Nakup cestnega kolesa

Domov > Forum > Nakup cestnega kolesa

Nakup cestnega kolesa

SORTIRAJ PO:
kamencek 11.10.2019 10:01

Predstavljam si, da na BF določijo geometrijo, velikost in še kaj, potem pa se pri nakupu kolesa orientiraš po teh vrednostih, da zadaneš kolo, ki bo najbolj ustrezalo tvojim potrebam, nato pa ga po nakupu pelješ na BF in ti ga tam potem nastavijo, kot je treba.

Ali pa si jaz to malo preveč po svoje predstavljam?

ElTorro 11.10.2019 10:08

@fuego

BF se dela na tvojem kolesu, kjer ti do mm nastavijo kolo. Ne vem kako bi ti pomagal BF pred nakupom, če bi potem kupil drugo kolo? A potem boš šel še enkrat na BF?

Na BF naredi vse meritve. Mojster lahko potem iz tvojih številk in dimenzij okvirja pove, če je okvir ustrezne velikost.

Če boš po BF pripeljal tja drugo kolo, ne bo delal še enkrat celega fittinga, ampak bo kolo nastavil na mere, za katere ve, da so zate dobre, in potem samo malo drobnih prilagoditev, če je treba...

fuego 11.10.2019 11:18

Pri BF gre bolj za to, da ti nastavi detajle...se pravi te opazuje kako goniš in ti potem nastavlja fajfo, podsedežno, blokeje itd...Sam gonim že skoraj 20 let in sem si kolo vedno sam nastavil. Kdor si ga ne zna pač gre na BF. Itak opaziš ali te med vožnjo kaj matra ali ne. Po toliko letih že veš kakšno velikost okvirja potrebuješ. Pri začetniku pa je morda bolje da gre na BF.

obelix 11.10.2019 11:55

Jaz mislim, da ti bo dober prodajalec z lahkoto priporočil pravo velikost kolesa, ni to neka znanstvena fantastika, vsako kolo omogoča samo po sebi kar precej velik razpon v nastavitvah, eventuelno kakšna nova fajfa,... Menim da pred nakupom ne rabiš BF, ker da bi pa tako drastično kresnil mimo, da bi kupil npr. številko pa pol prevelik ali premajhen kolo (če na uč rečemo, da lahko za pol številke manevriraš z nastavitvami), se mi zdi kar malo verjento, ob vsaj malo usposobljenem prodajalcu. 

Za popolnega začetnika pa je tudi vprašanje smiselnosti BF pred nakupom. Kaj ti pomaga podatek kakšen si in kako si gibčen oz negibčen na kolesu in podobno, če se pogosto ljudje kar precej spremenimo po nakupu specialke. Sam sem v enem letu izgubil 10kg, po vožnji 5 minut strečinga se je hitro zelo poznalo, ojačal se je trup, ker so začele delovati specifične mišiče na telesu,. ... , skratka kaj ti pomaga BF pred nakupom in posledično na to postavljeno kolo, če je lahko po sorazmeroma kratkem času razlika precej očitna. Plus tega se je treba pozicije na specialki tudi navaditi, v začetku bi vsi iskali neko pokončno odobje,ker je že endurance geometrija nekaj povsem novega, ampak po parih mesecih, ko se malce navadih takega kolesa, bi pa marsikomu bolj ustrezala bolj klasična race pozicija. V teoriji bi moral kupiti kolo, ki ti bo ustrezalo po dveh treh sezonah, ne pa v trenutku nakupa, kar pa seveda spet ni lahko, ker niti ne veš, kam to bo specialka "odpeljala", al med klančarje, brevetarje, kronometriste, racerje , ... , zato je včasih že čisto dovolj ,da ti je kolo enostavno samo všeč :)

crni2 11.10.2019 12:07

Bravo obelix, zelo lepo napisano.

BF običajno uporablja kategorija uporabnikov 'Rđavom kurcu i dlaka smeta'. BF je nekako tako, kot ko pride električar popravit napeljavo v hišo in so njegove prve besede: "Ja kdo vam je pa tole napelu?" ... pri različnih izvajalcih da različne rezultate, to je na tem forumu bilo že večkrat izpostavljeno.

Od BF imajo korist tisti, ki se spogledujejo z resnim tekmovalnim kolesarstvom.

tris 11.10.2019 14:56

@fuego

BF se dela na tvojem kolesu, kjer ti do mm nastavijo kolo. Ne vem kako bi ti pomagal BF pred nakupom, če bi potem kupil drugo kolo? A potem boš šel še enkrat na BF?

Točno tako....., te premerijo,preverijo gibljivost.....na podlagi tega/izmer ti glede na zmožnosti(fizične) , želje....priporočajo optimalno kolo.Dobljene mere, želje ,fiz.sposobnosti....se primerja s kolesi/geometrijami ki jih imajo v bazi(različni proizvajalci, modeli,....)

Lahko si želim super dirkalno kolo ,z dirkalno geometrijo,...lahko ga tudi kupim,.ampak če mi telo ne dopušča dirkaške drže potem bo....j.ba.

Tak BF se dela na “univerzalnem“ kolesu, ki pravzaprav niti ni kolo, ....
ampak priprava.Zaradi posebih priprav/opreme tega ne delajo vsi BF —ji.

Tako pravi teorija, marketing itd......kako se to obnese v praksi pa bi morda kdo drug več vedel.

gorann316998 11.10.2019 21:26

tega nimajo vsi na voljo na bike fittingih, prvi je bil retul, oziroma med prvimi s svojim retul bike

tam te je premeril, probal pozicijo in svetoval nakup optimalnega okvirja/kolesa po podatkih iz baze 

erilen 12.10.2019 08:43

Moja izkušnja in mnenje.

Visok 180cm in razkorak 84-85

Svojo prvo specialko sem kupil rabljeno od kolega, in je pač bila cifra 56 (Cannondale). Seveda je bil predolg in sem krajšal s fajfo. Ni idealna rešitev, je pa ok.

Naslednji italijan je bil cifra 55 (Bianchi), pa je bil tudi po moje kr ok. Fajfa normalna. Italijanske cifre so znane kot praviloma manjše 57 je 56, 55 je 54 itd...

Potem sem sel na cifro 54 (Cannondale) in je bilo ok, edino geometrija “kvazi endurance” kolesa (Synapse) je bila krneki. 

No in nazadnje sem šel s svojimi “bogatimi” izkušnjami v Maxisport, češ da jaz sem ziher da vem, da rabim Pinota ali cifro 55 ali 54. Pa me je strokovno usposobljen prodajalec Jure izmeril in brez navedbe številke okvirja mere poslal v Treviso, kjer so v tovarni določili cifro 53 in fajfo 110. Malo sem bil skeptičen. Po letu dni in nekaj tisoč kilometrih moram priznati, da so zadeli, uživam v vožnji brez bolečin in brez pomislekov na to, da je s kolesom nekaj narobe in da moram nekaj zamenjat. Pa še medklic skeptikom: ne, niso mi porinili tistega okvirja, ki so ga imeli na zalogi, saj sem kolo vseeno čakal 4 mesece. :)

——————

Drugače pa je z Bodyfitterji. BF je dober samo toliko, kot je usposobljen človek, ki ga opravlja. Sam imam 4 izkušnje in vsaka je zelo različna. Pa sem bil tako na zelo strokovnih in dragih  metodah (Retül, Body geometry od Specializeda, Id mach) kot pri čisto navadnem “garažniku”. Pa veste kaj - najbolj je mojo nastavitev zadel garažnik, z zelo preprostimi metodami in študioznim pristopom. 

Medtem ko je bila razlika med eno in drugo od “profi” metod v nastavitvi mojega sedeža celih 5 cm, kar je več kot grozovito. Tisti visok sedež sem skoraj 2 sezoni popravljal in zniževal, da mi je skoraj pobralo veselje do kolesarjenja.

Povzetek filozofiranja: tudi če kupiš navidezno napačno cifro (L namesto M/L, 56 namesto 54), se da vse korigirati s pravilno fajfo, višino sedeža in pomikom sedeža naprej/nazaj. Pomembno je, da je kolo dobro nastavljeno, da se na njemu dobro počutiš. Pa še ta nastavitev ni večna. S časom se spreminja - naj temu botrujejo leta, zdravstvena težava, boljša ali slabša pripravljenost - nastavitev kolesa je praviloma dinamična kategorija in ne statična!

rs1975 13.10.2019 05:55

@erilen

Moja izkušnja in mnenje.

Visok 180cm in razkorak 84-85

Svojo prvo specialko sem kupil rabljeno od kolega, in je pač bila cifra 56 (Cannondale). Seveda je bil predolg in sem krajšal s fajfo. Ni idealna rešitev, je pa ok.

Naslednji italijan je bil cifra 55 (Bianchi), pa je bil tudi po moje kr ok. Fajfa normalna. Italijanske cifre so znane kot praviloma manjše 57 je 56, 55 je 54 itd...

Potem sem sel na cifro 54 (Cannondale) in je bilo ok, edino geometrija “kvazi endurance” kolesa (Synapse) je bila krneki. 

No in nazadnje sem šel s svojimi “bogatimi” izkušnjami v Maxisport, češ da jaz sem ziher da vem, da rabim Pinota ali cifro 55 ali 54. Pa me je strokovno usposobljen prodajalec Jure izmeril in brez navedbe številke okvirja mere poslal v Treviso, kjer so v tovarni določili cifro 53 in fajfo 110. Malo sem bil skeptičen. Po letu dni in nekaj tisoč kilometrih moram priznati, da so zadeli, uživam v vožnji brez bolečin in brez pomislekov na to, da je s kolesom nekaj narobe in da moram nekaj zamenjat. Pa še medklic skeptikom: ne, niso mi porinili tistega okvirja, ki so ga imeli na zalogi, saj sem kolo vseeno čakal 4 mesece. :)

——————

Drugače pa je z Bodyfitterji. BF je dober samo toliko, kot je usposobljen človek, ki ga opravlja. Sam imam 4 izkušnje in vsaka je zelo različna. Pa sem bil tako na zelo strokovnih in dragih  metodah (Retül, Body geometry od Specializeda, Id mach) kot pri čisto navadnem “garažniku”. Pa veste kaj - najbolj je mojo nastavitev zadel garažnik, z zelo preprostimi metodami in študioznim pristopom. 

Medtem ko je bila razlika med eno in drugo od “profi” metod v nastavitvi mojega sedeža celih 5 cm, kar je več kot grozovito. Tisti visok sedež sem skoraj 2 sezoni popravljal in zniževal, da mi je skoraj pobralo veselje do kolesarjenja.

Povzetek filozofiranja: tudi če kupiš navidezno napačno cifro (L namesto M/L, 56 namesto 54), se da vse korigirati s pravilno fajfo, višino sedeža in pomikom sedeža naprej/nazaj. Pomembno je, da je kolo dobro nastavljeno, da se na njemu dobro počutiš. Pa še ta nastavitev ni večna. S časom se spreminja - naj temu botrujejo leta, zdravstvena težava, boljša ali slabša pripravljenost - nastavitev kolesa je praviloma dinamična kategorija in ne statična!

Zanimivo, visok sem isto kot ti, vendar imam krajše noga (80cm). 6 let nazaj vzel Synapse-a, velikost 56. V tvojem primeru si vzel krajšo fajfo, meni pa je na BF določil celo daljšo od osnovne - 12cm. Te pozicije po BF si nikakor nisem mogel navaditi, občutek je bil kot da raztegnjen ležim na kolesu, posledično težave z bolečinami v vratu. Po nekem času sem obupal in dal nazaj 10cm fajfo in je ok. Tako, da se strinjam, da smemo vedno slepo zaupat izvajalcu BF...

-BLAŽ- 14.10.2019 10:26

Zanimivo. Do sedaj ste bili po bike fitingu vsi samo prerojeni, pa vidim da ni ravno tako. Verjetno bi bil marsikdo še bolj brez bolečin, če bi računali še kakšnega stotaka več.

ElTorro 14.10.2019 11:53

Izkušnje so seveda različne, tudi fitterji niso vsi enako usposobljeni. Konec koncev za to ne potrebuješ nobene kvalifikacije ali izobraževanja, vsak od nas se lahko že danes popoldne začne ukvarjati s tem.

Moja izkušnja je bila zelo pozitivna. Povedal sem mu, kje in kako kolesarim in kaj pričakujem, in sva nastavila. Na koncu je rekel, naj se malo vozim, in potem pridem po potrebi nazaj, da narediva še kakšne fine nastavitve ali kaj spremeniva. Ni bilo potrebe - kolo je kot ulito.

Verjamem, da so nekateri to sposobni narediti tudi sami doma v garaži. Jaz osebno nimam izkušenj na tem področju - predprejšnji bicikl so mi že v trgovini nastavili tako da je bil ok (in torej nisem rabil), prejšnjega nikakor nisem uspel nastaviti tako, da bi mi bil res udoben (na koncu se je izkazalo, da mi je zaradi nesorazmeno dolgih nog bil v bistvu prevelik). 
Prav tako nimam enostavno dostopne vse opreme in mi ni ravno do tega, da bom vsak mesec kupoval drugo fajfo ali pa daljše ali krajše gonilke, dokler ne bom zadel. 

In sem si rekel, da če bom že dal dva jurja za nov bicikl, bom še izkašljal stotaka za fitting... in mi ni žal.

Mogoče bi do istega rezultata prišel tudi sam, mogoče ne bi, mogoče bi za uspešno nastavitev porabil 10 ali 20 ur poskušanja in testiranja, moj čas pa je tudi nekaj vreden.

gorann316998 14.10.2019 15:09

@-BLAŽ-

Zanimivo. Do sedaj ste bili po bike fitingu vsi samo prerojeni, pa vidim da ni ravno tako. Verjetno bi bil marsikdo še bolj brez bolečin, če bi računali še kakšnega stotaka več.

odvisno koliko si kot kolesar aktiven, nekomu, ki je komaj zacel pa tud ce nardis najbolj optimalen fitting, ga bo zmeraj kaj matralo, ker telo ni navajeno

pol je drugi problem nekdo, ki nima enako dolgih  rok ali nog, eno stopalo vecje od drugega itd, teh je veliko ne mislit, par mm razlike pa se pozna

ce debelejsemu naredis fitting, pol ko shujsa je spet vse razstelano, ker je bolj gibcen in kar naenkrat ni ista poza na kolesu kot prej

glih po fitingu se bo kolesar pocutil slabse, ker telo ni navajeno na novo pozicijo, sploh ko vidis kako visoko sedez dvignejo (ker je tako teoreticno optimalno itak) ves da ga bo matralo nekaj casa da se privadi, do takrat pa vecina spusti sedez in sfuka vse nastavitve

tezko je vsem ugodit, nismo vsi isti na kolesu, pa tud ce smo enakih mer bo razlika

pronet 15.10.2019 09:59

Bi še jaz nekaj vprašal ...

Kupujem novo cestno kolo (drugo po vrsti v moji karieri).

Po vsem kar sem prebral na internetu, sem po mojem ravno med dvema številkama ni pa nujno.
Je kdo tukaj, ki bi mi znal svetovati oz. pomagati ... lahko tudi na ZS.

Pa prosim ne me pošiljat v trgovino in naj mi tam svetujejo, ker bom zelo verjetno kolo naročil preko interneta.

Hvala.

kamencek 16.10.2019 13:18

Žal, jaz bi te vseeno napotil v trgovino.

Jaz sem kupoval kolo tako, da sem ga najprej našel na internetu. Potem sem šel v trgovino, kjer sem ga preizkusil - zgolj krog okrog trgovine. Ko sem se vrnil pred trgovino, me je tam prodajalec čakal z drugim kolesom, rekoč, da naj poskusim naredit krog še s tem.

Ko sem odpeljal krog, nisem bil več prepričan, da hočem prvega.

Spet sem prosil za prvega in naredil krog.

In potem sem spet prosil za krog z drugim.

In potem spet krog s prvim.

In na koncu še krog z drugim.

Na koncu sem kupil - drugega.

Ni pomembno, kaj ti pravijo tabele, ni pomembno, kaj pravijo priporočila. Pomembno je to, kako se na kolesu počutiš oz. kako ti odgovarja njegova geometrija.

Kaj ti pomaga podatek, da je seat tube angle pri enem kolesu 73.7°, pri drugem pa 75°, če se ti ne sanja, kako to izpade v praksi?

Skratka, moje priporočilo je, da pojdi v trgovino, tam preizkusi več koles, da boš videl, kako se počutiš na njih, potem pa kupi tistega, na katerem ti pozicija telesa najbolj odgovarja.

gorann316998 16.10.2019 20:32

najbolj vazno, da kupi okvir, ki mu pase, ce bi rad samo udobno vozil naj bo endurance, ce je gibcen in rad dirka naj bo aero, pa seveda "prava stevilka" okvirja

@pronet, kolk si visok, kateri model kolesa si ogledujes?

pronet 17.10.2019 10:26

@gorann316998, visok sem 176 cm, višina razkoraka 84 cm.

Gledam pa endurance kolo CUBE Agree C:62.

gorann316998 17.10.2019 19:04

so kar dolgi reachi pri tem kolesu, tko da si med 53 in 56, verjetno 53 bolj primeren 

me pa moti dolzina gonilke 170mm pri 53, kar nakazuje, da je small okvir

pa 53 ma skoraj 3cm nizji stack kot 56, bos dost nizko mel balanco

treba probat, jest sem se izogibal takih koles, ker nisem dovolj gibcen (beri trebuh)

najbolj mi pase trekov domane 56 in 54 roubaix od speca in tale scott addict 2020 endurance velikosti M, ki je ulit zame, sem 176-177cm

teli trije imajo priblizno enake mere

1 ... 5 6 7
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI