Bidon

Bidon

SORTIRAJ PO:
Andrej5 28.06.2017 20:54

Pozdravljeni,sem nov uporabnik na forumu in nikjer nisem zasledil novejše teme o bidonih.Zanima me kateri bidon oz. flaško priporočate,da ostane napitek hladen,kje kupiti in iz katerega materijala bidon/flaška bi naj bila,da cim manj odstopa materijal v napitek.In prosil bi vas za mnenje tudi glede nakupa kolesarskih hlač na kaj naj  bom pozoren,naj bo podloga iz pene,gela?

Hvala!

Lp,Andrej

kineziolog 28.06.2017 21:56

Razen v pravi termovski, tekočina v bidonih ne bo ostala ravno dolgo časa hladna. Žal. www.kineziolog.si/termo-bidon i-da-ali-ne/

Sicer pa so bidoni proizvajalcev Elite, Camelbak in Tacx v uporabi pri večini pro ekip in kakor je meni znano, vsi uporabljajo relativno navadne različice.

Glede oblačil, ti bodo pa drugi bolje svetovali nasmeh

LP, Tim 

Ernesto 28.06.2017 22:01

V kolesarskih štacunah majo vse kar rabiš. Naj ti ne bo nerodno vprašat prodajalce, radi ti bojo svetovali.
Pomembno je, da ti bo produkt všeč. Večinoma je pa tako kot pravi stari rek: Mal dnarja, mal muzke.

Pa dober nakup ti želim!

SHad 29.06.2017 07:25

Camelbak. Izolirana varijanta.
Ko se navadiš ne moreš brez njega.

Ban 29.06.2017 08:14

Jaz imam takega in ga uporabljam samo v mrzlih dnevih, da ostane tekočina (čaj) topel. In res deluje. Predvidevam, da bi bil enak učinek tudi poleti.

www.bike-center.si/dodatna-op rema-1/elite-nanogelite-termo- 05-l-bidon-slo.html

Andrej5 29.06.2017 20:18

Hvala vsem za odgovore in koristne informacije! :)

conradlester 29.06.2017 22:26

Camelbak Ice Podium.

www.extremevital.com/sl/koles a/bidon-camelbak-podium-ice-06 2l-p-22115.html

Hlače obvezno na naramnice.

gorann316998 30.06.2017 11:15

a 4x dlje pomeni, ce se na soncu navadn bidon segreje v 15minutah, se bo ta v eni uri

kaže jezik

boyan64 30.06.2017 11:40

pa daj par kock ledu v bidon

boyan64 30.06.2017 11:41
@gorann3:

a 4x dlje pomeni, ce se na soncu navadn bidon segreje v 15minutah, se bo ta v eni uri

kaže jezik

Ja, vsak se bo prej ko slej segrel. Ampak v eni uri boš v vročini že popil, potem pa najdel pipo ali izvir , pa natankal.

gorann316998 30.06.2017 12:31

vem, imam par camelbak termo bidonov doma, segreje se mal kasneje, se vedno dovolj hitro da pijes potem toplo vodokaže jezik

mark 30.06.2017 13:49

Priporočilo je, da se pije 1 bidon na uro. Tudi ni priporočljivo piti hladne pijače. Velika razlikav segretosti je že v tem, ali bidon vsakič zapreš, ali pa pustiš, da pride not topel zrak in se ta menja. mogoče se motim, ampak meni se zdi, da se pijača bolj segreje zaradi toplega zraka, ki pride v bidon, kot pa skozi stene bidona. V tem primeru tudi termoska ne pomaga veliko (nekaj pa gotovo).

kineziolog 30.06.2017 14:30
@mark:

Priporočilo je, da se pije 1 bidon na uro. Tudi ni priporočljivo piti hladne pijače. Velika razlikav segretosti je že v tem, ali bidon vsakič zapreš, ali pa pustiš, da pride not topel zrak in se ta menja. mogoče se motim, ampak meni se zdi, da se pijača bolj segreje zaradi toplega zraka, ki pride v bidon, kot pa skozi stene bidona. V tem primeru tudi termoska ne pomaga veliko (nekaj pa gotovo).

Hladna pijača je v vročini priporočljiva. Pomaga ohlajati jedro telesa.

Janja 30.06.2017 15:45
@mark:

v zadregi
Za po pitju zaprt bidon oziroma vsakokratna zamenjava zraka:
toplotna kapaciteta zraka je caa 0,24 kcal/kg
vode caa 1 kcal/kg
Če gledaš 0,75 l bidon in nad 2,5 dcl (0,25 kg) vode zamenjaš 5 dcl (~0,6 g) zraka in ima voda 10 stopinj in zrak zunaj 30 stopinj - se voda zaradi ohladitve zraka znotraj segreje za:
0,24 *0,6*0,001*20/0,25 =0,01152 stopinje.

um_etnik 03.07.2017 23:12

Krščen Matiček, Janja, kapo dol!!!kul

Andrej5 04.07.2017 09:11

Evo,da povem da sem se na koncu odločil in kupil bidon od Elite-nanogel,prav takšen,ki je na povezavi:

(www.elite-it.com/en/innovatio ns/nanogel).Sem ga že tudi preizkusil in glede obstanka temparature napitka sem bil zadovoljen,napitek mi je hladen ostal nekje približno 2h +/-.Edina slabost tega je,da je za mene občutno premajhen in da gre samo 0,45l v njega ... vse ostalo ok :)

Lp!

Anquetil.J 04.07.2017 09:27

V dveh urah 0,45 l je pa mal premal tekočine pri + 30. V vsaki vasi majo na britofu svežo vodo, tako, da je dovolj imet en bidon.

SHad 04.07.2017 09:59

Moraš nabaviti še 650ml varijanto. V vročini vedno na pot z obema.
Prvo uporabljaš večjega, nato manjšega.
Ko spiješ do polovice drugega moraš tankat! 

Andrej5 04.07.2017 10:07

Res je,treba nabavit še večjega...Sicer sem imel zraven še eno vlaško in sem bolj testiral ta nanogel bidon kako dolgo zdrži pijača hladna sem obe porabil v 2h...verjetno bi bidon zdžal še malo dlje...

In da še mogoče tukaj vprašam kakšne imate izkušnje/prakso z napitkom Hot sport drink,priporočate?

mark 04.07.2017 15:46
@janja:
@mark:

v zadregi
vode caa 1 kcal/kg
Če gledaš 0,75 l bidon in nad 2,5 dcl (0,25 kg) vode zamenjaš 5 dcl (~0,6 g) zraka in ima voda 10 stopinj in zrak zunaj 30 stopinj - se voda zaradi ohladitve zraka znotraj segreje za:

Tile izračuni (najbrž so teoretično pravilni) držijo za zaprto steklenico. Problem je ravno v tem, da če steklenica ni zamašena zrak kroži in se tekočina stalno greje. Podobno kot imajo tudi radiatorji v stanovanju smisel, čeprav zrak prevzame le malo toplote, ampak jo potem nenehno odaja naprej telesom v prostoru in okolici.

mark 04.07.2017 15:55
@kineziolog:
@mark:

Z mrzlo pijačo se boš samo prehladil ali pa si naredil kakšno drugo škodo. Saj najbrž se brez problema najde tudi kakšne druge teorije, ampak jaz se med športom izogibam mrzlih pijač.  

Effects of Cold Water on Body Temperature

In addition to finding cold water more refreshing, athletes often believe colder beverages will help cool them down faster. Unfortunately, this is not the case. The temperature of ingested liquid is quickly changed to your body's core temperature, having little to no effect on your core body temperature.

kineziolog 04.07.2017 16:53
@mark:
@kineziolog:
@mark:

Z mrzlo pijačo se boš samo prehladil ali pa si naredil kakšno drugo škodo. Saj najbrž se brez problema najde tudi kakšne druge teorije, ampak jaz se med športom izogibam mrzlih pijač.  

Effects of Cold Water on Body Temperature

In addition to finding cold water more refreshing, athletes often believe colder beverages will help cool them down faster. Unfortunately, this is not the case. The temperature of ingested liquid is quickly changed to your body's core temperature, having little to no effect on your core body temperature.

Ne vem, kje si to pobral, ampak ena izmed strategij, ki se jih uporablja za izboljšanje zmogljivosti na TT, je tudi pitje ice slurry-a.

Nedavni review na to temo: www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2 5943655 

Janja 04.07.2017 18:08
@mark:
@janja:
@mark:

v zadregi
vode caa 1 kcal/kg

Tile izračuni (najbrž so teoretično pravilni) držijo za zaprto steklenico. Problem je ravno v tem, da če steklenica ni zamašena zrak kroži in se tekočina stalno greje. Podobno kot imajo tudi radiatorji v stanovanju smisel, čeprav zrak prevzame le malo toplote, ampak jo potem nenehno odaja naprej telesom v prostoru in okolici.

Mislim, da je bilo govora o bidonih... in segrevanju pijače med vožnjo. 
V kakšnih steklenicah oziroma v kako odprtih/zaprtih bidonh pa vozite pijačo na kolesu? Oziroma kolikokrat odprete bidon, da je prazen?   

Jasno, da se tekočina segreva, ker prejema toploto od okolice - toplota se prenaša s konvekcijo (v trdnih snoveh in mirujočih tekočinah (in plinih), kondukcijo (poleg konvekcje se prenaša zaradi gibanja segrete tekočine ali plina) in s sevanjem (razlika ali je črn ali bel bidon - koliko sevanja vpije).

Ob dejstvu, da je tekočina hladnejša od okolice - je tudi zrak znotraj bidona kvečjemu hladnejši od zraka zunaj in zato tudi malo gostejši - kar, če privzamemo uporaben bidon- ima ta tudi če je odprt, odprtino zgoraj ni kakšne hude toplotno gnane izmenjave zraka (kondukcije). Kot se recimo hladen zrak zadržuje v kotlinah.
Se pa med vožnjo izmenjuje zrak ob stenah bidona (OK seveda tudi ob odprtem "cucu") in je zato tik ob zunanji steni bidona višja temperatura zraka, kot bi bila, če bi bidon miroval - in dejansko je skozi stene večji toplotni tok več toplote, a se delno ohlajen zrak sproti odstranjuje in "nima časa" da bi se zaradi ohlajanja zraka para kondenzirala na bidonu - manj toplote ker ni kondenzacije...
V bistvu se lahko to izmenjevanje zraka (običajno je vlaga v zraku manjša od nasičene) ob bidonu lahko izkoristi za ohlajanje - bidon zavit v mokro krpo (vem, da ne zgleda, deluje pa).

Ne pravim, da se tekočina ne segreva zaradi zraka nad njo - a še vedno trdim, da je delež segrevanja na ta način, ko govorimo o običajnih bidonih, veliko manjši (zanemarljiv) od drugih dveh, zato pa ta prave termoske (vakuum med stenama - dobra izolacija, posrebrene stene - zelo malo sevanja) delujejo - tu pa se strinjam, je prehajanje toplote zaradi odpiranja glavni prispevek - še vedno majhen, a ker sta druga dva še manjša - glaven.

Pri vroči tekočini in hladnem zraku (vroč čaj pozimi) - je v izmenjavi toplote potrebno upoštevati, da se zrak, ki pride blizu tekčine segreje in navlaži (del vode prehaja iz tekočine v paro in zato porablja energijo) - tako vodna para kot topel zrak sta lažja od okoliškega zraka in se dvigata - kar pomeni, da če je odprtina dovolj velika, pride do usmerjenega gibanja in s tem kondukcije.

SHad 04.07.2017 20:07

Janja ti si nek nuklearni fizik?

Janja 04.07.2017 21:34

Ne, bio..

mark 05.07.2017 10:28
nasmeh@janja:
@mark:
@janja:
@mark:

v zadregi
vode caa 1 kcal/kg

Mislim, da je bilo govora o bidonih... in segrevanju pijače med vožnjo. 
V kakšnih steklenicah oziroma v kako odprtih/zaprtih bidonh pa vozite pijačo na kolesu? Oziroma kolikokrat odprete bidon, da je prazen?   

Jasno, da se tekočina segreva, ker prejema toploto od okolice - toplota se prenaša s konvekcijo (v trdnih snoveh in mirujočih tekočinah (in plinih), kondukcijo (poleg konvekcje se prenaša zaradi gibanja segrete tekočine ali plina) in s sevanjem (razlika ali je črn ali bel bidon - koliko sevanja vpije).

Ob dejstvu, da je tekočina hladnejša od okolice - je tudi zrak znotraj bidona kvečjemu hladnejši od zraka zunaj in zato tudi malo gostejši - kar, če privzamemo uporaben bidon- ima ta tudi če je odprt, odprtino zgoraj ni kakšne hude toplotno gnane izmenjave zraka (kondukcije). Kot se recimo hladen zrak zadržuje v kotlinah.
Se pa med vožnjo izmenjuje zrak ob stenah bidona (OK seveda tudi ob odprtem "cucu") in je zato tik ob zunanji steni bidona višja temperatura zraka, kot bi bila, če bi bidon miroval - in dejansko je skozi stene večji toplotni tok več toplote, a se delno ohlajen zrak sproti odstranjuje in "nima časa" da bi se zaradi ohlajanja zraka para kondenzirala na bidonu - manj toplote ker ni kondenzacije...
V bistvu se lahko to izmenjevanje zraka (običajno je vlaga v zraku manjša od nasičene) ob bidonu lahko izkoristi za ohlajanje - bidon zavit v mokro krpo (vem, da ne zgleda, deluje pa).

Ne pravim, da se tekočina ne segreva zaradi zraka nad njo - a še vedno trdim, da je delež segrevanja na ta način, ko govorimo o običajnih bidonih, veliko manjši (zanemarljiv) od drugih dveh, zato pa ta prave termoske (vakuum med stenama - dobra izolacija, posrebrene stene - zelo malo sevanja) delujejo - tu pa se strinjam, je prehajanje toplote zaradi odpiranja glavni prispevek - še vedno majhen, a ker sta druga dva še manjša - glaven.

Pri vroči tekočini in hladnem zraku (vroč čaj pozimi) - je v izmenjavi toplote potrebno upoštevati, da se zrak, ki pride blizu tekčine segreje in navlaži (del vode prehaja iz tekočine v paro in zato porablja energijo) - tako vodna para kot topel zrak sta lažja od okoliškega zraka in se dvigata - kar pomeni, da če je odprtina dovolj velika, pride do usmerjenega gibanja in s tem kondukcije.

Torej, če prav razumem, če poleti vozim prehitro, je nevarnost, da mi pijača v bidonu zmrzne?

Ban 05.07.2017 14:09

Čitam, pa nč na zastopm{#emotions_dlg.undecided}. Men je vseen kakšna je voda v bidonu, važn mi je samo da je pir na konc mrzu.

1
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI