Treking kolo - Scott ali Sirrus

Domov > Forum > Treking kolo - Scott ali Sirrus

Treking kolo - Scott ali Sirrus

SORTIRAJ PO:
Ignacij 12.05.2021 19:56
Pozdravljeni,

sem kolesarki amater, ki si želi malo kolesarjenja po različnih podlagah. Predvidevam, da bi bila zame najboljša izbira treking kolesa.

Prosim če mi lahko kdo razloži kaj je razlika med tema kolesoma oz. kaj naj kupim. Lahko tudi kakšen drugi predlog do cca. 1600€.

https://www.enduro.si/izdelek/treking-kolo-scott-sub-cross-10-men-2021/

https://www.extremevital.com/sl/kolesa/treking-kolo-specialized-sirrus-x-4-0-p-34877.html

Hvala za pomoč

kamencek 13.05.2021 07:56

Kaj pa, če bi se najprej zapeljal s sposojenim kolesom na krajšo vožnjo, da najprej ugotoviš, česa si želiš?

Moje mnenje o vzmetenih vilicah na kolesu, s katerim se ne bo vozilo po koreninah, skalah in makadamu, kjer je luknja pri luknji, je slabo. Vzmetenih vilic ne rabiš. So le nepotreben balast.

Nikita 13.05.2021 09:32

@kamencek

Kaj pa, če bi se najprej zapeljal s sposojenim kolesom na krajšo vožnjo, da najprej ugotoviš, česa si želiš?

Moje mnenje o vzmetenih vilicah na kolesu, s katerim se ne bo vozilo po koreninah, skalah in makadamu, kjer je luknja pri luknji, je slabo. Vzmetenih vilic ne rabiš. So le nepotreben balast.

Glede vilic se tudi sam strinjam. Letos sem zamenjal trekin kolo (s takim vilicami) s fitnes kolesom... dali smo gor gume širine 37, original je mislim da 32. Čisto dovolj, da se lahko vozim po makadamu, gozdnih poteh ali asfaltu. Lahko zamenja seveda tudi do neke mere specialko, čeprav je tisto pač tisto. Še fotografija tega mojega fitnesa:

https://www.etapa.si/wp-content/uploads/2020/03/Trek_cestno_kolo_FX3WomensDisc_20_zensko_etapa_si11.webp

Tako kolo ima samo dve "šajbi" spredaj... kar je veliko bolje, kakor tri. Manj kompliciranja, manj bi se naj kvarilo in še kaj. Je tudi nekaj kilogramov lažje, kakor treking kolo. Vilice so karbonske, kar tudi ublažuje udarce, pa tudi niso tako navpično postvljene, kakor pri treking kolesih, kjer pač blaži udarce vzmet... ampak na račun verjetno kakšnih 2,5 kg?

Kot čisti amater bolj priporočam, kakor treking, razen, če se res ne misli voziti samo po koreninah, skalah in globokem blatu in vodi. Na tržišču je veliko podobnih koles... tako, da izbira ne bi bila neki problem?

kamencek 13.05.2021 09:44

@Nikita, krasen primerek kolesa! Lep je, všeč mi je.

Kaj pa balanca? Te ne moti, ker nimaš drop barov?

Odkar vozim cestarja z drop bari, se na flat bar nikakor ne morem več navaditi, saj me že po 20 kilometrih začnejo boleti zapestja in nikakor ne najdem udobne pozicije, pri čemer zelo pogrešam več možnosti prijemov, ki jih nudi drop bar.

S takim hibridom, kot si ga zgoraj pokazal, sem jaz brez problema odvozil tudi 200 km ture in lahko potrdim, da se s tem veliko bolj udobno voziš, kot s specialko, zato je za začetnika tudi bolj primeren, ampak hudič je v tem, da se hitro preleviš iz začetnika v bolj zahtevnega kolesarja, ki po malem ves čas hrepeni po specialki.

Nikita 13.05.2021 14:41

@kamencek

@Nikita, krasen primerek kolesa! Lep je, všeč mi je.

Kaj pa balanca? Te ne moti, ker nimaš drop barov?

Odkar vozim cestarja z drop bari, se na flat bar nikakor ne morem več navaditi, saj me že po 20 kilometrih začnejo boleti zapestja in nikakor ne najdem udobne pozicije, pri čemer zelo pogrešam več možnosti prijemov, ki jih nudi drop bar.

S takim hibridom, kot si ga zgoraj pokazal, sem jaz brez problema odvozil tudi 200 km ture in lahko potrdim, da se s tem veliko bolj udobno voziš, kot s specialko, zato je za začetnika tudi bolj primeren, ampak hudič je v tem, da se hitro preleviš iz začetnika v bolj zahtevnega kolesarja, ki po malem ves čas hrepeni po specialki.

Na tako kolo pač spada ravna balanca, po moji "doktrini"... in tu edino manjkajo še t. i. "linkerji"! Ker ima Trek neke čudne mere... stari so mi ostali, ker enostavno ne pašejo gor. Torej, dodam še to... in to je to. Da bi tu dajal gor specialkino balanco... ne vem, v šali, kot "bi breji svinji dal gor steznik?" 😏

Za razliko od tebe... se sam veliko bolj  udobno počutim na specialki. Pač nismo vsi... enaki?

Se bo pa Ignacij pač odločil... kaj hoče? Če začne "kariero" tudi s specialko... ne bo po mojem nič narobe. Odpadejo pa različne podlage, ampak asfalta je vsepovsod že preveč. Edino mora imeti ob sebi kakšnega kolesarja zaradi nasvetov ali da se morda druži v kakšnem klubu, društvu!

kamencek 13.05.2021 14:43

Saj se tudi jaz udobneje počutim na specialki, hibrida sem se že odvadil :-)

Ignacij 13.05.2021 20:04
@Nikita

@kamencek

Glede vilic se tudi sam strinjam. Letos sem zamenjal trekin kolo (s takim vilicami) s fitnes kolesom... dali smo gor gume širine 37, original je mislim da 32. Čisto dovolj, da se lahko vozim po makadamu, gozdnih poteh ali asfaltu. Lahko zamenja seveda tudi do neke mere specialko, čeprav je tisto pač tisto. Še fotografija tega mojega fitnesa:

https://www.etapa.si/wp-content/uploads/2020/03/Trek_cestno_kolo_FX3WomensDisc_20_zensko_etapa_si11.webp

Tako kolo ima samo dve "šajbi" spredaj... kar je veliko bolje, kakor tri. Manj kompliciranja, manj bi se naj kvarilo in še kaj. Je tudi nekaj kilogramov lažje, kakor treking kolo. Vilice so karbonske, kar tudi ublažuje udarce, pa tudi niso tako navpično postvljene, kakor pri treking kolesih, kjer pač blaži udarce vzmet... ampak na račun verjetno kakšnih 2,5 kg?

Kot čisti amater bolj priporočam, kakor treking, razen, če se res ne misli voziti samo po koreninah, skalah in globokem blatu in vodi. Na tržišču je veliko podobnih koles... tako, da izbira ne bi bila neki problem?

Tko, sem se zapeljal pa me je Sirrus bolj prepričal in sem ga nabavil. Za ženo sem pa tudi danes rezerviral  takšen kolo kot ga ima @nikita FX 3 WSD DISC pink. Nikita kako si pa zadovoljen s tem kolesom.

Nikita 14.05.2021 06:59
@Ignacij
@Nikita

@kamencek

Tko, sem se zapeljal pa me je Sirrus bolj prepričal in sem ga nabavil. Za ženo sem pa tudi danes rezerviral  takšen kolo kot ga ima @nikita FX 3 WSD DISC pink. Nikita kako si pa zadovoljen s tem kolesom.

To je seveda čisto druga pesem, kakor treking kolo. Čeprav sem kolo kupil že lani nekje semptembra, je bil v "skladišču" in sem preko zime še uporabjal treking. Tako sem na Trek presedlal komaj prvega aprila... Niti kaj prida se še nisem vozil, vsaj ne daljših tur, drugače pa nimam pripomb. Čakam še, da bom lahko kupil prtljažnik, torbe sem... in potem bo to super zadeva za daljše ture, tudi do morja in še kam.

kamencek 14.05.2021 08:38

@Nikita, saj ni pomembno in ne rabiš odgovoriti, ampak firbec me daje, zakaj si sploh šel na hibrida, če že imaš specialko in trekinga?

Kaj si pri omenjenih dveh pogrešal?

Ali pa je šlo zgolj za tisto 'zadovoljevanje želje', ker pač hibrida še nisi imel? :-)

Mene je v tem 'zadovoljevanju želje' premamil enoprestavnik. Staro italijansko jekleno specialko sem predelal v enoprestavnika in že preprosta vožnja po mestu mi daje veliko veselja in zadovoljstva, pa fin izziv je skok na klanec, ko moraš zagristi vanj z edino prestavo, ki jo imaš (52x19) :-)

@Ignacij, čestitke za odlična nakupa!

Nikita 14.05.2021 11:20
@kamencek

@Nikita, saj ni pomembno in ne rabiš odgovoriti, ampak firbec me daje, zakaj si sploh šel na hibrida, če že imaš specialko in trekinga?

Kaj si pri omenjenih dveh pogrešal?

Ali pa je šlo zgolj za tisto 'zadovoljevanje želje', ker pač hibrida še nisi imel? :-)

Mene je v tem 'zadovoljevanju želje' premamil enoprestavnik. Staro italijansko jekleno specialko sem predelal v enoprestavnika in že preprosta vožnja po mestu mi daje veliko veselja in zadovoljstva, pa fin izziv je skok na klanec, ko moraš zagristi vanj z edino prestavo, ki jo imaš (52x19) :-)

@Ignacij, čestitke za odlična nakupa!

Treking sem kupil maja 2013... in sem se ga neveličal. Torej drugo kolo, specialko imam. Hotel sem nekaj lažjega, brez prednjih vilic, tripla me niti ni motila. Ampak, da bi v tako kolo dal širše gume, tam okoli 42... ali za mm širše... takega kolesa baje naj ne bi bilo. In sem poslušal enega kolega... in kupil to kolo. Notri gre največ 40 mm široka guma (do sedaj sem na trekingu vozil 50 mm) in tu je malo razočaranje in neke vožnje po že vnaprej znanem blatnem, preveč šodrastem terenu sedaj odpadejo oz. bo večja muka... In temu kolesu bi se naj reklo fitness in ne hibrid... v čem vse je razlika niti ne vem. Same prestave oz. razmerja so podobna kakor pri trekingu... tu neke prednosti, razen, da je to kolo lažje, nimam. Žal pa mi je kolega včeraj rekel, da te "linkerje" ne more domontirati, ker za tak Trek ne obstajajo. Tako imam več ali manj za daljše vožnje samo en položaj in to je tudi neki minus v vsakem primeru.

kamencek 14.05.2021 11:25

Kaj razumeš pod 'linker'?

Rogove (bar ends)?

Tole?

Fitness - hibrid - vse je isti klinc.

Le industrija dela zmedo in ustvarja 'prodajne priložnosti' za nekoga, ki ga pritegnejo zveneči nazivi.

Nikita 14.05.2021 16:30
@kamencek

Kaj razumeš pod 'linker'?

Rogove (bar ends)?

Tole?

Fitness - hibrid - vse je isti klinc.

Le industrija dela zmedo in ustvarja 'prodajne priložnosti' za nekoga, ki ga pritegnejo zveneči nazivi.

Ja, tole bi naj bili linkerji. Na Scottu sem imel take lepe iz gume, znotraj je bilo nekaj trdega, lepo so se prilegali... in na žalost ne pašejo. Ima pa Trek še kakšno svojo umetnijo... dodajo ti nosilec za uro, vendar gor paše samo njihova, he, he... Tudi držaj za roke ima neko peno... tako, da paše gor na balanco samo njihov držaj oz. ne vem, kako bi temu rekel. Če me razp..., bom kupil drugo balanco in potem kombiniral vse po mili volji. Včeraj smo še tak atraktiven, majhen zvonček komaj zmontirali gor...

1
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI