Ali ima smisel kupovati namenski Garmin Edge števec, če že imam Garmin Fenix uro

Domov > Forum > Ali ima smisel kupovati namenski Garmin Edge števec, če že imam Garmin Fenix uro

Ali ima smisel kupovati namenski Garmin Edge števec, če že imam Garmin Fenix uro

SORTIRAJ PO:
demokedes 31.01.2021 20:50

 Zdravo,

Malo sem se navdušil nad nakupom Garmin Edge 130, oziroma mogoče še zmogljivejšega števca. Vendar pa sem zdej malo gledal in če prav razumem sta po funkcionalnostih kar podobna z Garmin Fenix 5 plus, ki ga imam sedaj. Kot razumem so edina razlika Strava Segmenti, pa še ta naj bi bili dosegljivi tudi na Fenix-u, le da jih ne znam uporabljati, oziroma ne vem kaj sploh pričakovati od njih. Do pomisleka sem prišel predvsem zaradi tega, ker bom potem moral kar naenkrat skrbeti za dve napravi da bosta napolnjeni. Kaj vi mislite? Sprašujem predvsem tiste, ki imajo praktične izkušenj z napravami.

Hvala in lp,

RR

ElTorro 31.01.2021 21:25

Jaz sem imel najprej GPS števec (sicer Brytona in ne Garmina, ampak nima veze), potem sem si nabavil Fenixa.

Na biciklu imam oboje, ampak samo zato, ker pač imam oboje in me nič ne stane če oboje uporabljam - pač imam vse data fielde naenkrat vidne in mi ni treba preklapljati med njimi.

Včasih se mi zgodi da enega ali drugega pozabim napolniti in mi sredi ture ugasne... pa bi težko rekel, da ga blazno pogrešam na preostanku ture.

Če te skrbi samo to, da boš katero napravo pozabil napolniti ni problema - tudi če eno pozabiš, si še zmeraj na istem kot sedaj. Jaz osebno ne bi kupil še števca, če bi že imel Fenixa - škoda denarja. Razen če potrebuješ kakšno funkcionalnost, ki je Fenix nima, ali pa hočeš večji ekran.

ElTorro 31.01.2021 21:28

Kar se tiče segmentov na Fenixu pa - Strave ne plačujem, ampak če Strava segmenti delujejo enako kot Garminovi segmenti, ti na samem segmentu da dodaten zaslon, kjer ti kaže podatke kot so razdalja do konca segmenta, koliko zaostajaš/prehitevaš PR in podobno.... 

Hribolaznik2239722397 31.01.2021 22:17

Zoprno je imet uro na zapestju med kolesarjenjem. Priporočam nakup posebnega držala za ure. Garmin 130 je super zadeva. Težak je samo 29 gramov, če se ne motim. Fenix 5 je pravi cegel proti temu. Upam si trditi, da tekači, ki tečejo s Fenix urami izgubijo zaradi teže na zapestju ziher najmanj 1 minuto na vsakih 10km teka.  Zato se profi tekači izogibajo takim velikim uram. Včasih to ni bilo mogoče, ker nobena ura ni zdržala dovolj dolgo. Zdaj je večja izbira lažjih ur, ki zdržijo čez 20 ur GPS aktivnosti. Garmin 130 ima sicer premajhen zaslon, da bi sredi največjega napora odčital kakršnekoli segmente... Ni glih praktično.

kamencek 01.02.2021 09:27

Jaz imam Fenixa in Edge.

Dokler nisem kupil Edge, sem kolesaril s Fenixom na zapestju.

Odkar imam Edge, Fenixa puščam doma in se ne vozim z njim.

Meni je všeč, da je display na Edgeu večji, da ga imam lahko na nosilcu pred balanco, kjer je med vožnjo bolj viden in na Fenixu najbolj pogrešam ClimbPro feature, poleg tega pa z njim kontroliram lučko oz. jo števec prižiga in ugaša sam glede na gibanje. Pa še cel kup prednosti gre v prid Edgeu, ampak te itak vsakdo prepoznava po svoje oz. vsakdo ve, česa si želi od naprave med vožnjo.

In ja, spadam med tiste, ki jim gre na živce, da je te naprave treba ves čas polniti 😀

ElTorro 01.02.2021 14:06

@Hribolaznik2239722397

Zoprno je imet uro na zapestju med kolesarjenjem. Priporočam nakup posebnega držala za ure. Garmin 130 je super zadeva. Težak je samo 29 gramov, če se ne motim. Fenix 5 je pravi cegel proti temu. Upam si trditi, da tekači, ki tečejo s Fenix urami izgubijo zaradi teže na zapestju ziher najmanj 1 minuto na vsakih 10km teka.  Zato se profi tekači izogibajo takim velikim uram. Včasih to ni bilo mogoče, ker nobena ura ni zdržala dovolj dolgo. Zdaj je večja izbira lažjih ur, ki zdržijo čez 20 ur GPS aktivnosti. Garmin 130 ima sicer premajhen zaslon, da bi sredi največjega napora odčital kakršnekoli segmente... Ni glih praktično.


Vsekakor z nosilcem, ja - gledati na roko vsakič ko te zanima hitrost ali kak drug podatek je zelo nepraktično.

Fenix 5 ima 85 gramov. 0,1% teže tekača. Tvoja trditev o izgubljeni minuti je hudo mimo. Par sekund je bolj realno.

piki7 01.02.2021 14:41

Na kratko: kupi števec :)

Sem bil lani v začetku sezone v isti situaciji in isti dilemi kot ti.

Imam Forerunnera 245, za tek in hojo. In istega sem uporabljal na kolesu, tako na specialki kot trekingu...

Prej ko slej mi je ˝dopizdilo˝, da sem vedno moral spuščati bilanco in gledati na roko na uro, pa še številke so manjše v primerjavi s števcem. Sodelavec je takrat prodajal Edge 130 za smešnih 70€, tak da zame ni bilo vprašanja... In je res, števec na nosilcu je precej bolj viden, zaradi česa je vožnja precej lepša in posledično tudi bolj varna...


Hribolaznik2239722397 01.02.2021 16:12
@ElTorro

@Hribolaznik2239722397

Zoprno je imet uro na zapestju med kolesarjenjem. Priporočam nakup posebnega držala za ure. Garmin 130 je super zadeva. Težak je samo 29 gramov, če se ne motim. Fenix 5 je pravi cegel proti temu. Upam si trditi, da tekači, ki tečejo s Fenix urami izgubijo zaradi teže na zapestju ziher najmanj 1 minuto na vsakih 10km teka.  Zato se profi tekači izogibajo takim velikim uram. Včasih to ni bilo mogoče, ker nobena ura ni zdržala dovolj dolgo. Zdaj je večja izbira lažjih ur, ki zdržijo čez 20 ur GPS aktivnosti. Garmin 130 ima sicer premajhen zaslon, da bi sredi največjega napora odčital kakršnekoli segmente... Ni glih praktično.


Vsekakor z nosilcem, ja - gledati na roko vsakič ko te zanima hitrost ali kak drug podatek je zelo nepraktično.

Fenix 5 ima 85 gramov. 0,1% teže tekača. Tvoja trditev o izgubljeni minuti je hudo mimo. Par sekund je bolj realno.

Tudi pri tekaških copatih je lahko 0.1 % razlike v teži in se še kako pozna. Zelo se pozna in nabira pri hitrem teku. Če se pozna na copatih se razlika v teži pozna tudi na zapestju, ki neprestano niha naprej in nazaj... Koliko se to pozna pri rekreativcih, je pa druga zgodba... Fenix ni v osnovi tekaška ura. Garmin ima serijo Forerunner za tek. 

ElTorro 01.02.2021 18:22

@Hribolaznik2239722397
@ElTorro

@Hribolaznik2239722397

Zoprno je imet uro na zapestju med kolesarjenjem. Priporočam nakup posebnega držala za ure. Garmin 130 je super zadeva. Težak je samo 29 gramov, če se ne motim. Fenix 5 je pravi cegel proti temu. Upam si trditi, da tekači, ki tečejo s Fenix urami izgubijo zaradi teže na zapestju ziher najmanj 1 minuto na vsakih 10km teka.  Zato se profi tekači izogibajo takim velikim uram. Včasih to ni bilo mogoče, ker nobena ura ni zdržala dovolj dolgo. Zdaj je večja izbira lažjih ur, ki zdržijo čez 20 ur GPS aktivnosti. Garmin 130 ima sicer premajhen zaslon, da bi sredi največjega napora odčital kakršnekoli segmente... Ni glih praktično.


Vsekakor z nosilcem, ja - gledati na roko vsakič ko te zanima hitrost ali kak drug podatek je zelo nepraktično.

Fenix 5 ima 85 gramov. 0,1% teže tekača. Tvoja trditev o izgubljeni minuti je hudo mimo. Par sekund je bolj realno.

Tudi pri tekaških copatih je lahko 0.1 % razlike v teži in se še kako pozna. Zelo se pozna in nabira pri hitrem teku. Če se pozna na copatih se razlika v teži pozna tudi na zapestju, ki neprestano niha naprej in nazaj... Koliko se to pozna pri rekreativcih, je pa druga zgodba... Fenix ni v osnovi tekaška ura. Garmin ima serijo Forerunner za tek. 

Pri hitrem teku je razlika v času še manjša. Če bi v dveh urah teka 80g teže pomenilo 4 dodatne minute, ne bi noben vrhunski maratonec imel ure na roki..... bistveno pretiravaš. 

In ne, teža na zapestju se ne pozna niti približno toliko kot teža na stopalih. Pa tudi pri tekaških copatih še nisem slišal, da bi nekdo zaradi 50g lažjih lahko maraton pretekel 4 minute hitreje. Tam je pri hitrem teku cca. 0,8% na 100g teže copat - torej na 10km razdalji 50g razlike pomeni 7 sekund. 50g razlike na zapestju pomeni bistveno manj od tega.

kamencek 01.02.2021 21:37

Ni treba pretiravati s takimi banalnostmi, kot je 90 gramov težka ura na zapestju, no. Jaz jo po 2 letih neprestanega nošenja sploh ne pogruntam več in niti ne vem, da jo imam na roki tudi po 10 urah aktivnosti.

Če bi že morali dlakocepiti okrog teže, se da marsikaj prihraniti pri marsičem drugem, kar imamo med tekom na sebi.

demokedes 02.02.2021 07:31

Da ne bo pomote, jaz že sedaj imam nosilec za uro na krmilu, tako da brez tega seveda ne gre. Da bi imel uro na roki, nima smisla. 

kamencek 02.02.2021 08:16

Saj veš, da se od tu naprej začnejo neskončne debate o (ne)smiselnosti nakupa kakršnekoli dodatne opreme v smislu 'na koncu je vseeno treba gonit'.


Če ti bo števec za vsaj % dvignil veselje do kolesarjenja, pojdi in ga kupi.

pride 02.02.2021 15:59

Vsekakor če rad spremljaš podatke obvezno kupi. Sam z veseljem pogledam statistiko za nazaj. Verjemi izračuni koliko % moči ih hitrosti ti ura vzame je čisti nesmisel. Nosim uro tudi med plavanjem (nekoč Feniks, sedaj forerunner) pa nikoli nisem imel težav.

V vednost, osebni rekord na maratonu sem dosegel v dežju z mokrimi copati, toliko o teži opreme. Precej bolj pomembna je telesna teža in forma. 

PrimožR 15.03.2021 15:12

Jaz sem kupil Edge 530, ker nisem spravil ure pod rokav jakne, nisem pa je hotel privezovati na balanco.

Sedaj sem zadovoljen z novo situacijo. Je pa res, da sem prej imel polnoletnega Polarja.

Strava Segmenti so uporabni, če rabiš 'priganjalca' na kakšnem segmentu. Tudi sam sem najeprej nameraval kupiti Edge 130, vendar je sem na koncu vzel Edge 530 zaradi boljše navigacije, velikost pa ostaja kompaktna.

Hribolaznik2239722397 15.03.2021 20:57
@pride

Vsekakor če rad spremljaš podatke obvezno kupi. Sam z veseljem pogledam statistiko za nazaj. Verjemi izračuni koliko % moči ih hitrosti ti ura vzame je čisti nesmisel. Nosim uro tudi med plavanjem (nekoč Feniks, sedaj forerunner) pa nikoli nisem imel težav.

V vednost, osebni rekord na maratonu sem dosegel v dežju z mokrimi copati, toliko o teži opreme. Precej bolj pomembna je telesna teža in forma. 


Dragi moj, govorimo o izjemno težki in skrajno neudobni uri, ki sliši na ime Fenix. To pošast imet na roki ni priporočljivo, še posebno je neudobna med cestnim kolesarjenjem. Tako pač je. Ura je velika, težka in moteča. Za tek ima Garmin na voljo serijo Forerunner... Mislim da pri Garminu vedo kaj delajo, a ne?
kamencek 15.03.2021 21:15

Jah, jaz sem vozil specialko s Fenixom na zapestju, dokler nisem kupil Edge.

Nekako mi je uspelo preživeti in nobenih posledic nisem utrpel :-)

Hribolaznik2239722397 15.03.2021 21:29

@kamencek

Jah, jaz sem vozil specialko s Fenixom na zapestju, dokler nisem kupil Edge.

Nekako mi je uspelo preživeti in nobenih posledic nisem utrpel :-)


Zakaj si pa kupil Edge? Fenix ni dovolj dober? 

Vsi, ki smo prej tekli, in šele kasneje kolesarili (na primer jaz) smo bili mnenja, da ne potrebujemo kolesarskega računalnika, saj že imamo zmogljivo uro. Žal smo se vsi ušteli. Zapestna ura pač ni za na kolo. Pika. Case closed. Konec nepotrebne debate.

Nauk te zgodbe je samo eden: za kolesarjenje si nabavi kolesarski računalnik.


PS. Poleg Edge imam jaz seveda še 2 uri. Garmin Instinct uporabljam na gorskem kolesu (izključno zato, ker nimam še primernega nosilca za Edge). Kako se obnese? Ok, če ne gledaš na zaslon, ker je premajhen. Je pa Instinct (za razliko od Fenixa) izjemno udobna in lahka ura, ki jo sploh ne čutiš na zapestju...

kamencek 15.03.2021 21:48

Ker sem pred nakupom Fenixa vozil Polarjev števec. In uporabljal Polarjev SW.

Ko sem kupil Fenixa, sem začel uporabljati Garmin Connect.

In nastalo je ločevanje shranjenih podatkov - za tek sem imel podatke na Garmin Connectu, za kolesarjenje na Polar Flowu.

In potem sem nekaj časa rinil z glavo skozi zid in podatke ročno premetaval z enega v drugega, dokler se nisem naveličal in začel voziti s Fenixom, pri tem pa mi je Polarjev števec začel nabirati prah in pogrešal sem pregleden zaslon in kup funkcij, ki jih števec ima,

Končni korak je bil nakup Edgea in zdaj sem rešen vse zafrkancije, ker se mi enostavno ne da več.

Evo, poskusil si me dobiti na laž, češ, kaj potem hvališ Fenixa, če na kolesu ni uporaben.

Se že leta tolčem po glavi, ker sem sploh šel v nakup Polarjevega števca, ki sploh ni bil poceni, ampak, klinc, šola je pa le bila.

Sicer pa Fenixa nosim ves čas, tudi v službi pod srajco in vem, da izgleda smešno, sploh, ker moje zapestje nima 8 cm širine, ampak tako sem se navadil na uro, da mi nekaj manjka, če jo snamem. Skratka, Fenix je zakon in ne menjam ga za noben denar.

ElTorro 15.03.2021 22:22

@Hribolaznik2239722397

@kamencek

Jah, jaz sem vozil specialko s Fenixom na zapestju, dokler nisem kupil Edge.

Nekako mi je uspelo preživeti in nobenih posledic nisem utrpel :-)


Zakaj si pa kupil Edge? Fenix ni dovolj dober? 

Vsi, ki smo prej tekli, in šele kasneje kolesarili (na primer jaz) smo bili mnenja, da ne potrebujemo kolesarskega računalnika, saj že imamo zmogljivo uro. Žal smo se vsi ušteli. Zapestna ura pač ni za na kolo. Pika. Case closed. Konec nepotrebne debate.

Nauk te zgodbe je samo eden: za kolesarjenje si nabavi kolesarski računalnik.


PS. Poleg Edge imam jaz seveda še 2 uri. Garmin Instinct uporabljam na gorskem kolesu (izključno zato, ker nimam še primernega nosilca za Edge). Kako se obnese? Ok, če ne gledaš na zaslon, ker je premajhen. Je pa Instinct (za razliko od Fenixa) izjemno udobna in lahka ura, ki jo sploh ne čutiš na zapestju...


Ni ti všeč Fenix. Nič hudega. Vsak ima svoje preference.... tebe pač moti, da maraton s takšno uro pretečeš 15 minut počasneje. Nauk tvoje zgodbe je le eden: meniš, da so tvoje preference univerzalno dejstvo.

Je pa Fenix čisto uporaben za kolesarjenje. Tako kot tudi Forerunner. In če imaš zapestno uro, ki ima vso funkcionalnost, ki jo potrebuješ na kolesu, ni potrebe po kupovanju še enega kolesarskega računalnika.

Če pa ti na uri kakšna funkcija manjka, ali pa ti je zaslon premajhen, pa pač kupiš nekaj večjega/bolj funkcionalnega.

SODROVC 16.03.2021 07:30

Pred časom so bile POLAR-jeve ročne ure/računalniki čisto OK zadeva. Npr. 710i verzija. Jaz sem POLAR  NW uporabljal že pred več kot 20. leti. In sedaj uporabljam tudi Garmine, ker na njih lahko naložim GPX track. In ker ima funkcije, ki jih Polarji nimajo. In Garmini nimajo tako dobrih strani za analizo treningov kot Polar. 

fuego 16.03.2021 08:29

Jaz sem par let vozil s Fenixom, ampak ne na zapestju ampak na nosilcu na balanci. Izgled ni bil ravno najlepši vseeno pa ima Fenix dovolj podatkov za kolesarjenje. Od kadence, naklona, srčni utrip, hitrost, višina..ni da ni..

Poleg tega je uporabna tudi za tek, pohodništvo..


Letos pa sem nabavil osnovni števec od Garmina EDGE 130. Kar mi je všeč na Edgu je to, da ima res pregleden zaslon. Se ne blešči in se razločno vidi tudi na soncu. Je tak minimalističen a ima vse kar potrebujem. Uro sedaj uporabljam za šport samo še za tek in pohodništvo drugače pa jo itak nosim tudi samo kot uro.

amfiteater 17.03.2021 07:33
@fuego

Jaz sem par let vozil s Fenixom, ampak ne na zapestju ampak na nosilcu na balanci. Izgled ni bil ravno najlepši vseeno pa ima Fenix dovolj podatkov za kolesarjenje. Od kadence, naklona, srčni utrip, hitrost, višina..ni da ni..

Poleg tega je uporabna tudi za tek, pohodništvo..


Letos pa sem nabavil osnovni števec od Garmina EDGE 130. Kar mi je všeč na Edgu je to, da ima res pregleden zaslon. Se ne blešči in se razločno vidi tudi na soncu. Je tak minimalističen a ima vse kar potrebujem. Uro sedaj uporabljam za šport samo še za tek in pohodništvo drugače pa jo itak nosim tudi samo kot uro.



amfiteater 17.03.2021 07:34

Spoštovani - zanima me če ima kdo novi garmin 1030 plus in kako je zadovoljen , posebej z programi za trening- hvala.

swaak 17.03.2021 08:24
@amfiteater

Spoštovani - zanima me če ima kdo novi garmin 1030 plus in kako je zadovoljen , posebej z programi za trening- hvala.

Jaz ga imam, ampak kupil sem ga zaradi velikosti, ker na 820 nisem videl več številk, leta pač.

Zmago_1 18.03.2021 09:56

Z Garminom sigurno ne boš zgrešil, ura ali števec je pa stvar preferenc,...na ure se sicer ne spoznam ker uporabljam izključno števec, a tist sistem s katerim sem začel (model 305) ko si snel z ure pašček in jo zapel v nosilec kot števec se mi je zdel kr posrečen za nekoga ki občasno uporablja tudi uro za tek ali v hribe....je pa tako, da veliko jih začne z uro na roki, potem montirajo uro na krmilo, potem pa presedlajo na števec,...na koncu itaq ugotoviš da namenska zadeva bolje špila od univerzalne ki ni ne tič ne miš,....

Fetici 18.03.2021 10:50

Jest imam Fenixa na roki in ga med kolesarjenjem nikoli ne gledam.

Ko pridem domov mi prenesem trening na Garmin Connect in pogledam podatke.

Števec bi mi prav prišel samo pri kakšnih intervalnih treningih.

april 19.03.2021 18:43
@demokedes

 Zdravo,

Malo sem se navdušil nad nakupom Garmin Edge 130, oziroma mogoče še zmogljivejšega števca. Vendar pa sem zdej malo gledal in če prav razumem sta po funkcionalnostih kar podobna z Garmin Fenix 5 plus, ki ga imam sedaj. Kot razumem so edina razlika Strava Segmenti, pa še ta naj bi bili dosegljivi tudi na Fenix-u, le da jih ne znam uporabljati, oziroma ne vem kaj sploh pričakovati od njih. Do pomisleka sem prišel predvsem zaradi tega, ker bom potem moral kar naenkrat skrbeti za dve napravi da bosta napolnjeni. Kaj vi mislite? Sprašujem predvsem tiste, ki imajo praktične izkušenj z napravami.

Hvala in lp,

RR

Za ogled online segmentov moraš biti povezan v Stravi, Moj profil, Socialne povezave z Garmin Connect. Segmenti, ki jih želiš voziti morajo biti označeni z zvezdico v Stravi. To velja le, če si predplačnik Strave.

Mogoče sem pa kaj pomagal.........




1
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI