Michaelu Rogersu Zoncolan, Nairo Quintana suveren

31.05.2014 AVTOR: D. Z.
Michael Rogers je na dirki po Italiji slavil še drugo etapno zmago. Tokrat je dobil prestižno etapo do Zoncolana. Nairo Quintana suvereno odbil vse napade.

Kolesarji na dirki po Italiji so opravili s prestižno, 167 km dolgo 20. etapo. Ta je bila tudi predzadnja, saj jih jutri čaka samo še vožnja do Trsta, kjer se bo sloviti Giro d'Italia tudi končal. A 20. etapa je bila še kako zahtevna. Začela se je v Maniagu.

Sprva so imeli kolesarji daljši ravninski del, potem pa so na 90 kilometru pričeli s prvim vzponom. To je bil prelaz prve kategorije Pura. 1428 metrov visoki vrh so dosegli na 104 kilometru. Vzpon je dolg nekaj manj kot 12 kilometrov, povprečen naklon pa znaša 7,4 odstotka. Sledil je spust in vzpon druge kategorije na 1811 metrov visoki Sella Razzo.

Potem pa daljši spust in še zaključni vzpon na Zoncolan. Tokrat iz Ovara. Torej iz najtežje smeri. Dolg je 10,5 km, vrh pa leži na 1735 metrih nadmorske višine. Kolesarji so se morali povzpeti za 1210 metrov, saj povprečni naklon znaša kar 11,5 odstotka. Najstrmejši odseki pa presežejo 20 odstotkov.

A tokrat so na svoj račun prišli ubežniki. Nairo Quintana se je na startu predstavil kot nosilec rožnate majice in le malokdo je verjel, da bi lahko na tej etapi izgubil več kot tri minute. A vseeno smo bili priča izjemni dirki. Takoj po startu se je v ospredju izoblikovala večja skupina ubežnikov.

To so bili F. Pellizotti, J. Rodriguez (Androni Venezuela), F. Bongiorno (Bardiani - CSF), M. Rabottini (Neri - Alé), M. Monfort (Lotto Belisol), P. Serry (Omega Pharma - QuickStep), Y. Arashiro (Europcar), S. Geschke, G. Preidler (Giant - Shimano), M. Belkov (Katjuša), A. Domont (Ag2r), M. Tjallingii (Belkin), B. Bookwalter (BMC), M. Cattaneo (Lampre- Merida) D.Cataldo (Sky), N. Roche, M. Rogers (Tinkoff-Saxo), D.Hondo in R. Zoidl (Trek Factory).

Po 30 kilometrih dirkanja so imeli že več kot tri minute prednosti, v ozadju pa so se v lov podali kolesarji Cannondala. Po prvi uri je povprečna znašala neverjetnih 50,2 km/h. Po polovici dirke se je ta hitrost znižala za štiri kilometre na uro, ubežniki pa so še vedno imeli skoraj štiri minute prednosti. Prvi vzpon so začeli z dobrimi tremi minutami prednosti.

Na vrh pa sta prva prikolesarila Cataldo in Monsalve. V spustu je imel težave s kolesom Rogers, vendar je uspel ujeti soubežnike, ki so prednost pred glavnino zelo hitro povečali na več kot šest minut. V glavnini so prenehali s pravim lovljenjem. Kolesarji Movistarja so narekovali enakomeren ritem, s katerim so bili očitno vsi zadovoljni. Pospešili so šele, ko so se v lov podali kolesarji Europcarja.

Na drugem vzponu je napadel Pozzovivo, a vsi najboljši so na napad odgovorili in selekcija se je v tej skupini hitro naredila. Ostalo je le še okrog 25 kolesarjev. Na vrhu vzpona je glavnina zaostajala za dobrih pet minut. Ob vznožju zaključnega vzpnoa je med ubežniki ritem narekoval Tim Wellens, kasneje pa Geschke. V glavnini pa so kolesarji Movistarja narekovali oster ritem, saj so Quintano ob vznožje vzpona želeli pripeljati v ospredju.

Kmaklu so v ospredju v igri za zmago ostali samo še Pellizotti, Bongiorno in Rogers, medtem ko je v skupini z rožnato majico prvi pravi napad sprožil Robert Kišerlovski, ki pa je skupaj s Keldermanom kmalu zatem tudi popustil. Ogromno dela je za rožnato majico opravil že zmagovalec na Zoncolanu Igor Anton.

V ospredju je pet kilometrov pred ciljem popustil še Pellizotti. Kasneje je Bongirono poskusil napasti, a Rogers mu ni ostal dolžan. Potem pa se je zgodilo. Bongiorna je gledalec odrinil, ta pa se je moral ustaviti. Rogers je pridobil nekaj metrov in ni več popuščal. Avstralec se je lahko veselil druge etapne zmage na letošnjem Giru. Pellizotti je bil drugi, Bongiorno pa tretji.

"To je tako zelo težek vzpon, da sem se večkrat boril kar sam s sabo. A v zadnjem delu vzpona, ko sem vozil z Bongiornom, sem vseskozi verjel, da mi lahko uspe. Ko pa sem odkril, da sem ostal sam, mi ni preostalo drugega, kot da sem sklonil glavo in šel na polno. Da sem uspel zmagati tukaj, na tem legendarnem vzponu in ob tej publiki, mi je v veliko čast. Vedeli smo, da je to za nas zadnja priložnost za zmago in uspelo nam je," je za uradno spletno stran moštva Tinkoff Saxo dejal Rogers.

V ozadju je Poels poskrbel za hudo selekcijo. Popustili so Majka, Aru, Pozzovivo, Rolland … V zaključku sta prav Quintana in Uran pospešila in na cilj prišla z zaostankom 4:45 za Rogersom. A potrdila prvo in drugo mesto v skupnem seštevku.