Predelava gonilke (50/34) na sub compact (46/30)

Domov > Forum > Predelava gonilke (50/34) na sub compact (46/30)

Predelava gonilke (50/34) na sub compact (46/30)

SORTIRAJ PO:
MatMat 15.08.2019 00:01

Trenutno uporabljam gonilko Shimano 105 FC-R7000, 50x34 in kaseto 11-32. Ker najtežjih prenosov praktično nikoli ne uporabljam in ker mi v kak zelo strmi klanec zmanjka lažjih prestav, razmišljam o predelavi gonilke na sub-compact 46/30.

Najboljša varianta bi bila nova Shimanova gonilka GRX (46/30), vendar je zaenkrat še ni mogoče kupiti v Sloveniji. Če bi že dobil to gonilko, bi bilo potrebno kupiti tudi novi GRX prednji menjalnik. Ostalo je kompatibilno - sem preveril na Shimanovi strani.

Uporabljam prednji menjalnik FD-R7000, ki omogoča razmerje 46/30, zato bi bilo super če bi se dalo zamenjati le prednja verižnika.

Ima kdo kakšne izkušnje s takimi predelavami oz. ve kje bi se dalo dobiti take verižnike? Seveda morajo biti kompatibilni z grupo 105 (R7000).

Že v naprej hvala za odgovore!

LP

bine1 15.08.2019 06:42

Absolute black jih ima. Poglej na njihovi spletni strani. Niso pa poceni, skupaj cca 170 eur, pluus vijaki in poštnina.

MatMat 15.08.2019 16:03

@bine1

Absolute black jih ima. Poglej na njihovi spletni strani. Niso pa poceni, skupaj cca 170 eur, pluus vijaki in poštnina.

Hvala, sem pogledal Absolute black in cene so res navite. Ta opcija odpade, ker je enostavno predrago.

Sem pa pri enem nemškem spletnem trgovcu ( ne bom delal reklame) že videl da imajo GRX na zalogi. S poštnino vred bi me prišlo cca 160€. Vseeno bom počakal na kakšno slovensko ponubdo, ker bi raje podprl slovensko kot pa nemško gospodarstvo :)

MatMat 15.08.2019 16:03
Upam da GRX kmalu pride v Slovenijo!
matejS 16.08.2019 13:35

GRX ima chainline pomaknjen ven za nekaj mm. Shimano zahteva GRX prednji menjalnik že zaradi tega. Če ze ne, bi imel probleme pri prestavljanju.

Verjetno bi bilo lažje zamenjati kaseto na 34, vendar ne vem, če bi ti bilo dovolj. Z GRX zadnjimi menjalniki greš lahko zadaj do 42. Ceneje prideš z RoadLink zadevo. 

MatMat 16.08.2019 23:19

@matejS

GRX ima chainline pomaknjen ven za nekaj mm. Shimano zahteva GRX prednji menjalnik že zaradi tega. Če ze ne, bi imel probleme pri prestavljanju.

Verjetno bi bilo lažje zamenjati kaseto na 34, vendar ne vem, če bi ti bilo dovolj. Z GRX zadnjimi menjalniki greš lahko zadaj do 42. Ceneje prideš z RoadLink zadevo. 

Res je. GRX gonilka je za 2,5 mm premaknjena na ven in zaradi tega je potreben tudi nov GRX prednji menjalnik. Ta menjalnik je narejen samo v varianti za direktno montažo na okvir. Jaz imam zdaj menjalnik pripet z objemko, tako da bi novi GRX menjalnik lahko pripel preko Shimanovega adapterja za cca 10€. Prednnji del je tako rešen, mi pa uganko predstavlja zadnji del. Namreč, na zadnjem delu ne pride nič zamaknjeno in je vse med seboj kompatibilno. Sem pregledal Shimanov seznam kompatibilnih elementov. To mi je sicer malo čudno, da je na sprednjem delu veriga pomaknjena ven, zadaj pa lahko ostane po starem.  

Ja, zamenjam lahko tudi kaseto iz 11-32 na 11-34. Koliko bi bil prenos lažji, nimam predstave. Malo razlike že je (verjetno), kakšne bistvene pa ne. Če se motim, me popravite.

Zadnja opcija je Absolute Black. Ovalna verzija verižnikov naj bi omogočala še lažje pedaliranje, je pa to najdražja varianta. S poštnino vred me pride cca 190€. Ali kdo od vas uporablja ovalne verižnike?

ElTorro 17.08.2019 12:32

@MatMat

Ja, zamenjam lahko tudi kaseto iz 11-32 na 11-34. Koliko bi bil prenos lažji, nimam predstave. Malo razlike že je (verjetno), kakšne bistvene pa ne. Če se motim, me popravite.

Razlika ned 32 in 34 je polovica razlike med 34 in 30. 

Prevedeno v odstotke - če menjaš spredaj na 46/30, imaš pri 30/32 za 6% lažji prenos, kot če menjaš kaseto in voziš 34/34.

Za primerjavo - če imaš 11-32 kaseto, je med zadnjima dvema zobnikoma (32 in 28) 13% razlike.

Torej - če namesto gonilke zamenjaš kaseto, si izgubil pol prestave.

Vsak zase sicer najbolje ve, koliko denarja je pripravljen potrošiti - ampak če tukaj govoriš o menjavi gonilke, zobnikov in menjalnikov, boš dal ven par sto EUR za pol prestave. Meni se ne zdi smiselno.

Upoštevaj tudi, da se s 46 spredaj nekoliko omejiš glede maksimalne hitrosti.

matejS 17.08.2019 15:53

Iz firbca sem testiral Absolute Black zobnike na 1x sistemu. So me pozitivno presenetili. Ovalnost praktično ne čutiš, vse dokler je greš v hrib ali goniš stoje. Manj je "zaganjanja". Meni zelo pašejo, zato sem še na 2x sistemu zamenjal le mali zobnik. Je pa AB ovalnost res minimalna in ne tako drastična kot enih drugih variantah.

AB prodaja tudi okrogle zobnike.

Trenutno imam 50(klasika)/34(oval) varianto, zadaj pa 11-34. 11-34 kaseta ima razpored bolj primeren za klance. Napram 11-32 nima tiste 12-ke (11-12-13). Kolikor pač komu paše. Načeloma je 30 oz. 32 dovolj, razen če imas res daljše 12%+ klance. No, takrat pa preklopim na 34.

Trening! 

MatMat 17.08.2019 22:26

@ElTorro:

gonilka + kaseta + veriga + adapter za pr. menjalnik + pr. menjalnik = 220 € s poštnino vred. Toliko sem si naračunal če zadeve naročim iz Nemčije. Ja, s 46 bi se malo omejil glede končne hitrosti, čeprav roko na srce, že do zdaj ne vem če sem 5x uporabil 50/11, pa še to le za minuto ali dve. Bolj prav mi pridejo nižje prestave, sploh takrat ko sem po treh urah ture že "rahlo načet". Vozim pa gravel/cx bicikel, tako da je to še en razlog zakaj bi si malo olajšal prestave. 

@matejS:

Odlično, to sem hotel slišati - informacije s terena, hvala! Po vsej verjetnosti bom naročil AB 46/30 ovalne verižnike, pa bom potem videl. 

fuego 26.08.2019 09:14
@MatMat

@ElTorro:

gonilka + kaseta + veriga + adapter za pr. menjalnik + pr. menjalnik = 220 € s poštnino vred. Toliko sem si naračunal če zadeve naročim iz Nemčije. Ja, s 46 bi se malo omejil glede končne hitrosti, čeprav roko na srce, že do zdaj ne vem če sem 5x uporabil 50/11, pa še to le za minuto ali dve. Bolj prav mi pridejo nižje prestave, sploh takrat ko sem po treh urah ture že "rahlo načet". Vozim pa gravel/cx bicikel, tako da je to še en razlog zakaj bi si malo olajšal prestave. 

@matejS:

Odlično, to sem hotel slišati - informacije s terena, hvala! Po vsej verjetnosti bom naročil AB 46/30 ovalne verižnike, pa bom potem videl. 

Za gravel je to sigurno smiselna predelava, za specialko pa nepotreben strošek. Kar se pa tiče 48 zobnika...za navadnega rekreativca čisto dovolj za po ravnem. Po mojem so redki, ki ga lahko zgonijo 48/11 po ravnini do konca. Sam vem, da uporabljam 50/11 samo kadar je kak padec 1 - 2%. Za po ravnem ne rabiš več kot 50-13. Na hartailu ima največji zobnik 36 in zadaj najmanjši 11 pa se da tudi peljat 40, če nimaš kontra vetra in je res ravno. Pač kadenca ni 90 ampak 100. Res pa je da se ne da peljat 50, ker goniš v prazno.
1
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI