Nakup prvega cestnega kolesa

Domov > Forum > Nakup prvega cestnega kolesa

Nakup prvega cestnega kolesa

SORTIRAJ PO:
fuego 08.11.2019 06:59

Kastelic zrihta ni da ni...popravi ali ti ga samo na novo prebarva..s karbonom se lahko igraš. Drugače pa, ko si rekel, da se z alu da nardit 10k+...nekateri to naredijo v eni sezoni.:) Karbon pa je praktično neuničljiv. Meni je začel pokat po enem letu Specialized alu rušt od Rockhopperja. To je kolo v rangu 1000eur. Je pa bila moja replika na to , ker je napisal mexem, da ni razlike med alu kolesom za 1000 in karbonom za jurja. Je razlika. Se strinjam, da si postaviš mejo. Ampak samo enkrat živimo in če si za hobi ne morš privoščit tega kar bi rad imel. Saj ne govorimo o tem da si kupiš kolo za 2 ali 3.000. Tu gre za rang do 1.500. Ne potem spraševat za nasvet, če pol delaš po svoje. Še vedno sem mnenja, da je bolje kupit rabljen karbon kot nov alu. Sem vozil 2 rabljena, med drugim tudi 5 let starega Foila, ki sem ga dobil pod jurja in sem bil super zadovoljen. Ampak letos se mi je pač ponudila prilika da se za res ugodno ceno dobil novega Addicta disc z komplet Ultegro za tak denar, da nisem mel kaj razmišljat. Sem najprej imel v planu 350 eur cenejšega Addicta z 105-ko in navadnimi zavorami pa sem potem raje dal še mal zraven in si kupil tisto kolo ki mi je bilo bolj všeč pa še boljša oprema je bla gor. Bi še vozil Foila, ker ni bilo nič narobe z njim, a sem hotel bolj endurance geometrijo. Že med Foilom in Synapsem, ki sem ga imel prej je bila razlika, kaj šele med alu in karbonom. Kupi pa naj vsak kar hoče, jaz sem samo podal mnenje. Raje vozim slabši avto kot slabo kolo, ker sem več na kolesu. 

Uroshek 08.11.2019 08:17

Če že vsi toliko omenjate rabljen karbon, kaj potem predlagate? Kakšen primer? Nekdo je prilepil 

http://www.bolha.com/rekreacija-sport/kolesarstvo/kolesa/cestna-kolesa/cube-agre-gtc-pro-velikost-m-1347585483.html

našel sem še tole

http://www.bolha.com/rekreacija-sport/kolesarstvo/kolesa/cestna-kolesa/karbonsko-cestno-kolo-cube-attain-gtc-shimano-105-56-l-1347599688.html?aclct=1573114659

morda ima kdo še kakšen predlog? Je to potem po vaše bolje kot pa kupiti nov ALU z 105ko? :D 

fuego 08.11.2019 11:40

Prvi je M številka drug pa L. Če ti M dovolj velik nimaš kaj razmišljat. 11 redna Ultegra je gor. Mal se še zdilaš pa je.

Uroshek 08.11.2019 12:47

Imam 175 cm, tako da kolikor vidim je prvi z Ultegro opremo okvir 53. In je rabno nekje pri moji višini če se ne motim? Nikjer ne najdem točnega podatka... Je pa kot kaže to model 2015 če se ne motim...

fuego 08.11.2019 12:51
@Uroshek

Imam 175 cm, tako da kolikor vidim je prvi z Ultegro opremo okvir 53. In je rabno nekje pri moji višini če se ne motim? Nikjer ne najdem točnega podatka... Je pa kot kaže to model 2015 če se ne motim...

Ja poklič pa vpraši...jao....
tris 08.11.2019 13:39

Ne vem koliko se spoznaš na kolesa ampak rabljeno kupi edino takega za katerega si siguren da je Ok, ...da ne bo glava bolela ob morebitnih stroških.

Npr.Nekatera rabljena vrhunska kolesa z dobro opremo prodajajo kot malo rabljeno, odlično ohranjeno.......v resnici pa ohoho tekmovalnih km.

fuego 08.11.2019 14:10
@tris

Ne vem koliko se spoznaš na kolesa ampak rabljeno kupi edino takega za katerega si siguren da je Ok, ...da ne bo glava bolela ob morebitnih stroških.

Npr.Nekatera rabljena vrhunska kolesa z dobro opremo prodajajo kot malo rabljeno, odlično ohranjeno.......v resnici pa ohoho tekmovalnih km.

In kaj potem če ima nekaj km? Kolega je kupil Sworksa od znanega rekreativnega tekmovalca. Dal za vrhunsko kolo 1000eur in ga vozi že 2 leti brez problema pa je že on naredil z njim ene 15.000. Saj pogledaš kolo. Že na oko se vidi, če ga je kdo negoval ali je čisto izrabljen. Pa Cube-a verjetno ni imel nekdo, ki hodi na tekme. :) Moja kolesa so bila vedno brezhibna in še noben, ki je od mene kupil ni imel pripomb. Tudi vsa rabljena, ki sem jih jaz kupil so bila brezhibna. Ketna, zavorne obloge itd. so pa itak potrošna roba. Ko boš kupoval avto kaj boš kupil? Rabljenega VW-ja ali novo Dacio?
Uroshek 08.11.2019 14:58

@tris

Nekaj osnove že, da bi pa vedel v podrobnosti pa seveda ne. Ravno zato imam tudi nek strah pred rabljenimi kolesi. Ampak so tudi vaši nasveti da raje kupim rabljen karbon dobro utemeljeni in bom zagotovo sedaj tudi to pregledoval.

Morda kakšen nasvet kje je potrebno biti najbolj pozoren pri rabljenih kolesih? Na koncu gre seveda tudi za to koliko je prodajalec fer da ti ne skriva nekih napak če ve za njih :)

ElTorro 08.11.2019 15:17

Ne vem, no... zveniš kot prodajalec rabljenih karboncev.

Pri Ali kolesih ni ogromno pokanja okvirjev - če bi bilo, bi proizvajalci eden za drugim šli v maloro zaradi reševanja reklamacij. 

Karbon ni neuničljiv. Pravzaprav je zelo občutljiv na sile v napačni smeri. Zato recimo izgubiš garancijo na okvir, če ga vpneš v klasičen strešni nosilec ki "prime" bicikl za okvir. Prav tako se za razliko od kovin poškodbe na karbonu težje predvidijo. Kovina začne kazati znake utrujenosti, karbon pa ko poči - poči. 

Ravno zaradi tega sem jaz zelo skeptičen do rabljenih karboncev. Verjamem, da je večina dobro vzdrževanih in brezhibnih - ampak nikoli ne veš, če je morda kdo z njim nerodno kam treščil ali ga neprimerno transportiral... sploh ni nujno, da se bo navzven kaj videlo, če ti poči okvir sredi spusta pa je rahlo neprijetno. 

Skratka, Alu ni nek šrot, pri katerem je samo vprašanje časa, kdaj bo počil, karbon pa ni nek čudežen neuničljiv material. Daleč od tega.

fuego 08.11.2019 16:44

Prodajalec rabljenih karboncev..:) :) A nisem ravno napisal, da sem kupil novega Addicta. Sem pa prej vozil 3 rabljene in jih potem prodal, ko sem kupil druge - rabljene. Menda jih nisem vrgel v smeti...:) Karbonce furajo na downhillih, ko ga res lahko kam nasloniš. Kaj se pa lahko zgodi na specialki, ki jo voziš po asfaltu. Pa pri padcu se vidi, da je obdrgnjen lak. Drugače pa, če si kdaj gledal kako testirajo togost...alu se začne zvijat, ko ga stisnejo in se potem zlomi. Karbon pa dolgo nič in potem poči. Je bolj vzdržljiv kot alu.

sixsl 08.11.2019 20:11
@Uroshek

@tris

Nekaj osnove že, da bi pa vedel v podrobnosti pa seveda ne. Ravno zato imam tudi nek strah pred rabljenimi kolesi. Ampak so tudi vaši nasveti da raje kupim rabljen karbon dobro utemeljeni in bom zagotovo sedaj tudi to pregledoval.

Morda kakšen nasvet kje je potrebno biti najbolj pozoren pri rabljenih kolesih? Na koncu gre seveda tudi za to koliko je prodajalec fer da ti ne skriva nekih napak če ve za njih :)

Narediš, čisto enostavno. Prodajalcu reci, če lahko skočita na najbližji servis, na nek osnovni pregled in da ti plačaš. Opazuj ga kako bo odreagiral, če bo mencal potem veš da nekaj ne štima, če pa bo za pojdi na servis in razkiraj za nek osnovni pregled kolesa. če bo vse ok si zmagal, kupiš in uživaš v pedaliranju. Srečno pri nakupu.

gran 08.11.2019 21:46

Pri kolesu je napake težje skrit kot pri avtu. Tako da dobro poglej okvir. Poglej tudi zavorno površino na obročih, koliko je izrabljena. Če se dokopaš do imena in priimka prodajalca, lahko pogledaš če ima profil na Stravi. Tam lahko precej izveš o kolesu, če boš imel srečo. 

copi 08.11.2019 23:09

@fuego

@tris

In kaj potem če ima nekaj km? Kolega je kupil Sworksa od znanega rekreativnega tekmovalca. Dal za vrhunsko kolo 1000eur in ga vozi že 2 leti brez problema pa je že on naredil z njim ene 15.000. Saj pogledaš kolo. Že na oko se vidi, če ga je kdo negoval ali je čisto izrabljen. Pa Cube-a verjetno ni imel nekdo, ki hodi na tekme. :) Moja kolesa so bila vedno brezhibna in še noben, ki je od mene kupil ni imel pripomb. Tudi vsa rabljena, ki sem jih jaz kupil so bila brezhibna. Ketna, zavorne obloge itd. so pa itak potrošna roba. Ko boš kupoval avto kaj boš kupil? Rabljenega VW-ja ali novo Dacio?

Novo Dacio😊

Nejc1986 09.11.2019 13:09

Še moja izkusnja; pred petimi leti zacel kolesariti. Kupil ALU specialko pri čerinu za jurja. Oprema Campa veloce. V stirih letih naredil cca 12tkm in še 12t km z mtb.

Z njo prevozil okoliske hribe podolgem in pocez, pozimi Istra, poleti Dolomiti. Zoncolan, parkrst Ucka, Kvarner,skratka, ko bi marsikdo ze zdavnaj kupil boljse kolo ali pa tega vsaj nadgradil, se jaz nisem pustil motiti in sem samo vozil.

Kolesarjenje me je očaralo. Lani novembra sem si šel po novo specialko. Pa ne da bi bilo s to kaj narobe, ampak fajn je gledati nekaj novega. Šel na karbon... razlika je. Ampak koliko ti pomeni ta razlika?

Tu pravite "dodaj še300eur"... ja, ampak nekomu že 100eur pomeni ogromno in mu je tezko dati že 1000 v startu... jaz raje vozim kolo za 1600 in grem 1-2x na mesec v istro ,kot pa da bi vozil bajk za 2jurja in moral kje drugje vzeti denar.

Moj nasvet (in za tem stojim 100posto); kupi NOVO kolo (manjsa moznost natega), ki ti je vsec , prave velikosti (kupi ga v specializirani trgovini) in predvsem UZIVAJ na kolesu.

Ce te bo potegnilo v dirkanje in bos hotel lazje in hitrejse kolo, bos pa potem menjal kolo.

Za zacetek je bolje imeti na papirju slabse kolo, ki ga poznas, kot pa boljse kolo z vprasljivo zgodovino.

Sem tudi jaz takoj povlekel vzporednico z avti in sem vesel, da je nekdo to storil ze pred mano... torej par let star vw alu nova dacia... zame  ni vprasanje. Nova dacia brez razmisleka.

ElTorro 09.11.2019 16:43

@fuego

Prodajalec rabljenih karboncev..:) :) A nisem ravno napisal, da sem kupil novega Addicta. Sem pa prej vozil 3 rabljene in jih potem prodal, ko sem kupil druge - rabljene. Menda jih nisem vrgel v smeti...:) Karbonce furajo na downhillih, ko ga res lahko kam nasloniš. Kaj se pa lahko zgodi na specialki, ki jo voziš po asfaltu. Pa pri padcu se vidi, da je obdrgnjen lak. Drugače pa, če si kdaj gledal kako testirajo togost...alu se začne zvijat, ko ga stisnejo in se potem zlomi. Karbon pa dolgo nič in potem poči. Je bolj vzdržljiv kot alu.

Točno to sem napisal - pri kovini vidiš, kdaj je utrujena ali poškodovana. Pri karbonu pa ne, in karbon poči iznenada, brez opozorila.

To, da poči naenkrat, ne pomeni da je bolj vzdržljiv. Kovina je v vseh smereh enako močna, karbon pa ne. Zato, ponavljam, recimo karbonskega okvirja ne smeš vpenjati v strešni nosilec, s kovinskim pa lahko delaš praktično kar hočeš. 

Zato sem jaz osebno do rabljenih karboncev pač skeptičen, do rabljenega aluminija (ali jekla) pa bistveno manj. 

1 2
Zadnji komentarji v kategoriji "CESTNO & TREKING"
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI