Daljše vožnje

Domov > Forum > Daljše vožnje

Daljše vožnje

SORTIRAJ PO:
flisd 04.09.2019 20:12

Pozdravljeni,

pred leti sem začel malo bolj aktivno kolesariti, predvsem zaradi hujšanja kar mi je tudi uspelo zelo uspešno. Zadnjih  pet let delam na leto nekje med 5 in 7k km. Več mi  zaradi pomanjkanja časa ne znese. Vedno bolj razmišljam, da bi se začel malo bolj aktivno ukvarjati s kakšnimi breveti (do zdaj mi je max dnevna dolžina bila 180 km). Zanima me predvsem kako se pripravljate na take podvige preko zime? Kaj vključujete v treninge in kako pazite s prehrano? Zanima me tudi kakšno opremo priporočate za takšne podvige. Jaz bi rad delal samo še kakšno novo stvar, ker mi je osnovno kolesarjenje, ko se malo zapeljem naokoli in ga delam zdaj malo premalo in me več ne navdušuje.

Hvala za vse odgovore in upam, da nisem preveč zatežil. Če pa sem, pa lahko temo tudi zaprete.

Lp

Nikita 04.09.2019 21:47

@flisd

Pozdravljeni,

pred leti sem začel malo bolj aktivno kolesariti, predvsem zaradi hujšanja kar mi je tudi uspelo zelo uspešno. Zadnjih  pet let delam na leto nekje med 5 in 7k km. Več mi  zaradi pomanjkanja časa ne znese. Vedno bolj razmišljam, da bi se začel malo bolj aktivno ukvarjati s kakšnimi breveti (do zdaj mi je max dnevna dolžina bila 180 km). Zanima me predvsem kako se pripravljate na take podvige preko zime? Kaj vključujete v treninge in kako pazite s prehrano? Zanima me tudi kakšno opremo priporočate za takšne podvige. Jaz bi rad delal samo še kakšno novo stvar, ker mi je osnovno kolesarjenje, ko se malo zapeljem naokoli in ga delam zdaj malo premalo in me več ne navdušuje.

Hvala za vse odgovore in upam, da nisem preveč zatežil. Če pa sem, pa lahko temo tudi zaprete.

Lp

Preko zime? Strokovnjaki ti bodo tule vse razložili... seveda, če si pripravljen na tako "torturo" v smislu strokovnih nasvetov? Jaz ti dam take človeške, nestrokovne, skratka od kolesarja, kateri se je skoraj vse učil sam, kaj poslušal druge, takega, kateri o neki "pametni" prehrani ve bore malo in še bi se našlo.

Torej pozimi: jaz nič posebnega. Res nimam časa (sem novopečeni penzionist) in mi je stalno dolgčas, vseeno pa tudi pozimi vozim, večinoma s trekingom. Nabere se kakšen tisočak vsak mesec, včasih nekaj manj, kakšna stotka tudi preko, pač.... Veliko tudi hodim, se udeležim kakšnega pohoda, če pa tega ni, pa kolovratim s fotoaparatom okoli Sobote, se morda zapeljem z avtom proti Lendavi, Radencem... in tam je tudi hribov, kolikor hočeš. Ker primanjkuje sodnikov, še vedno sodim košarko v rekreativnih ligah, tudi žensko v enem takem na pol uradnem tekmovanju in to je to. Tečem le redkokdaj. Prehranjujem se na žalost po lakoti, tudi z dunajskimi "ne štedim" in to se pozna... na tehtnici. Na spomlad potem malce shujšam, če že...

Spomladi... saj boš sam, ane?

Torej, da prevoziš kakšen brevet ali razdaljo nekaj sto kilometrov... ti samo pridno kolesari, kaj pametnega si zapomni od drugih in to je to. Če že nočeš postati profirekreativec, pa vse ne vzami preveč resno... vemo zakaj!

rs1975 05.09.2019 07:06

@flisd

Pozdravljeni,

Lp

Če delaš že sedaj 5-7k km, potem ti brevet, tudi daljši od 200km ne bo problem odpeljati. Iz lastnih izkušenj ti povem, da je veliko v glavi. Če je glava ta prava, potem gredo tudi noge :)

Če se še dobro ne poznaš, potem se ne na začetku zagnat in vozit z najhitrejšo skupino, ker te lahko potem zmanjka. Najdi skupino, v kateri ti bo ustrezal tempo ali pa vozi v svojem tempu. 

SODROVC 05.09.2019 07:33

Nikita 05.09.2019 08:37
@Nikita

@flisd

Pozdravljeni,

Lp

Preko zime? Strokovnjaki ti bodo tule vse razložili... seveda, če si pripravljen na tako "torturo" v smislu strokovnih nasvetov? Jaz ti dam take človeške, nestrokovne, skratka od kolesarja, kateri se je skoraj vse učil sam, kaj poslušal druge, takega, kateri o neki "pametni" prehrani ve bore malo in še bi se našlo.

Torej pozimi: jaz nič posebnega. Res nimam časa (sem novopečeni penzionist) in mi je stalno dolgčas, vseeno pa tudi pozimi vozim, večinoma s trekingom. Nabere se kakšen tisočak vsak mesec, včasih nekaj manj, kakšna stotka tudi preko, pač.... Veliko tudi hodim, se udeležim kakšnega pohoda, če pa tega ni, pa kolovratim s fotoaparatom okoli Sobote, se morda zapeljem z avtom proti Lendavi, Radencem... in tam je tudi hribov, kolikor hočeš. Ker primanjkuje sodnikov, še vedno sodim košarko v rekreativnih ligah, tudi žensko v enem takem na pol uradnem tekmovanju in to je to. Tečem le redkokdaj. Prehranjujem se na žalost po lakoti, tudi z dunajskimi "ne štedim" in to se pozna... na tehtnici. Na spomlad potem malce shujšam, če že...

Spomladi... saj boš sam, ane?

Torej, da prevoziš kakšen brevet ali razdaljo nekaj sto kilometrov... ti samo pridno kolesari, kaj pametnega si zapomni od drugih in to je to. Če že nočeš postati profirekreativec, pa vse ne vzami preveč resno... vemo zakaj!

Redno ste me založili z minusi. Ampak pri meni to deluje, kar sem napisal. Mogoče človek ni ravno nagnjen k neki preveč resni strani, kakor je to Sodrovc? Sam niti pod razno ne razmišljam o fitnesu (sem prelen), hribi pa so samo nujno zlo oz. jih pri nas ni... takih, da bi hodil pol dneva naokrog. Kljub vsemu... nekaj sto kilometrov ni problem, drži pa tisočprocentno, kar je Sodrovc napisal: Veliko je v glavi. Vse ostalo odpade, če si že na začetku "prepričan", da ne bo šlo, probal pa bom!

Bembara71 05.09.2019 12:07
@rs1975

@flisd

Pozdravljeni,

Lp

Če delaš že sedaj 5-7k km, potem ti brevet, tudi daljši od 200km ne bo problem odpeljati. Iz lastnih izkušenj ti povem, da je veliko v glavi. Če je glava ta prava, potem gredo tudi noge :)

Če se še dobro ne poznaš, potem se ne na začetku zagnat in vozit z najhitrejšo skupino, ker te lahko potem zmanjka. Najdi skupino, v kateri ti bo ustrezal tempo ali pa vozi v svojem tempu. 

Aja - a nisi najprej reku da je vse v glavi... pol pa nadaljuješ z tem, da ne prehitr, ker te lahko noge izdajo... kaj sedaj :-)
SODROVC 05.09.2019 13:22

Nikita ima vso pravico uživati na kolesu, saj je "svoje že videl in svoje že doživel". Ene 2 DOS-a na kolesu, potem pa še kot fotograf. Pa RAM kot fotograf in spremljevalec. Pa verjetno še kaj. In sedaj ni več pravi naslov za zagnane mlajše kolesarje. 😉 Najbrž zato minusi. Pa se ne sekiraj preveč, vsi gremo za tabo. 😢

Nikita 05.09.2019 14:10

@SODROVC

Nikita ima vso pravico uživati na kolesu, saj je "svoje že videl in svoje že doživel". Ene 2 DOS-a na kolesu, potem pa še kot fotograf. Pa RAM kot fotograf in spremljevalec. Pa verjetno še kaj. In sedaj ni več pravi naslov za zagnane mlajše kolesarje. 😉 Najbrž zato minusi. Pa se ne sekiraj preveč, vsi gremo za tabo. 😢

@Sodorovc: "In sedaj ni več pravi naslov za zagnane mlajše kolesarje."

Joj, tole pa si zadel v nulo. Sicere sem probal pomagati... morda pa sem, če dotični res nima nekih "ambicij", v "maratonsko formo" hoče priti v nekaj letih in še kaj. Ko bo imel (verjetno pa tudi ni čisto nepripravljen) več tega, pa mora upoštevati pač nasvete vas zagnanejših, tudi profesionalnejših... Aja minusi? Bo že, da so mi jih pripeli kakšni "dirkači", he, he... Ni problem.

flisd 05.09.2019 17:45

Kakorkoli fantje. Moj namen niti slučajno ni bil, spodbuditi borbe med vašimi egoti. Hvala vseeno. Profesionalec sicer nisem in nikoli ne bom. Sem dovolj uspešen na drugem področju. Mi pa kolesarjenje nudi tisti odklop, ki ga pri vsem pomanjkanju časa potrebujem in ko res lahko pozabim na moje vsakodnevne agende in načrte. Hvala vseeno.

Nejc1986 05.09.2019 19:02

Jaz pa razumem kaj zeli Nikita povedati.

Sicer pa; Tudi sam sem imel kar nekaj kg prevec, tako da lahko recem da sem zacel iz nule. Tole zdaj mi je sesta sezona na kolesu, druga zapored z vec kot 10t km...

Nasvet? Ce zelis biti profic, me ne poslusaj in pojdi do trenerja.

Ce zelis uzivati, pa preprosto poslusaj svoje telo. Jaz sem pocasi dvigoval kilometrino, vozil na nizki intenzivnosti, pazil na prehrano in predvsem pocitek. In res, ce naredis 180km ,jih lahko tudi 50 vec...

Predvsem pa; uzivaj na kolesu. Raje 50km z uzitkom, kot pa 150km brez uzitka...

Saj vendar kolesarimo na rekreativni ravni, kajne?

Nejc1986 05.09.2019 19:07

Sicer pa pozimi : mtb 2x na mesec za gust in recimo 3x na mesec istra s specialko. Tek in hoja v hribe.

Hrana? Jaz na daljsih (120km in vec) jem recimo 40g OH /h (imam 67kg), 2h pred kolesom 100g testenin s tuno, po kolesarjenju raztezne vaje in proteinski shake ter 1h po kolesu 200g piscanca in 100g testenin. Pijem BCAA in izotonik (bidon na uro v vrocini, sicer manj).

Pisi si kaj pojes in kako se pocutis in bos kmalu videl kaj ti odgovarja in kaj  ne.

SODROVC 05.09.2019 19:48

flisd 05.09.2019 22:02
@Nejc1986

Sicer pa pozimi : mtb 2x na mesec za gust in recimo 3x na mesec istra s specialko. Tek in hoja v hribe.

Hrana? Jaz na daljsih (120km in vec) jem recimo 40g OH /h (imam 67kg), 2h pred kolesom 100g testenin s tuno, po kolesarjenju raztezne vaje in proteinski shake ter 1h po kolesu 200g piscanca in 100g testenin. Pijem BCAA in izotonik (bidon na uro v vrocini, sicer manj).

Pisi si kaj pojes in kako se pocutis in bos kmalu videl kaj ti odgovarja in kaj  ne.

Najlepša hvala za odgovor. Nekaj takega sem želel. 
rs1975 06.09.2019 07:08
@Bembara71
@rs1975

@flisd

Pozdravljeni,

Lp

Aja - a nisi najprej reku da je vse v glavi... pol pa nadaljuješ z tem, da ne prehitr, ker te lahko noge izdajo... kaj sedaj :-)

Večinoma je res vse v glavi. Tako kot imaš psihične, imaš tudi fizične limite in če se fizično skuriš, potem ti tudi prava glava nič ne pomaga.... Poznam kar nekaj primerov, res na razdaljah 300+, ko je nekdo na polno vozil prvih 200km, potem se pa komaj privlekel na cilj.  
rs1975 06.09.2019 07:08
@Bembara71
@rs1975

@flisd

Pozdravljeni,

Lp

Večinoma je res vse v glavi. Tako kot imaš psihične, imaš tudi fizične limite in če se fizično skuriš, potem ti tudi prava glava nič ne pomaga.... Poznam kar nekaj primerov, res na razdaljah 300+, ko je nekdo na polno vozil prvih 200km, potem se pa komaj privlekel na cilj.  
robizo 06.09.2019 12:14

Malo z zamudo za nazaj berem teme in vidim @flisd, da ti noben ni odgovoril na tvoje posredno vprašanje v zadnjem odstavku, zato ti bom jaz: seveda si, pa še kako zatežil.

Najprej berem, da prevoziš 5-7 k letno, pa bi seveda več, če ne bi bil tako hudo uspešen na drugem področju. Da pa ti je pri 5-7 k letno kolesarjenje "dosadilo" in bi za spremembo prevozil kak brevet (kot da to ni kolesarjenje). Zato te zanima, kako se lotiti takega "podviga": kakšne treninge, kakšno prehrano in kakšno posebno opremo rabiš. Na koncu se huduješ čez ege na tem forumu, pa bi se najprej moral sam pogledati v ogledalo.

Da bom konstruktiven pri tej temi, pa še moj nasvet: lotiš se tako, da se vsedeš na kolo, ne kompliciraš in brez posebnega cirkusa odgoniš tistih 200 km, Enostavno kot pasulj.

SODROVC 06.09.2019 12:27
@robizo

Malo z zamudo za nazaj berem teme in vidim @flisd, da ti noben ni odgovoril na tvoje posredno vprašanje v zadnjem odstavku, zato ti bom jaz: seveda si, pa še kako zatežil.

Jaz sem mu dal dobre napotke, pa tudi kritiko za njegov zadnji post. Pa sem oba posta izbrisal. Napotkov si ne zasluži zaradi nesramnosti in podcenjevanja nas. 

Kritike pa itak ne bi razumel. 

Nikita 06.09.2019 12:41

@rs1975:

-----

Moje mnenje je, da se pa tule motiš! Tudi to je "v glavi", da veš razporediti moči. So bili primeri na DOS-u, ko jih ni tako malo odstopilo na Črnem Kalu, ker so do takrat tako "jurili", da jih je bilo konec. Zdaj bila slaba spremljevalna ekipa oz. predvsem vodja, kateri tekmovalcu ni vedel pojasniti, mu zapovedati, da naj tega ne počne oz. tekmovalec ni ubogal. Ker ni imel "v glavi" nekaj...?

flisd 06.09.2019 16:19
@SODROVC
@robizo

Jaz sem mu dal dobre napotke, pa tudi kritiko za njegov zadnji post. Pa sem oba posta izbrisal. Napotkov si ne zasluži zaradi nesramnosti in podcenjevanja nas. 

Kritike pa itak ne bi razumel. 

Res se opravičujem, ampak kje sem bil nesramen do vas? Niti vas ne podcenjujem. Sklepam pa, da ste v življenju naredili več km kot jaz, zato sem se obrnil sem. Nikjer nisem nikogar žalil ali ga podcenjeval. Ne vem od kod takšen odziv in se vsem še enkrat iskreno opravičujem.
SODROVC 06.09.2019 17:51
@flisd

Kakorkoli fantje. Moj namen niti slučajno ni bil, spodbuditi borbe med vašimi egoti. Hvala vseeno. Profesionalec sicer nisem in nikoli ne bom. Sem dovolj uspešen na drugem področju. Mi pa kolesarjenje nudi tisti odklop, ki ga pri vsem pomanjkanju časa potrebujem in ko res lahko pozabim na moje vsakodnevne agende in načrte. Hvala vseeno.

Si zdaj dojel? Kdo od nas "se je ven metal"? Kdo od nas je izpostavljal svoj ego? Mi nismo bili uspešni v svojih poklicih? Smo samo zato veliko/dobro/uspešno kolesarili?

Noben športni uspeh pa se ne more meriti z dobrimi medčloveškimi odnosi in lepo medsebojno komunikacijo.

Največji uspehi pa so tisti, s katerimi smo pomagali drugim, sploh mladim, da so postali dobri športniki in dobri ljudje.  

flisd 06.09.2019 18:17
@SODROVC
@flisd

Si zdaj dojel? Kdo od nas "se je ven metal"? Kdo od nas je izpostavljal svoj ego? Mi nismo bili uspešni v svojih poklicih? Smo samo zato veliko/dobro/uspešno kolesarili?

Noben športni uspeh pa se ne more meriti z dobrimi medčloveškimi odnosi in lepo medsebojno komunikacijo.

Največji uspehi pa so tisti, s katerimi smo pomagali drugim, sploh mladim, da so postali dobri športniki in dobri ljudje.  

Ta del je problematičen? Prvi okrepljen del je bil mišljen v šali. Če vas taka stvar zbode, sploh ne vem kaj naj več rečem. Se vam opravičujem in ne bom več. Kar se pa tiče druge povedi, sem pa z njo hotel povedati, da mi je kolesarjenje le oddih. V nobenem primeru nisem bil ali hotel biti žaljiv. Nikjer nisem napisal, da vi niste uspešni. Še enkrat, sprejmite moje ponižno opravičilo in obljubljam, da ne bom več žaljiv do vas. Čeprav, glede na vašo občutljivost, sploh ne vem kaj naj napišem. Z veseljem bi kolesaril več, ampak ne morem, ker ne najdem časa.
SODROVC 06.09.2019 18:54

Internetna komunikacija je posebnost, ki se jo da naučiti. Ker ne vidimo sogovornikovega obraza, je ob kočljivih delih posta primerno dodati kakšen "emoticon".  Sej, bo, sej bo.

Sicer pa ni za soditi človeka le po prevoženih km. 😉

cestnik 13.09.2019 18:35

Živjo!

Sem nov na forumu in hkrati nov v svetu cestnega kolesarstva. Ker sem ravno pred nakupom prve specialke, me je branje vsega možnega o cestnem kolesarjenju naredilo čisto entuziastičnega. Predvsem pa me sploh v primerjavi z zdajšnjim MTBjem pritegne možnost doolgih cestnih izletov. Sploh če si brez avtomobila, je to še dodaten plus.

Glede dolgih relacij imam par vprašanj. Nimam ravno občutka, kako daleč se pride s cestnim kolesom s nekim normalnim naporom. Pa recimo tako. Imam 75kg, 180cm, v svojih poznih 30ih letih imam relativno ok kondicijo, čeprav nisem ravno aktiven športnik.

Kakšne relacije bom, tkole na prvo žogo, lahko delal na začetku in koliko čez recimo eno leto (ko se, predvidevam, ob dokaj rednih vožnjah že bolje vnesem).

Želja mi je predvsem relacija Lj. -Krk (160km). Nimam občutka, je taka relacija na specialki tudi za začetnika mala malica, ali je za to potrebna že "naprednejša" kondicija in kolesarske jeklene noge?

Čist tko, za občutek, da ne bom nerealno sanjaril o lahkotnih celodnevnih izletih po Sloveniji po dolgem in počez...:)

Ste bili na začetku zmožni voziti 50km v kosu, 100km, 200km? Res nimam občutka...

Lep pozdrav ;)

kamencek 13.09.2019 20:45

Specialko je tudi treba poganjat, veš. Nikamor noče sama :-)

160 km ni problem naredit, če si sposoben toliko ur zdržati na sedežu, če upoštevam, da prej nisi nabral dovolj kilometrine.

Sicer pa, postavil si trapasto vprašanje, saj noben od nas nima kristalne krogle, da bi lahko napovedal, koliko boš prevozil na začetku in koliko kasneje.

Moje postave si, no, malo višji, ampak ni take razlike proti mojim 177 cm, pa če ti kaj pomaga: brez prehudih problemov odvozim stotko s tisočakom višine.

Saj ne rečem, lepo se je igrati s številkami, ampak še lepše je v vožnji preprosto - uživati.

mastif 14.09.2019 09:31

Kot je @kamencek povedal, je na začetku je limit zic. Če si dobro razporediš moči ni 160km noben problem, le rit more zdržat. Drug limit je pa v glavi. Ravno včeraj sem se lotil ne preveč dolge ture in 3x naletel na delo na cesti, kjer nisem mogel nadaljevati po zamišljeni trasi. Iskanje obvoza in izogibanje glavne ceste rezervirane za motorna vozila me je psihično tako uničila, da sem se za 100km poti prišel domov utrujen, kot da bi jih naredil 200. 

ElTorro 14.09.2019 10:58

Glede na to, da očitno že voziš gorca, ti ne bo ravno težko narediti preskoka.

Če lahko sedaj (recimo) 4 ure goniš MTB, boš lahko po dveh ali treh turah brez težav 4 ure gonil specialko (seveda, če bo ustrezno nastavljena in bo imela ustrezen sedež). In je 100ka hitro tukaj. 

Med 100 in 160 ni velike razlike - princip je isti, samo bolj dolgo goniš. V dveh mesecih to narediš z zmernim podaljševanjem razdalj brez težav. Če se ti mudi, lahko tudi hitreje. Tudi če si med turo narediš par pavz, je seveda lažje.

Pri meni na daljših turah rit ni največji problem - mene začne matrati spodnji del hrbta. Ko postanejo noge utrujene, se v pedaliranje vključi ta del telesa, ki pa se hitro utrudi.

SODROVC 14.09.2019 16:40

Pismo, stari deci, pa komplicirajo. ;) Ko smo bili mulci, smo na moško kolo (ena, fiksna prestava) namontirali kakšen prtljažnik ali pa kaj dali v nahrbtnik in jo mahnili v Istro, na morje. Sproti smo kupili kaj za popit in Albert kekse. Spalka, brisača, kopalke, pa vse za zvečer za v Katoro za na ples. Zjutraj smo zgodaj vstali, odpeljali turo in se vrnili nazaj, ko se dekleta že kaj pripravila za zajtrk/malico. Kdo hud.ča se je sekiral takrat. :) :) :)  No, pa se tudi sedaj ne preveč, naložim si kaj na kolo in grem za par dni ali pa en teden od doma. 

SODROVC 14.09.2019 16:45
SODROVC 14.09.2019 17:13

Vzemi/te to kot spodbudo. Ne preveč komplicirati glede koles ali tega, koliko smo sposobni. Smo sposobni, ampak moramo biti odločni takrat,  ko se stvari obrnejo tako, da nam ni pogodu. Takrat postane kolesarjenj oz. popotovanje avantura/avanturca, odvisno od zapletov. Par km hoditi ob na novo bituminiziranem grobem asfaltu grobem asfaltu ali prekolesariti del poti nazaj, potem pa še obvoz? Pogledaš zemljevid in se odločiš. Hud zaplet?

Ena daljša tura kolega, ki velikokrat vozi brevete tudi pri nas. Foto Thomas Schwald: Fotografija osebe Thomas Schwald.

SODROVC 14.09.2019 17:21

1
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI