Cavendish brez konkurence, Vrečer ostaja v vodstvu

18.05.2012 AVTOR: D. Z.
Mark Cavendish je dobil sprint glavnine v 13. etapi dirke po Italiji. Majico vodilnega je pred prvimi pravimi gorskimi etapami obdržal Joaquim Rodriguez.
Dva ubežnika brez možnosti
13. etapa na dirki po Italiji je bila dolga zgolj 121 kilometrov, kolesarji so jo začeli v Savoni, cilj pa je bil v kraju Cervere. Že na startu je bilo bolj ali manj jasno, da se bodo za zmago v tej preizkušnji po vsej verjetnosti udarili najboljši spritnerji. Vseeno sta z dolgim pobegom skupino poskusila presenetiti Failli in Keizer.

Njuna prednost je sicer znašala več kot pet minut, bila sta najboljša tudi na edinem gorskem cilju dneva, na vzponu četrte kategorije na Montezemolu. Vendar so bile v ozadju ekipe, v katerih imajo sprinterje, odločeni, da se ta etapa konča v sprintu glavnine. Še posebej so se za to trudili pri ekipah Sky in Garmin.

Skyev vlak in Cavendishev sprnit
Poskus ubežnikov je bil dokočno končan nekaj več kot 15 kilometrov pred ciljem. V zaključnih kilometrih je sicer še prišlo do nekaterih poskusov pobega, vendar je bila hitrost glavnine že prevelika, da bi kdorkoli lahko poskrbel za presenečenje. V zaključku so odličen vlak spet postavili kolesarji Skya in GreenEdgea.

Tokrat pa Mark Cavendish ni dovolil, da bi prišlo do presenečenja. Slavil je prepričljivo zmago, že tretjo na tem Giru. Drugi je bil Aleksander Kristoff, tretji pa Mark Renshaw. V času zmagovalca so prišli tudi vsi najboljši v skupnem seštevku. Gregor Gazvoda je bil 90. Rožnato majico je tako obdržal Joaquim Rodriguez. Drugi je Hesjedal, tretji pa Casar. Gregor Gazvoda je 128.

Vrečer ubranil vse napade, ostaja v vodstvu
Na dirki druge kategorije po Grčiji je za kolesarji že tretja etapa. Robert Vrečer je tudi tokrat zadržal majico vodilnega v skupnem seštevku. Etapa je bila dolga dobrih 130 kilometrov, začela se je v Šparti, po prevoženih tudi dveh gorskih ciljih pa se je končala pa v kraju Methoni. Ciljno črto je prvi prečkal domačin Periklis Ilias, ki je za 46 sekund ugnal Srba Nebojšo Jovanoviča in Italijana Alberta Di Lorenza.

Robert Vrečer se je v cilj pripeljal v glavnini, skupaj z najboljšimi v skupnem seštevku. Ti so za zmagovalcem zaostali za dobro minuto, Vrečer pa je bil 38. V skupnem seštevku tako ostaja v vodstvu in ima še vedno štiri sekunde prednosti pred Davidejem Rebellinom. Tretji Ioannis Tamouridis zaostaja za 56 sekund. Do konca dirke sta še dve etapi, dirka pa se konča v Atenah.

Golčer ostaja drugi
Na etapni dirki Fleche du Sud v Luksemburgu je bila na sporedu kraljevska tretja etapa. Ta je bila dolga dobrih 150 kilometrov, kolesarji pa so morali premagati kar pet kategoriziranih vzponov. Vseeno se je etapa razpletala šele v zaključku, ko je napadel Julian Kern, ki si je privozil etapno zmago in tudi vodstvo v skupnem seštevku. V cilju je bil 46 sekund pred najbližjim zasledovalcem. To je bil Lasse Bochman.

Tretje mesto je zasedel Adam Phelan. Jure Golčer je z istim časom, kot drugouvrščeni Bochman ciljno črto prečkal na petem mestu. To je bilo dovolj, da je zadržal drugo mesto v skupnem seštevku. Prvi Kern ima pred našim predstavnikom v dresu avstrijskega Tyrola 36 sekund prednosti. Tretji je s 46 sekundami zaostanka Bochman. Golčer ostaja najboljši na gorskih ciljih. V soboto bo na sporedu posamični kronometer.

Značke: Dirka po Italiji, Cestno