Nakup gravel kolesa

Domov > Forum > Nakup gravel kolesa

Nakup gravel kolesa

SORTIRAJ PO:
Scottie 04.08.2021 11:18

Zdravo,

zopet sem pred nakupom novega kolesa, tokrat se nagibam k gravlu. Sedaj sem 6 let vozil Scott Spark 910, ker pa so mi v moji okolici skoraj vse ceste asvaltirali, se mi MTB kolo zdi vse bolj neuprabno. Načeloma sem se odločal med specialko in gravlom, po nasvetih parih znancev pa se bolj nagibam k gravlu. Scott-a mislim prodati, razen če bi kupil specialko, bi kolo ostalo pri hiši.

Torej, vaše mnenje kaj kupiti v rangu do cca. 3500 eur.

Gledal sem že GIANT REVOLT ADVANCE in pa SPECIALIZED DIVERGE, oprema pri obeh GRX600/810.

Lp, Jaka

fuego 04.08.2021 15:10

Giant ma svojo gonilko ne Shimano in ima namesto 46/30 48/32.

BosS 04.08.2021 17:59

Do tega zneska bo velik nabor koles in veliko dilem:

- 1x11 ali 2x11,

- kateri obroči,

- potopna sedežna, oziroma fiksna sedežna opora z vzmetenjem,

- vzmetna vilica, potem drugo kolo, kot je v izboru,

- kdaj bo dobavljivo,

- razno.

Scottie 04.08.2021 18:06
@BosS

Do tega zneska bo velik nabor koles in veliko dilem:

- 1x11 ali 2x11,

- kateri obroči,

- potopna sedežna, oziroma fiksna sedežna opora z vzmetenjem,

- vzmetna vilica, potem drugo kolo, kot je v izboru,

- kdaj bo dobavljivo,

- razno.



Scottie 04.08.2021 18:13
@Scottie
@BosS

Do tega zneska bo velik nabor koles in veliko dilem:

- 1x11 ali 2x11,

- kateri obroči,

- potopna sedežna, oziroma fiksna sedežna opora z vzmetenjem,

- vzmetna vilica, potem drugo kolo, kot je v izboru,

- kdaj bo dobavljivo,

- razno.


Živjo,

definitivno 2x11

potrebe po potopni sedežni ne vidim

Dal sem primer dveh koles, ki sta trenutno dobavljiva. Giant Revolt advanced pro 1 in pa Specialized diverge pro carbon.

Imam 90 kg pri 186 cm, teren bo pretežno asvalt in utrjen makedam, včasih kakšen odsek po slabšem terenu.






BosS 04.08.2021 18:19

@Scottie, če se ti z nakupom mudi bo še dilema o znamki hitro razrešena in se boš odločil med enim in drugim.

Eno in drugo kolo je precej dober izbor, ko lahko prevlada tudi kako ti je eno in drugo vizualno všeč.

Scottie 04.08.2021 18:26

Mudi se mi ravno ne, tako da z glavo skozi zid ne bom šel. Vizualno sta mi oba ok, mogoče barva pri Giantu ni ravno po mojem okusu. Ima pa Giant kolikor sem videl GRX Di2, Specialized pa GRX810. Imaš ne glede na zalogo še kakšen drug predlog?



BosS 04.08.2021 18:46

Potem je konkretne razlika, saj ima Giant elektronsko prestavljanje. Običajno je tako, da kdor je preizkusil elektroniko, ni več zamenjal.

Modeli 2022 bodo počasi prihajali jeseni. 

Predvsem v srednjem in višjem cenovnem razredu zna biti v prihodnje trend, da se bo na kolesa čakalo. Naročilo in čakalo.

Scottie 04.08.2021 19:02

Ravno to me malo skrbi, da bomo kolo naročili letos, dobava bo pa drugo leto poleti. Že letos so trgovine dobile zelo omejeno količino, za drugo leto vsaj pri Giantu sploh še ne vedo, kaj bo na voljo. 


Predvsem me zanima pri grevlih razlika v okvirjih, vilicah…, ker testnih koles praktično ni. 

fuego 05.08.2021 08:43
@BosS

Do tega zneska bo velik nabor koles in veliko dilem:

- 1x11 ali 2x11,

- kateri obroči,

- potopna sedežna, oziroma fiksna sedežna opora z vzmetenjem,

- vzmetna vilica, potem drugo kolo, kot je v izboru,

- kdaj bo dobavljivo,

- razno.


Potopna sedežna in vzmetena vilica na grevlu??
Al Capone 05.08.2021 08:46
@Scottie1172211722

Ravno to me malo skrbi, da bomo kolo naročili letos, dobava bo pa drugo leto poleti. Že letos so trgovine dobile zelo omejeno količino, za drugo leto vsaj pri Giantu sploh še ne vedo, kaj bo na voljo. 


Predvsem me zanima pri grevlih razlika v okvirjih, vilicah…, ker testnih koles praktično ni. 


Kdor zastavlja takšna vprašanja ne potrebuje kolesa za 3.500 EUR!
Scottie 05.08.2021 09:04

@fuego

@BosS

Do tega zneska bo velik nabor koles in veliko dilem:

- 1x11 ali 2x11,

- kateri obroči,

- potopna sedežna, oziroma fiksna sedežna opora z vzmetenjem,

- vzmetna vilica, potem drugo kolo, kot je v izboru,

- kdaj bo dobavljivo,

- razno.


Potopna sedežna in vzmetena vilica na grevlu??

Verjetno je @Boss mislil na sistem, ki ga ima Specialized ( kolikor vem so edini )

- Future Shock 2.0 z blažilcem, Smooth Boot, Specialized FACT carbon, 12x100mm thru-axle

Drugače pa če verjameš ali ne, sem tudi na grevlu videl potopno sedežno. Verjetno si je lastnik sam nadgradil zadevo, očitno nekateri to potrebujejo celo na grevlu.



Scottie 05.08.2021 09:14

@Al Capone

@Scottie1172211722

Ravno to me malo skrbi, da bomo kolo naročili letos, dobava bo pa drugo leto poleti. Že letos so trgovine dobile zelo omejeno količino, za drugo leto vsaj pri Giantu sploh še ne vedo, kaj bo na voljo. 


Predvsem me zanima pri grevlih razlika v okvirjih, vilicah…, ker testnih koles praktično ni. 


Kdor zastavlja takšna vprašanja ne potrebuje kolesa za 3.500 EUR!

@Al capone: ne razumem ravno tvoje trditve. Kolikor sem sam lahko ugotovil, ima recimo GIANT recimo D-FUSE krmilo in sedežno uporo, ki naj bi pripomogla k še udobnejši vožnji. Specialized ima Future Shock 2.0 z blažilcem, ki kolikor vidim tudi pripomore k udobnejši vožnji.

Ko sem kupoval specialko je bilo med okvirji različnih proizvajalcev ogromno razlik, vendar pa takrat ni bilo problem dobiti kolo na test oz. si ga lahko vsaj v trgovini preizkusil. Sedaj pa so zaloge ekstremno omejene in razen Gianta, Specializeda in Scotta nisem nikjer našel kolesa v željeni velikosti. Zato sem torej postavil tako vprašanje, ker predvidevam, da je verjetno nekdo te zadeve že predelal.

Kar se tiče potem same opreme je pa kot ponavadi, kolikor denarja toliko muzike.

LP,



fuego 05.08.2021 10:31
@Scottie1172211722

@Al Capone

@Scottie1172211722

Ravno to me malo skrbi, da bomo kolo naročili letos, dobava bo pa drugo leto poleti. Že letos so trgovine dobile zelo omejeno količino, za drugo leto vsaj pri Giantu sploh še ne vedo, kaj bo na voljo. 


Predvsem me zanima pri grevlih razlika v okvirjih, vilicah…, ker testnih koles praktično ni. 


Kdor zastavlja takšna vprašanja ne potrebuje kolesa za 3.500 EUR!

@Al capone: ne razumem ravno tvoje trditve. Kolikor sem sam lahko ugotovil, ima recimo GIANT recimo D-FUSE krmilo in sedežno uporo, ki naj bi pripomogla k še udobnejši vožnji. Specialized ima Future Shock 2.0 z blažilcem, ki kolikor vidim tudi pripomore k udobnejši vožnji.

Ko sem kupoval specialko je bilo med okvirji različnih proizvajalcev ogromno razlik, vendar pa takrat ni bilo problem dobiti kolo na test oz. si ga lahko vsaj v trgovini preizkusil. Sedaj pa so zaloge ekstremno omejene in razen Gianta, Specializeda in Scotta nisem nikjer našel kolesa v željeni velikosti. Zato sem torej postavil tako vprašanje, ker predvidevam, da je verjetno nekdo te zadeve že predelal.

Kar se tiče potem same opreme je pa kot ponavadi, kolikor denarja toliko muzike.

LP,




Sam vozim že slabo leto Cube Nuroada z GRX opremo. Tudi sam sem prej vozil makadamske fure s  Scale-om. Ugotovil sem, da sem več na makadamu kot pa na nekih singlicah itd. in sem kupil tako imenovanega grevla. Tudi sam sem gledal najprej Gianta a me je odvrnila njegova gonilka. Saj bi jo lahko zamenjal, vendar zakaj bi kupoval kolo na katerem bi že v osnovi moral nekaj menjat. Že na 30/34 se kar namatraš da zvoziš kak res strm makadam. Gume gor so bile G one, ki nimajo nekega profila. Z njimi sem do sedaj prevozil vse makadame, presenetljivo hitre so pa tudi na asfaltu. Zradi tega tudi nočem dat gor gum z večjim profilom, ker večino gravel voženj itak sestavla bolj kot ne 50 - 60% asfalta. In ravno to mi ni bilo všeč..vozit se z XC kolesom po asfaltu. Široka balanca, široke gume s profilom...Z grevlom se mi pa sedaj ni muka peljat tudi 20km po asfaltu, da pridem do makadama. Sem primerjal celo čase na asfaltnih vzponih, ki jih vozim s cestnim pa sem bil v povprečju na 6km vzponu z grevlom počasnejši za cca. 2 minuti. Vendar sem se moral s specialko na vrhu marsikaterega vzpona obrnit z grevlom pa lahko nadaljujem. Scale-a sedaj uporabljam res bolj za offroad..za travnike, gozd, makadam. Za na morje sem vedno razmišljal ali naj vzamem specialko ali hardtaila...sedaj vzamem grevla. Tudi pozimi specialko pospravim in se tudi po asfaltu vozim raje z grevlom. Nikakor pa grevl ni nadomestilo za XC kolo. Še vedno se je po kakem razdrapanem makadamu lažje vzpenjat in spuščat z XC kolesom, da ne govorim o koreninah...za take stvari ni grevl...se je bolje peljat z XC-jem. Pa tudi na daljše asfaltne fure je bolje it s specialko, ker gladka guma na 6 barov lepše teče. Zato pa je fino met 3 različna kolesa.
Scottie 05.08.2021 11:07

Cube Nuroad C:62 RACE je tudi v ožjem izboru. Problem nastane, ker mi noben od prodajalcev ne more zagotoviti, da bodo omenjeno kolo sploh dobili. Kolega ki prodaja tudi CUBE pravi, da sicer se bo naročilo oddajalo v roku 14 dni, potem pa čakaš da naročilo potrdijo.

Tudi mene 'skrbi' gonilka pri Giantu, kakšen strm makedamski odsek bi lahko bil problematičen. 😳

Te tri znamke ( Specialized, Giant in Cube ) sem si ogledal, je še kakšna znamka, ki bi bila zanimiva?


Gledal sem tudi cestna kolesa, pa vsakič ko grem na kolo po naši okolici naletim na odsek, ki za specialko ni primeren. Vseeno še vedno nisem 100% prepričan, da je gravel prava izbira.

aljoman 05.08.2021 13:23

Si pogledal tudi Canyon? Dobiš boljšo opremo v osnovi kot npr. Giant.

Agent041 05.08.2021 14:53

Canyon pa Rose sta price/performance verjetno najboljši

ZEBRA 05.08.2021 14:57

Poglej še 3T Exploro,JB Center Novo mesto. Zelo zadovoljen 👍

Scottie 05.08.2021 18:19

Kolikor sem gledal sta tako Canyon kot Rose z tako opremo kot jo ima GIANT dražja. Pa tudi kolesa za tak denar ne bi naročeval preko interneta, brez da se vsaj vsedem na njega. Vseeno hvala za nasvet glede znamke..

Agent041 05.08.2021 18:29

@Scottie

Kolikor sem gledal sta tako Canyon kot Rose z tako opremo kot jo ima GIANT dražja. Pa tudi kolesa za tak denar ne bi naročeval preko interneta, brez da se vsaj vsedem na njega. Vseeno hvala za nasvet glede znamke..

Res je, da v zadnjih letih tako Canyon in Rose nista več sinonim za tisto nekaj več za manj cene. Ampak glede na kvaliteto okvirja je top. Je treba pa tudi gledati na druge dele in ne samo obroče in "gearbox".

Imam Canyon Endurace AL, (sicer 2017 letnik), ki je recimo lažji od kakšnih Scott Speedsterjev, Bianchijev in podobnih priznanih znamk v enakem cenovnem rangu za skoraj 1kg. Dosti daje na kvaliteto tudi sedežna opora, belanca, pa še kaj. 

Za primarno specialko pa imam Rose X-Lite Six in je top roba. Ultra lahko s svetsko opremo. Preostale "neopazovane" komponente recimo so top rang Ritchey.

Sem pa res opazil da je Canyon zadnja leta res začel šparat. Še posebej na obročih.

Govorim za vse seveda za cestno kolo. Gravela nimam in za ti dve firmi ne morem reči, ampak predvidevam, da je podobno.


Agent041 05.08.2021 18:31

Kar se tiče naročila preko spleta, brez problema. Je pa res, da če še neveš točno velikost, je res bolje da kupiš nekaj, kar si sprobal. Edini problem je, da z vožnjo po parkirišču trgovine neboš dosti izvedel. Upam da ti bo kdo omogočil konkreten test.

Hribolaznik2239722397 06.08.2021 16:17

Omenjena je bila teža uporabnika 90kg... Samo kot opozorilo, Specialized Diverge Pro Carbon ima structural weight limit na 109kg. Jaz bi se presneto držal te omejitve. 

https://support.specialized.com/home/general-bike-faqs/en/faqs/q-what-is-the-weight-limit-for-my-bike

Hribolaznik2239722397 06.08.2021 16:26

Se pravi glede na zgornjo objavo o omejitvi teže, kak bike packing s tem Specialzed kolesom odpade že v štartu...

Scottie 09.08.2021 21:32

Čez vikend sem si vzel čas in pregledal ponudbo koles, kaj je predvsem trenutno na zalogi. Zakaj na zalogi? Neuradno sem dobil v vpogled cenik določene znamke, cene za 2022 bodo cca. 10% višje kot letošnje, s popusti pa glede na omejene količine tudi ne bodo preveč radodarni. 

Stanje z zalogo je slabo, sicer ALU v moji velikosti se še nekaj dobi, pri karbonu pa so zaloge zelo zelo omejene. Nekatere znamke imajo še kar cestne grupe ( 105, Ultegra ) na gravlih, nekih dodatnih popustom ne da nihče. Na test v moji velikosti kolesa praktično ni možno dobiti, več kot krog po parkirišču ni možno testirati. Edino Gianta sem sprobal ker ga ima kolega, sicer M/L velikost, jst potrebujem L. Občutki so bili ok, a kaj ko jih nimam s čim primerjati. 


maldini 10.08.2021 22:57

@Scottie

Čez vikend sem si vzel čas in pregledal ponudbo koles, kaj je predvsem trenutno na zalogi. Zakaj na zalogi? Neuradno sem dobil v vpogled cenik določene znamke, cene za 2022 bodo cca. 10% višje kot letošnje, s popusti pa glede na omejene količine tudi ne bodo preveč radodarni. 

Stanje z zalogo je slabo, sicer ALU v moji velikosti se še nekaj dobi, pri karbonu pa so zaloge zelo zelo omejene. Nekatere znamke imajo še kar cestne grupe ( 105, Ultegra ) na gravlih, nekih dodatnih popustom ne da nihče. Na test v moji velikosti kolesa praktično ni možno dobiti, več kot krog po parkirišču ni možno testirati. Edino Gianta sem sprobal ker ga ima kolega, sicer M/L velikost, jst potrebujem L. Občutki so bili ok, a kaj ko jih nimam s čim primerjati. 


1. cene koles so tako in tako že podražali, tako da ne vem kam te cene letijo, 10% so jih že dvignli, tko da če bo še za deset bo to znantna podražitev

2. nihče noče dat kolesa kot sam za parkirišču, razen če kje dobiš da kolo rentajo, pa reskiraš neki evru

3. sem kupu giant-a, drugega nisem niti probal..trd je kot sam hudič, res pa je da bi za udobnost mogoče lahko menjal gume, da so širše

4. od grevla ne pričakuj nobene mtb fure(probal..pršu domu usa uničen), to odpade..samo lepo gravlanje..al pa da je to nek približek specialke

5. veliko jih ima alu okvirje, ker jih pol še za bikepacking uporabljajo

6. vse pa se začne in konča pri dnarju...malo para malo muzike



fuego 12.08.2021 08:48

@maldini

@Scottie

Čez vikend sem si vzel čas in pregledal ponudbo koles, kaj je predvsem trenutno na zalogi. Zakaj na zalogi? Neuradno sem dobil v vpogled cenik določene znamke, cene za 2022 bodo cca. 10% višje kot letošnje, s popusti pa glede na omejene količine tudi ne bodo preveč radodarni. 

Stanje z zalogo je slabo, sicer ALU v moji velikosti se še nekaj dobi, pri karbonu pa so zaloge zelo zelo omejene. Nekatere znamke imajo še kar cestne grupe ( 105, Ultegra ) na gravlih, nekih dodatnih popustom ne da nihče. Na test v moji velikosti kolesa praktično ni možno dobiti, več kot krog po parkirišču ni možno testirati. Edino Gianta sem sprobal ker ga ima kolega, sicer M/L velikost, jst potrebujem L. Občutki so bili ok, a kaj ko jih nimam s čim primerjati. 


1. cene koles so tako in tako že podražali, tako da ne vem kam te cene letijo, 10% so jih že dvignli, tko da če bo še za deset bo to znantna podražitev

2. nihče noče dat kolesa kot sam za parkirišču, razen če kje dobiš da kolo rentajo, pa reskiraš neki evru

3. sem kupu giant-a, drugega nisem niti probal..trd je kot sam hudič, res pa je da bi za udobnost mogoče lahko menjal gume, da so širše

4. od grevla ne pričakuj nobene mtb fure(probal..pršu domu usa uničen), to odpade..samo lepo gravlanje..al pa da je to nek približek specialke

5. veliko jih ima alu okvirje, ker jih pol še za bikepacking uporabljajo

6. vse pa se začne in konča pri dnarju...malo para malo muzike




Itak, da ni..kaj pa si pričakoval od kolesa brez amortizerja..:)  Zato pa jaz pravim, da bi mu bolj pasalo ime allroad in zaradi tega tudi nisem dal gume z grobim profilom, ker kjer je sfukan makadam se raje peljem z trdakom ali pa preko kamenja, korenin...je pa grevl fini za mešan teren asfalt makadam...

burek66 12.08.2021 13:28

No tola SRAM XPLR  spreminja gravel v all-road ali v celo v MTB


https://enduro-mtb.com/en/new-sram-xplr-collection-gravel-review/



fuego 12.08.2021 14:09
@burek66

No tola SRAM XPLR  spreminja gravel v all-road ali v celo v MTB


https://enduro-mtb.com/en/new-sram-xplr-collection-gravel-review/




Pa to je zdej gravel XC kolo samo z ukrivljeno balanco..jao.. brez veze..za tak teren mam doma trdaka...
Scottie 12.08.2021 15:13

Odločitev je padla, prava ali ne bo pokazal čas. Vzel sem kolo, ki je bilo na zalogi in sicer GIANT REVOLT ADVANCE PRO 1. Zaenkrat po prvi kratki vožnji super zadovoljen, sledi bike fitting, potem pa poročam. 

Hvala za nasvete in predloge, nikoli si nisem mislil, da bo izbira kolesa tako težka, predvsem zaradi okrnjenosti zaloge in napovedanih dobav. 

Nejc1986 13.08.2021 07:36
@Scottie

Odločitev je padla, prava ali ne bo pokazal čas. Vzel sem kolo, ki je bilo na zalogi in sicer GIANT REVOLT ADVANCE PRO 1. Zaenkrat po prvi kratki vožnji super zadovoljen, sledi bike fitting, potem pa poročam. 

Hvala za nasvete in predloge, nikoli si nisem mislil, da bo izbira kolesa tako težka, predvsem zaradi okrnjenosti zaloge in napovedanih dobav. 


Čestitke, naj ti dobro služi. Poročaj kako boš zadovoljen s kolesom :) 
1 2
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI