Očala za "ćorave"

Domov > Forum > Očala za "ćorave"

Očala za "ćorave"

SORTIRAJ PO:
Nikita 17.04.2017 09:10

V zadnjem Poletu nekaj pišejo o tem, torej o očalih za "ćorave" oz. slepe, kamor spadam tudi sam.

 

Čeprav se na netu lahko marsikaj najde bi mi bilo v veliko pomoč... če ima kdo izkušnje s tem. Tam v Poletu sta dva naslova, kje se da kaj dobiti, morda je tega več? Kako delujejo, je cela površina na dioptrijo, ali se to lahko razdeli na pol, da npr. s spodnjo polovico imaš za branje številk na števcu, dočim z gornjim pal normalno gledaš... da ne pristaneš brez veze v jarku, he, he...

 

Predvsem je važna cena in manj izgled očal, ker me to ne zanima. Vidim izredno slabo na blizu, torej rabim očala, da lahko malo več koristi novi števec glede navigacije, zemljevidov, sprotnega prilagajanja displeya, branja obvestil.

 

P.s.: Pozabil napisati: seveda morajo biti tudi sončna, da se razumemo. Da obstajajo "normalna" na pol itak vemo.

CrazyLemon 17.04.2017 10:17

Jaz tudi iščem ena sončna očala za 'ćorave'. In v Poletu sem zasledil Bolle ter spletno stran sol.si. Kar me moti pri spletni strani je ravno to - da je spletna. A ve kdo kje bi se ta Bolle očala dala sprobat? A ima kdo Bolle sončna očala z dioptrijo? So v redu?

Noe 17.04.2017 10:17
cortez 17.04.2017 14:21

Tud jaz na blizu vidm slabš k kura ponoč
Ko sem začel vozit z BIFO sem bil k Mojca k ji je Kekc prnesu kaplce od tete Pehte nasmeh
Sem opazu da mam celo števc na kolesu ...

biser 17.04.2017 19:20
@cortez:

Tud jaz na blizu vidm slabš k kura ponoč
Ko sem začel vozit z BIFO sem bil k Mojca k ji je Kekc prnesu kaplce od tete Pehte nasmeh
Sem opazu da mam celo števc na kolesu ...

Te nikoli ni zmotilo da noben model nima na vrhu zascitne gobice?
Nikita 17.04.2017 20:38
@cortez:

Tud jaz na blizu vidm slabš k kura ponoč
Ko sem začel vozit z BIFO sem bil k Mojca k ji je Kekc prnesu kaplce od tete Pehte nasmeh
Sem opazu da mam celo števc na kolesu ...

Koliko pa kaj to stane?

SHad 17.04.2017 22:48

www.bike-shop.si/index.php?ro ute=product/manufacturer/info &manufacturer_id=9
slovenski zastopnik, samo nima nič od programa na zalogi.
 Sicer pa na tej Swisseye strani nisem našel konkretno za katero dioptrijo so očala. Zelo nepregledna stran.
So tudi v - dioptrijo?

 

povratnik987654321 18.04.2017 00:13
@CrazyLemon:

Jaz tudi iščem ena sončna očala za 'ćorave'. In v Poletu sem zasledil Bolle ter spletno stran sol.si. Kar me moti pri spletni strani je ravno to - da je spletna. A ve kdo kje bi se ta Bolle očala dala sprobat? A ima kdo Bolle sončna očala z dioptrijo? So v redu?

Prva stvar - "ćorav" NI slep, kot pravi @Nikita v naslovu. Kot res slep na kolesu nima človek kaj početi - z izjemo na zadnjem sedežu tandema, ki ga krmari videča oseba.

Bolle korekcijski nastavek z dioptrijo za nekatere od njihovih modelov sicer sončnih očal je DALEČ najboljša zadeva, ki sem jo kupil v zvezi s kolesarjenjm. Notri gredo stekla z dioptijo kot v katerikoli običajen okvir - se pravi lahko bifokalna, pa z protirefleksnim premazom ( MOČNO svetujem ), pa z zaščito proti praskam, itd ). Skratka - k ceni Bolle ( sončna očala + korekcijski nastavek ) je treba prišteti še vse ostale stroške, od pregleda do "šipc" in strokovne montaže. Tu ni omejitev glede dioptrije, eventualnega astegmatizma, točne razdalje med očmi, itd, kar zna biti težava pi BIFO očalih s "konfekcijsko" dioptrijo - to so popolnoma zaresni "špegli", s katerimi se da recimo voziti avto bolje kot z "navadnimi" korekcijskimi očali.

Kot ljubitelj letal in letalstva lahko poveem samo eno : brez teh Bolle očal z nastavkom za dioptrijo NIKOLI niseem mogel uživatu npr v letalskem mitingu - vse se je bleščalo, ni bilo osto, skatka - nikakor nič od užitka, ki ga imajo ljudje brez dioptrije z navadnimi sončnimi očali. S temi "špegli" pa lahko uživam v pogledu na vsak delček letala, ki se prekopicuje po zraku ... - v še takem soncu.

Vsekakor si omislite zatemnjena in čisto prozorna stekla Bolle leč za sončna očala. Saj ne vozite samo po soncu ? Sicer prozorna stekla + nastavek ne zgleda ravno najbolj sexy in cool - ampak še veliko manj cool je prebita guma ali celo polomljena feltna zaradi luknje, ki je kot "ćorav, a lep" ne moreš pravočasno zagledati.

Če pa vam finance mogočajo, se dajo pri Čerinu baje dobiti tudi "nomalna" sončna kolesarska očala, kje je dioptrija že sestavni del stekel, z avtomatskim prilagajanjem na svetlobo - in se na pogled od popolnoma običajnih sončnih očal ne ločijo. Zadeva pa žal ni poceni...

 

povratnik987654321 18.04.2017 00:34
@biser:
@cortez:

Tud jaz na blizu vidm slabš k kura ponoč
Ko sem začel vozit z BIFO sem bil k Mojca k ji je Kekc prnesu kaplce od tete Pehte nasmeh
Sem opazu da mam celo števc na kolesu ...

Te nikoli ni zmotilo da noben model nima na vrhu zascitne gobice?

Bolle očala imajo ponavadi zgoraj še snemljiv nastavek z gobico - in po mojih izkušnjah pride zadeva še kako prav v mrzlem vremenu - da si ne prehladiš oči. Jaz sem kolesarska Bolle očala s korekcijskim nastavkom za dioptrijo uporabljal tudi na smučanju... 
Ampak tista gobica prej ali slej razpade ( znoj... ) , to se pa zgodi nekako v času, ko Bolle zamenja model - in potem se tega dodatka z gobico skoraj ne da več dobiti kot rezervni del. Se pa da preživeti tudi brez te zaščitne gobice - je pa lahko za nekoga, ki se je gobice navadil, to potem moteče.

cortez 18.04.2017 07:23

@SHad


uploaded

Včasih jih je imel Valy na Kokrici, če se prav spomnim jih je cenil na cca 90€.

 

SHad 18.04.2017 07:50

Cortez to sem videl, vprašanje je, če gre to tudi v -.
Se pravi za kratkovidne.
 

cortez 18.04.2017 08:10

Hmm, tega podatka pa res ni (verjetno res samo +).
Jaz mam "k sreči" + dioptrijo in so mi OK.

Nikita 18.04.2017 10:00

Kolikor vidim... nekaj je, ni pa veliko na trgu.

 

Meni še noben ni rešil po svoje problema: jaz rabim taka očala, navadna korrekcijska obstajajo, kjer bi bi en del, torej zgornji normalen, brez dioptrije ali manjšo za gledanje na daleč, dočim bi moral biti spodnji tam od +2,5 do +3,0, točno več ne vem, ker bo spet treba na en pregled.

fuego 18.04.2017 10:29

Adidas Evil eye imajo nastavek za dioptrijo....

Nikita 18.04.2017 11:11
@fuego:

Adidas Evil eye imajo nastavek za dioptrijo....

Odprl samo stran in videl ceno... bom zgleda manj... gledal zemljevide na števcu med vožnjo, he,  he...

povratnik987654321 18.04.2017 11:18

Evo, poleg Bolle, Bifo in Adidas, še top ponudba - Rudy Projecct: 
www.maxisport.si/ocala/rudy-p roject/dioptrija.html
Žal je top tudi cena...

@Nikita : v vsakem primeru bo treba na pregled -  potem pa  izbira "okvirov".  Za karkoli se boš odločil, ti želim, da bi čim bolje delovalo !
 

GRGR 18.04.2017 12:03

Pri Rudy Project je nastavek za dipotrijo cca 60€, šipce ti pa optik naredi za cca 20-30€. 

Agent041 18.04.2017 12:24

Sam imam korekcijska Addidas Evil Eye Halfrim Pro ter z Photocromatskimi stekli, glede na to, da se pozimi vozim večinoma ponoči, ob prehodnih letnih časih pa začnem po svetlem in končam v temi. Imam pa sistem, ko je korekcijsko steklo vgrajeno v lečo. Ta sistem je pri tem okviru oz. leči možen nekje do +4 cilindre ter sem nekje ravno na meji da mi je še šlo. 

Sicer pa mislim da vsaka optika ima neke variante športnih očal z dioptrijo. Pri moji sem tako najprej imel neko "no name" izdelek, kjer sem imel ta korekcijski vstavek. Ampak prektično mi ni ravno bilo, glede na to, da sem moral očala čistiti tudi med vožnjami zaradi mojega ogromnega poltenja. Pri tem je bilo potrebno stalno ta korekcijski vložek ven jemati (čez nekaj časa je že sam padal ven) ter čistiti tako vložek kot tudi osnovna očala. Zraven tega pa se mi je v 2 letih še 3x zlomil okvir na mestu, kjer se dajejo različne leče. Sicer mi je stalno bilo zamenjano pod reklamacijo, ampak kaj ko sem vsakič čakati na nov okvir kake 3 tedne. 

Tudi samo vidno polje pri teh vstavkih je izredno majhno, pa stalno še buljiš v ta "vmesni" okvir. Ampak ko sem imel to varianto, mi je bilo vseeno še dosti boljše, kot pa ko sem imel navadna očala in sem moral vsakih nekaj km iz oči čistiti komarje in mušice. Cena očal z korekcijskim nastavkom je bila ca. 70 EUR in dobil sem še dodatne leče v drugi barvi. Samo dioptrijo pa mi je krila zavarovalnica. Ta očala sedaj uporabljam za kake košnje trave, delo v gozdu in na kmetiji, ...

Varianta ki jo imam sedaj, torej da je korekcijsko že v okvirju pa je svetska. Res je dražja, vendar če gledam na daljši rok, se vseeno bolj splača
www.rathausoptik.ch/sportbril le/adidas-sonnenbrille/adidas- evil-eye-prohalfrim-a167-a168/ index.htm
www.youtube.com/watch?v=mphX6 LyEOWM
Glede na moje potrebe, za dnevno in nočno kolesarjenje, mi je photokromatska varianta izvrstna in le nekaj dražja, kot pa če bi imel korekcijski vstavek in nato še dodatne leče. 

mai2sky 18.04.2017 15:30

Dobra stvar:

www.bicikel.com/forum/47050/k %20olesarska_korekcijska_ocala .html

Kupil pri Krstič Optika, Ljubljana, Leclerc na Rudniku. Vseeno ni poceni a po dolgem iskanju nisem našel nič boljšega.

LpI

Agent041 18.04.2017 19:26
@mai2sky:

Dobra stvar:

www.bicikel.com/forum/47050/k %20olesarska_korekcijska_ocal a .html

Kupil pri Krstič Optika, Ljubljana, Leclerc na Rudniku. Vseeno ni poceni a po dolgem iskanju nisem našel nič boljšega.

LpI

Ravno taka, kot si dal sliko v deljeni temi sem tudi jaz nabavil. Pravzaprav si mi bil vzor, ko sem iskal variante, in po ogledu tvojih sem se takoj odločil. Tako da, hvala ti. Sem se sicer bal, da zaradi moje dioptrije nebo šlo, a je ravno nekako bilo na robu. Ni mi žal niti za sekundo. So res super. Še posebno če jih primerjam s prejšnjimi z vstavkom.

Je pa tudi dosti odvisno od kvalitete samih stekel, ki se jih montira. Glede na to, da je malo višje cenovno, se splača tudi dati noter top stekla. Kot sem že prej dejal, sem zaradi mojega nočnega zimskega kolesarjenja dal photokromatska stekla. Ko so prozorna zgledajo, kot da je zunanje steklo pravzaprav okvir, saj je podobna barva. Prav tako se mi ne meglijo. V gosti megli se mi sploh niso nič zameglile/zarosile. S prejšnjimi sem moral vsakih nekaj sekund brisati stekla s prstom. 



uploaded


Pa še stara očala. Na tej sliki s prozorno lečo (se lahko zamenjajo):

uploaded




 

SHad 18.04.2017 23:22

Agent041, kakšno dioptrijo imaš?
 

Agent041 19.04.2017 07:13
@SHad:

Agent041, kakšno dioptrijo imaš?
 

Zaradi starosti/staranja (meje ko človek rabi očala za branje) mi sama dioptrija pada (nekje med 0,50 - 0,75 trenutno), medtem ko mi pa cilindri rastejo (nekje med 3,5 - 4,0 trenutno). Sem kratkoviden. Mi je pa bilo rečeno da mi nekako še gre, sem pa nekje na meji. To govorim za ta EvilEye varianto. Dejali so, da naj bi bila nekje meja 4, ampak nevem ali na to vpliva le sam okvir, ali pa tudi izbira firme, ki delajo stekla za v okvir (so predhodno preverili za mene, da nebi zastonj metal denarja). Po besedah moje optike, bi naj bila neka res dobra (imajo verjetno več dobaviteljev). Za one prjšnje z vstavkom lahko človek ima brez problema večjo dioptrijo.

Sicer pa zaradi cilindrov bi meni leče odpadle (oz. bi bil na meji že za trde leče, ki so še bolj neprijetne), tako da je bila edina varianta investicija v očala. Se mi vsaj ni treba več ustavljati med vožnjo, da bi odstraneval mušice in komarje iz oči. Naj povem, da je pri prejšnji varianti občasno še kaka mušica prilezla v oči. Sicer poredko, ampak se je znalo zgoditi. 

max164 19.04.2017 08:46

Tudi jaz uporabljam Addidas Evil Eye Halfrim Pro, super zadovoljen kul  Priporočam....
Uporabljam jih tudi v avtomobilu......res, da so malo dražja, vendar se splača, saj jih lahko uporabljaš vsepovsod, imam silikonske nastavke z lečami, dioptrijo - multifokalno, od 0 do +3,0
Bom pa letos nabavil kar okvirje s photokromatskimi lečami, da ne bo potrebno teh nastavkov gor pa dol natikat zaradi čiščenja...... 

Nikita 19.04.2017 11:45

Tole, kar sem pravkar izvedel... ja, spet nimam sreče, kakor navadno.

 

Torej, če imaš vid za minus je dovolj, da ti z lečami, očali "popravijo" vid in vidiš tako na daleč, kakor blizu... nič ni treba deliti na pol.

 

Če imaš plusek (navadno bi naj bilo to dobro, pa izgleda da ni), pa ti nič ne pomaga, če imaš leče za od blizu, ker potem ne vidiš spet daleč. Torej je treba leče nekako razdeliti na pol... za daleč in za blizu.

 

Jej... krik

 

Do danes... pa tega res nisem vedel!

Janja 19.04.2017 12:52

Si vedel, si, samo zavedal se nisi - kolikokrat pa si pozabil na nosu očala za branje in šel tečt, kolesarit, na pivo? Nikoli? Ker jih avtomatično snameš, ker vidiš bolje brez njih...

To z na pol (ali pa zvezno spreminjanje dipotrije) pa "deluje" pri enih bolje, pri drugih slabše - odvisno od velikosti zornega kota - če imaš majši zorni kot pač bolje - zato se eni lažje navadijo na taka očala kot drugi. In pa seveda - običajno, ko gledamo kaj na blizu (beremo) imamo pogled usmerjen navzdol, ko pa opazjemo oklico pa naravnost - kar pri bifokalnih (multifokalnih) očalih (ko se navadimo nanje) avtomatično kompenziramo z nagibom glave.

So pa zgoraj linki do bifokalnih sončnih očal (in do "nalepk oz. leč", da si takšne narediš iz navadnih).

Pa da "potolažim" tudi pri kratkovidnosti se lahko zgodi, da se rabijo tako očala za na blizu, kot na daleč (z različno dipotrijo), a običajno so te osebe že tako ali tako navajene na očala in se ne pritožujejo.

 

1
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI