
Pri belgijskem proizvajalcu čelad Lazer so razvili prvi vgrajeni sistem razprševanja rotacijskih sil ob udarcih, ki je varnejši, lažji, zračnejši, cenejši ter za proizvodnjo porabi manj plastike.
Podjetje Lazer je bilo ustanovljeno leta 1919, na dan, ko je Dirko po Flandriji dobil Henri Van Leberghe, ki je zmagal tako, da se je pred prihodom v cilj ustavil v baru, popil nekaj piv in se odpeljal ciljni črti naproti. Na odru za zmagovalce je zbrane gledalce nagovoril tako, da jih je poslal domov, saj, češ da se jim ne splača čakati preostanka pelotona. Zgodba z Lazerjem nima skoraj ničesar skupnega, razen tega, da sta tako Henri kot podjetje iz Belgije. O Henrijevi karieri po zmagi na dirki je bolj malo znanega, Lazer pa se je v prihajajočem stoletju uveljavil kot eden najboljših proizvajalcev čelad na svetu. Stoletna tradicija in izkušnje so se vtkale v Lazerjeve čelade vse do danes, ko so pri proizvajalcu predstavili revolucionarno rešitev KinetiCore, ki bo za zdaj na voljo na šestih modelih čelad. KinetiCore je na voljo tako najmlajšim, mestnim in gorskim kolesarjem, ščiti pa tudi že glavi Primoža Rogliča in Wouta Van Aerta. Pri Lazerju pravijo, da je KinetiCore zasnovan za zaščito vseh kolesarjev.
Večina rednejših kolesarjev je že imela nesrečo, da je ob padcu s kolesom s čelado udarila ob tla. Čelade so zato zasnovana, da kolesarja v osnovi varujejo pred dvema vrstama sil, ki lahko delujejo nanje – sile, ki na čelado pritiskajo ob neposrednem udarcu ter sile, ki se na čelado prenašajo ob rotaciji. Prav slednje so ob padcih najbolj pogoste, saj se večina udarcev zgodi ob premikanju pod določenim kotom. KinetiCore je plod desetletnega dela in raziskovanja posledic rotacijskih sil ob udarcih, pri čemer je bilo eno glavnih vodil Lazerja, da tehnologija ne sme omejiti ostalih pomembnih funkcionalnosti čelade, kot so udobje, zračnost in nizka teža.
Razvoj tehnologije KinetiCore se je začel preučevanjem posledic rotacijskih sil, ki jih slednje pustijo na kolesarjevih možganih in lobanji. Med raziskavami si je Lazerjeva ekipa pomagala z nenehnimi simulacijami tovrstnih nesreč, prebojni trenutek pa so doživeli ob preučevanju zmečkljivih con, ki v avtomobilih absorbirajo velik del sproščene kinetične energije namesto potnikov. Pri Lazerju so ugotovili, da je to smer, v katero želijo iti, saj se s problematiko sooča povsem drugače od obstoječih rešitev, ki rotacijske sile disperzirajo ob pomoči dodanih gumijastih podlog ali gelov. Kineticore je tako pravzaprav konstrukcijska rešitev, ki je del EPS školjke čelade. Kineticore čeladi tako ne dodaja nikakršnih gibljivih delov ali dodatnih komponent. Namesto tega gre za geometrijsko oblikovan sistem zmečkljivih stožcev na notranji strani školjke čelade. Stožci tako delujejo prav po vzoru zmečkljivih con in se ob padcu deformirajo ter na ta način zaščitijo glavo pred silami, ki nastanejo ob neposrednih udarcih in rotacijskimi silami. V školjko EPS tako ni več treba dodajati gibljivih slojev, EPS školjka JE postala gibljiv sloj.
Pri Lazerju so ponosni na dejstvo, da jim je izboljšano zaščito uspelo doseči ob hkratnem zmanjšanju povprečne teže čelade. Ta je posledica manjše uporabe materiala v »zmečkljivih« območjih, kar v praksi pomeni, da pri proizvodnji porabijo tudi manj materiala - plastike. Prostor med stožci hkrati omogoča boljše kroženje zraka, kar naj bi v praksi pomenilo tudi večje zračenje čelade. Kot v kontekstu opisovanja enega novih modelov cestne čelade, Vento, opisuje belgijski as Wout Van Aert, si pri čeladi želiš le »čim nižje teže in čim več zračnosti.« Omeniti velja tudi napovedane nižje cene Lazerjevih čelad s tehnologijo KinetiCore, saj bo ta v celotni liniji nadomestila sistem Mips, s čimer naj bi pri Lazerju privarčevali tako pri stroških dela, materiala, kot tudi plačevanja licenčnine.
KinetiCore bo za zdaj na voljo na šestih novih modelih čelad. Cestnim kolesarjem bosta na voljo modela Vento (aero) in Strada (klasična oblika). Vento bo nadomestil model Bullet, ki smo ga pogostokrat videli tudi na glavi Primoža Rogliča. Vento naj bi bil s tehnologijo KinetiCore zgolj 2.4 % hitrejši in 5.4 % bolj zračen, a zato kar za tretjino lažji! Oba modela bosta na voljo s povsem novim zateznim sistemom ScrollSys, ki omogoča nastavljanje prileganja čelade s pomočjo vrtljivega gumijastega traku na temenu čelade. ScrollSys naj bi bil udobnejši in natančnejši za uporabo od klasičnih vrtljivih zaponk na zatilju. Gorskim kolesarjem bo s sistemom KinetiCore namenjen vsegorska čelada Jackal, s podaljšanim zatilnim delom. Urbani kolesarji bodo odslej lahko posegli po modelu CityZen, najmlajšim pa sta na voljo čeladi Nutz KinetiCore in Pnut KinetiCore.