Contadorjev neuspešen napad, Yatesova zmaga in 18. Polanc

10.03.2017 AVTOR: D. Z.
Na dirki Pariz-Nica je etapo dobil Simon Yates, medtem ko je vodstvo prepričljivo ubranil Julian Alaphilippe. Jan Polanc 18.

Na dirki Pariz-Nica so kolesarji premagali šesto etapo. Ta je bila dolga 193,4 km, start je gostilo mesto Aubagne, cilj pa Fayence. To je že bila tudi tista prava preizkušnja za kolesarje, ki še želijo na vrh v skupnem seštevku.

Kolesarji so namreč morali premagati vzpon tretje kategorije, dva vzpona druge kategorije in tri prve. Ciljni vzpon je bil druge kategorije. Vodstvo v skupnem seštevku je branil Julian Alaphilippe, medtem ko je bil Kristijan Koren kot najboljši izmed petih Slovencev 14. v skupnem seštevku. KOlesarji so se morali že takoj po startu povzpeti na 734 metrov visok vzpon prve kategorije Col de l’Espigoulier. Takoj je prišlo do napadov.

Hitro se je sicer oblikovala manjša skupina ubežnikov z Jarlinsonom Pantanom, a še pred vrhom vzpona jih je glavnina ujela. Šele po 50 kilometrih dirkanja je prišlo do pravega pobega. Med ubežniki so bili Alessandro De Marchi (BMC), Axel Domont (AG2R La Mondiale), Winner Anacona, Jos é Herrada (Movistar), Michael Valgren (Astana), Ben Swift (UAE Team Emirates), Sylvain Chavanel (Direct Energie), Eduardo Sepulveda (Fortuneo Vital Concept), Ben King (Dimension Data) in Cyril Lemoine (Cofidis).

Po vzponu druge in tretje kategorije so se kolesarji morali prvič povzpeti na Col de Bourigaille. Govorimo o vzponu prve kategorije. Tu sta v ospredju ostala samo še De Marchi in Sepulveda. Tu je v glavnini z napadom že poskusil Alberto Contador, vendar so ostali hitro odgovorili na to akcijo. Alaphilippe pa je zaveznike našel pri moštvu Sky, ki so z narekovanjem ritma zmanjšali možnosti za uspešne napade. Ob drugem vzpenjanju na prej omenjeni vzpon sta bila ubežnika ujeta.

Dobrih petsto metrov pod vrhom pa je napadel Simon Yates, ki si je do vrha privozil 12 sekund prednosti, na spustu pa jo je povečal na skoraj 50 sekund. Sledil je še ciljni vzpon. Kolesarji so morali prepeljati zgolj prvi del prej omenjenega Col de Bourigailla. Natančneje 1,2 km dolg klanec. Britanec je bil na poti proti zmagi, a v skupnem seštevku Alaphilippa ni ogrožal, saj je etapo začel z več kot dvema minutama zaostanka.

V glavnini je na zadnjem vzponu ostro napadel Richie Porte. Alaphilippe pa je na njegov napad hitro odgovoril. Ob drugem Portejevem napadu pa se je odzval samo še Sergio Henao. Kolumbijec je na koncu Porta pustil za sabo in zasedel drugo mesto. Za Yatesom je zaostal za 17 sekund. Tretji je bil Porte in četrti Alaphilippe, ki je izgubil vsega 29 sekund. Z njim je prišel še Dan Martin, medtem ko je Contador izgubil še dodatne tri sekunde.

V Špančevi skupini so na cilj prišli tudi Fuglsang, Izagirre, Zakarin in Gallopin. Najboljši Slovenec je bil Jan Polanc na 18. mestu. Zaostal je za 3:47. Alaphilippe ima zdaj 36 sekund prednosti pred Gallopinom. Sleidjo Henao, Izagirre, Martin, Zakarin, Contador, Yates, Izagirre, Barguil … Kristijan Koren je padel na 21. mesto. Do konca dirke sta še dve zahtevni etapi. Kraljevska je jutrišnja do vrha vzpona Col de la Couillole.