Širina gume na cestnem kolesu

Domov > Forum > Širina gume na cestnem kolesu

Širina gume na cestnem kolesu

SORTIRAJ PO:
slopanda 18.06.2019 14:03

Živjo,

zanima me kakšno širino gume uporabljate na svojih (rekreativnih) cestnih kolesih ? Sam sem kupil (novo) rabljeno cestno kolo, ki ima trenutno 23mm širino (700x23c), vendar razmišljam o menjavi za 25mm (700x25c). Razlog je predvsem večje udobje in manj verejtnosti za predor gume. Malce mi sicer skrbi, da ta širina ne bi pasala na okvir (dimenzijsko) - kaj bi bilo dobro preveriti pred nakupom ?

bécane 18.06.2019 15:22

A misliš, da beremo tvoje misli in vemo katero kolo si kupil :)

Če bi bil jaz ti, bi preveril pri proizvajalcu kolesa, koliko je max.

ElTorro 18.06.2019 22:21

Ali pa če tega ne najdeš, greš s kolesom v trgovino kjer misliš kupiti nove gume, in tam vprašaš prodajalca.

robizo 19.06.2019 06:06

Uhhh, okoli tega je cela znanost 😉; takole se naredi:

- napumpaj gume, ki jih imaš zdaj do maximalno dovoljenega pritiska (običajno piše na plašču);

- s kljunastim merilom izmeri širino gum (ker tovarniško deklarirana širina, večinoma ni dejanska);

- izmeri razdalje med gumo in deli okvirja najbliže gumi: med gumo in notranjo stranjo vilice, zadnjega trikotnika, sedežne cevi ... Ne pozabi tudi izmeriti širine razklenjenih zavor med gumicami.

- sešteješ posamično izmerjeno širino gume plus (skupne) izmerjene razdalje do okvira; naprimer širina gume + razdaljo notranje strani vilice ali pa širina gume + razdalja do sedežne cevi.

- ko boš imel tako izračunane mere, vsaki odštej 6 mm pri dvojnih razdaljah (npr. oddaljenost gume od obeh notranjih strani vilic,) ali 3 mm pri enojni razdalji (npr. razdalja gume od sedežne cevi);

- najnižja tako izračunana vrednost je maksimalna dejanska širina gume, ki jo lahko uporabljaš;

- greš na spletno stran https://www.bicyclerollingresistance.com/road-bike-reviews pogledaš v stolpec "real width" in vsi plašči, ki imajo v tem stolpcu enako ali manjšo vrednost, ustrezajo za tvoje kolo.

Ves postopek ne traja niti 2 minuti, ker tukaj na dolgo in široko opisane korake zaradi lažje razumljivosti, združiš v enega. Druga enostavnejša možnost pa je, da upoštevaš @ElTorrov nasvet in greš enostavno v trgovino in vprašaš. Jaz namreč spadam  še med tiste stare junce, ki večino stvari pri kolesu najraje poštimam kar sam.

1
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI