Pomoc pri izbiri - prvo cestno kolo

Domov > Forum > Pomoc pri izbiri - prvo cestno kolo

Pomoc pri izbiri - prvo cestno kolo

SORTIRAJ PO:
kamencek 09.10.2020 07:56

Zakaj pa nisi rekel, da iščeš fitness oz. hibrid bike?


Bi te takoj usmeril na Focus Arriba, ki ga dobiš za okrog 500€ novega.


https://www.hervis.si/store/Oprema/Kolesa/Cross-kolesa/Focus/Arriba-3-8/p/COLOR-2601248


Jaz sem s takim brez problema zvozil razdaljo med Gorenjsko in Prekmurjem, še vedno ga imam v kleti, ker mi ga je škoda stran dat.

dean8331346 09.10.2020 08:22

@kamencek

Zakaj pa nisi rekel, da iščeš fitness oz. hibrid bike?


Bi te takoj usmeril na Focus Arriba, ki ga dobiš za okrog 500€ novega.


https://www.hervis.si/store/Oprema/Kolesa/Cross-kolesa/Focus/Arriba-3-8/p/COLOR-2601248


Jaz sem s takim brez problema zvozil razdaljo med Gorenjsko in Prekmurjem, še vedno ga imam v kleti, ker mi ga je škoda stran dat.


Saj nisem vedel. V bistvu še zdaj ne vem. Tole bom zdaj še nekaj dni vozil in testiral, pa bom videl. Se mi zdi, da mi čisto ustreza. Nekaj popravkov bo sigurno treba naredit, ker po 30km in 600 višinskih metrih čutim tako vrat kot križni del. Prej teh težav na trekingu nisem imel. 

Dropi (ali kako jim že rečete) pa mi zaenkrat čisto nič ne manjkajo :) Dejstvo je, da bi kolo, če bi se odločil in ga že kupil, sigurno hvalil, ne glede na to, če bi me kaj motilo - že zato, da bi sebe prepričal da sem kupil odlično. Tako pa ga brez slabe vesti lahko vrnem, če ne bom zadovoljen. Jutri se bom poskusil zapeljat do servisa in jih bom prosil, da mi v živo pove ali se da to urediti z nastavitvami. Upam...ker mi je res všeč.


lp,D

kamencek 09.10.2020 08:32
@dean83

Nekaj popravkov bo sigurno treba naredit, ker po 30km in 600 višinskih metrih čutim tako vrat kot križni del. Prej teh težav na trekingu nisem imel. 


Kdaj si bil nazadnje na kolesu?


30 km in 600 višincev ni tako malo. Za to si zapravil vsaj uro in pol, rajši dve. Dodaj še sedenje na novi geometriji, ki je tvoje telo ne pozna in odgovor glede bolečin je na dlani.

kamencek 09.10.2020 08:37
@dean83

Dropi (ali kako jim že rečete) pa mi zaenkrat čisto nič ne manjkajo :)


Ni stvar v tem, da bi ti dropi manjkali, ali ne, ampak v tem, da se flatbar drži drugače, kot balanca specialke. Zapestja so drugače obrnjena - beri: naravnost. In poleg tega ti balanca specialke omogoča 3 različne načine prijema, kar ti res pride prav na različnih terenih (ravnina, klanec, spust).

Odkar se vozim s specialko, na flatbaru trpim. Zapestja mi enostavno crknejo.

Razmisli.

dean8331346 09.10.2020 08:39
@kamencek
@dean83

Nekaj popravkov bo sigurno treba naredit, ker po 30km in 600 višinskih metrih čutim tako vrat kot križni del. Prej teh težav na trekingu nisem imel. 


Kdaj si bil nazadnje na kolesu?


30 km in 600 višincev ni tako malo. Za to si zapravil vsaj uro in pol, rajši dve. Dodaj še sedenje na novi geometriji, ki je tvoje telo ne pozna in odgovor glede bolečin je na dlani.


Ja, s tem se tolažim. Kolesarim približno 1-2x na teden, podobne ture. Ta je bila, kar se višincev tiče, do zdaj (nasploh) najtežja. Zato pravim, upam, da leži težava v vsem naštetem - novo kolo, spd, drugačna drža, posebna tura...
dean8331346 09.10.2020 08:46

@kamencek
@dean83

Dropi (ali kako jim že rečete) pa mi zaenkrat čisto nič ne manjkajo :)


Ni stvar v tem, da bi ti dropi manjkali, ali ne, ampak v tem, da se flatbar drži drugače, kot balanca specialke. Zapestja so drugače obrnjena - beri: naravnost. In poleg tega ti balanca specialke omogoča 3 različne načine prijema, kar ti res pride prav na različnih terenih (ravnina, klanec, spust).

Odkar se vozim s specialko, na flatbaru trpim. Zapestja mi enostavno crknejo.

Razmisli.


S tem se strinjam. Na dropih mi je posebno všeč drža na strani - verjetno tista, ki se na specialkah tudi daleč največ uporablja. Drža na vrhu, kot pri flatbaru pa je verjetno tista, ki jo uporabiš, ko želiš menjat pozicijo rok. Ravno to stranska, ki mi je najbolj všeč, sem do zdaj tudi največ uporabljal na trekingu, ko sem roki držal na stranskih "rogih". In tudi flatbar na tem kolesu, ki ga zdaj vozim jih ima - te kratke stranske roge. V tem položaju rok se najbolje počutim. Edino prednost, ki jo vidim pri dropu, je ta, da imam pri tej poziciji rok na dosegu zavore in prestavne ročice, česar pri flatbaru ni. To bi si želel pri spustih - roke na stranski poziciji+doseg zavor. Ampak vsega res ne morem imet...

Če uspem uredit fiting, se mi zdi, da bom trenutno težko dobil boljše kolo. Upam, da se ne motim. Kot rečeno, jutri bom poskusil na servisu, če si bo vzel vsaj toliko časa, da mi pove, ali lahko kolo prilagodi meni ali je mogoče okvir zgrešen. Vem da fitinga ne bo delal, niti nima smisla, dokler kolesa ne kupim. Želel bi samo, da mi nekdo realno pove, če je ok ali ni. Tudi fajfa je obrnjena navzdol, kar mislim, da bi bila prva stvar, ki bi jo spremenil - torej obrnil navzgor...

kamencek 09.10.2020 08:53

Ne mislim te v nič prepričevati, ampak le opozorim:

Če vzameš kolo s flat barom in si kasneje premisliš ter zaželiš drop bar, bo menjava tako draga, da se ti bo bolj splačalo kupiti novo (drugo) kolo.

dean8331346 09.10.2020 09:06
@kamencek

Ne mislim te v nič prepričevati, ampak le opozorim:

Če vzameš kolo s flat barom in si kasneje premisliš ter zaželiš drop bar, bo menjava tako draga, da se ti bo bolj splačalo kupiti novo (drugo) kolo.


To sem res že "preveril" in se pozanimal kako je s tem. Finančno sicer nisem znal ravno ocenit, se mi pa zdi sploh nesmiselno, ker ni samo krmilo, tisto kar je potrebno menjat ampak komplet ročke in vse ostalo kar pritiče temu. Se strinjam absolutno s tabo. Se mi zdi, da drop ni ravno nujno zlo, ki bi ga moral ali želel imeti, bi pa lahko rekel, da je to tisto nekaj, kar temu kolesu mogoče manjka. Škoda...
kamencek 09.10.2020 09:18

@dean83, glede na vse, kar si napisal o vožnji na rogovih, navzdol obrnjeni fajfi, ki jo boš dvignil navzgor, manjku zavor na flatbarih pri držanju na rogovih - zate je edina in prava izbira endurance specialka :-)

Bike fittinga ti ne bo nihče delal zastonj. To je kompleksen proces, ki ga lahko izvede le strokovno usposobljena oseba s kupom specifične opreme in njegova storitev se giblje okrog 300€ (rajši še malo bolj gor, kot dol).

Na trekingu držiš rogove zato, ker ti na vodoravni balanci enako kot meni crknejo zapestja. Rogovi so nekakšen približek balance cestnega kolesa.

Pri balanci je zelo pomembno tudi to, da sovpada s širino tvojih ramen. Centimeter plusa, ali minusa pri širini balance igra veliko vlogo.

Vse to ti pišem zato, ker sem v tebi prepoznal sebe. Začel sem z MTB-jem, nadaljeval s hibridom in končal na specialki in obratne poti ne bom opravil več nikdar. Vozim se po cesti in za tak način vožnje je najbolj primerno cestno kolo - beri: specialka.

Na srečo smo že zdavnaj pustili zgodovino za seboj in na voljo nam je več različnih tipov cestnih koles (race, endurance, ultralight). Nismo več prisiljeni v nakup strogo race kolesa, kakršna so vozili naši predhodniki, ampak imamo možnost izbire. Verjamem, da bo marsikateri biciklistični purist rekel, da je race kolo edina prava, čistokrvna specialka, ampak verjamem tudi, da bo taisti purist na stara leta, ko mu bo začelo škripati v križu in v vratu, hvaležen za endurance geometrijo.

Obstajajo tudi proizvajalci, ki v enem kolesu poskušajo združiti vse troje - race, endurance in ultralight, ampak to je že dlakocepenje, ki se ga tu nima smisla iti. Hočem ti le povedati, da je izbire med cestnimi kolesi dovolj in da rajši odvozi še eno sezono na trekingu, tačas varčuj in si kasneje za več denarja kupi cestno kolo, ki bo zadovoljilo tvoje potrebe.

Sedaj kupovati nekaj na hitro in na silo je neumnost, ker je kolesarske sezone konec in ti bo kolo pol leta stalo naslonjeno na zid, ker upam sklepati, da ne spadaš med ekstremiste, ki se bodo vozili v temi in mrazu.

Sposodi si nekje kakšno endurance specialko in se zapelji z njo, da se spoznaš z občutki, potem pa si vzemi čas in v miru prekalkuliraj, kaj boš vzel in koliko boš za to odštel.

Če so ti finance težava, je na voljo vedno rešitev v obročnem plačilu in mislim, da 50€ mesečno ni tak hud strošek, da si ne bi mogel privoščiti poštenega kolesa, kjer ne boš rabil delati kompromisov.

dean8331346 09.10.2020 09:40

Ja, si me zdaj spet postavil nekam na zacetek. Ce bi Contend SL2 pri 11-11 bil kakrsnekoli druge barve, bi ga verjetno ze kupil za 850€. Ce bi Revolt 1 pri 11-11 bil v mojem budgetu, bi ga tudi najbrz ze imel. Pa ni problem, da se razumeva, denar. Gre za to, da nisem pripravljen dat vec kot je zastavljen budget. Gledal sem zdaj v tem casu ze vse - od 500€ pa vse tja do 1.500€. Ampak nekje moram postavit mejo. In ta je 1.000€. In zato bom moral sklenit kompromis. Poskusil ga bom pri opremi. Vem, da bom bolj zadovoljen, ce se bom pocutil na kolesu odlicno in gonil Tiagro z obrocnimi zavorami, kot bi bil, ce bi se neudobno vozil s 105 grupo in hidravlicnini diski. Pa trenutno kolo, ki ga imam izposojeno zdaj tu ne igra vloge. 

Z nakupom absolutno ne hitim. Sezona se koncuje in kolo bo res stalo nekaj casa. Receno mi je le bilo, da se novo kolo splaca kupiti zdaj, ko je sezone konec. Zato sem in se vedno tako aktivno iscem. Za rabljene pa najbrz pravi naval ponudbe tako sele prihaja...

kamencek 09.10.2020 09:45
@dean83

Ja, si me zdaj spet postavil nekam na zacetek.

😊😜

kamencek 09.10.2020 09:50

Aja, še tole glede barve ti povem (v bran Contendu) ...

Jaz imam točno tako kolo, kot sem ga hotel imeti, na pogled čudovito, celo brez barve je (za prihranek na teži), ampak ko sem na njem in ko se vozim, pa vsega tega ne vidim in četudi bi, bi mi bilo malo mar.

Ne kupuješ kolesa zato, da bo opazovalec vzdihoval za tabo!

dean8331346 09.10.2020 10:11
@kamencek

Aja, še tole glede barve ti povem (v bran Contendu) ...

Jaz imam točno tako kolo, kot sem ga hotel imeti, na pogled čudovito, celo brez barve je (za prihranek na teži), ampak ko sem na njem in ko se vozim, pa vsega tega ne vidim in četudi bi, bi mi bilo malo mar.

Ne kupuješ kolesa zato, da bo opazovalec vzdihoval za tabo!

Pa ja, to je res. Meni dol visi za vse tiste ki bulijo naokrog po drugih. S takimi sploh nisem obremnjen. Ampak se mi zdi, da ti mora bit kljub vsemu vsec - da si ne reces vedno ko ga pogledas - "pa saj gledam naprej ko gonim, ne dol" 🙂 ga pa v zivo se nisem videl sestavljenega - ko sem bil pri njih je bil se v skatli. To imam se na dolgu - da ga grem pogledat in probat zdaj ko je sestavljen. Je pa Contend endurance geometrija ane?

kamencek 09.10.2020 10:15
@dean83

Je pa Contend endurance geometrija ane?


Ja.



dean8331346 09.10.2020 11:52

Eno laično vprašanje še imam ... kako se gibljejo cene novih koles? Recimo, če zdaj gledam model 2021. Se bo cena do spomladi kaj spremenila - in če se bo, bo februarja/marca višja ali nižja? 


lp,D

Nejc1986 09.10.2020 13:29
@dean83

Eno laično vprašanje še imam ... kako se gibljejo cene novih koles? Recimo, če zdaj gledam model 2021. Se bo cena do spomladi kaj spremenila - in če se bo, bo februarja/marca višja ali nižja? 


lp,D


Neke razlike ne bo. Prejšnje letnike (in s tem povezane popuste ) prodajajo zdaj,ampak kot si opazil; problem je z izbiro.
kamencek 09.10.2020 14:08

Ni odveč pripomniti, da letos v kolesarskih trgovinah vladajo izredne razmere. Toliko prometa, kot ga imajo letos, še niso imeli.

Pomeni, da si lahko vesel, če sploh prideš do ustreznega kolesa, ki ti je povrhu vsega še cenovno dostopno.

Zatorej - če ti je Contend sprejemljiv, se ne obiraj, ampak ga vzemi, preden ga spelje nekdo, ki ve, da ga mora speljati.

fuego 09.10.2020 15:41
@dean83

Eno laično vprašanje še imam ... kako se gibljejo cene novih koles? Recimo, če zdaj gledam model 2021. Se bo cena do spomladi kaj spremenila - in če se bo, bo februarja/marca višja ali nižja? 


lp,D


Cena ne bo padla, ker pomladi se začne povpraševanje. Kvečjemu lahko dobiš ceneje konec sezone kot je sedaj, vendar vprašanje kaj je ostalo in če bo ustrezna velikost. Letos so že nekateri 2021 modeli napol razprodani.
dean8331346 09.10.2020 16:11

Ok. Hvala. Dva sta nagledana (se vedno). Eden direkt v budgetu in drugi malo nad njim (vem...). Oba sta na zalogi v pravi velikosti. Contend SL2 vs. Revolt 1 🙃

kamencek 09.10.2020 17:31

In zdaj še najpomembnejše: budget potisni malo na stran in na kratko pozabi nanj.

Zapelji se z obema kolesoma. Večkrat.

In potem vzemi tistega, na katerem se bolje počutiš. 

dean8331346 13.10.2020 21:05

Zdravo,

Sem danes ugotovil, da se odlicno pocutim na Revoltu 😉

kamencek 14.10.2020 06:28
Zdaj pa pogoltni tisti knedl, za pol leta se prestavi na vodo (beri: črtaj pivo, kavo in vse, česar nihče od nas ne rabi) in ga pojdi iskat :-)
dean8331346 14.10.2020 19:24

Ah cak cak...piva sicer res ne rabim. Samo kave pac ne dam! Sem ga pa vzel ja...sicer se ni doma, bo pa prav kmalu 🙂 🚲

kamencek 14.10.2020 21:42

Klinc gleda kavo, vse je v glavi :-)

Čestitam za nakup!

dean8331346 14.10.2020 21:57

Hvala. In tudi vsem, ki ste me prenasali teh nekaj dni. Ali tednov ☺

dean8331346 14.10.2020 22:00

Ne vem ali je prav da nadaljujem tu, mogoce bi moral v novo temo...

Zelel bi uporabiti telefon kot kolesarski stevec. Ker nimam ure ali podobno, ki bi mi belezila voznje, uporabljam telefon in Stravo. In ker telefon ze itak nosim zraven, sem si izbral torbico za toptube s prozornim predalom ugoraj za telefon. Zdaj bi zelel telefon uporabiti namesto stevca. V Stravi mi sicer kaze nekaj podatkov, ce vklopim live, ampak manjka mi trenutna hitrost. Prikazuje le povprecno (in nekaj ostalih podatkov). Kaksna uporabna resitev? Hvala.


Lp,D

piki7 15.10.2020 07:40

Kupi osnovni Sigmin števec, so od 20€ naprej.

Telefon v torbici je totaly no go, že iz estetskega vidika :)

Zmago_1 15.10.2020 08:24

Telefon bi mogel delat,  imaš polno aplikacij po kateri tel .deluje kot števec in prikazuje vse od A-Ž, boljši tel. imajo tudi ANT+ receiver tako da lahko upariš senzor kadence ali pulza, stravo pa lahko zadaj vzporedno vklopiš rekord in imaš potem vse podatke.

dean8331346 15.10.2020 09:44

@piki7

Kupi osnovni Sigmin števec, so od 20€ naprej.

Telefon v torbici je totaly no go, že iz estetskega vidika :)


Hvala @piki7 za mnenje. Kako kaj izgleda je stvar osebnega mnenja. Sigmin števec res stane 20€, ta osnovni, ki mi bo kazal trenutno hitrost. Pa mogoče si ga res kupim. Ampak torbico bom pa vseeno imel, tisto s telefonom. Kljub temu, da izgleda grdo 😊


@Zmago_1 senzor kadence me trenutno ne zanima. Bi mi pa mogoče bil zanimiv senzor srčnega utripa. To bom pa preveril kaj se dobi in če je združljivo z mojim telefonom. Hvala za hint.


lp, D

kamencek 15.10.2020 10:28

Poglej ZS, @dean83.

1 2 3 4 5
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI