Gravel kolo predlogi za nakup

Domov > Forum > Gravel kolo predlogi za nakup

Gravel kolo predlogi za nakup

SORTIRAJ PO:
m66 19.03.2019 10:51
@fuego
 A mi lahko nekdo pove v čem je prednost gravel kolesa pred 29 colarjem? Na Cape Epicu npr. jih ne vozijo.

Hitrejša vožnja po asfaltu, makadamu? Gravel je za univerzalne ture, kjer imaš vse od singlc, asfalta in vmes...Cape Epic je pa nekja zelo razritega makadama, velik lepih xc enoslednic in nekja gladkega makadama. Asfalta pač ni. 
obelix 19.03.2019 10:57

 Se mi zdi, da je gravel bike za nek sweet spot razmerje med makadamom in cesto npr. 40-60, 50-50, 60-40, se pravi iščeš makedame, ampak vseeno moraš kakšne povezave delati po cesti in tega ni tako malo. Takoj ko pa je makadama več ali manj, pa menim, da verjetno obstajajo boljše rešitve. Kar se tiče pa gozdnih poti, pa mislim, da razen za kakšne promo filmčke po speglanih poteh, to realno ni. 


Na Cape Epicu imajo sicer, na pamet, tudi 60-70% makedama, pa še ta je precej slab, samo nimajo preostalega ceste ampak pravega "razfuka" od podlage (se opravičujem za "strokovni" termin, ne najdem boljše besede :) ) in zaradi tega so tam celo bolj na drugi strani 29 colarjev, kjer določeni posegajo tudi po fully xc kolesih. 

Kolega ravno na novem gravel kolesu pretekli teden vozil 4 dni traso Veneto Gravel, so zgledal na sliki kar lepi makedami in poti, pa vseeno pravi, da po 200 km so roke fuč zaradi tresenje. Sicer je komentiral, da se je kolo obnesel top. Me prav zanima kaj več bo povedal, samo ga rabim dobit na eno furo. Če sem ga pa prav razumel, bo on kolo z drugim wheelsetom uporabljal kot specialko, kar pa tudi ima potem en point.

ElTorro 19.03.2019 11:14

Ja, tu je potem že stvar nians. Za kombinacijo lepih makadamov in asfalta je gravel....pa z dvema wheelsetoma lahko enostavno iz njega narediš specialko ali makadamkarja.


Z druge strani lahko tudi za 29" vzameš še en ožji wheelset, in ga imaš kot makadamkarja.


S tretje strani pa lahko tudi na kakšno specialko namontiraš 28mm gravel gume, pa bo za nezahteven makadam čisto ok....


Vprašanje, kako dolgo bodo pri nas graveli uporabni, glede na to da se mi zdi, da imamo nekako trend pripeljati asfalt tudi v najbolj odročne kraje....

robizo 19.03.2019 11:15
 O hvala @ZigaK, da si se oglasil, saj sem s svojim, dokaj osamljenim mnenjem izpadel pravi čudak. Tudi jaz nameravam nabaviti jeklen okvir, nekega bolj "konfekcijskega", ker mi žal do Karussellovih, ne seže denarnica. So pa to tehnično vrhunska in izjemno lepa kolesa.
mastif 19.03.2019 13:26

 poglej tudi cannondale topstone. Podobna geometrija kot synapse, cena konkurenčna, prenosi za tudi večje klance,...

topstone

fuego 19.03.2019 14:19
 Modna muha. Še vedno se je po makadamu udobneje peljat z hardtailom, za po cesti pa ni niti en niti drug. Sam imam okoli celja malo takih makadamskih cest, kjer bi prišel do izraza. Ali je to med hmeljišči, kjer je itak dobrega makadama malo in se je bolje peljat z hardtailom, imam pa ogromno poti, kjer so vmes gozdne poti, makdamski vzponi tudi 15% in več ter malce asfalta. Za to je hardtail idealen. Ko si pa zaželim hitre vožnje pa zaprežem Foila.
n3o 19.03.2019 15:24

@fuego
 Modna muha. Še vedno se je po makadamu udobneje peljat z hardtailom, za po cesti pa ni niti en niti drug. Sam imam okoli celja malo takih makadamskih cest, kjer bi prišel do izraza. Ali je to med hmeljišči, kjer je itak dobrega makadama malo in se je bolje peljat z hardtailom, imam pa ogromno poti, kjer so vmes gozdne poti, makdamski vzponi tudi 15% in več ter malce asfalta. Za to je hardtail idealen. Ko si pa zaželim hitre vožnje pa zaprežem Foila.

mam rad različna mnenja...sam....


butn skala...res...po parih letih pojasnjevanja....predstavljanja...in se kaj...se vedno se najde en @fuego , ki spet pametuje.....



fuego 19.03.2019 15:25
@n3o

@fuego
 Modna muha. Še vedno se je po makadamu udobneje peljat z hardtailom, za po cesti pa ni niti en niti drug. Sam imam okoli celja malo takih makadamskih cest, kjer bi prišel do izraza. Ali je to med hmeljišči, kjer je itak dobrega makadama malo in se je bolje peljat z hardtailom, imam pa ogromno poti, kjer so vmes gozdne poti, makdamski vzponi tudi 15% in več ter malce asfalta. Za to je hardtail idealen. Ko si pa zaželim hitre vožnje pa zaprežem Foila.

mam rad različna mnenja...sam....


butn skala...res...po parih letih pojasnjevanja....predstavljanja...in se kaj...se vedno se najde en @fuego , ki spet pametuje.....



Uh, ti sa pa brihta jle?    :)

n3o 19.03.2019 15:30

@fuego
@n3o

@fuego
 Modna muha. Še vedno se je po makadamu udobneje peljat z hardtailom, za po cesti pa ni niti en niti drug. Sam imam okoli celja malo takih makadamskih cest, kjer bi prišel do izraza. Ali je to med hmeljišči, kjer je itak dobrega makadama malo in se je bolje peljat z hardtailom, imam pa ogromno poti, kjer so vmes gozdne poti, makdamski vzponi tudi 15% in več ter malce asfalta. Za to je hardtail idealen. Ko si pa zaželim hitre vožnje pa zaprežem Foila.

mam rad različna mnenja...sam....


butn skala...res...po parih letih pojasnjevanja....predstavljanja...in se kaj...se vedno se najde en @fuego , ki spet pametuje.....



Uh, ti sa pa brihta jle?    :)

hihi huha ... no sej pač maš foila in letiš ko sneta sekira...


....mene pa v kafani čudno gledajo, ko se prpelem z gravlom...pa mi je všeč... :) :)

fuego 19.03.2019 15:33

@n3o

@fuego
@n3o

@fuego
 Modna muha. Še vedno se je po makadamu udobneje peljat z hardtailom, za po cesti pa ni niti en niti drug. Sam imam okoli celja malo takih makadamskih cest, kjer bi prišel do izraza. Ali je to med hmeljišči, kjer je itak dobrega makadama malo in se je bolje peljat z hardtailom, imam pa ogromno poti, kjer so vmes gozdne poti, makdamski vzponi tudi 15% in več ter malce asfalta. Za to je hardtail idealen. Ko si pa zaželim hitre vožnje pa zaprežem Foila.

mam rad različna mnenja...sam....


butn skala...res...po parih letih pojasnjevanja....predstavljanja...in se kaj...se vedno se najde en @fuego , ki spet pametuje.....



Uh, ti sa pa brihta jle?    :)

hihi huha ... no sej pač maš foila in letiš ko sneta sekira...


....mene pa v kafani čudno gledajo, ko se prpelem z gravlom...pa mi je všeč... :) :)


Mene ne gledajo čudn ni važn s katerim se prpelem, pa mi je vseen..:) :)

n3o 19.03.2019 15:35
 ahhhh...kdaj boste razumeli.... Nevedni Tomaži....
bécane11488 19.03.2019 16:01

 fuego, najprej vozi in nato komentiraj. Teoretiki znate res najedati in mlatiti prazno slamo :)

Če imaš eno kolo, je "gravel" kolo lahko kar hitro edino kolo, ki si ga želiš imeti v štalci. Nisem verjel, dokler nisem začel vozit. Sicer specialka ne bo šla od doma, ker ima svoje čare, ampak moje all-road je bolj udobno od specialke, sploh na ne-asvaltu, umirjena potovalna hitrost je ob gumah 650b/47c samo 2km nižja od 25 Conti GP 5000, občutka na drop balanci se sploh ne da primerjati s traktorji, etc. Résumé - hardtail je passé, kajti za bolj specialne off-road vožnje je veliko boljših rešitev kot hardteil, za vse ostalo pa allroad, vsaj moj Libre, poseka traktorje :)

n3o 19.03.2019 16:06
@bécane

 fuego, najprej vozi in nato komentiraj. Teoretiki znate res najedati in mlatiti prazno slamo :)

Če imaš eno kolo, je "gravel" kolo lahko kar hitro edino kolo, ki si ga želiš imeti v štalci. Nisem verjel, dokler nisem začel vozit. Sicer specialka ne bo šla od doma, ker ima svoje čare, ampak moje all-road je bolj udobno od specialke, sploh na ne-asvaltu, umirjena potovalna hitrost je ob gumah 650b/47c samo 2km nižja od 25 Conti GP 5000, občutka na drop balanci se sploh ne da primerjati s traktorji, etc. Résumé - hardtail je passé, kajti za bolj specialne off-road vožnje je veliko boljših rešitev kot hardteil, za vse ostalo pa allroad, vsaj moj Libre, poseka traktorje :)

Ergo....pa so meni pravli da teoretizirammmmm....(no en "Vrh" na tem forumu je imel čisto prav.... :) :) :) ).
bécane11488 19.03.2019 16:37
 Dodam samo še to, ne samo ne-asvalt, tudi po naših razpokanih asvaltnih cestah je s 650b/47c, pa jih pumpam na maksimalnih 50 PSI balzam voziti. Kot sem enkrat že napisal, s cestnim, pa imam enega bolj udobnih, rinem na rob vozišča, da se, če se le da izognem razpokam, s 650b pa iščem razpoke, ker ne morem verjeti, da se pod ritjo skoraj nič ne čuti ...
fuego 19.03.2019 16:40

@bécane

 fuego, najprej vozi in nato komentiraj. Teoretiki znate res najedati in mlatiti prazno slamo :)

Če imaš eno kolo, je "gravel" kolo lahko kar hitro edino kolo, ki si ga želiš imeti v štalci. Nisem verjel, dokler nisem začel vozit. Sicer specialka ne bo šla od doma, ker ima svoje čare, ampak moje all-road je bolj udobno od specialke, sploh na ne-asvaltu, umirjena potovalna hitrost je ob gumah 650b/47c samo 2km nižja od 25 Conti GP 5000, občutka na drop balanci se sploh ne da primerjati s traktorji, etc. Résumé - hardtail je passé, kajti za bolj specialne off-road vožnje je veliko boljših rešitev kot hardteil, za vse ostalo pa allroad, vsaj moj Libre, poseka traktorje :)


Ne vem po kakem terenu se voziš ampak jaz imam ravnino samo , če se peljem proti Savinjski. Čim zavijem kam drugam imam vedno konkretne klance. Sicer okoli Celja ni daljših klancev od 5 - 6km samo ima pa večina naklone nad 10%, kjer pa je makadam pa še več. V glavnem bolj mi pride prav 29 colar, ker se z njim lahko peljem tako po travniku, skozi gozd, po makadamu in asfaltu. Edino čez kake korenine bi si včasih zaželel še vzmetenja zadaj. Že ko se vsedem na specialko mi je vse toliko mehkejše na gorcu. Sem se kar malce razvadil. Lansko leto je en kolega hotel na en bližnji hrib z ciklokrosom in je moral zadnjih 300m peš, ker je bil asfaltni naklon ponekod 25%. Z gorcem se pa normalno pelješ. Po asfaltu pa je sigurno specialka hitrejša od gravela..no sicer pa itak bi si naj gravel kupovali tisti, ki hočejo v naravo. Grem na kolo naredim 18km pa se nabere 600vm, kadar pa malce daljšo recimo 40km pa ponavadi okoli 1200. In to ponavadi z minimalno asfaltne podlage, ker se je karseda izogibam. Si ne predstavljam da bi te turce vozil z gravelom. Kadar grem s specialko moram za 1000vm nardit vsaj 80km.

bine1 19.03.2019 17:37

@fuego

@bécane

 fuego, najprej vozi in nato komentiraj. Teoretiki znate res najedati in mlatiti prazno slamo :)

Če imaš eno kolo, je "gravel" kolo lahko kar hitro edino kolo, ki si ga želiš imeti v štalci. Nisem verjel, dokler nisem začel vozit. Sicer specialka ne bo šla od doma, ker ima svoje čare, ampak moje all-road je bolj udobno od specialke, sploh na ne-asvaltu, umirjena potovalna hitrost je ob gumah 650b/47c samo 2km nižja od 25 Conti GP 5000, občutka na drop balanci se sploh ne da primerjati s traktorji, etc. Résumé - hardtail je passé, kajti za bolj specialne off-road vožnje je veliko boljših rešitev kot hardteil, za vse ostalo pa allroad, vsaj moj Libre, poseka traktorje :)


Ne vem po kakem terenu se voziš ampak jaz imam ravnino samo , če se peljem proti Savinjski. Čim zavijem kam drugam imam vedno konkretne klance. Sicer okoli Celja ni daljših klancev od 5 - 6km samo ima pa večina naklone nad 10%, kjer pa je makadam pa še več. V glavnem bolj mi pride prav 29 colar, ker se z njim lahko peljem tako po travniku, skozi gozd, po makadamu in asfaltu. Edino čez kake korenine bi si včasih zaželel še vzmetenja zadaj. Že ko se vsedem na specialko mi je vse toliko mehkejše na gorcu. Sem se kar malce razvadil. Lansko leto je en kolega hotel na en bližnji hrib z ciklokrosom in je moral zadnjih 300m peš, ker je bil asfaltni naklon ponekod 25%. Z gorcem se pa normalno pelješ. Po asfaltu pa je sigurno specialka hitrejša od gravela..no sicer pa itak bi si naj gravel kupovali tisti, ki hočejo v naravo. Grem na kolo naredim 18km pa se nabere 600vm, kadar pa malce daljšo recimo 40km pa ponavadi okoli 1200. In to ponavadi z minimalno asfaltne podlage, ker se je karseda izogibam. Si ne predstavljam da bi te turce vozil z gravelom. Kadar grem s specialko moram za 1000vm nardit vsaj 80km.


Na 12 km 1000 nm, z gravel kolesom... priznam, da počasneje kot prej z 29tko, ampak po makadamu se nisem še peljal hitreje kot sedaj z gravel kolesom. In tistih 25% ki si jih omenjal.... se da obrnit tudi z 40/36.... ker imam 1 x 11. Z 40/11 hitrostnih rekordov ne moraš podirat, a to ni point te igrače. Gre pa še vedno spodobnih 45 km/h brez večjih težav.

Zame je to univerzalno kolo, gre povsod, kje je šlo prej z 29tko, na dol seveda počasneje(teren). Idealno kolo za naše razf_k_ne ceste.


Heko 19.03.2019 20:37
@mastif

 poglej tudi cannondale topstone. Podobna geometrija kot synapse, cena konkurenčna, prenosi za tudi večje klance,...

topstone


Uf to pa je...  I'm in love :) Zgleda tudi super udobna geometrija (napram CAADX). Edino malce drag je, cene pa nikjer ne znižajo niti za € :o
mastif 19.03.2019 20:39
 Heko, poglej ZS, pa še nekaj govori v prid temu modelu. Gonilni ležaj;)
bécane11488 19.03.2019 21:58

@Heko
@mastif

 poglej tudi cannondale topstone. Podobna geometrija kot synapse, cena konkurenčna, prenosi za tudi večje klance,...

topstone


Uf to pa je...  I'm in love :) Zgleda tudi super udobna geometrija (napram CAADX). Edino malce drag je, cene pa nikjer ne znižajo niti za € :o
Cena niti ni visoka, če primerjaš s predlogi tukaj gor i.e. z Nukeproof in Sram Apex za slabih 1500, in Orbeo s staro 105-ko za 1700. Se splača, če finance le dopuščajo, da probaš še malo dodati. Topstone izgleda odlično, ampak za ta denar se obzorja širijo, verjetno dobiš tudi kaj takega z lifetime warranty (pozanimaj se za ceno pri SLO zastopniku): http://konaworld.com/rove_nrb_dl.cfm



fuego 20.03.2019 10:03
@bine1

@fuego

@bécane

 fuego, najprej vozi in nato komentiraj. Teoretiki znate res najedati in mlatiti prazno slamo :)

Če imaš eno kolo, je "gravel" kolo lahko kar hitro edino kolo, ki si ga želiš imeti v štalci. Nisem verjel, dokler nisem začel vozit. Sicer specialka ne bo šla od doma, ker ima svoje čare, ampak moje all-road je bolj udobno od specialke, sploh na ne-asvaltu, umirjena potovalna hitrost je ob gumah 650b/47c samo 2km nižja od 25 Conti GP 5000, občutka na drop balanci se sploh ne da primerjati s traktorji, etc. Résumé - hardtail je passé, kajti za bolj specialne off-road vožnje je veliko boljših rešitev kot hardteil, za vse ostalo pa allroad, vsaj moj Libre, poseka traktorje :)


Ne vem po kakem terenu se voziš ampak jaz imam ravnino samo , če se peljem proti Savinjski. Čim zavijem kam drugam imam vedno konkretne klance. Sicer okoli Celja ni daljših klancev od 5 - 6km samo ima pa večina naklone nad 10%, kjer pa je makadam pa še več. V glavnem bolj mi pride prav 29 colar, ker se z njim lahko peljem tako po travniku, skozi gozd, po makadamu in asfaltu. Edino čez kake korenine bi si včasih zaželel še vzmetenja zadaj. Že ko se vsedem na specialko mi je vse toliko mehkejše na gorcu. Sem se kar malce razvadil. Lansko leto je en kolega hotel na en bližnji hrib z ciklokrosom in je moral zadnjih 300m peš, ker je bil asfaltni naklon ponekod 25%. Z gorcem se pa normalno pelješ. Po asfaltu pa je sigurno specialka hitrejša od gravela..no sicer pa itak bi si naj gravel kupovali tisti, ki hočejo v naravo. Grem na kolo naredim 18km pa se nabere 600vm, kadar pa malce daljšo recimo 40km pa ponavadi okoli 1200. In to ponavadi z minimalno asfaltne podlage, ker se je karseda izogibam. Si ne predstavljam da bi te turce vozil z gravelom. Kadar grem s specialko moram za 1000vm nardit vsaj 80km.


Na 12 km 1000 nm, z gravel kolesom... priznam, da počasneje kot prej z 29tko, ampak po makadamu se nisem še peljal hitreje kot sedaj z gravel kolesom. In tistih 25% ki si jih omenjal.... se da obrnit tudi z 40/36.... ker imam 1 x 11. Z 40/11 hitrostnih rekordov ne moraš podirat, a to ni point te igrače. Gre pa še vedno spodobnih 45 km/h brez večjih težav.

Zame je to univerzalno kolo, gre povsod, kje je šlo prej z 29tko, na dol seveda počasneje(teren). Idealno kolo za naše razf_k_ne ceste.



Odvisno od kilaže kolesarja tudi. Če si velik 1,60m in 60kg je razlika kot pa če si velik 185 in imaš 85kg. Pa še odvisno je od podlage. Ponavadi so taki strmi makadamski klanci s slabšo podlago in se ne da abzicat. 45km/ h se z 29 colarjem ne rabim furat, ker se z njim vozim po hribih in ne po ravnini. Ravnina je samo nujno zlo. Razen kakih lepih ravninskih singlc ob rekah ali skozi gozd. Ne vem kako bi se z gravelom vozil po gozdu s koreninami itd. Lahko da je gravel univerzalno kolo za ravnino in lažje klance. Za teren, ki ga imam pa jaz na razpolago, pa je univerzalen 29 colar.
Heko 20.03.2019 13:37
@bécane

@Heko
@mastif

 poglej tudi cannondale topstone. Podobna geometrija kot synapse, cena konkurenčna, prenosi za tudi večje klance,...

topstone


Uf to pa je...  I'm in love :) Zgleda tudi super udobna geometrija (napram CAADX). Edino malce drag je, cene pa nikjer ne znižajo niti za € :o
Cena niti ni visoka, če primerjaš s predlogi tukaj gor i.e. z Nukeproof in Sram Apex za slabih 1500, in Orbeo s staro 105-ko za 1700. Se splača, če finance le dopuščajo, da probaš še malo dodati. Topstone izgleda odlično, ampak za ta denar se obzorja širijo, verjetno dobiš tudi kaj takega z lifetime warranty (pozanimaj se za ceno pri SLO zastopniku): http://konaworld.com/rove_nrb_dl.cfm

Ma ja, vedno lahko daš 100, 200€ več, ampak mi finance tega trenutno žal ne dopuščajo Ta ROVE NRB DL je tud super, ampak so cene 2k €+.


bécane11488 20.03.2019 14:22

 S popustom verjetno nekje v rangu Topstone. Se pa popolnoma strinjam s tabo, nekje je treba postaviti mejo, ker dugače lahko samo dodajaš., konca pa ni in ni. Naredi si en izbor v okviru svojih financ in nato nabavi tistega, ki ti je najbolj všeč, včasih je to veliko bolj pomembno kot malček boljša oprema.

Geometrije teh endurance, gravel, all-road si niso toliko narazen, da bi s tem delal kakšno škodo telesu, predpogoj je le, da kupiš pravo številko. Telo se marsičesa navadi in rezerve so ogromne. Če boš le kupil pravo številko okvirja, boš lahko vsak okvir z minimalnimi posegi prilagodil svojim potrebam.

mv5267 20.03.2019 18:54
 Lepa priložnost za univerzalca.  Nima sicer diskov, a to je v nekaterih ozirih prednost, sicer pa ima tako rekoč vse:  https://www.bicikel.com/mali-oglasi/specialized-crux-pro-z-ultegro-18605.
JONY 20.03.2019 20:11

 GIANT: 👍 https://www.freestyle.si/artikel/11959214/kolo-giant-toughroad-slr-gx-ge-m-2019-charcoal

LeQuack 31.08.2019 00:51

Mene zanima a se pri gravel kolesu splača vlagati v carbon? Sam imam alu MTB in carbon specialko ampak me tudi mika nek gravel, ki bi nadomestil oba. Sploh ker MTB je zoprn za asfalt in težek, specialka pa recimo že za nek golovec ali rožnik ni primerna, čeprav je kar utrjena pot. Men je pa ravno to kul da greš malo čez pesek in potem po kakšni lepi cesti naprej, ne pa da se moraš že prej odločit po kakšnem terenu boš danes vozil.

No kakorkoli, karbon gravel so nekje 1kg lažji, ampak ponavadi kar dražji. Ampak a so tudi isto vzdržljivi in robustni kot alu? Recimo karbon vilice čez kakšne kamne ob hitrosti kako se to obnese?

bajker99 31.08.2019 07:39

Ravno kupil v Bl sport specialized diverge carbon sport 2020 model.


super kolo. Za naše lepe asfaltne ceste pa sploh😂

LosBlancos 12.09.2019 11:10

Saj zgleda vse lepo in prav, sam kdo bo to skozi cistil:)? 

SODROVC 12.09.2019 14:47

Meni je tale še najbolj všeč: https://www.fahrrad-xxl.de/koga-colmaro-allroad-x0038906


felx 13.09.2019 09:56

Največ škode temu tipu koles daje poimenovanje gravel/makadamkarji. V bistvu gre le za all-road kolesa (cesta na 100 in en način, od makadama do asfalta) in to je to. Vsaj polovica kupcev specialk v Hervisu bi se bolje počutila na takem kolesu, dam roko v ogenj.

ElTorro 13.09.2019 15:41

Dejansko kdo kupi specialko v Hervisu?

1 2 3 4
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI