27,5 ali 29 - nakup novega gorskega kolesa s prednjim vzmetenjem

Domov > Forum > 27,5 ali 29 - nakup novega gorskega kolesa s prednjim vzmetenjem

27,5 ali 29 - nakup novega gorskega kolesa s prednjim vzmetenjem

SORTIRAJ PO:
lakkon 28.07.2016 23:10

Pozdravljeni!

Konec junija se mi je zgodila prometna nesreča, kjer sem bil udeležen kot kolesar. Sam sem ''dobil'' 1x zlom mečnice, okvir karbon specialke pa kar 2x total zlom in je na žalost adio oz. za dele. Imel sem to navado, da sem z njo obiskoval vedno različne kraje po SLO, ponekod z kar obilo prometa. Ni ravno prijeten občutek, ko te kdo prehiteva tik ob tebi, pa čeprav voziš lepo po skrajni desni strani. Da ne govorim o ''bližnjih srečanjih'' nasproti vozečih po ožjih cestah in po taistem če ti pride nevarno blizu od zadaj izza manj preglednega ovinka. Najraneje sredi jeseni bom sposoben za lažje šport aktivnosti.

Zaradi napisanega in če bo zame manj ugodno rešen odškodninski zahtevek razmišljam, da druge specialke nekaj časa še ne bi nabavil. Ker pa bi vseeno rad kolesaril vsepovsod, razmišljam o prodaji 10-letnika 26'' gorca Gary fisher marlin (ne lažem, če rečem, da je skoraj kot nov!) in ga zamenjal za novega gorca s prednjim vzmetenjem.

Seveda bo šlo še vedno tudi po asfaltu, a občutno manj. Če ne bom zadovoljen s plašči na izbranem modelu dam pač druge, kar je najmanjši problem. Večinoma jo bom mahnil na makadam, na kake hribe, po urejenih gozdnih cestah, skok na kako planino tudi nad 1.500m in če res neizogibno tudi po čem krajšem slabšem oz. ožjem.

Sem si prebral od tu in tam primerjave med 27,5'' in 29'', a še vedno nisem čisto siguren, kateremu bi dal prednost. Glede na moj opis, najbrž bolj 29''. Nisem glih nek dirkač in mi ni tako pomembno pospeševanje in hitrejša odzivnost, ki naj bi bila boljša pri 27,5''.

Edino kar me muči – to preden ga v boljšem stanju sprobam v shopu – je, a mi 29'' pri velikosti 168cm sploh oz bolje ustreza? Sem namreč zasledil, da so za nižje osebke bolj primerni 27,5''.

Če bom v akciji sam, kar ponavadi je, mi sledeče ni pomembno, drugače pač... gre ob istem trudu občutno dosti počasneje z 27,5''?

Vaše praktične izkušnje in primerjava med 27,5'' in 29'', + in - ?

Pripravljen sem dati max 1.500 eur. Za ta denar verjamem, da mora biti vključena oprema kot se spodobi.

Aja, verjetno se bom odločil kar za Cannondale, ko pa imam še od nakupa njihove specialke več njihovih dresov. Vidim, da jih je tudi kar nekaj v ponudbi :)

Želim vam obilo kolesarskih užitkov in hvala za pomoč :)

nemelk 29.07.2016 07:42
Za 29'' si malo majhen.. 1500€ ni velik budget za fullya - dobil bos entry level bike, dodaj se tisocaka in bos lahko pisal, da imas kolo s spodobno opremo!
V tem casu ko si pisal, bi lahko ze obe velikosti sprobal in prodajalca v trgovini povprasal po bistvenih spremembah. Upam, da bos odsel po kolo v specializirano trgovino in ne v supermarket ;)
vambomzepokazu 29.07.2016 07:51

@ nemelk: Cannondale gleda prednje vzmetenje in ne fully-a.......pa teh koles ni v supermarketih :) Velikosti bi pa res lahko že sprobal pri trgovcu ampak dvomim, da bi se po razgovoru lahko odločil ali 27.5 ali 29 :)

kenz76 29.07.2016 07:53
Cannondale ima prednje vzmeten model Carbon F-Si v Medium velikosti 29", v Small velikosti pa 27.5
Najboljše, da greš do trgovca in poskusiš, kateri ti bolj odgovarja.

Za tvoj budget imaš trenutno z 20% popustom aluminijastega F-Si 1 za cca. 1800€, že imal Lefty-ja. Ne vem pa, če je tudi pri tem alu modelu Small velikost s 27.5" plašči. Ampak, itak je za tvoj namen vožnje 29 primernejši. :)
Bugo14167 29.07.2016 08:25

Živjo

Moja punca ima 165 cm, in je ravnokar kupila MTB kolo - Cube - okvir št. 17 ki je najmanjši 29er.....  Sicer za nižji budget, pa vseeno:

www.energijabikes.com/kolesa/ gorska-kolesa/xc-hardtail/cube -attention-sl-2016.html

Bila sva v isti dilemi (27,5 ali 29), a je izginila ko se je vsedla na 29erja.

To je to, brez dileme.

Za 1.500 dobiš pa hardtail raketo!

Bembara71 29.07.2016 08:25

Če lahko še jaz napišem svojo konkretno izkušnjo. Dejansko gre za drugo znamko in tudi geometrijo koles. A se bom poskusil osredotočiti samo na velikost obročnikov.

Letos sem presedlal iz Scott Geniusa 740 na Scota Spark 950. Mogoče na prvi pogled dosti podobna, vendar tudi zelo različna kolesa. Prejšnji je bil bolj vse gorski tip, ker pa z leti uživam bolj v XC vožnjah pa tudi, ker sem končno želel sprobati te 29palčne obročnike. In res, vse kar sem prej prebral, slišal, se je že na prvi vožnji potrdilo. Kolo je večje, s tem malenkost manj okretno, mogoče malenkost manj odzivno. Oboje je mišljeno na zavitih, tehničnih spustih. Po razgibanem, utrjenem terenu (dober makadam, slab asfalt :-) ko enkrat imaš hitrost je super hitro.

Ja še to - sam sem visko okrog 180cm in pa oba kolesa sta polno vzmetena a imata twin lock ročico. Kar opazna razlika se naredi zudi z izbiro ustreznih gum, obročnikov.

Lp

bodygeometry 29.07.2016 10:27

Znamke, ki imajo 29-ke razvite na vrhunski ravni že vrsto let, imajo normalno vozne (beri okretne in vodljive) 29-ke tudi za 160cm visoke.
Govorim iz izkušenj - v zadnjih 4-5 letih sem testiral na enem in istem trailu preko 35 različnih koles različnih znamk.

@lakkon, spraševal si že na tabli, pa ti kar tule odgovorim... pojdi in preizkusi obe velikosti obročnikov na enaki velikosti okvirja. Zmeni se vsaj za par 10 minutni test po asfaltu/mestu in se pelji. Na obeh si nastavi enako višino sedeža in enako višino krmila v odnosu na sedež. Ter preizkusi.

In ja, glej v smeri dobre 29-ke. Za tvoje potrebe brezveze gledati kaj drugega. Od opreme rabiš pa solidno zračno vilico in spodobne zavore, wheelsete pa v prihodnosti zamenjaš, ko boš dobil več veselja. Menjalniki so ti najmanj pomembna stvar, ker je Deore rang že precej spodoben, če ostalo štima.

@Bugo, verjemi, da 17 colski 29er še zdaleč ni najmanjši 29er okvir! ;)

@Bembara71, primerjaš jabolka in hruške. Žal sta ta dva bicikla kar precej drugačna, druga velikost obročnikov, namen uporabe...

In dobra 29ka ni neokretna, verjemi! ;)

Bugo14167 29.07.2016 10:47

Mišljeno je bilo za znamko Cube...okvir št. 17 je najmanjši 29er =)

miha 29.07.2016 10:55

Fantje. 29" ali 27,5" ali ... Ja v resnici so kolesa naštudirana in delujejo lahko vrhunsko s svojo geometrijo, so okretna, hitra, itd.

Ampak lakkon je napisal, da se bo vozil po afsaltu, makedamih in gozdnih vlakah. Mislim, da se pri taki uporabi ne pozna nobene bistvene razlike med kolesi (v uporabnem smislu). Okretnost v detajle ni tako važna, prav tako ne naletni kot gume na oviro, ... Tako da mogoče niso vse izkušnje iz xc in trailov najbolj pomembne v tem primeru.

Se strinjam, da enak rang koles v obeh velikosti obročnikov preizkusi in občutek, kako se počutiš na posameznem, naj ti bo glavno vodilo. Ker si napisal, da boš vozil klance je pomembna tudi teža kolesa. Običajno so 27,5 lažji. Za predvideno uporabo bi imel komot 26" (mogoče še najbolje), ampak jih je danes že težko kupit v malo boljši izvedbi.

franklin 29.07.2016 12:39

Sem visok 165 cm in vozim 29-ko že dve leti brez problemov. Model kolesa je Cube Reacton Pro 29 (velikost M) z leta 2014, ki je imel takrat ceno 1500 Eur (v akciji pa celo 1000 Eur)..Kolo je dovolj okretno, 29-ke pa z lahkoto gredo preko korenin, kamnov, itd. Tudi na vzponih včasih presenetim samega sebe.Vglavnem jaz sem zadovoljen  - vozim bolj XC ture..
Prej sem vozil 26-ko polnih 13 let, 29-ke se mi zdijo bolj komot, manj premetava na grobih podlagah..

Sprobaj..in se sam odloči..Odvisno tudi od tega po kakšnem terenu boš vozil..

lakkon 29.07.2016 20:32

Pozdravljeni in najlepša hvala na pomoči.

Koles še vsaj 2 tedna zaradi mojega stanja ne morem preizkusiti... omenjeni gorc gary fisher marlin 26'' l.2006 s prednjim vzmetenjem služi mojim potrebam čisto OK... generalno gledano ga je za kaj več verjetno že res povozil čas, a ne?... deore ima, sicer brez disk zavor, bil pa je takrat okrog 650 eur... tudi po asfaltu imam občutek, da grem s plašči continental RaceKing 26x2.0 z lahkoto še kar hitro...

tako da mislim, da za max 1.500 eur, prej celo nekoliko manj, bi tudi pri Cannondale skoraj da moral dobiti spodobno opremo za zadovoljitev mojih apetitov, ki sem jih jasno navedel... če so nekateri znanci zadovoljno plazijo vsepovsod, koder verjetno sam ne bom šel, tudi s supermarket primerki (do 800 eur) in z cenejšimi modeli bolj cenjenih znamk (preverjeno bili tam do 1.100 eur), mislim da razmišljam preudarno...

vidim pri ponudnikih Cannondale pri gorcih ''Trail'' ali tudi All mountain/Enduro... to so torej polnovzmeteni, kar bi prišlo prav če povečini na slabših podlagah... so pa vsi 27,5''... ugotovitev: zame vsi preveč denarja + zaradi 27,5'' ne glih za daljše vožnje občasno po asfaltu in povečini po drugih bolj urejenih širših poteh + ne potrebujem polnega vzmetenja za normal terene, kjer pa bo, pač malo več pazljivosti ali sestop...

torej če me kmalu zamika nakup, zna biti eden od teh:

www.funsports.si/bike/kolesa/ gorska/prednje-vzmet-29er/trai l-29-2-2016.html

www.funsports.si/bike/kolesa/ gorska/prednje-vzmet-29er/trai l-29-1-2016.html

www.funsports.si/bike/kolesa/ gorska/prednje-vzmet-29er/f-si -3-2016.html

www.funsports.si/bike/kolesa/ gorska/prednje-vzmet-29er/f-si -1-2016.html

www.funsports.si/bike/kolesa/ gorska/prednje-vzmet-29er/f-si -2-2016.html

www.funsports.si/bike/kolesa/ gorska/prednje-vzmet-29er/f-si -carbon-4-2016.html

se še najbolj nagibam k 3. modelu (= f-si-3 2016) saj so mi ostali f-si modeli enostavno povedano predragi. Edino če bo kak ekstra popust. Sej morda pa res iz tujine, samo prej se moram deloma pozdraviti in jih vsaj za občutek iti v shop pogledat. Sem preveril v SLO... lahko bom dobim želenega po naročilu + takisto ko pač pridejo nekoliko znižani modeli 2017. Sej itak ne bom pred oktobrom na kolesu. Se vam zdi OK izbor št (3)?

Hvala za še dodatne komentarje in pomoč :)

kenz76 29.07.2016 22:26

stegni se do F-Si 1-ke, Kenondejl brez Leftyja ni Kenondejl. smeh 

Albert6924213 12.10.2016 15:12

Lumen,
iz tvoje objave sklepam, da si ljubitelj ali poznavalec Canyonov. Mi lahko prosim pomagaš: 
Gledal sem Grand Canyon CF 5.9  in  Grand Canyon AL SL 6.9.
CF (karbonski okvir) je sedaj znižan za 300eur in pride 1300 eur, 
AL SL 6.9 (Alu okvir) pa je 1100 eur.
Glede na oznako sklepam, da je 6.9 boljša oprema?
Je potem razlika v ceni zaradi okvirjev? 

kop 12.10.2016 18:39

www.canyon.com/en-si/mtb/gran d-canyon/grand-canyon-cf-5-9.h tml

(S  in M velikost še na izbiro)

To je recimo za karbonca definitivno dobr nakup tudi glede opreme. Imam enak okvir M velikosti pri moji višini 172cm.

Na njihovi spletni strani je tudi možnost vnosa mer za okvir, kateri naj bi ti odgovarjal to pa bo sigurno S velikost, ker pri meni je bilo na meji.

Lumen 13.10.2016 07:59
@Albert69:

Lumen,
iz tvoje objave sklepam, da si ljubitelj ali poznavalec Canyonov. Mi lahko prosim pomagaš: 
Gledal sem Grand Canyon CF 5.9  in  Grand Canyon AL SL 6.9.
CF (karbonski okvir) je sedaj znižan za 300eur in pride 1300 eur, 
AL SL 6.9 (Alu okvir) pa je 1100 eur.
Glede na oznako sklepam, da je 6.9 boljša oprema?
Je potem razlika v ceni zaradi okvirjev? 

Pri Canyonu nekak dobiš največ za svoj denar. Sam ga nimam, ga pa ljudje dosti kopujejo, predvsem v tujini jih vidiš zelo veliko. To kažejo tudi podatki, da je že od avgusta veliko modelov (ali velikosti) razprodanih.

Večja številka pomeni boljšo opremo, ampak moraš gledati tudi na model oz okvir, al ima svoje oštevilčenje, carbon pa svojega.

Če primerjaš karbonskega 5.9 in aluminij 6.9, boš videl da je trenutna razlika 200€ nič proti temu, da so ponavadi razlike med alu in karbon lahko več kot 500€ (tudi do 1000€), poleg tega ima karbonski boljše diske (slx proti deore). Glede na tvoje fizične sposobnosti pazi tudi na to, da ima karbonski 2x10 sistem, alu pa 3x10.

Pogledati moraš edino pod availability, ker imakarbonski samo še 2 velikosti na izbiro (v rdeči barvi), alu pa še vse velikosti v obeh barvah.

Anquetil.J 13.10.2016 08:11
S works je najboljši Špeci, poznam znamko v detajle.
sprint 13.10.2016 15:48

poglej si GT elite 2016(1.200) in GT carbon 2016(1700)- Na wigglu

Albert6924213 13.10.2016 20:27

Če rečemo še kako besedo o Grand Canyonih CF 5.9  in  AL SL 6.9.
CF (s karbonski okvirjem) je težak 11,1 kg, AL SL 6.9 (z Alu okvirjem) pa 11,4 kg (torej praktično enako). 
Običajno se kot prednost karbonskega okvirja navaja manjša teža, kar pa je v tem primeru brezpredmetno. Naj bi pa bil karbonski okvir bolj občutljiv (npr. če pade..)  

Ali je še kaka druga prednost karbonskih okvirjev?

airex 13.10.2016 22:42

Bolj je prožen pa lažje se popravi kot alu.

Dejan84 14.10.2016 09:10

Glih zadnjič naročil Al Sl 6.9 modrega ...nestrpno ga že čakam :)

kop 14.10.2016 09:33
@Dejan84:

Glih zadnjič naročil Al Sl 6.9 modrega ...nestrpno ga že čakam :)

Upam, da ti ne bodo sporočili, da jih je zmanjkal kot so meni, ko sem že plačalpresenečen

Dejan84 14.10.2016 10:17

je že na poti velikost S v ponedeljek ga pričakujem... škoda nisi mel sreče...

kop 14.10.2016 10:43
@Dejan84:

je že na poti velikost S v ponedeljek ga pričakujem... škoda nisi mel sreče...

Super, sreča se je tudi meni potem nasmehnila, ko sem jim po mail-u zagrozil za dobro promocijo

po forumih, če ga slučajno ne dobim.

Pri meni je bilo na modelu CF SLX RS-1 2015, ki sem ga naročil in tudi dobil popust v višini 25%, kar je bilo za kolo tega ranga potem končna cena topnasmeh.

1
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI