
Kocke severnega pekla vsako leto prinesejo kakšno tehnično inovacijo, letos je to očitno sistem uravnavanja pritiska v plaščih kar med vožnjo, ki ga bo preizkusila ekipa DSM. Trdijo, da naj bi na tlakovcih prihranili do 30 vatov ob vožnji.
Pariz – Roubaix je vsako leto velik izziv za ekipe iz tehničnega vidika, saj je potrebno v opremo nekako združiti potrebe hitre vožnje po asfaltu in premagovanja izjemno zahtevnih tlakovcev, kjer mora biti pritisk v plaščih precej nižji.
V zadnjih sezonah so skoraj vse ekipe prešle na tehnologijo tubeless, ki omogoča vožnjo z nižjim tlakom v plaščih pri zelo podobnem oziroma skoraj enakem kotalnem uporu na asfaltu, kar kolesarjem pride še kako prav, ko zapeljejo na kocke.
Ekipa DSM pa je šla še korak dlje, s podjetjem Scope je razvila sistem Atmoz, ki nadzoruje in uravnava tlak v zračnicah oz. v primeru DSM-a v tubeless plaščih med vožnjo. Sistem je sestavljen iz rezervoarja zraka, ki je nameščen v zadnjem, povečanem pestu, rezervoar pa je nato s cevko povezan z ventilom plašča.
Uravnavanje le s pritiskom na gumb in odčitki na kolesarskem računalniku
Kolesar bo imel na krmilu gumb, s katerim bo lahko znižal ali zvišal tlak v zračnicah med vožnjo, kar je za Pariz – Roubaix zelo uporabna novost. Na asfaltiranih delih bo tlak lahko višji in vožnja hitrejša, za kocke pa ga bodo spustili in na ta način zmanjšali kotalni upor, povečali oprijem in poskrbeli za vsaj malo bolj »udobno« vožnjo na teh brutalno težkih odsekih. Z nižjim tlakom bi pri vožnji na tlakovcih po podatkih Scopa prihranili do 30 vatov, kar v tekmovalnem okolju še zdaleč ni zanemarljivo.
Sistem se poveže s kolesarskim računalnikom, tako da lahko na njem kolesar ves čas odčitava natančne podatke o tlaku v plaščih.
Sistem uravnava pritisk prek mehanskih ventilov, ki prepuščajo zrak v eno ali drugo smer, torej od rezervoarja do plašča in obratno, glede na želje kolesarja. Ta teden ga je uradno certificirala tudi Mednarodna kolesarska zveza (UCI) in v razglasu navedla, da sistem ne posega v strukturne dele kolesa in zato ne vpliva na njegovo varnost, hkrati pa ne vključuje nobenih kompresorskih elementov.
Želite sistem Atmoz? Olajšal vas bo za štiri tisočake
In ker je eno od pravil UCI tudi, da morajo biti vsi izdelki na kolesu dostopni v prosti prodaji, so sistem Atmoz pri podjetju Scope na trgu ponudili za skoraj 4000 evrov. Ob tem pa niti ni jasno, ali je to cena le za en obroč in je v praksi znesek dvojni, ali pa 4000 evrov stane celoten komplet za oba obroča.
V preteklosti so s takšnim sistemom že eksperimentirali na MTB in gravel maratonih, v cestnem kolesarstvu pa se še ni prijel. Po izkušnjah ekipe DSM in tudi po tem, kako zanesljiv bo sistem v hudih tresljajih na kockah bo bolj jasno, če gre za novo revolucionarno novost v kolesarstvu ali le za muho enodnevnico, ki bo hitro utonila v pozabo.