Obdržati le XC kolo ali kupiti še gravel?

Domov > Forum > Obdržati le XC kolo ali kupiti še gravel?

Obdržati le XC kolo ali kupiti še gravel?

SORTIRAJ PO:
SODROVC 10.01.2021 08:32

Tudi pri uvozu iz Nemčije plačujemo 22% DDV, za razliko od Nemcev, katerim je na isti izdelek na voljo po nižji ceni zaradi razlike v DDV. Te razlike se vidi na strani "bike.24". Ko gledaš izdelek neprijavljen ima eno ceno, ko izbereš za državo izvoza Slovenijo, cena poskoči.  

ElTorro 10.01.2021 09:17

@bruhnmici

@ElTorro

@bruhnmici

@tuljo
@SODROVC

Pri Chain Reactions so Vitus kolesa tudi cenovno ugodna. 


Kar se nakupa iz Anglije in Irske tiče.....po novem so CARINE in DDV...JE ZA PAZITI!

https://www.gzs.si/skupne_naloge/javna_pooblastila/Novice/ArticleId/70367/brexit

EU in Združeno kraljestvo sta 24.12.2020 dosegli dogovor o prihodnjih medsebojnih odnosih in trgovini. Za blago s poreklom tudi v prihodnje ne bo carinskih dajatev in kvot.






Carinske dajatve so eno, DDV je drugo.

Tudi poreklo ni samoumevno - če je recimo okvir iz Kitajske, oprema pa iz Japonske ali ZDA (Shimano/SRAM) zna biti poreklo problematično.

Tako da, kot je napisal tuljo - je za paziti. 


Da DDV ni carinska dajatev je jasno. O poreklu, bi se na podlagi blagovne znamke Vitus (S. Irska/ made in ..., trgovina CRC v ZK) v zvezi s carinami, ki jih zaenkrat ni, dalo debatirat.

Kar je znano okrog DDV-ja je tole( glej pod trgovinsko poslovanje):

https://www.gov.si/zbirke/projekti-in-programi/izstop-zdruzenega-kraljestva-iz-evropske-unije-brexit/

ali izsek ...

"Pri uvozu blaga iz Združenega kraljestva se bo obračunal DDV, medtem ko bo DDV pri izvozu iz EU oproščen."

Torej po 1. 1. 2021 se očitno plačuje 22% DDV. Če je temu res tako se bom lahko prepričal že čez par dni, ko mi bo jasno, kaj bo s pošiljko z Wiggla.





Debata o poreklu koles Vitus nima nekega smisla, ker nimamo pojma o tem, če poreklo imajo ali ne. To pač prodajalec pove in napiše na račun.

Paziti je treba na to, da prodajalec iz VB pri prodaji ne sme obračunati DDV.... na prodajno ceno (in prevozne stroške) bo namreč pri uvozu treba plačati naš DDV, in naših pač ne bo zanimalo, če je bil DDV že plačan v VB - našega bodo obračunali še dodatno na skupen znesek.

Neugodno je, kot vemo že pri tem kar naročamo s Kitajske, pri manjših vrednostih naročenega - ko naročimo nekaj za 30 EUR se tistih 7 EUR (ali koliko je že) stroškov postopka kar pozna. Odslej nas to sranje čaka tudi pri nakupih v VB. Pri nakupu celega bicikla je to seveda zanemarljiv znesek.

bruhnmici 10.01.2021 09:24

O DDV-ju iz članka (Vir: Žurnal, 2. 1. 2021)

Kaj morate vedeti, če boste naročali iz Združenega kraljestva

"Glede na dogovor med EU in Združenim kraljestvom bo po 1. januarju 2021 veljalo, da za izdelke, ki prihajajo iz Združenega kraljestva in so po poreklu iz Združenega kraljestva, ne bo carinskih dajatev. Če bo vrednost pošiljke nad 22 evrov, pa bo potrebno obračunati DDV," pojasnjujejo na Finančni upravi RS. 

Če so bile pošiljke oddane pred 1. januarjem 2021, jih bo Pošta Slovenije obravnavala, kot da so bile poslane iz EU. Pri tem FURS dodatno pojasnjuje, da bo moral poštni operater dokazati, da je sprejel pošiljko pred tem datumom v odpremo. "V tem primeru ni carinskih dajatev oz. DDV. Stranka je DDV že plačala ob nakupu," pojasnjuje FURS. "Če bo pošiljka odpremljena iz Združenega kraljestva po 1. januarju 2021, se bodo ob prihodu v Slovenijo, zanjo uporabljale carinske formalnosti, ki jih zahteva carinska zakonodaja Unije."

DDV za vse pošiljke 
S 15. marcem se uvaja sistem ICS2, kar pomeni, da bodo vse pošiljke, ki bodo prispele iz ne-EU držav zapadle pod carinsko kontrolo, pojasnjujejo na Pošti Slovenije. Najkasneje do 1. julija bo prišlo do spremembe carinske zakonodaje, ki med drugim spreminja obdavčitev pošiljk. To pomeni, da po novem ne bo več veljala oprostitev plačila DDV za pošiljke do 22 evrov. 

bruhnmici 10.01.2021 10:17

Članek o zapletih v zvezi z nakupi v ZK, po 1. 1. 2021:

https://www.theguardian.com/politics/2021/jan/07/customers-europe-hit-by-post-brexit-charges-buying-from-uk


bine1 10.01.2021 12:10

Mogoče če bi nehali utrujati s citati in se držali teme? 


Če je kolo dobro, ne bo poceni tudi iz VB. Razen, če je samo po en kos, po možnosti XS ali XXL okvir. To pa res pomaga ko rabiš L...

SODROVC 10.01.2021 13:32

Še vedno se da tudi v EU kupiti vsakršno opremo dokaj ugodno, brez raznoraznih tveganj. Dobavni roki so kratki, možnosti reklamacij in vračanj pa brez težav. V GB je bilo potrebno pošiljati preko Pošte, kar pa ni bilo zastonj. Vsaj jaz imam take izkušnje.

grizzly 10.01.2021 19:18

Sem upošteval vaše predloge, pogledal še malo ponudbo pri zgornji meji budgeta za nakup kolesa, prebral par stvari in zožal izbor na naslednje kandidate: 

Qayron One Dr.1

Romet Aspre 2/2021

Scott Speedster Gravel 30 2020

Cube Nuroad Race 2021


Gledal sem le trgovine v Sloveniji, iz tujine ne bi naročal.

Osebno se najbolj nagibam k zadnjima dvema, zaradi opreme in izgleda. Še najbolj mogoče k Scottu zaradi 250€ nižje cene. Vsa meni vidna razlika je le v rahlo boljši klasi GRX opreme in malo večjemu prestavnemu razmerju na Cubu (2x10 Scottu in 2x11 Cube) ter širini gum.  

Vsi imajo hidravliko in zame najbolj ustrezna prestavna razmerja za ta denar. Na spletu sem našel kalkulator za računanje prestavnih razmerij in primerjal razmerja zgornjih koles z razmerji na Univegi in razlika je še vedno velika, predvsem pri lahkih prestavah. Pri Univegi mi je namreč najlažje prestavno razmerje prišlo velikokrat prav na res hudih klancih in si skoraj ne predstavljam da ga ne bi imel. Pri gravel kolesih je glede na preračunano najlažje razmerje (zobnik 30 na gonilki in zobnik 34 na kaseti) podobno tretjemu najlažjemu razmerju na Univegi (zobnik 22 na gonilki in zobnik 26 na kaseti). Prilagam printscreena preračunanih razmerij. 


Moje vprašanje sedaj je, ali mi bodo standardna prestavna razmerja na gravelih (glede na manjšo težo kolesa, ožje in manj profilirane gume ter drugačno geometrijo) zadoščala za isti tip vožnje ali naj razmišljam o menjavi kasete/gonilke za ugodnejša prestavna razmerja?  

Vem, da bi bilo najbolje eno od zgornjih koles nekje testirati, da se vidi razliko, vendar glede na covid situacijo to ni ravno izvedljivo...

Agent041 10.01.2021 19:56

Na Cube ti sploh ni prokazana končna cena. Torej s popustom. Če povprašaš, boš sigurno imel najmanj 10% popusta. Ti je tudi ikonica "pošlji povpraševanje". 

Sploh pa bi vseeno svetoval 11-redno, kot pa 10-redno kaseto. Ti bodo manjši preskoki. Pa še lažje boš kasneje nadgrajeval opremo, če se ti bo zaluštalo.

MatMat 11.01.2021 20:50

En nasvet. Če te skrbi za prestavno razmerje, se poizkusi s svojim trenutnim kolesom peljati v približno takem razmerju kot je npr. 30 (spredaj)/34 (zadaj). Vzameš podobno razmerje, kot bi ga dobil pri novem kolesu. Tako boš dejansko občutil in posledično ocenil primernost prestav, predvsem najlažje prestave. Res pa je, da je ta moment za tak eksperiment mogoče malo nepravi čas, ker smo sredi zime...razen če si kje iz Obale.  

Si pa tudi sam lastim Cube Nuroad Race 2019, ki je v osnovi prišel z gonilko 105 50/34, jaz pa sem jo lansko leto zamenjal za GRX 46/30. Posledično sem moral zamenjati tudi prednji menjalnik, ker menjalnik 105 ni kompatibilen z GRX...ampak to je druga zgodba. Zelo zelo redko, če sploh kdaj, sem pogrešal kakšno težjo prestavo, mi je pa prav prišla najlažja, predvsem na kakšnih 18% klancih. Če se prav spomnim je tak klanec iz doline Radovne proti Mojstrani, ko se iz dobesedno ravnine zaletiš v zid. Tam sem resnično pogrešal gorca :) 

bine1 11.01.2021 21:18

Če se prav spomnim je tak klanec iz doline Radovne proti Mojstrani, ko se iz dobesedno ravnine zaletiš v zid. Tam sem resnično pogrešal gorca :) 

@MatMat, pretiravati ni treba. Tam se z lahkoto odpelje 39/28 oz 36/28. In še to je max 500 m.

Ne vem, zakaj se lotevate klancev, potem pa stokanje. A potem je naslednja faza gonilka 46/30 in zadaj MTB kaseta 50-10? 

Treba se je več vozit, pa bo šlo. In ne takoj v prvi in najdaljši klanec....


ElTorro 11.01.2021 22:23

@bine1

Če se prav spomnim je tak klanec iz doline Radovne proti Mojstrani, ko se iz dobesedno ravnine zaletiš v zid. Tam sem resnično pogrešal gorca :) 

@MatMat, pretiravati ni treba. Tam se z lahkoto odpelje 39/28 oz 36/28. In še to je max 500 m.

Ne vem, zakaj se lotevate klancev, potem pa stokanje. A potem je naslednja faza gonilka 46/30 in zadaj MTB kaseta 50-10? 

Treba se je več vozit, pa bo šlo. In ne takoj v prvi in najdaljši klanec....


Recimo kar, da če klanca ne zvoziš s 53/39 in 11-23 kaseto, nimaš na njem kaj iskati, pa konec. Pa lepo tekoče, ne tako da obračaš kvadrate.
/s

SODROVC 12.01.2021 08:23

@ElTorro

@bine1

Če se prav spomnim je tak klanec iz doline Radovne proti Mojstrani, ko se iz dobesedno ravnine zaletiš v zid. Tam sem resnično pogrešal gorca :) 

@MatMat, pretiravati ni treba. Tam se z lahkoto odpelje 39/28 oz 36/28. In še to je max 500 m.

Ne vem, zakaj se lotevate klancev, potem pa stokanje. A potem je naslednja faza gonilka 46/30 in zadaj MTB kaseta 50-10? 

Treba se je več vozit, pa bo šlo. In ne takoj v prvi in najdaljši klanec....


Recimo kar, da če klanca ne zvoziš s 53/39 in 11-23 kaseto, nimaš na njem kaj iskati, pa konec. Pa lepo tekoče, ne tako da obračaš kvadrate.
/s


Tale tazadnja "izjava tedna" velja za mlade. Takole, pred ene 15. leti je še šlo v 15%-ne klance z 39/21 (no, na Mangartsko sedlo je hujši naklon, pa je šlo, HR pa skor na max.),  potem pa na vsaki dve leti zadaj za 2 zoba lažja prestava (23,25, 27). 😜  No, zdaj imam že par let 50-34/12/28.  Pa ker me non-stop strašite, da je treba imeti zadaj cirkularko, sem kupil še 12/30. 😌 Jo bom rabil, ker bom šel na eno ekstremno težko 600 km dolgo turo, ki ima okoli 10600 vm. Pa ker bom imel s seboj vse (najnujnejše) za oblečt, spat itd.. Z ostalim se bom pa že na Petrolu in pa v trgovinah oskrbel.

ElTorro 12.01.2021 08:56

Velja za vse tiste, ki govorijo "če ne zmoreš s prestavnim razmerjem, ki se meni zdi smiselno, potem na tem hribu nimaš kaj iskati".

Za vse ostale velja: če ti je tura v zadovoljstvo, si zmagal.

Če bi nekdo rad šel na Mangart in za to potrebuje gorca, pač naj gre z gorcem. Če še z gorcem ne zmore, pa naj vzame električnega. In če vzameš na dolgo turo cirkularko, jo pač vzameš. 

SODROVC 12.01.2021 09:31
@ElTorro

Velja za vse tiste, ki govorijo "če ne zmoreš s prestavnim razmerjem, ki se meni zdi smiselno, potem na tem hribu nimaš kaj iskati".

Za vse ostale velja: če ti je tura v zadovoljstvo, si zmagal.

Če bi nekdo rad šel na Mangart in za to potrebuje gorca, pač naj gre z gorcem. Če še z gorcem ne zmore, pa naj vzame električnega. In če vzameš na dolgo turo cirkularko, jo pač vzameš. 


Točno tako. Ampak se je treba pa pred vsako turo prepričat, da je baterija polna, drugače je hudo. Sem jih videl kar nekaj, ki so jo spraznili že do vasi Strmec.
Nejc1986 12.01.2021 11:55

Kaj pa če bi vsak vozil kar želi voziti in s čimer uživa? 

bruhnmici 12.01.2021 15:19
@bine1

Če se prav spomnim je tak klanec iz doline Radovne proti Mojstrani, ko se iz dobesedno ravnine zaletiš v zid. Tam sem resnično pogrešal gorca :) 

@MatMat, pretiravati ni treba. Tam se z lahkoto odpelje 39/28 oz 36/28. In še to je max 500 m.

Ne vem, zakaj se lotevate klancev, potem pa stokanje. A potem je naslednja faza gonilka 46/30 in zadaj MTB kaseta 50-10? 

Treba se je več vozit, pa bo šlo. In ne takoj v prvi in najdaljši klanec....



Predlagal si, da se držimo teme.
bruhnmici 12.01.2021 16:05

@grizzly

a) kar se tiče nakupa v SLO trgovini: pametno (vsaj v trenutni situaciji). Če pride kasneje do kakšnih reklamacij ipd., boš vsaj to lažje reševal.

b) kar se tiče prestavnih razmerij ne dvomim, da pri preračunanem razmerju 1:1 (npr 34/34) ali lažjih, ne bi zmogel zvoziti večine dobro utrjenih cest. Prej ali slej boš pa naletel na limite. Ali svoje ali pa tistih zaradi klanca in podlage (šodra). 

c) test prestavnih razmerij: če ga lahko narediš za vsaj približen filing, o.k.. Sicer vzemi v obzir, da ti bodo, kot je napisal @matmat, prišle bolj prav lažje prestave (če preferiraš klance) oz. če imaš pomislek, da se boš zaradi ex bicikla dlje prilagajal na spremembo (kondicija, moč, kakšen zdravstveni hendikep ...). Kar se tega tiče veš pri čem si.

Srečno pri izbiri.





bajker99 13.01.2021 15:59

Moje mnenje, gravel mora imeti mehke prenose za v klanec. Ostalih zobnikov za po ravnem je vedno dovolj.


O tem , s kakim zobnikom pa je treba peljat v klanec, pa se naj ukvarjajo tekmovalci,


men je važno, da lahko imam visoko kadenco in da ne trpim preveč.


Jaz imam na gravlu 46/30 in zadaj 36/11. Poezija

SODROVC 13.01.2021 17:10
@bajker99

Moje mnenje, gravel mora imeti mehke prenose za v klanec. Ostalih zobnikov za po ravnem je vedno dovolj.


O tem , s kakim zobnikom pa je treba peljat v klanec, pa se naj ukvarjajo tekmovalci,


men je važno, da lahko imam visoko kadenco in da ne trpim preveč.


Jaz imam na gravlu 46/30 in zadaj 36/11. Poezija


Pametno, kar si izbral oz. kar voziš. Pri vseh teh debatah v živo, kaj kupiti in s kakšno opremo, da bo šlo lažje v klance, pa da bo kolo udobno itd., je marsikomu težko pojasniti/dopovedati, da je skoraj nemogoče imeti lahke prenose, udobje in lahko kolo. Zakaj? Vsak velik zobnik je malce težji, kot malo manjši. Širše gume so težje, zračnice za take gume so tudi težje. Ne želijo vsi tubeless variante. In diskaste zavore, ki so sedaj na vseh gravel kolesih, tudi dodajo svoje. 
majkl_t 13.01.2021 19:57

Da se, je pa potem overkill za denarnico.

Recimo tole...7,5kg:




Ko pa je govora o teh cenejših kolesih, pa ja...si prec na 10 - 12kg za "gravel" kolo.

Kot soliden alu XC MTB. :)



grizzly 15.01.2021 19:29

Hvala še enkrat za vsa mnenja in nasvete.

Odločil sem se počakati z nakupom dokler se ne bodo odprle specializirane kolesarske trgovine, da izbrana kolesa preizkusim. Se mi zdi predrago, da bi kupoval nekaj na pamet. 

krisb 16.01.2021 12:42

@bajker99

Moje mnenje, gravel mora imeti mehke prenose za v klanec. Ostalih zobnikov za po ravnem je vedno dovolj.


O tem , s kakim zobnikom pa je treba peljat v klanec, pa se naj ukvarjajo tekmovalci,


men je važno, da lahko imam visoko kadenco in da ne trpim preveč.


Jaz imam na gravlu 46/30 in zadaj 36/11. Poezij


Odlično napisano 

1 2
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI