Nakup prvega cestnega kolesa

Domov > Forum > Nakup prvega cestnega kolesa

Nakup prvega cestnega kolesa

fusion90 23.06.2018 13:22

Si izposodim kar to temo ...

Odločam se za nakup kolesa, kolebam med treking in cestnim kolesom.

V zadnjih dneh sem šel v nekaj trgovin in naletel na Cannondale CAAD8 s Tiagra opremo, starejši letnik (2017), cena pribl. 800€ s kombiniranimi pedali, kar se mi zdi dobra ponudba.

Tudi prodajalec je določene stvari dobro razložil, VENDAR kar me skrbi ... velikost okvirja - 51.

Glede na mojo velikost 160 cm v večini izračunov velikosti okvirja dobim predlagan manjši okvir.

Z omenjenim kolesom sem se zapeljal kakšnih 10 m :D ... ampak ne morem oceniti če mi velikost okvirja dejansko ustreza, že zaradi čisto drugačne drže kot pri trekingu, ki sem jo bil navajen do sedaj.

Torej kako izbrati pravo velikost okvirja?

Pinocio 23.06.2018 19:13
 fusion90...za velikost 160 cm je 51 prevelik okvir,za to velikost je pravi okvir velikosti 49 in ne poslušaj trgovca in nobenega drugega,ki ti svetuje velikost 51.;)
bécane 23.06.2018 19:49

MatMat 23.06.2018 23:58

@fusion90

Mogoče en predlog. Pojdi do nekaj različnih trgovcev in se pozanimaj katero velikost ti priporočajo. Jaz sem vzel to taktiko ko sem nabavljal gorca in enako hodim zdaj ko kupujem specialko. Visok sem namreč 185cm in pri skoraj vseh znamkah koles sem po njihovih tabelah primeren za dve velikosti okvirja.

Za tvojo višino ti je trgovec res predlagal prevelik okvir, zato malo pofirbcaj še pri konkurenci.

fusion90 24.06.2018 10:36

Hvala za odgovore.

Ravno s tem razlogom sem vprašal, ker mi je drugi trgovec, ki sicer ni imel na zalogi cestnih, predlagal okvir okoli številke 48-49 (S oz. celo XS).

lone_rider 24.06.2018 12:43
  Predlagam, da zrasteš 10 cm pa bo velikost okvirja ok. 😇 Kolikor gledam, obstaja še velikost tega kolesa 48, kar bi ti zagotovo bolj odgovarjalo. Takole na oko ob pregledu geometrije bi rekel, da je 51-ka mišljena za telesno višino okrog 170 cm, 48-ka pa za okrog 165 cm. Moraš pa vedet, da boš tako mali okvir težko dobil, ti bi rabil 46, vprašanje, kdo od trgovcev sploh ima take številke. Če vzameš 51, lahko daš krajšo fajfo gor, da malo skorigiraš velikost, kako 8 cm morda, ampak idealno to ne bo. 

Sicer pa je kolo na forumih pohvaljeno, delali so ga pa do 2016.

robizo 25.06.2018 08:15

@fusion, svetujem ti, da z nakupom ne hitiš in da preizkusiš čimveč koles, predvsem pa da TRGOVCE JEMLJEŠ Z VELIKO REZERVE. Tudi na tem forumu je bil že govor o tem, predvsem pa lahko na bolhi najdeš veliko oglasov, ko se prodajajo za lastnike premajhna/prevelika kolesa, ki so jih kupili po nasvetu trgovcev. Ta, ki ti je ponujal CAADa velikosti 51, je bil že eden takih.

Večinoma ljudje nimamo idealnih telesnih proporcev (krajše/daljše noge, trup roke), vendar bi čez palec rekel, da je zate primeren okvir z merami 46-48 cm, horizontalno (effective) zgornjo cevjo 51 cm in višino zgornje cevi od tal med 74-76 cm. Iz tvojega pisanja sklepam, da iščeš udobnejšo (endurance) geometrijo (še en minus za tistega prodajalca).

Koles primernih zate je kar nekaj, vprašanje pa je, če so pri prodajalcih na zalogi, glede na to, da gre sezona h koncu, na hitro se spomnim: Colnago 42 ali 45 (odvisno od modela), Cannondale Synapse 48, Scott  CR1 47,  Focus Izalco (XS/47), Binachi 44 (pogojno 46), De Rosa 43, Trek Domane (pogojno - bi moral preizkusiti) 50, Wilier GTR XXS, Giant Defy velikost XS  ... in še kar veliko drugih. Potem so pa še kolesa, ki se prodajajo samo preko spletnih trgovin v tujini, kot naprimer Rosebikes ali  Canyon.

Obenem bi ti svetoval, da pogledaš še med ženskimi kolesi. Pridevnik "ženski" je bolj kot ne tržni nateg, pri več proizvajalcih med geometrijami večjih okvirjev ženskih koles in moških koles istega modela ni razlike. 

Želim ti, da boš našel primerno kolo zase,  predvsem pa veliko užitka pri kolesarjenju.

fusion90 25.06.2018 12:07

@lone_rider dober nasvet, ampak bo težka :)

@robizo ne morem trditi, da se ni potrudil z nekaterimi razlagami, vendar sem na koncu res dobil občutek, da mi kolo dejansko "prodaja", razumem pa tudi trgovce, ki se želijo znebiti starejših letnikov ...

Hvala za predlagane primerke koles, bom pobrskal, mogoče se bo pa vseeno kaj našlo.

Falco 28.06.2018 16:36

Pozdravljeni, tudi sam sem postal navdušen kolesar (ok, navdušenje traja že 2 meseca in ne popušča). Zato seveda razmišljam v smeri nakupa cestnega kolesa (specialke) za naslednje leto. Malo sem šel firbcat po okoliških trgovinah in izvedel veliko zanimivega in novega. Najbolj me je "presenetilo" to, da nakup kolesa ne bo enostaven kot sem mislil.

Trenutno vozim Scott Sportster P6 (treking kolo s shimano acera menjalnikom). Za seboj imam (ne se smejat) 600 kilometrov, tako da nek presežek nisem. Tudi letno bom delal okrog 3.000 kilometrov. 

Za novo kolo bi dal okrog 1.000€. Danes sem gledal Fuji Roubaix 1.3 (https://www.velo.si/roubaix-1.3-crn/rdec). Kaj naj še gledam v tem rangu? Scott?

Vprašanj imam še milijon, ampak počasi... :)

fusion90 12.07.2018 10:28

Evo sem izbrskal nekaj koles, ki bi lahko bila primerja za mojo višino:

1. Wilier Montegrappa Tiagra, velikost: S

https://www.a2u.si/kolo-wilier-montegrappa-tiagra-2

2. Cestno kolo Focus Cayo AL 105 2017, velikost: XS

https://www.11-11.si/i_14721_cestno-kolo-focus-cayo-al-105-2017

3. Legnano Corsa LG36, velikost: 48

https://www.hervis.si/store/Oprema/Kolesa/Cestna-kolesa/Legnano/Corsa-LG36/p/COLOR-2405189

Kaj pravite, mnenja?

janja 12.07.2018 16:16
 Po opisu Cayo, drugače pa tisti, ki ti bolj sede Cayo ali Montegrapa - tistega iz Hervisa bi preskočila, zaradi aluminijaste vilice.
Maratonac 12.07.2018 23:07
@fusion90

V zadnjih dneh sem šel v nekaj trgovin in naletel na Cannondale CAAD8 s Tiagra opremo, starejši letnik (2017), cena pribl. 800€ s kombiniranimi pedali, kar se mi zdi dobra ponudba.

Tudi prodajalec je določene stvari dobro razložil, VENDAR kar me skrbi ... velikost okvirja - 51.

Glede na mojo velikost 160 cm v večini izračunov velikosti okvirja dobim predlagan manjši okvir.

Z omenjenim kolesom sem se zapeljal kakšnih 10 m :D ... ampak ne morem oceniti če mi velikost okvirja dejansko ustreza, že zaradi čisto drugačne drže kot pri trekingu, ki sem jo bil navajen do sedaj.

Jaz imam 175cm in se na 52 počutim veliko bolje kot pa na drugem boljšem , ki je 54. Po moje brez računanja 48-50 , kar je pa že tako majhna št. , da ga znaš dobiti na on- line trgovini  na rasprodajah.  Kar se tiče pa marke , imaš na voljo 4 italijanske in to je vse , če želiš imeti in obdržati vrednost kolesu. Pinarelo. Bianchi, Bottecchia in Wilier !
fuego 13.07.2018 07:59
 Najprej si izmeri razkorak, potem poglej tabelo od proizvajalca. In če ne misliš ravno tekmovat je bolje, da si malce bolj raztegnjen na kolesu. Pa na kar vsi pozabljajo. Bolj pomembno od dobre opreme na kolesu so dobri obroči in gume. Zato pa proizvajalci na kolesa vedno namečejo najslabše obroče in najcenejše gume.
lone_rider 13.07.2018 09:07

Montegrappa je moderen okvir in slabša grupa, cayo je klasičen okvir in boljša grupa. Moraš pa pri montegrappi absolutno vzeti XS, pri tej velikosti ima top tube 51,5 cm proti cayotovim 51 cm.

Jaz bi vzel cayota.

fuego 13.07.2018 11:31
@Maratonac
@fusion90

Jaz imam 175cm in se na 52 počutim veliko bolje kot pa na drugem boljšem , ki je 54. Po moje brez računanja 48-50 , kar je pa že tako majhna št. , da ga znaš dobiti na on- line trgovini  na rasprodajah.  Kar se tiče pa marke , imaš na voljo 4 italijanske in to je vse , če želiš imeti in obdržati vrednost kolesu. Pinarelo. Bianchi, Bottecchia in Wilier !

Mah na te znamke noben nič ne da. Jaz sem prodajal Cannondale-a z komplet 11 redno Ultegro in Ice Tech diski, ki je 3 leta nazaj stal 2.600eur pa sem dobil komaj 1.200. Pa v nulo ohranjen. 

Drugače pa....na specialko ne dajat kombiniranih pedal. Prvič ne pašejo na specialko in kot drugo je čisto drugačen občutek vožnje s cestnimi pedali. Imajo večjo kontaktno površino, bolj so kompaktni  itd....

PrimožR 13.07.2018 13:35

Moj predlog:

Kupi kupi kolo srednjega ranga (ca. 1300-1500€), nato doplačaj za res dober komplet koles, ravno tako srednjega do višjega ranga. Več pozornosti nameni kompletu koles.

10.000 km je veliko, vendar pri prvem cestnem kolesu preveč ne kompliciraj.

Če si omejen s denarjem je dobra izbira na tem nivoju vrhunski Alu (Canyon, Cannodale, Scott, Specialized...)

fusion90 13.07.2018 15:40

Med tremi naštetimi primerki je najboljša izbira Cayo, potem Montegrappa. Tako vsaj predvidevam iz odgovorov.

Najdene tabele velikosti okvirjev:

- Focus

- Wilier

Torej idealna velikost okvirja (tabeli zgoraj) za obe znamki, glede na mojo mojo višino (160cm) bi bila 48 - XS.

Budget sem namenoma omejil na nekje 800€, ker bi bilo to moje prvo cestno kolo, v štartu sem ciljal na opremo Tiagra.

Veliko je odgovorov, tudi v drugih temah, da je najmanjše in največje velikost okvirjev, rezmeroma lahko dobiti po ugodnejših cenah (zadnji modeli, modeli iz prejšnih sezon, itd.). Če je mogoče kdo naletel na konkretne primere, prosim za link. :)

fuego 13.07.2018 15:47
@fusion90

Med tremi naštetimi primerki je najboljša izbira Cayo, potem Montegrappa. Tako vsaj predvidevam iz odgovorov.

Najdene tabele velikosti okvirjev:

- Focus

- Wilier

Torej idealna velikost okvirja (tabeli zgoraj) za obe znamki, glede na mojo mojo višino (160cm) bi bila 48 - XS.

Budget sem namenoma omejil na nekje 800€, ker bi bilo to moje prvo cestno kolo, v štartu sem ciljal na opremo Tiagra.

Veliko je odgovorov, tudi v drugih temah, da je najmanjše in največje velikost okvirjev, rezmeroma lahko dobiti po ugodnejših cenah (zadnji modeli, modeli iz prejšnih sezon, itd.). Če je mogoče kdo naletel na konkretne primere, prosim za link. :)

Kaj je tako težko pogooglat po netu? Je pa tako, da vsak začetnik išče čim cenejše kolo. Potem pa začneš mal več kolesarit pa vidiš, da to ni to in potem je treba kolo prodat kupit nekaj boljšega. Moj predlog je, da greš do trgovine in se probaš peljat s kolesom nižjega ranga in potem s kolesom srednjega ranga. Razlika bo očitna. Potem pa se odločiš kaj boš kupil.
janja 13.07.2018 16:49

To, da je najmanjše/največje številke lahko dobiti po ugodnih cenah - na splošno govorijo tisti, ki jih ne rabijo. V bistvu je ja in ne - če jo slučajno imajo jo pač imajo in je res morda v trgovini kar nekaj časa (kot očitno cayo v 11/11), dostikrat pa ravno teh številk nimajo - niti med sezono za normalno ceno.

V vsakem primeru pa se pred nakupom na kolo vsedi in preiskusi, kako ti "paše" - naj ti ga nastavijo in če trdijo, da se tvoje morebitno nelagodje da popraviti z... naj ti to pred nakupom tudi naštimajo (ob morebitnem doplačilu). Pa nasvet od Fuega - da poskusi še kakšno boljše/dražje kolo ni za zanemarit - da sam občutiš ali je razlika ali ne in si za morebitno razliko pripraljen plačat. Jaz pri nekaterih stvareh čutim razliko, pri drugih pač ne :)

Pa (ok popluvajte me) malo presliši kaj paše in kaj ne na specialko, če je rekreacija voziš zase.

Maratonac 14.07.2018 13:55
Ne vem če ste opazili ampak v oglasih noben ne prodaja Bianckia , Pinarela, tud Wiliera ne , prodajajo se samo znamke ki pri "poznavalcih "veljajo za vrhunske . Če so tolk vrhunske , kva jih potem prodajate !!
Vse objave
1 2
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI