Dileme pri naku gravel kolesa. Prosim za pomoč

Domov > Forum > Dileme pri naku gravel kolesa. Prosim za pomoč

Dileme pri naku gravel kolesa. Prosim za pomoč

SORTIRAJ PO:
Fekalija 09.09.2020 13:02
 Zdravo,

ogledujem si ta https://www.bikeek.si/gravel-kolo-scott-speedster-gravel-20-2021 kolo. Sam se vozim 95% po asfaltu (z sinom včasih zaideva malo na makedam, da se ne trajbava ravno po glavnih cestah, ker ni ravno najbolj varno za njega, za enkrat, ko bo starejši bo druga stvar) in zdaj me nekdo preprečuje oz. svetuje, da naj ne vzamem gravel ampak specialko in da lahko dam na specialko tudi širše gume, z katerimi pa bom šel lahko tudi po makedamu. Je to res oz. se strnijate? 

Če ja, katero specialko bi mi v tem cenovnem rangu kot je kolo, ki si ga ogledujem, predlagali? Koliko pridejo dodatne felge in te širše gume?

Če ne, kateri gravel predlagate, če se z zgornjim ne strinjate oz. za ta denar mislite, da bi kje dobil več in boljše.

Aja trenutno imam scott aspect 940, ki pa je definitvno preokorn za ture ki jih delam jaz. Dnevno naredim tudi do 30-40km. Cilj mi je seveda tudi več (tudi ture 100+ so v planu samo pač lepo po vrsti :) ) in sklepam, da bi mi to z gravel/specialko tudi uspelo z istim vložkom napora kot na tem krampu.

Najlepša hvala za vse nasvete.

Fekalija 09.09.2020 16:02

Še to. Vozim se po vseh terenih. Vsaj 2x na teden rinem v kaki hrib (konkreten hrib, na uč 18 do 20% naklon pri  vmestnih vzponih) + zalogaj ravnine, da se res zgonim kot je treba in da vidim kje so meje :), ampak večinoma vse asfalt, sem pa tja vmes kaki predel makedama potem pa spet asfalt. Če ta informacija kaj pomaga za možne nasvete. Sem dokaj frišen v tem in res ne poznam vseh teh izrazov, ki jih tu gori berem. V bistvu mi rata slabo ko preberam vse te šifre, oznake ... Ne moram vse na enkrat posrkat :P

bine1 09.09.2020 20:56

Ne poslušaj drugih, ker se boš s kolesom vozil ti. Na specialko po vsej verjetnosti ne boš spravil širše gume kot 32 mm, kar je za gravel bolj ali manj premalo, odvisno od podlage. 

Bolje kupiti normalno gravel kolo in če se pokaže potreba, še en set obročev in gume za cesto. To bo takoj vsaj 250€, raje več. Niso samo obroči, so še gume, zračnice, zavorni diski, zadnja kaseta(razen če boš menjal sam).

Tistemu škotku zgoraj nič ne manjka, raje glej, da bo okvir prave velikosti. 

Pero36 09.09.2020 21:15

Pozdravljen. Sam vozim Cube nuroad race, moram rečt, da sem zelo zadovoljen z njim. Kupil sem ga letos junija. Priporočam to znamko koles, saj za tak denar dobiš na kolesu opremo, vredno tega denarja. To je moje mnenje, splača se ti morda pogledat še kakšno drugo znamko, četudi ta na linku ni slab. Pa veliko sreče pri izbiri 😊

robizo 10.09.2020 06:14

Jaz sem v podobni dilemi glede nakupa. Vozil bom 90 % po asfaltu, pa me zanima ali svetujete bolj gravel kolo ali naj kupim raje specilako ?

Nejc1986 10.09.2020 07:21

Gravel+ eventuelno (če bo potreba ) cestni wheelset. 

Vozim specialko in mtb,  s specialko zaidem na kaki makadam, ampak to ni to.

obelix 10.09.2020 08:52

Če voziš 90+% oz celo 95% cesto, potem definitivno cestno kolo. Bistvo cestnega kolesa, vsaj zame je, da je kolo hitro, odzivno, poskočno, ne pa da se cel čas voziš okoli z dodatno težo npr na plaščih, kar hitro znese 250g po plašču. To precej ubije kolo, vsaj meni se tako zdi, ker uživam v pospeševanjih, šprintih,...  Raje se 95% vozim top in grem malo bolj previdno po makedamu, pa ga z mojo race specialko in 25mm gumami vozim kar precej, tudi dnevno v službo par km. 

Sam kupujem tudi gravel kolo, ker me kot gorskega kolesarja privlačijo makedami in neznano,ampak če bi imel diske na kolesu in možnost širine gum do 32-35 mm, potem bi bil čisto ok z trenutnim kolesom, nebi imel zaenkrat potrebe po gravel kolesu. 

Jaz bi priporočal endurance kolesa, ki spravijo notri do 35 mm gume, npr. Giant Defy, pa ene 32mm gladke lahke gume in imaš idealneaga allrounderja za naše slabe ceste in občasne makadame. Je res, lahko vzameš tudi gravel kolo in montiraš ožje gume, samo se mi zdi, da gravel kolo zna priti malo dražje kot endurance kolo (ker je gravel "in"), meni osebno ne zgledajo ok ozke gume na gravel kolesu, ker je potem tistega "lufta" na sprednjih vilah in zadaj preveč, pa tudi geometrija se zna zelo razlikovati med endurance in gravel kolesu, kar precej vpliva na vozne lastnosti. 

obelix 10.09.2020 09:56

Aja, pa potrebno je vedeti, da imajo gravel kolesa drugačna prestavna razmerja oz. sub kompakt zobnike spredaj ali pa samo enega spredaj, kar pomeni manjši razpon prestav, večje preskoke med prestavami,..., to na cesti ni čisto nepomembno. Skratka so kar konkretne razlike med gravel kolesi in endurance kolesi, zato res dobro premisli, da ne boš naredil napačne kompromise. 

Nejc1986 10.09.2020 10:14
@obelix

Če voziš 90+% oz celo 95% cesto, potem definitivno cestno kolo. Bistvo cestnega kolesa, vsaj zame je, da je kolo hitro, odzivno, poskočno, ne pa da se cel čas voziš okoli z dodatno težo npr na plaščih, kar hitro znese 250g po plašču. To precej ubije kolo, vsaj meni se tako zdi, ker uživam v pospeševanjih, šprintih,...  Raje se 95% vozim top in grem malo bolj previdno po makedamu, pa ga z mojo race specialko in 25mm gumami vozim kar precej, tudi dnevno v službo par km. 

Sam kupujem tudi gravel kolo, ker me kot gorskega kolesarja privlačijo makedami in neznano,ampak če bi imel diske na kolesu in možnost širine gum do 32-35 mm, potem bi bil čisto ok z trenutnim kolesom, nebi imel zaenkrat potrebe po gravel kolesu. 

Jaz bi priporočal endurance kolesa, ki spravijo notri do 35 mm gume, npr. Giant Defy, pa ene 32mm gladke lahke gume in imaš idealneaga allrounderja za naše slabe ceste in občasne makadame. Je res, lahko vzameš tudi gravel kolo in montiraš ožje gume, samo se mi zdi, da gravel kolo zna priti malo dražje kot endurance kolo (ker je gravel "in"), meni osebno ne zgledajo ok ozke gume na gravel kolesu, ker je potem tistega "lufta" na sprednjih vilah in zadaj preveč, pa tudi geometrija se zna zelo razlikovati med endurance in gravel kolesu, kar precej vpliva na vozne lastnosti. 

To je sicer res,ampak.... Vprašanje koliko komu (tudi avtorju teme) pomeni teža kolesa, odzivnost kolesa v klance...

Fekalija 10.09.2020 11:12

Zdaj teža kolesa bo najbrž za mene opazna ko bom prešaltal iz aspect 940 ki ima cca. 14+kg na kolo ki ima cca. 10 oz. 9kg. Dvomim pa, da bi pa jaz opazil pol kg razlike? 

Kar bi tudi rad je to, da bom imel v klancu razmerje prestav z katerimi bom lahko "normalno" gonil ne da zraven ližem asfalt :) Ogledani Scott ima spredaj 2 in zadaj 11 zobnikov, kar je za klance ok sklepam? Na ta sklepanja se zanašam iz trenutnega kolesa, lahko pa, da se za to vrsto koles na katero hočem zdaj it, totalno motim.

@obelix predlagaš nekaj takega potem https://www.natekmi.si/kolesa/cestna-kolesa/endurance-kolesa/i_3390_cestno-kolo-giant-defy-advanced-2-2020 ali celo https://www.natekmi.si/kolesa/cestna-kolesa/endurance-kolesa/i_3383_cestno-kolo-giant-defy-advanced-3-hrd ?

Na te cestne bi dal ti 35 mm gume tipa gravel? Ali samo pač širše cestne, ki bi tudi "požirale" makedam? Kako je kaj z makedamom in predrtjem gum?

Oprema na kolesu ki sem ga predlagal v prvotnem postu in pa te dva v tem postu imajo primerljivo opremo ali kateri zelo odstopa? Kot sem že napisal res ne poznam še toliko tehnikalij, da bi lahko sam nekako ocenil kaj je ok kaj ni oz. kje me bo kdo kvalitetno nasukal :)

Še enkrat vsem hvala za vse nasvete / mnenja!

obelix 10.09.2020 12:08

Kar se opreme tiče med omenjenimi tremi modeli, je razlika to, da sta scott in Defy advence 2 z 11. rednim sistemom, Defy Advance 3 pa z 10 rednim, Kar se pa delovanja tiče, pa mislim, da vse dela super, a je to GRX, 105-ka ali pa Tiagra. Grx ima prednost v sklopki menjalnika, kar pomaga, da je menjalnik bolj trd in ketna ne udarja po okvirju, ko se vozi po razdrapanem terenu in pa zavorna ročica je malo bolj optimizirana za lažje zaviranje. To dvoje na cesti seveda ne pride do izraza, je pač GRX gravel specifik oprema. Druga razlika je pa v prednjih zobnikih, gravel kolo ima manjše zobnike 46/30, Defy pa klasične kompakt zobnike 50/34. Za cestno uporabo bi jaz priporočal klasične kompakt zobnike, 46 na zgornji meji zna občasno malo zmanjkati.

Seveda je še ena bistvena lastnost, Scott je alu okvir, Defy-ja sta pa karbonska. 

Kar se tiče pol kile, ja, na okvirju se ne pozna toliko, pri vrteči masi pa se pol kile pozna presnet močno in to bi zaznal vsak, tudi neizkušen kolesar, če bi imel možnost testirati primerjavo.

Glede obeh defy-jev, kot sem napisal tako 105-ka kot Tiagra naj bi delala zelo dobro (za Tiagro nimam izkušenj, tako pravijo ocene), edina večja razlika je v številu prestav in pa pravijo, da zavore od 105-ke so kar občutno boljše. Če si na budgetu, bo Tiagra super, jaz osebno, če seveda gre, bi dodal še tisto malo do 105-ke. Skratka izmed teh treh bi izbral Defy-ja advence 2, če je cena dobra. So pa meni tisti kabli nad fajfo tako neverjetno grdo speljani, da bi morala biti cena res zelo dobra, drugače bi raje počakal 2021 modele, ki bodo imeli kable speljane kot novi TCR. 

Evo, to je to, moje mnenje, upam da kaj pomaga.

Fekalija 10.09.2020 12:34

Najlepša hvala! Zelo izčrpno in mi je malo bolj jasno vse skupaj. Povdarek na "malo", pa na zaradi tvoje razlage ampak ker enostavno gre tolko informacij skozi glavo o teh kolesih da se mi meša :)

Lahko še kako mnenje napišeš na vprašanje glede gum? Tisto mi je kar bistveno pri odločitvi.

Zdaj primerjam tole https://99spokes.com/compare?bikes=scott-speedster-gravel-20-2020,giant-defy-advanced-3-hydraulic-2020,giant-defy-advanced-2-2020,cube-attain-gtc-sl-2021,cube-axial-ws-gtc-sl-2021 (mogoče ta stran še komu prav pride, meni je v tem trenutku zelo v pomoč).

Gledam še cube specialke. Ma kdo izkušnje. Je vredno tega denarja?

obelix 10.09.2020 13:12

Glede gum nimam toliko izkušenj, ker vsa leta vozim iste gume, 23/25 mm michelin pro race gume, teža cca 200g, to so povsem gladke race gume. S 85 kg naredim kar nekam km po makedamih, vzponi in ravnina niso problem, malo bolj sem previden na spustih. Do sedaj sem imel samo dva defekta na makedamih. Predvidevam, da če vzameš 300g - 350g plašče širine cca 32 mm, da potem sploh nebi smel imeti težav na občasnih makedamih, če bi bilo makedamov več oz. bi postali zelo grobi in hitri, pa je vedno opcija, da se gre na tubeless (sistem brez zračnice), če seveda obroči to omogočajo. Jaz grem ob nakupu gravel kolesa tako na to opcijo, na specialki nimam toliko teh defektov, da bi se mi dalo ukvarjat s tem. 

Skratka, pogosto so strašili, da specialka ne sme nikakor po makedamu, ker bo takoj defekt, jaz imam že z zares lahkimi plašči nasprotne izkušnje, 30km/h z lahkoto in brez skrbi tudi če ni povsem speglan makedam.

Kar se tiče Cube koles, ponujajo veliko za svoj denar, predvsem dobro opremo, tudi okvirji so pohvaljeni ampak ob primerljivi ceni gre moj glas brez premisleka k Giantu, ki dela zares vrhunske okvirje. Poglej si kakšne ocene koles na bikeradar.com. 

Fekalija 10.09.2020 13:34

Super!

Sistem brez zračnice? o_O to obstaja? So take gume dosti težje al je isto. Voznost je ista ali dosti drugačna? Po mojem nebi smelo bit v tem razlike edino morda res teža?  

Najlepša hvala za vse informacije! Zdaj se že malo bolj nagibam k specialki :)

Pero36 10.09.2020 13:38

@Fekalija

Najlepša hvala! Zelo izčrpno in mi je malo bolj jasno vse skupaj. Povdarek na "malo", pa na zaradi tvoje razlage ampak ker enostavno gre tolko informacij skozi glavo o teh kolesih da se mi meša :)

Lahko še kako mnenje napišeš na vprašanje glede gum? Tisto mi je kar bistveno pri odločitvi.

Zdaj primerjam tole https://99spokes.com/compare?bikes=scott-speedster-gravel-20-2020,giant-defy-advanced-3-hydraulic-2020,giant-defy-advanced-2-2020,cube-attain-gtc-sl-2021,cube-axial-ws-gtc-sl-2021 (mogoče ta stran še komu prav pride, meni je v tem trenutku zelo v pomoč).

Gledam še cube specialke. Ma kdo izkušnje. Je vredno tega denarja?

Glede Cube specialk ne vem, lahko ti povem glede gravel kolesa Cube Nuroad Race. Za ta denar ponujajo veliko opreme, npr. kakšen drug proizvajalec, bi bil z isto opremo sigurno dražji. Zaenkrat imam dobre izkušnje s kolesom, kupil sem ga junija, naredil kar nekaj km (okoli 700), večinoma po asfaltu in slabšem asfaltu, nekaj pa tudi po makadamu. Kolo se lepo pelje po vseh terenih, nekoliko je potrebno biti pazljiv le na "mehkem makadamu in pesku", kjer sunkoviti gibi in zavijanje, niso ravno priporočljivi. 😃

Je pa tako, da vsak hvali svojo znamko, tako kot pri avtomobilih 😄 Giant, scoot, vse to so odlična kolesa. Sedaj bi pa morali proizvajalci počasi dat v prodajo nove modele 2021, malo preveri v prodajalnah kako je kaj s tem. 

Pero36 10.09.2020 13:46
Pero36 10.09.2020 14:02

Nekaj primerkov, ki so vsaj po mojem mnenju vredni denarja :

https://www.bikeek.si/gravel-kolo-giant-revolt-0-2020

https://www.energijabikes.com/cube-kolesa/cestna-kolesa/nuroad.html

https://www.11-11.si/gravel-cestno-kolo-focus-paralane-6-8-disc-2020-black

Malo v pomoč, bi pa kaj več znali povedati drugi uporabniki foruma, ki so glede tega bolj izkušeni kot jaz. 

Fekalija 10.09.2020 15:29

Hvala za predloge! Ja, vsak bo svoje hvalil, to je vsekakor res :) Načeloma meni znamka ni zdaj nek pomen. Bistvo mi je da za dan denar dobim največ in da je kvaliteta na nivoju ne da je oprema top okvir pa tako tako. Vse pač mora bit sprejemljivo za določen denar in da bom imel vsaj dve leti mir, da ne bom zabredel spet v te zobnike, razmerja čez dva eseca ker to je čisot preveč za na tako hitro :).

Če bi se šlo to za 500EUR bi mogoče malo manj kompliciral ampak ko pa le ni tako malo denarja pa bi rad res dobil največ za to. Mogoče se tole zadnje sliši malo čudno, ker seveda tudi 500 EUR ni malo, ampak tako delujemo ljudje, določeni :) Pač več kot daš bolj si picajzlast :P

Pero36 10.09.2020 15:52

Priporočam Giant revolt, če imaš možnost nabavi karbonca, stane okoli 2 tisočaka, malo manj. To so modeli, katere sem sam iskal letos, vendar velikosti okvirja zase nisem dobil, oz. niso bili na zalogi (XL).

Se strinjam s tabo, tukaj le gre za nekaj več denarja in normalno je, da vi vsak rad dobil zabta denar največ. Mislim, da nekaj predlogov si dobil, zdaj pa malo v akcijo in trgovine in sprobat kolesa. Najlažje boš ugotovil katero kolo ti paše, ko se boš usedel nanj in se odpeljal kakšen krog. 😃  S tem, da sprobaj tudi vožnjo po makadamu. 

Fekalija 10.09.2020 16:38

Super! Hvala! Če ima še kdo kak predlog, nasvet... :) Več jih je lažje mi bo :)

majkl_t 10.09.2020 20:07

Med omenjenimi vsekakor Giant, ki je eden izmed največjih proizvajalcev okvirjev na svetu, zatorej tudi cenovno dobro pozicioniran.

Poglej pri uvozniku:

https://freestyle.si/iskanje/?sq=giant+revolt

Dobiš 2021 model za ceno 2020 modela iz zgornjega linka (bikeek)

1
Zadnji komentarji v kategoriji "CESTNO & TREKING"
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI