Zavore na kolesu

Domov > Forum > Zavore na kolesu

Zavore na kolesu

SORTIRAJ PO:
anjakov12 29.08.2018 10:27

Zdravo,

Sem v fazi nakupa kolesa, pa me zanima kaj je prednost disk zavor? In kakšna je kaj cena vzdrževanja, ker sem slišala, da naj bi blo precej dražje? Kupujem gorsko kolo, sem pa bolj začetnica.

Hvala, lp

obelix 29.08.2018 11:46

Gorsko kolo za resno uporabo itaq ne dobiš več brez disk zavor, tako da je dilema odveč.

Navadne zavore dobiš samo na najbolj osnovnih gorskih kolesih, tako da če potrebuješ tako kolo, potem diskov sigurno ne rabiš oz. ne rabiš prednosti, ki jih ti prinašajo in je bolje, da si brez njih. Z diski je potencialno več sitnosti, vzdrževanje je dražje, hitro je prisotno nedležno "cinglanje", ko disk ni povsem raven in drgne ob zavoro, težje sam doma kaj pošraufaš, moraš biti previden pri snemanju koles, npr. če tlačiš kolo v avto, se hitro zgodi, da stisneš zavoro, kjer si dal gumo dol in imaš prec sitnost.

Pri nižjem rangu koles so tudi disk zavore po delovanju slabše od dobrih klasičnih zavor. Za povsem tehnično nezahtevno uporabo, bi raje priporočal klasične zavore, takoj ko pa so v igri spusti po terenu, potem pa disk zavore.

Evo, na hitro še nekaj glavnih prednosti disk zavor, če že ravno pišem:

- boljša zavorna moč, lažje zaviranje

- boljša modulacija, to je občutek na bremzi

- odlično delovanje tudi v mokrem, blatnem, snegu, mrazu, ko navadne zavore ponavadi precej odpovejo

- ne segreva obroča

- če se obroč rahlo skrivi, to ne vpliva na delovanje zavore

anjakov12 29.08.2018 13:07

Potem bom zaenkrat kar s klasičnimi zavorami izbrala.

Hvala za odgovor

fuego 29.08.2018 13:21
 Imaš več proizvajalcev disk zavor. Če vzameš Shimano nimaš kaj zgrešit. Cena ploščic v tujini je 5€ za par, tako, da ni nek velik strošek. Prednost disk zavor na gorskem kolesu je to, da primejo tudi v mokrem. Sploh, če se zapelješ s kolesom čez kakšno blato ali lužo klasična zavora ne prime. Lahko začneš kasneje zavirat v ovinku, sploh na kakšnem tehnično zahtevnem spustu se da disk zavoro lažje dozirat, da ne pride do zdrsa itd. Tako, da gorsko kolo brez diskov je danes pase. Z navadnimi zavorami boš dobila samo kako Xfact in podobne čunga lunga zadeve, ki jih prodajajo pod gorsko kolo, je pa to daleč od tega, da bi bilo gorsko kolo. Mogoče samo po izgledu in ker ima bolj robustne gume je pa to bolj za otroke.....
SHad 29.08.2018 13:22
 Kupiti gorsko kolo brez disk zavor, je kot dandanes kupiti avto brez servo volana.
peak 30.08.2018 07:40

@SHad
 Kupiti gorsko kolo brez disk zavor, je kot dandanes kupiti avto brez servo volana.

Lahko kupiš : Alfa 4C  😃

galoper 22.09.2018 21:48
Na spletu sem pogledal primerjavo sicer cestnih kolesa in kolo z disk zavorami je imelo 30% krajšo pot ustavljanja. Ta prednost bi bila zame najpomembnejša pri izbiri.
Merlin 24.09.2018 06:57
 Kje si videl ta test zavor?
galoper 24.09.2018 19:25

@Martin

Iskal sem načrte za 'jet  engine' in ob robu se mi je pojavilo več oglasov, med njimi tudi ta. Ko ga najdem, ga pošljem na 'bicikel' 

galoper 24.09.2018 21:48
@galoper

@Martin

Iskal sem načrte za 'jet  engine' in ob robu se mi je pojavilo več oglasov, med njimi tudi ta. Ko ga najdem, ga pošljem na 'bicikel'.

V iskalnik napiši: test usual and road bicycle. Pojavi se spisek možne izbire.

Merlin 24.09.2018 21:56
 Zanimivo, ker še nisem zasledil testa z takšnimi rezultati. 
lone_rider 25.09.2018 12:02

test navadnih in disk zavor na cestnem kolesu

Na suhem (asfalt/makadam) skoraj ni razlike, v vlažnem majhna razlika, na mokrem večja razlika.

Vprašanje, kdo od nas rekreačev se vozi s specialko po mokrem in to v race modu.

urosvru68 21.01.2019 18:32

Kupujem gumice za klasične zavore na cestnem kolesu in me zanima razlika me direct mount in navadnimi.

Uporabljam Sora zavorne čeljusti, kupil bi:

https://www.bike-discount.de/en/buy/shimano-105-brake-shoes-cartridge-r55c4-443115

https://www.bike-discount.de/en/buy/shimano-105-brake-shoes-cartridge-r55c4-for-direct-mount-443117

bécane 22.01.2019 12:26

Eni ste pa res bolani :) Za sedem! evrov razlike greste kupovati na tuje strani.

Ni pa dvakrat za reči, da je na BD ceno še poštnina ?

urosvru68 22.01.2019 16:11
 Bolani.....to je en izdelek, kupujem še xt sprednje kompletne zavore za gorca in deore ketno. Pa smo na hitro +70 eur ali več 🤑
urosvru68 22.01.2019 16:12
 Aja, hvala za prejšnji odgovor....
urosvru68 22.01.2019 16:12

fuego 22.01.2019 16:32
@bécane

Eni ste pa res bolani :) Za sedem! evrov razlike greste kupovati na tuje strani.

Nismo bolani...zakaj bi plačeval pri nas več če ni treba. Mi s kolegi vedno skupaj naročimo in potem pride poštnina cca. 2 € na vsakega. Cene teh malenkosti so pri nas zasoljene. Zavorne ploščice so res samo 4ur par ampak na leto pokurim vsaj 6 parov, ki jih v tujini kupim za 24€, pri nas pa stane par 10€ kar je 60eur. Razlika očitna. Pa gre samo za malenkosti. Pri ostalih stvareh so pa razlike še večje. Itak pa je vseeno, če naročim iz Ljubljane ali tujine. Iz tujine ponavadi še prej dobim.

areh 23.01.2019 11:17

@fuego

@bécane

Nismo bolani...zakaj bi plačeval pri nas več če ni treba. Mi s kolegi vedno skupaj naročimo in potem pride poštnina cca. 2 € na vsakega. Cene teh malenkosti so pri nas zasoljene. Zavorne ploščice so res samo 4ur par ampak na leto pokurim vsaj 6 parov, ki jih v tujini kupim za 24€, pri nas pa stane par 10€ kar je 60eur. Razlika očitna. Pa gre samo za malenkosti. Pri ostalih stvareh so pa razlike še večje. Itak pa je vseeno, če naročim iz Ljubljane ali tujine. Iz tujine ponavadi še prej dobim.

Sam morš prav naročit ;-)

bécane 23.01.2019 11:52

Ne leti na nobenega osebno, ker vas ne poznam, ampak res je veliko bolnikov, predvsem tisti so bogi, ki hodijo po večkrat v SLO štacuno gledat, preverjat, testirat, potem pa na net naročiti za ne neko preveliko razliko. Če se jih pa še več skupaj zbere, da prihranijo na 8 eur poštnine, pa raje nič ne napišem :)

Pa ne zagovarjam obveznega nakupa doma, tudi sam naročim kdaj pa kdaj, v glavnem na bike24 in to predvsem iz razloga, ker je izbira veliko širša, zelo malokrat so pa zunaj cene toliko višje, da bi bil to razlog nakupa.

Sam imam neko svojo toleranco za katero sem pripravljen več plačati doma, če hodim v trgovino in mi prodajalci kakovostno in prijazno svetujejo, ne moreš tega primerjati s tistimi, ki samo sedijo doma v sobi in preprodajajo blago (box moverji).

Če pa že najdem ceno občutno nižjo zunaj, grem pa najprej do našega prodajalca, če lahko kaj naredi na ceni in večimo se da zmeniti, da je naju oba sprejemljivo. So naši trgovci kar prilagodljivi in včasih raje prodajo z minimalno maržo, da le obdržijo kupca. In da se razume, ne zahtevam in želim od prodajalca, da mi proda zastonj, ker tako si le sami kopljemo svojo jamo, je treba tudi na naše zanamce misliti !

fuego 23.01.2019 15:09
 Vidiš men se zdi pa izpod časti hodit v trgovino se cenkat. Zato vedno kupim tam kjer je ceneje. Svetovanja pa ne rabim, ker se sam dovolj spoznam na opremo, tudi pošraufam večino sam.
ElTorro 23.01.2019 15:49

@bécane

Ne leti na nobenega osebno, ker vas ne poznam, ampak res je veliko bolnikov, predvsem tisti so bogi, ki hodijo po večkrat v SLO štacuno gledat, preverjat, testirat, potem pa na net naročiti za ne neko preveliko razliko. Če se jih pa še več skupaj zbere, da prihranijo na 8 eur poštnine, pa raje nič ne napišem :)

Pa ne zagovarjam obveznega nakupa doma, tudi sam naročim kdaj pa kdaj, v glavnem na bike24 in to predvsem iz razloga, ker je izbira veliko širša, zelo malokrat so pa zunaj cene toliko višje, da bi bil to razlog nakupa.

Sam imam neko svojo toleranco za katero sem pripravljen več plačati doma, če hodim v trgovino in mi prodajalci kakovostno in prijazno svetujejo, ne moreš tega primerjati s tistimi, ki samo sedijo doma v sobi in preprodajajo blago (box moverji).

Če pa že najdem ceno občutno nižjo zunaj, grem pa najprej do našega prodajalca, če lahko kaj naredi na ceni in večimo se da zmeniti, da je naju oba sprejemljivo. So naši trgovci kar prilagodljivi in včasih raje prodajo z minimalno maržo, da le obdržijo kupca. In da se razume, ne zahtevam in želim od prodajalca, da mi proda zastonj, ker tako si le sami kopljemo svojo jamo, je treba tudi na naše zanamce misliti !

To je model obnašanja, ki ga uporabljam tudi sam. Če grem v fizično trgovino po svetovanje, ali da lahko tam izdelek preizkusim (kar se mi zdi recimo pri kolesu skoraj obvezno), je pošteno, da izdelek potem tam tudi kupim - če le ni razlika v ceni prevelika. In ja, marsikdaj se da pošteno dogovoriti glede cene, če trgovcu rečeš "glej, tam lahko kolo dobim za 1100 EUR, ti hočeš za istega 1500.....vem da ne moreš dati po isti ceni, ampak vsak toliko se približaj, da se ne bom počutil kot teslo".

Ni pa ravno pošteno, da grem v trgovino gledat kolo, mi celo naročijo iz druge poslovalnice izbrani model v moji velikosti, da ga lahko preizkusim....potem pa ga grem za 5% nižjo ceno naročit s spletne trgovine. Fizična trgovina mora plačati najemnino, mora plačati prodajalca, in normalno je, da je tam cena višja.

Če kupujem iz naslonjača in točno vem, kaj kupujem (recimo števec ali pa nova veriga), pa vzamem tam kjer je ceneje....pa mi je vseeno, ali je bike24, mimovrste, aliexpress ali bike center (ok, bike centru sem načeloma pripravljen plačati kak odstotek več, ker se v primeru težav lahko oglasim v njihovi fizični trgovini in jih tam lažje rešim kot preko spleta).

1
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI