, glej da ne boš pretiraval... Sej poznaš uno: Minister za zdravje opozrja...mežik

sid 29.07.2015 20:32
Jem pa veliko Čilija, če smo že pri antioksidantih:-)
Po daljšem razmišljanju, pregledom trenigov ter pulzov, je za vse kriva Strava pa ti komi :-) Fun factor pa 100%...Ter tempiran trening, predvsen nabirabje višincev, za Rondo, katera je bla 26.6...To je zame, zgodaj v sezoni, glede na to, da imam Marca po hribih še sneg....
Ernesto 29.07.2015 20:43
@SODROVC:

Pese ne prenašaš... Pivo na stran, zamenjaj s črnim vinom. Barva kot sok rdeče pese, pa še kaj drugega koristnega je notr. V vinu je več antioksidantov kot v pivu! 
Ja, pa mal alkota tud vsebuje, glej da ne boš pretiraval... Sej poznaš uno: Minister za zdravje opozrja...mežik

kva pa je s pirom narobe?

SODROVC 29.07.2015 20:51

Primerjaj analize naših črnih vin in pirov. Drugače pa ne vem, kaj bi bilo s pivom narobe. Razen, da se ga da veliko popiti. Sploh črnega...smeh

1 2 3
Zadnji komentarji v kategoriji "ZDRAVJE IN TRENINGI"
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI