Predebeli zaradi premalo gibanja?

Domov > Forum > Predebeli zaradi premalo gibanja?

Predebeli zaradi premalo gibanja?

SORTIRAJ PO:
LC-triathlete 31.08.2015 17:26

Se še kdo s športom ukvarja zaradi napačnega razloga?

lc-triathlete.com/2015/cas-za -spremembo-celostne-podobe-spo rta/

image 

Maratonac 31.08.2015 18:47

Že v prvem stavku je napisana traparija , tko da naprej sploh ni treba čitat. Človek je imel zaradi svojega majhnega števila in pa ogromnega števila živali ,  na voljo točno toliko hrane , kot jo je potreboval nič manj nič več . Če so se pa nekateri lotili samo poljedelstva , je pa to zastranitev , kajti človek je vsejed in si je moral zagotavljati obe vrsti hrane. Slabe  letine  pa niti slučajno ne morejo biti temelj takšnim trditvam , kajti vremenske prilike so bile lokalne in nikoli globalne . 

Šport je za tiste,  ki ne delajo fizično ,  danes edina stvar , ki jih lahko ohranja v kondiciji in normalni teži. Fizičnim delavcem  pa šport ni potreben za to stvar , ampak samo za sprostitev. !

Športam zaradi prevelike teže in premajhne vzdržljivosti oz. kondicije . In to uspešno !

nanisimi 31.08.2015 20:04
@Maratonac:

Že v prvem stavku je napisana traparija , tko da naprej sploh ni treba čitat. Človek je imel zaradi svojega majhnega števila in pa ogromnega števila živali ,  na voljo točno toliko hrane , kot jo je potreboval nič manj nič več . Če so se pa nekateri lotili samo poljedelstva , je pa to zastranitev , kajti človek je vsejed in si je moral zagotavljati obe vrsti hrane. Slabe  letine  pa niti slučajno ne morejo biti temelj takšnim trditvam , kajti vremenske prilike so bile lokalne in nikoli globalne . 

Šport je za tiste,  ki ne delajo fizično ,  danes edina stvar , ki jih lahko ohranja v kondiciji in normalni teži. Fizičnim delavcem  pa šport ni potreben za to stvar , ampak samo za sprostitev. !

Športam zaradi prevelike teže in premajhne vzdržljivosti oz. kondicije . In to uspešno !

Brcnil si v temo.

Ni govoril za 2000 let nazaj, ampak za takrat, ko se je preživljalo izključno z lovom in nabiranjem rastlinja. Z živinorejo ter poljedelstvom in mnogo, mnogo kasneje tudi s trgovinami, je človeku ostal, tisti prirojeni STRAH,kaj pa če bom lačen? Moram si narediti zalogo in potem to zalogo tudi pojesti, da ne bo šla v nič.

Kapiraš zdaj?

 

Šport in manjši vnos kalorij je pripomoček za hujšanje, ko dosežeš težo ki si jo planiral, pa pride najtežji del.

LC-triathlete 31.08.2015 20:17

@Maratonac: Prvi stavek: "Človek se je tekom svoje evolucije v veliki večini časa (t.j. nad 99%!) ukvarjal predvsem s pomanjkanjem energije za svoj obstoj oz. napredek."

Evolucija človeka na zemlji naj bi trajala tam med 2-4 milj let, odvisno koga vprašaš. Nikoli nismo imeli preveč hrane (kot populacija, individualno je seveda nihalo), kot jo imamo danes. Vkolikor je bilo v okolju preveč hrane, smo se razmnožili, in je je bilo spet "ravno prav" za vse. Dokler je ni bilo premalo, potem se je populacija pač skrčila. Osnovni zakoni biologije...

Upam, da sem te sedaj z utemeljitvijo prvega stavka  spodbudil, da vendarle le prebereš stvar do konca in si mogoče še poguglaš kakšno referenco. Da se ne bomo kregali brez podatkov, kar tako na suho ;-)
Šport za zdravje je super stvar, dobro si ugotovil. Če ga pa rabiš še za ohranjanje telesne teže, potem je pa s tvojo prehrano žal nekaj narobe.

SODROVC 31.08.2015 20:54
@LC-triathlete:

Šport za zdravje je super stvar, dobro si ugotovil. Če ga pa rabiš še za ohranjanje telesne teže, potem je pa s tvojo prehrano žal nekaj narobe.

S prehrambenimi navadami ni bilo lih vse OK. Ma ni blo pa nč narobe s hrano, še predobra je bila, zato se je pa zredil. mežik

Jaz se bašem po vsakem daljšem, težjem kolesarjenju, pa pred ravno tako. Tista tehtnica za športnike mi pa kaže 23% maščobnega tkiva. 13-14 kg špeha ne najdem na sebi. Morda v meni, tega pa ne vem...zarečeni kruh
Po 4. dneh stradalnega posta (menda se temu tako reče) in samo pitja donata, sem imel samo 1 kg manj. Zboljšala se je presnova hrane, ker so sedaj čevca čista, pa še kava hitreje prime.presenečen
No ja, malo za šalo, malo pa zares.

majcka 31.08.2015 20:57
@SODROVC:

 Tista tehtnica za športnike mi pa kaže 23% maščobnega tkiva. 

Meni pa nikoli ni bilo jasno, od kje eni navadni vagi toliko pameti. kul

Maratonac 31.08.2015 21:35

Ne morem jesti tako majhno količino hrane , ki mi je potrebna pri in za moje nedelo ,  da bi ob tem ostal zdrav , kajti tako mali vnos ne zagotavlja vse elemente , ki so potrebni za telo in zdravje, med drugim pa mora želodčna kislina delati na razgradnji hrane , ne pa želodčne sluznice in čira. Rudar ne rabi omejitev , ker pokuri kalorije,  elementi pa ostanejo . Meni je po tablici dovolj 1600 , sam mislim,  da bi tudi 1400 cca bilo popolnoma dovolj . Sedaj 1200 , ostalo pa prispeva deponirana maščoba, sploh pa za kolesarjenje. Pa mi nič ne fali v teh 5 mesecih. 

Se pa veliko bolje počutim,  ko se po porabljenih 4000cca najem npr . za 3000cca , kot pa če brez športa pojem samo 1200 cca. 

In prvi stavek nikakor ni točen . Človek se  je 99% časa ukvarjal s pomankanjem energije za svoj obstoj. Ni res ne takrat , ne danes , če je pod pomankanjem energije mišljena hrana. Nobena žival ne gre v lov na hrano , če je sita , tudi človek ne . Če bi pisalo 60 % , ajde nisem bil prisoten, mežik ampak udarit ni meni ni tebi  99% je pšššššc !

Isto kot eni trdijo , da je v raju bilo vsega na pretek! nasmeh

giovanni 31.08.2015 22:02
No ja,vsi imate prav...tako maratonac z rudarjem kot ostali npr.z tistimi reveži v taboriščih ki so bili suhi-se ve zakaj.
Mislim pa da je nejvečji problem debelosti,ki je v porastu v zadnjih 20 ali morda 30 letih predvsem v kvaliteti oz.industr.predelani oz.s vsemi mogočimi kemikalijami nafilani hrani....in to vsa po vrsti od mesa,mleka,žitaric.....
Primus12 31.08.2015 22:28

Točno to, problem so prazne kalorije...

Cwetko8091 31.08.2015 22:38
Težava je tudi v tem, da jih veliko ne zna jesti. Danes se nažiramo dokler gre kaj v nas, namesto da bi jedli zmerno v zdravih količinah. Dostikrat se gre preko meje da si sit.
P.s.: človek gre po hrano če je sit, ne samo to, zahodna družba ima višek za katerega vemo, da bo letel stran ampak ravno zaradi naše požrešnosti ga imamo.
LC-triathlete 01.09.2015 07:56

@Maratonac: Aha, sedaj vem, kaj te je zmotilo. Mislil sem poudariti, da imamo preveč hrane šele v zadnjih 70 letih, tista 2 miljona let prej je je pa bilo prej premalo kot preveč. In nikakor ne tako na dosegu roke, kot je sedaj. To sem mislil s tistimi 99% (1-70/2.000.000), pa še kakšno decimalko sem pozabil ;-)
Kar se pa količine hrane tiče, je pa potrebno jesti pravo hrano, pa ni problema s hranili niti pri 1000kCal (lc-triathlete.com/2015/hranlj iva-vrednost-zivil/ za brat oz. lc-triathlete.com/wp-content/ uploads/2015/06/SB00212-Povzet ek-graf.png za gledat). S špageti pa seveda zna bit problem tudi na 4000 kcal vnosa.

@giovanni, @cvetko: ja zmernost je pa problem, če je vsa hrana (oz. izdelki ki jih prodajajo za hrano) narejena z namenom, da jo kupimo čimveč (i.e. hiper-okusna). Potem seveda daš raje eno šeflo več, kot eno premalo, naš "termostat" za sitost pa ne "zazna" kalorij, ki jih vnesemo. Zato pa še velikokrat repete... Gibanje nima nič pri tem, v tem je fora. TO sem skušal razložiti, samo indoktrinacija je pač huda stvar :-( 

MKC 01.09.2015 10:40

image       (v tem primeru je to uporabnik na "Ma...")

giovanni 01.09.2015 11:13
@LC-triathlete:

@Maratonac: Aha, sedaj vem, kaj te je zmotilo. Mislil sem poudariti, da imamo preveč hrane šele v zadnjih 70 letih, tista 2 miljona let prej je je pa bilo prej premalo kot preveč. In nikakor ne tako na dosegu roke, kot je sedaj. To sem mislil s tistimi 99% (1-70/2.000.000), pa še kakšno decimalko sem pozabil ;-)
Kar se pa količine hrane tiče, je pa potrebno jesti pravo hrano, pa ni problema s hranili niti pri 1000kCal (lc-triathlete.com/2015/hranlj iva-vrednost-zivil/ za brat oz. lc-triathlete.com/wp-content/ uploads/2015/06/SB00212-Povzet ek-graf.png za gledat). S špageti pa seveda zna bit problem tudi na 4000 kcal vnosa.

@giovanni, @cvetko: ja zmernost je pa problem, če je vsa hrana (oz. izdelki ki jih prodajajo za hrano) narejena z namenom, da jo kupimo čimveč (i.e. hiper-okusna). Potem seveda daš raje eno šeflo več, kot eno premalo, naš "termostat" za sitost pa ne "zazna" kalorij, ki jih vnesemo. Zato pa še velikokrat repete... Gibanje nima nič pri tem, v tem je fora. TO sem skušal razložiti, samo indoktrinacija je pač huda stvar :-( 

No,da pa gibanje nima nič pri tem je pa tudi bosa
LC-triathlete 01.09.2015 11:41

Ali pa lačna ;-)
Verjamem, da je težko verjeti. Sam sem rabil skoraj 90.000 km in ogromno literature, da sem sploh v tej smeri začel raziskovat ;-)

vasja_ 01.09.2015 13:34

Premalo gibanja gotovo ni glavni vzrok debelosti, oz. kakor za koga. Moja žena se npr. bolj malo giba, pravzaprav se ne ukvarja z nobeno aerobno aktivnostjo, pa je suha kot prekla. Sam sem delal vsako leto od 6.000 do 8.000 km, pa se nisem mogel nikakor spraviti pod 104 kg (imam 186 cm). Ko sem potem zaradi poškodbe eno sezono praktično izpustil, sem se ob istem vnosu hrane zredil na 118 kg. Zanimivo je, da tudi po tem, ko sem spet začel normalno kolesariti, nisem nič shujšal. Šele ko sem začel jesti manj in ko sem začel tudi paziti kaj jem, sem začel hujšati. Zdaj imam 85 kg in mislim, da bo šlo še kaj dol.

SODROVC 01.09.2015 15:35
@majcka:
@SODROVC:

 Tista tehtnica za športnike mi pa kaže 23% maščobnega tkiva. 

Meni pa nikoli ni bilo jasno, od kje eni navadni vagi toliko pameti. kul

Programček za skakalce "naloudajo". Ampak jaz imam več mišic, tehtnice pa ne morem reprogramirat. Pa mi niti ni tako pomembno. 
Pred časom sem bral, da so dvignili letvico debelosti osnovnošolcev, da ne bi izpadlo, da je preveč pretežkih. In tako je mljaši sin prijokal domov in povedal, da mu je zdravnica na sistematičnem pregledu rekla, da je podhranjem.

Moje mnenje: - če bi bil podranjen, bi bil večkrat bolan. 
- ne bi bil uspešen v športu in glasbi (če si na "robu", ni energije in motivacije za take aktivnosti).
- očitno žena (pa tudi jaz) poskrbiva, da jemo primerno zdravo in ravno dovolj kalorično hrano, da smo primerno zdravi in pod letvico "preobilen". zarečeni kruh 
 

majcka 01.09.2015 17:05

Sodrovc, je že v redu programček...ampak....

Ali se mi zdi, da bi bilo možno, da dva enako visoka in enako težka človeka stopita na vago. En poln 'masti' in en poln 'mesa'. Saj se razumemo, ane? A pokaže 'programček' obema enako, ali vsakemu drugo cifto odstotkov maščobnega tkiva?

Če pokaže obema enako, pomeni da laže. Če pokaže vsakemu drugače, me pa zanima po katerem 'algoritmu'?! - Ali po domače kako ve? 

SODROVC 01.09.2015 17:46
@majcka:

Sodrovc, je že v redu programček...ampak....

Ali se mi zdi, da bi bilo možno, da dva enako visoka in enako težka človeka stopita na vago. En poln 'masti' in en poln 'mesa'. Saj se razumemo, ane? A pokaže 'programček' obema enako, ali vsakemu drugo cifto odstotkov maščobnega tkiva?

Če pokaže obema enako, pomeni da laže. Če pokaže vsakemu drugače, me pa zanima po katerem 'algoritmu'?! - Ali po domače kako ve? 

Gor stopiš bos, skozi telo menda steče el. tok, ki v vsakem telesu naleti na različen upor. Maščobno tkivo drugače prevaja el.tok kot mišično tkivo. Mladi imajo več vode v mišičnem tkivu kot starejš, zato se vnese starost in telesno višino. Stopiš gor in malo počakaš. Nato pokaže telesno maso, kg in %-te mišične mase, % maščobnega tkiva, maso kosti in kcal, ki so na razpolago za pokuriti. Kateri algoritem? Ne vem, sem samo uporabnik. Je pa od firme Trisa elektroniks.

majcka 01.09.2015 19:58

Hmmm. Mogoče si me pa prepričal. Čeprav sem bolj navajena, da sprejemnik in oddajnik nista ista reč ali pa je kje vsaj nekaj, kar se odbije. Ampak tole ni tema za debelost, ampak za tehnologijo izračunavanja telesnih tkiv. nedolžen

byteminister 01.09.2015 19:59

najbolj zanesljivo, AFAIK, je da ti maščobo zmerijo tako, da te stehtajo v vodi, ker maščoba plava na vodi :P 

Kar se pa tiče debate, kaj se je dogajalo 4,3,2,1 mio let nazaj, pa je težko kj rečt. A ste bli tam da veste ? Jaz sem prepričan, da iz fosilnih dokazov se da bolj malo sklepat. Lahko pa povem, da sem že bil v Hoferju in nakupoval za naprej, pa čeprav tisti momen nisem čutil lakote :) 

byteminister 01.09.2015 20:03
@vasja_:

Premalo gibanja gotovo ni glavni vzrok debelosti, oz. kakor za koga. Moja žena se npr. bolj malo giba, pravzaprav se ne ukvarja z nobeno aerobno aktivnostjo, pa je suha kot prekla. Sam sem delal vsako leto od 6.000 do 8.000 km, pa se nisem mogel nikakor spraviti pod 104 kg (imam 186 cm). Ko sem potem zaradi poškodbe eno sezono praktično izpustil, sem se ob istem vnosu hrane zredil na 118 kg. Zanimivo je, da tudi po tem, ko sem spet začel normalno kolesariti, nisem nič shujšal. Šele ko sem začel jesti manj in ko sem začel tudi paziti kaj jem, sem začel hujšati. Zdaj imam 85 kg in mislim, da bo šlo še kaj dol.

Točno tako, je pa gibanje povezano  z zdravjem. Po gibanju se sproščajo endorfini, ki so zelo pomembni pri uravnavanju imunskega sistema. Tvoja ženšćica, bo manjkrat bolana, če se bo kaj več gibala. Nagoni jo v fitness, naj dela z utežmi, počepi, deadlift...boš vidu kakšna babnca bo ven pršla. :P
 

hybrid 01.09.2015 20:09

Da ne bo dec pršu vn.

ktm1001 01.09.2015 20:39

Boh ve, kaj si pa ona misle od tipa, ki si brije noge :D

wavemaker 01.09.2015 20:59

Pri meni je tako, da rad veliko pojem, to je moja slabost. Zato pa tudi veliko gibam (pa tudi ker mi je všeč gibanje na prostem in občutek, da veliko zmoreš). Zato ostajam ravno na istem s težo. Če bi hotel shujšat, pa vem, da bi moral poštimat prehrano in ne treninga, ker tega je glede na čas, ki ga vložim, zadosti.
Živim pa tudi z idejo, da je treba uživati, k čemur spada tudi dobra papica :) 

nanisimi 01.09.2015 21:02
@byteminister:

Kar se pa tiče debate, kaj se je dogajalo 4,3,2,1 mio let nazaj, pa je težko kj rečt. A ste bli tam da veste ? Jaz sem prepričan, da iz fosilnih dokazov se da bolj malo sklepat. Lahko pa povem, da sem že bil v Hoferju in nakupoval za naprej, pa čeprav tisti momen nisem čutil lakote :) 

Hoferja al pa Spara sigurno še ni bilo. Da so se za hrano borili, to pa je dejstvo.

byteminister 02.09.2015 00:19
@hybrid:

Da ne bo dec pršu vn.

To je zelo zmotno prepričanje drugih, ženska ne more nikol zgledat kot moški, če se ne špika. 

@nanisimi:
@byteminister:

Kar se pa tiče debate, kaj se je dogajalo 4,3,2,1 mio let nazaj, pa je težko kj rečt. A ste bli tam da veste ? Jaz sem prepričan, da iz fosilnih dokazov se da bolj malo sklepat. Lahko pa povem, da sem že bil v Hoferju in nakupoval za naprej, pa čeprav tisti momen nisem čutil lakote :) 

Hoferja al pa Spara sigurno še ni bilo. Da so se za hrano borili, to pa je dejstvo.


Ja no, hotu sm sam rečt, da verjetno so bili primorani kaj prej misliti na hrano, kot pa šele takrat, ko so postali lačni. Če moramo še sedaj v tej dobi mehkobe in izobilja poskrbeti, da bo hladilnik poln predno bomo doma na kavču začutili lakoto v trebuščku.





 

Gregaria 02.09.2015 09:56

Že to, da se dandanes toliko ukvarjamo s hrano zelo glasno govori samo zase.

JaMa 02.09.2015 10:23

nihče se še ni zredil ker se je premalo gibal. Ponavadi je tako da če se ne gibaš izgubljaš mišice in načeloma "hujšaš". Zrediš se predvsem če se prenažiraš. 

SODROVC 02.09.2015 14:39
@Mosad:

nihče se še ni zredil ker se je premalo gibal. Ponavadi je tako da če se ne gibaš izgubljaš mišice in načeloma "hujšaš". Zrediš se predvsem če se prenažiraš. 

Kirurgi pravijo, da tisti, ki imajo manj kot 8% telesne maščobe, zelo težko preživijo težjo nesrečo, zaradi katere padejo v komo. Da samo infuzija menda ni dovolj za ostati pri življenju. Če pa že, gre tudi za hudo izgubo mišičnega tkiva. 

Janja 02.09.2015 15:00

- in veliko jih "pozabi" da je tudi srce mišično tkivo...

1 2
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI