
Pred kolesarji je bila 14. etapa, uvod v zahteven vikend, posvečen pred desetimi leti preminulemu zmagovalcu dirke po Italiji leta 1998 Marcu Pantaniju. Sobotna preizkušnja je bila dolga 164 kilometrov, kolesarji pa so morali premagati tudi štiri kategorizirane vzpone, od tega tudi zaključnega do Orope.
Start je gostilo mesto Aglie. Rigoberto Uran je na start prišel v rožnati majici najboljšega v skupnem seštevku, Julian Arredondo v modri najboljšega na gorskih ciljih, Majka v beli najboljšega mladega kolesarja in Nacer Bouhanni v rdeči najboljšega po točkah. Na startu je bilo še 162 kolesarjev. Med drugimi trije Slovenci. 22-letni Jan Polanc (Lampre Merida), Luka Mezgec (Giant Shimano) in Borut Božič (Astana).
Na startu se nista pojavila Manuel Belletti in Dennis Vanendert. Že takoj po začetku je prišlo do napadov in po vsega dveh kilometrih se je v begu znašla skupina sedmih kolesarjev. Po komaj 12 kilometrih se je ta skupina povečala na 21 kolesarjev, ki so si hitro privozili dve minuti prednosti. V tej skupini je bil tudi Jan Polanc.
Družbo pa so mu delali še Valerio Agnoli (Astana), Axel Domont (Ag2r la Mondiale), Marco Frapporti in Emanuele Sella (Androni Venezuela), Enrico Battaglin (Bardiani CSF), Martijn Keizer (Belkin), Manuel Quinziato (BMC), Paolo Longo Borghini (Cannondale), Jarlinson Pantano (Colombia), Mattia Cattaneo (Lampre Merida), Tim Wellens (Lotto Belisol), Julien Vermote (Omega Quick Step), Ivan Santaromita (Orica GreenEdge), Albert Timmer (Giant Shimano), Perrig Quemeneur (Europcar), Darico Cataldo in Edvald Boasson Hagen (Sky), Nicolas Roche (Saxo Tinkoff), Danilo Hondo (Trek) in Yonathan Monsalve (Neri Sottoli).
Prvi kategoriziran vzpon na La Serro so prečkali z dobrimi štirimi minutami prednosti. V ozadju so ritem narekovali kolesarji moštva Omega Pharma Quick Step, medtem ko je v glavnini vseeno prišlo do nekaterih padcev in Konstantin Sivcov, sicer član Skya, je moral zaradi poškodbe odstopiti. Ubežniki so imeli že več kot deset minut prednosti in šele na vzponu prve kategorije na Alpe Noveis je ta prednost padla na manj kot deset minut.
Po dveh urah dirkanja je povprečna hitrost znašala 42 km/h, kolesarji so se začeli vzpenjati na Alpe Noveis. Prvi je vrh prečkal Tim Wellens. Sledila sta Monsalve in Longo Borghini. Glavnina, v kateri so pri narekovanju ritma Omega Pharmi na pomoč priskočili še kolesarji moštev Ag2r La Mondiale in Movistar, je na vrhu vzpona za ubežniki zaostajala za dobrih sedem minut.
Sledil je položnejši, a skoraj 20 kilometrov dolg vzpon na Bielmonte. Ubežnike je napadel Albert Timmer in proti vrhu nadaljeval sam. Povprečna hitrost po treh urah dirkanja pa je znašala 36,6 km/h. Ko je napadel še Roche, je tudi med ubežniki prišlo do selekcije. Prav Roche je prvi prečkal gorski cilj druge kategorije, a so ga kasneje hitro ujeli.
Tudi v glavnini je prišlo do napadov. Uspelo je Zoidlu, Hesjedalu, Izaguirreju, Rollandu, Thurauju in Quemeneurju. Razlika se je zmanjšala na slabih šest minut. 20 km pred ciljem sta v ospredju napadla Quinziato in Timmer, medtem ko so Rocha ujeli. Kasneje je imel Quinziato težave s kolesom in Timmer je spet ostal sam. 48 sekund za njim so se vozili Cataldo, Cattaneo, Santaromita, Pantano, Roche in Wellens.
Vseskozi je bil blizu tudi Polanc, ki je kolesaril v svojem ritmu. In v zadnjih treh kilometrih sta Pantano in Cataldo ujela Timmerja, kmalu zatem pa je iz ozadja napadel Jan Polanc, ki se je hitro pridružil vodilnim in poskrbel, da je Timmer dokončno odpadel. A Pantano in Cataldo Polancu nista pomagala pri narekovanju ritma. In tako se je iz ozadja med vodilne preselil še Enrico Battaglin.
Sledil je zaključek po granitnih kockah. Prav Battaglin je pokazal največ moči. Za zanj drugo zmago v karieri na dirki po Italiji. Moštvo Bardiani CSF je tako slavilo tudi drugo zmago v dveh dneh. Battaglin je peti zmagovalec na Oropi. Leta 1963 je zmagal Vito Taccone, leta 1993 Massimo Ghirotto, leta 1999 Marco Pantani in leta 2007 Marzio Bruseghin. Takrat je bil na Oropo speljan gorski kronometer.
Drugi je bil tokrat Cataldo, tretji Pantano, Polanc pa odličen četrti. V ozadju so se na zadnjem vzponu udarili najboljši v skupnem seštevku. Pred njimi sta uspešno bežala Hesjedal in Rolland. Potem pa so ritem pričeli narekovati kolesarji Ag2r La Mondiale. Napad Domenica Pozzoviva je visel v zraku in Italijan ga je sprožil slabe štiri kilometre pred ciljem.
Sledil mu je lahko le Nairo Quintana. Ostali so popustili, Uran pa se je zanašal na izjemnega pomočnika Poelsa. Quintana je imel v zaključku največ moči, Uran pa je v primerjavi s sonarodnjakom izgubil dobrih 20 sekund. A vseeno je Uran obdržal rožnato majico. Božič in Mezgec sta zaostala za dobrih 28 minut. Pred kolesarji je še ena zahtevna etapa s ciljnim vzponom na Plan di Montecampione.
Dirka po Italiji, 14. etapa
11. Martijn Keizer (Niz) Belkin Pro Cycling Team 1:17
12. Jonathan Monsalve (Ven) Neri Sottoli - Yellow Fluo 1:46
13. Ryder Hesjedal (Kan) Garmin Sharp 2:22
14. Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 2:26
15. Nairo Alexander Quintana Rojas (Kol) Movistar Team 2:39
16. Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 2:43
17. Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
18. Wilco Kelderman (Niz) Belkin Pro Cycling Team 2:47
19. Rafal Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
20. Wout Poels (Niz) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 2:59
21. Cadel Evans (Avs) BMC Racing Team
22. Rigoberto Uran Uran (Kol) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 3:04
23. Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
24. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Sky 3:22
25. Igor Anton Hernandez (Špa) Movistar Team 3:27
26. Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale 3:36
27. Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
28. Robert Kišerlovski (Hrv) Trek Factory Racing
29. Mikel Landa Meana (Špa) Astana Pro Team
30. Gorka Izaguirre Insausti (Špa) Movistar Team 3:46
148. Borut Božič (Slo) Astana 28:05
149. Luka Mezgec (Slo) Giant-Shimano isti čas