Obžuljena rit in bolečine v nogah, ter kolenih

Domov > Forum > Obžuljena rit in bolečine v nogah, ter kolenih

Obžuljena rit in bolečine v nogah, ter kolenih

SORTIRAJ PO:
zrenus93 25.09.2023 08:00
Pozdravljeni vsi kolesarji in vsi tisti, ki boste to nekoč. Torej rekreativno kolesarim že 4 leta. In ves ta čas se spopadam z raznimi bolečinami, čeprav imam prevoženih več kot 15.000 km (samo lani 5.000). Ena od težav je torej dokaj splošna in sicer boleča zadnjica, večinoma na desni strani, ampak to bolečino še vedno nekako prebolevam, večja ovira so bolečine v kolenih in nogah po 50 km vožnje. Tako mi magične 100 kljub vsem tem prevoženim kilometrom žal še ni uspelo odpeljati. Zelo rada kolesarim, vendar mi na trenutke pade motivacija, ker bi šel rad na malo daljšo pot, a vendar mi telo ne dovoli. Res je, da se povprečna hitrost giblje med 29-32 km/h, odvisno od dolžine poti in nadmorske višine, kar pomeni, da bi lahko s počasnejšim tempom prišel dlje, ampak spet nekako ne vidim smisla vožnje z res nizko močjo in da nikoli ne pritisnete na pedala. Rešitev bi bila biek fitting, a zadeva stane kar nekaj evrov in mislim, da bi že z nekaj manjšimi nasveti lahko zadevo do neke mere popravil. Vozim GIANT PROPEL ADVANCED 2 letnik 2020 z diski. Že vnaprej hvala za vse predloge, ideje in komentarje.. :)
aljoman 25.09.2023 14:32

Bike fitting spet ni tak strošek, da ne bi bilo vredno tega.

Sam sem menjal sedež zaradi boleče zadnjice. Meritev opravijo praktično v vsaki boljši kolesarski trgovini brezplačno, če pri njih vzameš še sedež. Lahko si tudi izposodiš tesni sedež da se lažje odločiš.

Preveri tudi dolžino gonilke, fajfo... marsikaj je še lahko vzrok za bolečino.

SODROVC 25.09.2023 17:32

@aljoman

Bike fitting spet ni tak strošek, da ne bi bilo vredno tega.

Sam sem menjal sedež zaradi boleče zadnjice. Meritev opravijo praktično v vsaki boljši kolesarski trgovini brezplačno, če pri njih vzameš še sedež. Lahko si tudi izposodiš tesni sedež da se lažje odločiš.

Preveri tudi dolžino gonilke, fajfo... marsikaj je še lahko vzrok za bolečino.

Jaz sem imel s svetovanjem glede novega sedeža zelo slabe izkušnje. Meritve so pokazale kar so, na.ebala so pa kolena. Sedež sem vrnil, saniranje mikropoškodb pa je trajalo par mesecev. 

Za dolge vožnje je potrebno najprej pravilno nastaviti ploščice na čevljih. Za šprinteje in za krajše ture se jih pomakne malce bolj naprej, za endurance kolesarje malce nazaj od idealne sredine. 

Sedež malo naprej ali pa malo nazaj. Sedež se malce spusti, da se med vožnjo/kolesarjenjem ne zibamo. Vse v okviru pa mm, da ni preveč, ker nikakor ne bomo takoj zadovoljni.

Se pa nikakor ne sme do konca iztegniti noge. Malo si oglej profije, nihče ne izteguje nog do konca. Še največji ekstrem je bil Primož Roglič, pa je tudi on sčasoma začel zniževati višino sedeža.

Oboje to lahko opravimo sami. Pred začetkom sprememb si vse izmerjene podatke zapišemo, da se lahko kasneje orientiramo in nekatere nastavitve povrnemo v izhodiščni položaj.

Ne boj se poizkušati sam, vedeti pa moraš, da se na nobeno spremembo telo ne navadi prav hitro. Tudi pri pro bike fitterjih se ne da takoj vse nastaviti tako, kot bi nam ustrezalo, zato se čez čas vrnemo na kontrolo. 

Meni je v poročilo napisal višino sedeža, ki je zame neustrezna, ker s konico čevlja dosežem pedala. Se je pač zmotil. 

aljoman 26.09.2023 08:38

Seveda imaš popolnoma prav.

Te mikro nastavitve je najbolje popraviti kar sam. Seveda pa zna biti to kar dolgotrajen proces, milimiter po milimeter, tudi manj. Vse pa se začne pri blokejih. Višina sedežne opore, sedež (širina, dolžina, naprej, nazaj), fajfa (dolžina), gonilka... In kvaliteten vložek kolesarskih hlač.

nemelk 29.09.2023 14:23

Menjaj šport - pri kolesarjenju je vedno kakšna težava - ko nastaviš svoje telo na kolo - si nastaviš kolo, si izbereš pravi sedež, si nastaviš blokeje na čevljih..pa pridejo težave s pokanjem v okvirju, gonilki, menjava verige, zobnikov.. servis, čiščenje kolesa itd... ni konca!! Pa še drago je vse skupaj.

tuljo 29.09.2023 18:32

Že dolgo se nisem toliko nasmejal kot tokrat...😂😂😂


SODROVC 30.09.2023 06:54

Ma je.eš težave z nastavitvami in tehnične težave s kolesom. Meni je iti nekam daleč s kolesom največje veselje. V torek sem šel na 605 km dolg brevet, iz Divače na Pag in nazaj. Sicer je bila napoved za veter, od 20-30 km/h, sprevrgel se je pa v orkanski veter. Zvrnjene table in prom. znaki, ustavljen promet za vse razen za avte in motorje. 

Sedenje na ozkem in trdem kolesarskem sedežu čez čas ni več prijetno, sploh, če zaradi vetra ne smeš malo stati na predalih. Pa poganjati je treba na trdo, da se upiraš vetru. Ampak meni je bilo všeč. Pa nočna vožnja mi je tudi všeč. Pa težav s psi, kot jih nekateri opisujejo, tudi nimam. Še ne, no. Dokler ne gremo nekam daleč, sploh ne vemo, kako sposobni smo. Isto kot je s klanci, ko enkrat zdelamo par dolgih in strmih, nimamo z njimi nobenih psihičnih težav več.

wavemaker 15.10.2023 17:14
@SODROVC

Ma je.eš težave z nastavitvami in tehnične težave s kolesom. Meni je iti nekam daleč s kolesom največje veselje. V torek sem šel na 605 km dolg brevet, iz Divače na Pag in nazaj. Sicer je bila napoved za veter, od 20-30 km/h, sprevrgel se je pa v orkanski veter. Zvrnjene table in prom. znaki, ustavljen promet za vse razen za avte in motorje. 

Sedenje na ozkem in trdem kolesarskem sedežu čez čas ni več prijetno, sploh, če zaradi vetra ne smeš malo stati na predalih. Pa poganjati je treba na trdo, da se upiraš vetru. Ampak meni je bilo všeč. Pa nočna vožnja mi je tudi všeč. Pa težav s psi, kot jih nekateri opisujejo, tudi nimam. Še ne, no. Dokler ne gremo nekam daleč, sploh ne vemo, kako sposobni smo. Isto kot je s klanci, ko enkrat zdelamo par dolgih in strmih, nimamo z njimi nobenih psihičnih težav več.


Napolnil si svoj ego, oziroma ti ga bomo sedaj mi s stoječimi ovacijami, avtorju teme pa nisi v ničemer pomagal.
SODROVC 18.10.2023 20:14

@wavemaker

@Šodrovc
Napolnil si svoj ego, oziroma ti ga bomo sedaj mi s stoječimi ovacijami, avtorju teme pa nisi v ničemer pomagal.


Hvala za tvojo razlago v odgovoru na moj prispevek.

Stvar je v tem, da je kolesarjenje vedno zahtevno, če se ga tako lotimo. Morda se ga avtor tudi loti tako.

Za spodbudo bi si (ti in avtor, pa še kdo), morda prebral bloge ljudi, ki so sodelovali na PBP-jih. Letos jih je 1/3 odstopila zaradi takih ali drugačnih težav. Večinoma srce in preobremenitve pri veliki vročini, ki je letos zajela Francijo. Pa tudi zaradi preutrujenosti zaradi nespečnosti. Jaz sem takih blogov veliko prebral, so mi stimulacija na dolgih brevetih, sploh, če sem sam na poti. Morda bi bili tudi komu drugemu. Morda tudi avtorju.

Slovenski randonneurji o svojih dogodivščinah ne pišemo, neradi se izpostavljamo, ker se lahko najde še kakšen tak kot si ti, @wavemaker. Nevoščljivost in pristranskost sta hudo negativni človeški lastnosti, ki se jim najraje izognemo v velikem loku.

Ta forum stagnira prav zaradi ljudi/članov, ki so vedno negativno nastrojeni in omalovažujejo druge člane. Admin pa nima časa, da bi se s takimi ukvarjal.

SODROVC 18.10.2023 20:18

Copy-paste iz enega bloga udeleženca PBP 2023:

"Soon after leaving Villaines, disaster struck in the form of an increasingly intense shin splint in my right leg. I was still over 120 miles from the finish, and it felt like a knife was stabbing me every time I would push on the pedal. The irony of me having 3x 2” titanium screws and a plate holding my left ankle together and my GOOD leg being what could possibly take me out, was not lost on me. I tried everything I could think of: changing up the way I pedaled (pulling vs. pushing), making feet circles vs pushing or pulling, moving closer to the pedals or further away from them, nothing worked except taking pressure off my right foot and pedaling one-footed. So, I did this for the better part of the next 40 miles."

wavemaker 18.10.2023 21:29

@SODROVC

@wavemaker

@Šodrovc
Napolnil si svoj ego, oziroma ti ga bomo sedaj mi s stoječimi ovacijami, avtorju teme pa nisi v ničemer pomagal.


Hvala za tvojo razlago v odgovoru na moj prispevek.

Stvar je v tem, da je kolesarjenje vedno zahtevno, če se ga tako lotimo. Morda se ga avtor tudi loti tako.

Za spodbudo bi si (ti in avtor, pa še kdo), morda prebral bloge ljudi, ki so sodelovali na PBP-jih. Letos jih je 1/3 odstopila zaradi takih ali drugačnih težav. Večinoma srce in preobremenitve pri veliki vročini, ki je letos zajela Francijo. Pa tudi zaradi preutrujenosti zaradi nespečnosti. Jaz sem takih blogov veliko prebral, so mi stimulacija na dolgih brevetih, sploh, če sem sam na poti. Morda bi bili tudi komu drugemu. Morda tudi avtorju.

Slovenski randonneurji o svojih dogodivščinah ne pišemo, neradi se izpostavljamo, ker se lahko najde še kakšen tak kot si ti, @wavemaker. Nevoščljivost in pristranskost sta hudo negativni človeški lastnosti, ki se jim najraje izognemo v velikem loku.

Ta forum stagnira prav zaradi ljudi/članov, ki so vedno negativno nastrojeni in omalovažujejo druge člane. Admin pa nima časa, da bi se s takimi ukvarjal.


Poba ne more brez bolečin prekolesariti 50 km, cilj mu je stotka, ne pa Paris-Brest-Paris. Da končam s teboj, Be More Mike...

No, kakorkoli, @zrenus93, mogoče je težava že v izbiri kolesa, namreč propel nudi nadvse dirkaško pozicijo, ki pač ni za vsakogar. Potrebna je dobršna mera gibljivosti, da lahko izkoristiš race pozicijo + ne trpiš bolečin. Verjetno bi ti prav prišle specifične vaje za gibljivost kolesarja. Gotovo najdeš na youtube + osnovna joga. 

Poleg tega iz tvojega pisanja sklepam, da ne uporabljaš merilca srčnega utripa, ne merilca moči in vrtiš po občutku, ki je preoptimističen. 

SODROVC 19.10.2023 08:44

@wavemaker: Ne morem biti More Mike, sem že prestar za to (vem na kaj ciljaš). 😉 Edino kar se tveganja v prometu na poti tiče, sem morda na njegovem nivoju. Jadranska magistrala ni ravno za tiste s slabim srcem oz. živci.  

@zrenus93Mislim, da je v tvojem stavku zajeto vse, kar ti povzroča težave: "kar pomeni, da bi lahko s počasnejšim tempom prišel dlje, ampak spet nekako ne vidim smisla vožnje z res nizko močjo in da nikoli ne pritisnete na pedala."

Mislim, da se je večjih razdalj potrebno lotiti z nižjo intenzivnostjo, kot je "dirka" na 50 km. Kar si že sam ugotovil. Zdaj se pa odloči, česa si želiš. Saj se tudi v daljši klanec ne zapodimo tako kot v en hupser. 😉 


1
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI