Skrb za cestno kolo pozimi

Domov > Forum > Skrb za cestno kolo pozimi

Skrb za cestno kolo pozimi

SORTIRAJ PO:
jetam81 12.12.2020 18:11
Zdravo
Letos sem začel cestno kolesariti tudi pozimi. 
Zanima me kako vi poskrbite za kolo po turi. A kolo enako dobro očistite tudi, če je cesta suha. Je, kdo ki uporablja blatnike na cestnem in kakšne so izkušnje. V naprej se vam zahvaljujem za izmenjavo nasvetov.


wragec 13.12.2020 20:43

Če je cesta suha, ga na vsake 3 vožnje očistim (okvir, obroče), če je cesta mokra ga pa po vsaki furi očistim zaradi soli in kemikalij katere umažejo kolo. Pač okvir, obroče in zavorne gumice ker je kar nekaj peska na cesti. Z mokro krpo očistim in z suho pobrišem, perem ga pa ne. Pozimi tudi verigo mažem z wet lube, poleti pa z dry lube. Blatniki so meni na cestnem kolesu nesprejemljivi

Maratonac 13.12.2020 21:49

Jaz ne grem ven,  če je samo megla , kam šele da bi se vozil pozimi po soli in mokrem cestišču . Ja grem, samo s tistim kolesom za 50 € in navadnimi gumami . Saj se z dirkalcem zaradi posipa proti poledici,  sploh voziti ne moreš oz. drago pride . Tudi če je lepo sončno vreme , se zaradi posipa drobljen pesek  3 x 3 mm z ostrimi robovi , ne da voziti , da te duša ne boli ! 

Ban 14.12.2020 07:31

Se redno vozim tudi pozimi, pa imam nov bicikel. Vreme ni ovira. Po končanai furi ga obrišem z cunjo, če je pa mokro pa operem z šlaufom in vodo. Isto se počel s prejšnim kolesom pa nikoli ni bilo problemov.

Griljo 14.12.2020 08:29
@jetam81
Zdravo
Letos sem začel cestno kolesariti tudi pozimi. 
Zanima me kako vi poskrbite za kolo po turi. A kolo enako dobro očistite tudi, če je cesta suha. Je, kdo ki uporablja blatnike na cestnem in kakšne so izkušnje. V naprej se vam zahvaljujem za izmenjavo nasvetov.


Z blatniki bi se kar strinjal z wragcom, da na cestnem kolesu ne izgledajo najbolje. Edina še sprejemljiva opcija se mi zdi blatnik za pod sedež (ass saver), ampak ta bo pred umazanijo zaščitil samo tebe, kolesa pa ne. 

SODROVC 14.12.2020 08:36

@Maratonac

Jaz ne grem ven,  če je samo megla , kam šele da bi se vozil pozimi po soli in mokrem cestišču . Ja grem, samo s tistim kolesom za 50 € in navadnimi gumami . Saj se z dirkalcem zaradi posipa proti poledici,  sploh voziti ne moreš oz. drago pride . Tudi če je lepo sončno vreme , se zaradi posipa drobljen pesek  3 x 3 mm z ostrimi robovi , ne da voziti , da te duša ne boli ! 


Jaz sem  več let zapored delal tudi 200 km-ske ture, tudi 2x na mesec. Takih po 100 - 150 km pa veliko. Še najraje sem se vozil po Italiji, ker tam ceste manj solijo. Po vsaki vožnji, pa četudi naslednji dan, sem pa kolo opral in vse gibljive dele naoljil. No, pa okvir sem premazal z zaščitno emulzijo. 

Z mtb se pa itak večinoma po nesoljenem terenu vozi. In ker je kolo potem blatno, ga je potrebno oprati. In naoljiti.

Sicer pa, Maratonac, čemu se ti kolo tako zelo smili? Mi/midva ne bova preživela najinih koles. No, če ne bojo uničena v kakšni prometni nesreči. 😏

Quercus 14.12.2020 16:52

Kakšne pa imate kaj pnevmatike v tem času?

Imate original športne ali ga preobujete v debelejše?

Jih kar nekaj poznam, ki so imeli nesreče z omenjenimi pnevmatikami, saj je oprijem slabši in tudi niso primerne za tako vlažno in mrzlo podnebje.

SODROVC 14.12.2020 19:05

@Quercus

Kakšne pa imate kaj pnevmatike v tem času?

Imate original športne ali ga preobujete v debelejše?

Jih kar nekaj poznam, ki so imeli nesreče z omenjenimi pnevmatikami, saj je oprijem slabši in tudi niso primerne za tako vlažno in mrzlo podnebje.


Kolikor kolegov in kolegic poznam, imajo pozimi gor enake plašče kot poleti. Se pa vsake tolk zvrnemo po tleh. Veliko jih uporablja CX ali pa mtb kolesa. Važno je, da smo na kolesu. Saj na snegu se z mtb tudi svaljkamo, to spada v sklop zimskega kolesarjenja. 

Tradicionalni klubski novoletni vzpon na Nanos. Izmed najbolj zahtevnih spustov so mi bili spusti oz. vračanje v dolino, od Vojkove koče na Nanosu navzdol do lovske koče.  Če bi tam kdo med tiste skale padel... Drsali smo se pa, drsali, noben ni vedel, ali se bomo ustavili ali pa zleteli med skale.

Maratonac 18.12.2020 00:45
@SODROVC

@Maratonac

Jaz ne grem ven,  če je samo megla , kam šele da bi se vozil pozimi po soli in mokrem cestišču . Ja grem, samo s tistim kolesom za 50 € in navadnimi gumami . Saj se z dirkalcem zaradi posipa proti poledici,  sploh voziti ne moreš oz. drago pride . Tudi če je lepo sončno vreme , se zaradi posipa drobljen pesek  3 x 3 mm z ostrimi robovi , ne da voziti , da te duša ne boli ! 


Jaz sem  več let zapored delal tudi 200 km-ske ture, tudi 2x na mesec. Takih po 100 - 150 km pa veliko. Še najraje sem se vozil po Italiji, ker tam ceste manj solijo. Po vsaki vožnji, pa četudi naslednji dan, sem pa kolo opral in vse gibljive dele naoljil. No, pa okvir sem premazal z zaščitno emulzijo. 

Z mtb se pa itak večinoma po nesoljenem terenu vozi. In ker je kolo potem blatno, ga je potrebno oprati. In naoljiti.

Sicer pa, Maratonac, čemu se ti kolo tako zelo smili? Mi/midva ne bova preživela najinih koles. No, če ne bojo uničena v kakšni prometni nesreči. 😏

------------------------------------------------------

Ne bo boš verjel , veš da sem pomislil na to , kje in kako bo tale vrednost vse končala. Pa za bicikelne še gre , sam kaj pa ostalo, kar paše k bicikliranju ! Moj Miloš sicer malo ve , sam ne zadost , da bi za spodobno ceno tole vse prodal . Zgleda , da bom moral kar tebe zadolžiti za skrbnika oz.svetovalca . Men se vsak moj kolo smili , ker sem jih sam predelal in nadodelal  in so vsi do zadnjega vijaka moje zategovanje in montaža. 

SODROVC 18.12.2020 10:43

@Maratonac
@SODROVC

@Maratonac

Jaz ne grem ven,  če je samo megla , kam šele da bi se vozil pozimi po soli in mokrem cestišču . Ja grem, samo s tistim kolesom za 50 € in navadnimi gumami . Saj se z dirkalcem zaradi posipa proti poledici,  sploh voziti ne moreš oz. drago pride . Tudi če je lepo sončno vreme , se zaradi posipa drobljen pesek  3 x 3 mm z ostrimi robovi , ne da voziti , da te duša ne boli ! 


Jaz sem  več let zapored delal tudi 200 km-ske ture, tudi 2x na mesec. Takih po 100 - 150 km pa veliko. Še najraje sem se vozil po Italiji, ker tam ceste manj solijo. Po vsaki vožnji, pa četudi naslednji dan, sem pa kolo opral in vse gibljive dele naoljil. No, pa okvir sem premazal z zaščitno emulzijo. 

Z mtb se pa itak večinoma po nesoljenem terenu vozi. In ker je kolo potem blatno, ga je potrebno oprati. In naoljiti.

Sicer pa, Maratonac, čemu se ti kolo tako zelo smili? Mi/midva ne bova preživela najinih koles. No, če ne bojo uničena v kakšni prometni nesreči. 😏

------------------------------------------------------

Ne bo boš verjel , veš da sem pomislil na to , kje in kako bo tale vrednost vse končala. Pa za bicikelne še gre , sam kaj pa ostalo, kar paše k bicikliranju ! Moj Miloš sicer malo ve , sam ne zadost , da bi za spodobno ceno tole vse prodal . Zgleda , da bom moral kar tebe zadolžiti za skrbnika oz.svetovalca . Men se vsak moj kolo smili , ker sem jih sam predelal in nadodelal  in so vsi do zadnjega vijaka moje zategovanje in montaža. 


Saj pri nas je isto. Inam eno jekleno specjalko, pa karbonsko, pa Ti, pa 4 mtb, ki imajo Cr-Mo okvirje, pa en alu hard-tail mtb , pa enga FS (polnovzmetenca). Vse z zares dobro opremo. Pa dodatnih Garminov, Polarjev idr. števcev. Za en dober avto, če bi seštel cene, ko sem vse to kupoval.

Pa kaj čmo, zastonj bi kaj dal le kakšnemu dobremu znancu. Mlajši kaj takega ne bi vozili. 😜

kamencek 19.12.2020 11:30

@SODROVC, daj, napiši kaj o titanovi specialki. Kako se to vozi, kako bi jo primerjal s Cr-Mo, aluminijem in karbonom?

SODROVC 19.12.2020 12:08

@kamencek

@SODROVC, daj, napiši kaj o titanovi specialki. Kako se to vozi, kako bi jo primerjal s Cr-Mo, aluminijem in karbonom?

Alu TREK 1500 SLR je bil trd za vozit samo zato, ker sem za svojo težo gume preveč pumpal. Vedno na 8,5 bar. In manjši okvirji so bili vedno bolj trdi in bolj čvrsti kot večji. Z njim sem prekolesaril permanentni brevet Super Randonnée Slovenia, 600 km, 10525 vm.  Zdaj so okvirji drugače dizajnirani, so bolj udobni.

Karbonci so dandanes res tako izdelani, da so vertikalno bolj gibki, stransko pa izjemno trdni. Pa lahki. In še nekaj je, novejši in bolj kvalitetni so izdelani tako, da niso enako trdi za vse št. okvirjev. Torej se mali kolesar (skoraj) ravno tako udobno pelje kot en velik. Se pa hitro poškodujejo. Moj je letnik 2006, TREK Madone 120 OCLV (kupljen 2014). Trd, čvrst (ima več materiala), ampak izredno vodljiv in ob močnem zaviranju ga težko spravim v "wobbling". To je tista resonanca okvirja/kolesa, ko kolo ni več obvladljivo. Presenečen sem bil, ko se mi je to zgodilo na Litespeedu (titan). 1000 km-ski brevet sem prekolesaril z njim in sem bil zelo zadovoln.

Jeklen okvir je zelo prožen in se malce hitreje povrne v prvoten položaj kot titan. Ravno toliko je razlike, da če si enega navajen, to opaziš. Ob pogoju, da sta gor spr. in zadaj isti kolesi. Jeklen je IRIDE Special, italjanska specjalka, res izredno kolo za tiste čase in se odlično pelje. 600 km-ske in tudi 1200 km-ski brevet sem prekolesaril z njim. Pol verjemi, da nekaj je na tem, da je jeklo zakon. Titan je tudi zakon, ampak je drag. Se pa jih zdaj dobi precej bolj ugodno kot še pred par leti. 

Jeklo in titan se deformirata v vse strani enako, to je posebnost kovin. Tega pri karbonu ni, kar sem že prej napisal. Ljubitelji jekla trdijo, da so ob naporih zadihani, ne bolijo jih pa noge, in to zaradi "planninga", to je podajanja oz. malenkostnega podajanja okvirja. Dober jeklen okvir, izdelan po meri, je lahko zelo drag, skoraj kot titan ne butičnih proizvajalcev. Titan okvir, izdelan po meri je pa ohoho drag. 

Litespeed T6 je napram  drugim kolesom precej endurance, težko sem se navadil nanj, noben bikefitting ni pomagal. Šele po več kot enem letu in pol sem ga spravil v tisti položaj, ki mi ga je določil g. Borut Fonda. Ja dirkalci so dirkalci in jaz sem jih bil navajen od mladosti.

1
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI